באנר טירת כרמל עצמאות

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" • פרויקטים חדשים במוזיאוני חיפה

מוזיאוני חיפה מציגים: שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת".

בשבת הקרובה, 25.5.24 ייפתחו שני פרויקטים אמנותיים במסגרת מיזם "החממה לאמנות מקום" של מוזיאוני חיפה. הראשון הוא יצירת המחול הנושאת את השם "ונתנה תוקף", שיצר הכוריאוגרף אליק ניב עם להקת מטורה; והשני הוא תערוכת פיסול, הנקראת "שם וכתובת" של זוג האמנים ורוניקה ודניאל ברנרד.

עדינה פרלמן ורדי, מנהלת החינוך של מוזיאוני חיפה, אומרת:

פרויקט החממה לאמנות מקום מהווה פלטפורמה התומכת באמנות ובאמנים מקומיים ומאפשרת להם להתעמק באמנות מבוססת קהילה. התוכנית מבקשת ליצור חיבור עם הקהילות המקומיות, כחלק הכרחי בתהליך היצירה. לאחרונה פתחתנו את תערוכת היחיד של אודין שדמי – 'דרך נחל ראיתי עולם' במוזיאון העיר חיפה, ואנו עתידים להציג עוד 5 פרויקטים במסגרת החממה לאמנות מקום עד סוף השנה. האמנים המשתתפים בתוכנית זוכים להשתתפות בתכנית הכשרה ייחודית, מפגשי אימון עם מנטור/ית משדה האמנות הישראלית, ליווי אוצרותי והפקתי, מערך שיווקי ליצירה וכן מלגות ייחודיות בסיוע מרכז אדמונד דה רוטשילד ושותפות חיפה-בוסטון.
שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" (צילום: מוזיאוני חיפה)

ונתנה תוקף

הופעת הבכורה של יצירת המחול 'ונתנה תוקף' תתקיים בשבת, 25.5.24, בשעה 12:00 במוזיאון חיפה לאמנות. במופע משתתפות 5 רקדניות מלהקת המחול מטורה – להקת מחול חיפאית לנשים בוגרות, אשר הוקמה לפני 15 שנה על ידי אלה בר דוד שחר. נשות הלהקה יצרו את המופע לפי הקונספט והכוריאוגרפיה שיצר אליק ניב.

שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" (צילום: מוזיאוני חיפה)
שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" (צילום: מוזיאוני חיפה)

אליק ניב מספר על יצירת המחול:

סיפורי חיים מקומיים מתערבבים זה בזה במופע מחול מקורי העולה בחללי המוזיאון. הרקדניות – יוצרות מעלות זיכרונות צרובים בגוף, המתגלים בתנועה ובחומר, מעלות קולות מהעבר ולחשים מהעתיד, מחפשות אחר הגדרה עצמית לעיר, למקום הישראלי ולעצמן. המופע פועל כטקס ובו הדי זיכרונות  מבית החולים הפסיכיאטרי בפסגת הכרמל, איסוף אצטרובלים בתוך בד שמלה, מראות מגיחים מתוך יער שבקצה הרחוב, מגפיים ספוגים באדמה בוצית, רוקדות ריקוד עם החיים והמתים.
שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" (צילום: מוזיאוני חיפה)

שם וכתובת

ורוניקה ודניאל ברנרד, זוג אמנים, אשר היגרו לפני כשנתיים מרוסיה לישראל כתגובה למלחמת רוסיה – אוקראינה. האמנים בחרו לגעת בחוויה אנושית מורכבת וכואבת – פליטות והגירה. הם בחרו לעזוב ולעבור למדינה שבה לא יצטרכו לחשוש לחירותם, ובחיפה פגשו קהילת מהגרים – פליטים, אשר עימה עבדו בתהליך זה. בתערוכה מוצגים פסלים עשויים פלסטלינה לבנה המעתיקים במדויק את בתיהם של חברי קהילת המהגרים שאיתם עבדו הזוג ברנרד.

שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" (צילום: מוזיאוני חיפה)

עוז זלוף, אוצר החממה לאמנות מקום, אשר אצר תערוכה זו, מספר:

בחלל מבנה החממה לאמנות מקום מוצבים מבנים פיסוליים, המציגים דגמים של בתי המשתתפים בפרויקט, כפי שהיו במולדתם, לפני שהיגרו לישראל. המבנים הם גם תיבות תהודה, בתוכן צילומי ארכיון משפחתי של תושביהם שברחו. הפסלים עומדים על קופסאות קרטון מוארות שמאפשרות הצצה פנימה. כל אחד מהבתים הוא בית מוחשי שאנשים ספציפיים עזבו.

"בעבודתם נותנים האמנים מקום לקול שקט, מבויש – קולם של אלה שעזבו את ביתם ומצאו עצמם במציאות פוליטית חברתית שבה הם משויכים לצד החזק, ה"לא נכון" במפה הפוליטית. הדימוי של הבתים נולד מתוך שיחות וראיונות שקיימו עם מי שעברו חוויות דומות להם וחלקו ועודם חולקים יחד את גורלם".

בתערוכה משולבות שלוש יצירות וידאו של אמנים ישראלים מאוסף מוזיאון חיפה לאמנות: מיכאל דרוקס, דורון סולומונס וחן שינברג, מציגים בהן פעולות ומצבים פואטיים על מקום, מקומיות ומעמד. כולם עוסקים ב"מרחב המחייה" הישראלי. בכל אחת מהעבודות עולה ביקורת על פערים חברתיים ושאלות על שייכות – של מי המרחב? מי ומה נמצא מעבר לו? כמה הם "משלנו"? ומה זכותם במקום זה?

שני פרויקטים חדשים במסגרת החממה לאמנות מקום: מופע המחול "ונתנה תוקף" והתערוכה "שם וכתובת" (צילום: מוזיאוני חיפה)

פרטים על התערוכה:

התערוכה 'שם וכתובת' תיפתח בשבת, 25.5.24, בשעה 10:00 במבנה החממה לאמנות מקום הצמוד למוזיאון חיפה לאמנות. כתובת: שבתאי לוי 24, חיפה.

שעות פתיחה:

ימים א', ג', ד' ושבת – 10:00-16:00
יום ה' – 10:00-18:00
יום ו' – 10:00-14:00

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה - הינה חברה לתועלת הציבור (חל"צ) אשר הוקמה ב-23 בפברואר 1976 . מוזיאוני חיפה כוללים את המוזיאונים העירוניים הפרושים ברחבי העיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, והמרכז לאמנויות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העיר, מוזיאון מאנה כץ ומוזיאון הרמן שטרוק והמוזיאון לפרהיסטוריה. לפרטים נוספים: 04-8383554

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....