על התחדשות עירונית והתפוררות חיפאית • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

הדמיה - התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)

מערכת היח"צ הפרטית של ראש העיר ממשיכה לייצר תמונות ונתונים. בשבועות האחרונים התבשרנו על כך שבונים עוד בניין של אינטל, אושרה התחדשות עירונית בקרית אליעזר ונמשך פיתוח פארק מדעי החיים. כל הפרויקטים הללו מושלכים לידיעת הציבור בתקווה שהציבור פשוט יתרגש מהמספרים ומהנתונים ולא ישאל שאלות. אבל רשימת הפרויקטים האקראית הזאת בכל זאת מעלה שאלה אחת מהותית: במה ההתנהלות הזו שונה מההתנהלות בקדנציה הקודמת? הרי גם תחת ראש העיר הקודם נבנו בניינים חדשים בפארק מת"מ (בהיקפים גדולים מבהווה), כבר אז החלו בבניית פארק מדעי החיים (בלוחות זמנים קצרים מבהווה) ונקבעו תכניות התחדשות עירונית שאף בוצעו ברחבי העיר. אז מה בעצם השתנה?

| מה שיוצא אני מרוצה?

בניית בניין אינטל החדש במת"מ תייצר 1,500 מקומות עבודה חדשים. מקומות העבודה הללו לא יתפסו על ידי חיפאים בלבד. הם ישרתו מועסקים הגרים ברוב רובה של צפון הארץ ומרכזה. אבל עבור היח"צ של עיריית חיפה זה בכלל לא משנה, ולכן לא לחינם מפורסם הנתון הזה כאשר הוא מנותק מהקשר כלשהו.

איש אינו יודע, כולל לא ראש העיר, מהו יעד מקומות העבודה החדשים אשר צריכים להתווסף לעיר מדי שנה, על מנת להשאיר אותה רלוונטית עבור תושביה. ומכיוון שאין יעד כזה אז כמובן שלא ניתן לדעת האם מצליחה העירייה או נכשלת בקידום מהותי של שוק התעסוקה בעיר. הסיפור הזה חוזר על עצמו גם בנתונים העוסקים בתיירות העירונית – אין מספרי יעד. וכך גם בהתחלות הבנייה בעיר – אין מספרי יעד, שלא נדבר על מגמות הקשורות בחינוך – אין מספרי יעד.

אתם יודעים למה? כי ככה זה כשהתמונה הקטנה חשובה יותר מהתמונה הגדולה.

| התחדשות עירונית חיפאית בסגנון פתח תקוואי

כאשר פורסמה הדמיית "ההתחדשות העירונית" של קריית אליעזר, או של שער העלייה, כבר לא ברור מה ההבדל ביניהן, ראיתי לנגד עייני את פתח תקווה. מי שעובר בפתח תקווה יכול להתרשם בקלות מהזינוק האדיר בבניה המתרחשת בעיר הזו.  בכל שנה מתווספות שם אלפי יחידות דיור במגדלים חדשים וצפופים, שחלקם נבנים כפרויקטי התחדשות.

בחיפה מדובר אמנם על היקפים קטנים בהרבה של כמה מאות דירות בשנה, אבל ההדמיות דומות באופן מבהיל לאלו של פתח תקווה. האם זהו העתיד השכונתי של חיפה? האם חיפה לא יכולה להיות משהו אחר מפתח תקווה?

הייתי מצפה מהנהגה, המתיימרת להביא התחדשות לעיר, לא להסתפק רק בהדמיות של בניינים צפופים ומבהיקים, אלא לדבר באומץ גם על האנשים אשר יגורו בהם. הייתי רוצה שהנהגה עירונית תהיה יצירתית מספיק על מנת לצקת תוכן ייחודי בכל שכונה, אשר יתבטא בתפקודים ציבוריים ובשימושים ייחודיים. ומדוע לא לדבר על יצירת מערכת חינוך אלטרנטיבית וייחודית בשכונה המתחדשת? אלה הדברים אשר יכניסו נשמה אל תוך המדבר האורבני של מגדלים זהים כמעט לחלוטין.

הדמיה - התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)
הדמיה – התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)

| האתגר החיפאי: לשבור מגמות ולא להתחקות אחריהן

דווקא עכשיו יש לחיפה הזדמנות פז להתרחק מהעתיד האפור של הסלמס המודרני ולפרוץ סוף סוף דרך ייחודית וחדשנית משל עצמה. ההזדמנות הזו צצה במיוחד לאור התקבעות מעמדן המובהק והייחודי של ערים כמו תל אביב, ירושלים ובאר שבע. אלו, כבר מיצבו את עצמן בהצלחה בקרב הציבור בישראל כערים בעלות זהות מיוחדת וייחודית בנוף הישראלי ואף העולמי. כך שהזירה ממש פתוחה לחידושים והמצאות.

האם חיפה תצליח לשחות נגד זרם המגדלים הסטנדרטיים ותייצר את הדבר הבא בישראל, או שפשוט נקבל עוד ועוד מאותו הדבר?

אז התשובה לכך כמובן פשוטה – זה הכל מתחיל ונגמר בהנהגה. כאשר הפעילות של הנהגת העיר היא פקידותית-תוספתית אזי לא ניתן לצפות למשהו שונה מאשר "עוד מאותו הדבר". אבל אם תאזור ההנהגה מעט אומץ אז יש סיכוי שתצליח לשבור את המגמות השבלוניות. פועל יוצא לכך הוא שההנהגה הנוכחית אפילו לא תצטרך עוד להמשיך ולהתקשט בהצלחות של ההנהגה הקודמת.

עיריית טירת כרמל – רחב
התחדשות עירונית פינוי בינוי - קריית שפרינצק - יולי 2018 (צילום - נגה כרמי)
התחדשות עירונית פינוי בינוי – קריית שפרינצק – יולי 2018 (צילום – נגה כרמי)

| אז להמשיך להתפורר או להתחדש באמת?

בעוד כמה ימים יתקיים כנס ממש תמוה בעיר חיפה, אשר יעסוק בצבעים ירוק וכחול וגם במשהו עלום שנקרא חזון. הכנס מאורגן על ידי מנהלת 2030 והתאגיד העירוני אתו"ס.

אני בכלל לא ידעתי שתפקידם של צרור היועצים היושבים במנהלת 2030 הוא לארגן כנסים עבור ראש העיר. אני מניח שגם באתו"ס לא ידעו את זה, אבל בעיר בה המנהלת האסטרטגית 2030 לא מייצרת תכניות אסטרטגיות עבור 2030 ניתן לעשות כנראה הרבה דברים מוזרים אחרים.

בעייני, תפקידה של המנהלת הזו אינו לייצר כנסים, אלא לפרוץ דרך חדשה עבור העיר. בתקציב של למעלה מ-5 מיליון ₪ לשנה הייתי מצפה שהיא אפילו תאפשר פריצה של אוטוסטרדה עבור העיר. אבל זה לא כך בחיפה.

אז בינתיים תסתפקו בכנס, ואל תשכחו לקנות כרטיסים מראש לכנס הזה. מה? חשבתם שלפגוש את ראש העיר זה בחינם?

15 תגובות
 1. ליאור אמר/ה

  נכון מאוד. אפס ראיה אורבנית .
  החלטות תמוהות(או שלא) שנגזרות מגזירת קופונים של העיריה מתאוות הנדלן של הקבלנים.
  היחידים שמפסידים הם התושבים. במרום לשמר את הוואדיות, למנוע צפיפות ובעיות חניה, מאשרים לכל יזם למקסם את השטח

 2. התמנון אמר/ה

  צודק.
  יונה יהב (אשר אצלו עבדת) ממש עשה ניסים וניפלאות לעיר.
  אגב, תגיד שגיא… לא למדת בבית ספר חופית פעם?
  משום מה זה לא מוזכר בקורות חיים שלך באתר. נא לעדכן.

 3. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום ליאור,
  די מטריד לראות יזמים מסוימים נכנסים ויוצאים מהלשכה בקלילות בעוד אחרים אינם מקבלים זמן עם מקבלי ההחלטות כלל… מעבר לכך, וכפי שאמרת, אפס יצירתיות בחשיבה אורבנית. כל העיר נקראת כמו פינת פיקניק של קק"ל.

 4. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום להתמנון,

  בזמן כהונתו כראש עיר לא עבדתי אצל יהב בשום שלב. שימשתי עוזר לסגן ומ"מ ראש העיר צבי דהרי ז"ל בין השנים 2004-2008. אמנם סייעתי בקידום כמה פרויקטים בלשכת ראש העיר אבל הכל בשליחות לשכת הסגן. לאחר עזיבתי את העירייה לא נותרו קשרי עבודה כלשהם עם הלשכה. גם לא למדתי בבית ספר חופית. אני אמנם יליד שפרינצק וגאה בכך מאוד, אבל למדתי בבית ספר הריאלי.

 5. רבקה אמר/ה

  כל כך נכון ואמיתי שבא לך לבכות

 6. יעקב פינגולד אמר/ה

  כל מילה בסלע

 7. אייל אמר/ה

  ועכשיו העובדות: אצל יונה יהב אפרופו התמונה הקטנה לא נעשתה תוכנית אב להתחדשות עירונית באף שכונה. הרחוב חביבה רייך מוכר לך? שם איפשר יהב צפיפות נוראית בהתחדשות במסלול עיבוי והתוצאה הקטסטרופלית ברורה לכל. בברל לקח לתושבים 12 שנה לקדם את הפרויקט וגם שם מגדלים צפופים. וגם בנוה דוד מגדלים צפופים – יהב, לא קליש, לא לא שמענו אז את טענותיך הבלתי נקצועיות על "פתח תקוה" (ששם אגב הביקוש עצום והמחירים של דירות באותן שכונות כמו אם המושבות הוכפלו תוך עשור) . אבל הטעויות שלך לא נגמרות שם. את פארק מדעי החיים שהוכרז ב-2009 לא הצליחו לבנות בניין אחד מתוך חמישה עד 2016. ולשווק אותו סיימו רר ב2019. עשור שלם.. ואגב שני שליש חברות מתוך חיפה. מזל שיש את אינטל ואפל וההחלטות שלהן במתם לא קשורות לא ליהב ולא לקליש אךא לגב ים, שאת עיקר משרדי אפל אגב, בנתה ומרחיבה להם בהרצליה. עיריית חיפה של יהב לא הצליחה להביא כמעט שום תעשייה, מפעל ויזם לחיפה. לכן בפארק מדעי החיים נאלצה החברה הכלכלית להיכנס כיזם לצד חברת מבנה, כי מבנה לא רצו להסתכן בחיפה הננטשת תחת יהב. כעת הם בונים שני מבנים בבת אחת. אולי יש להם יותר אמון הקליש? אגב בקדנציה האחרונה של יהב תוך 4 שנים נוספו בעיר תל אביב 500,000 מ"ר משרדים ובחיפה 50 אלף מ"ר בלבד. נוספו בתל אביב 2500 חדרי מלון ובחיפה מאז 2012 ועד היום לא נוספו חדרי מלון אנחנו נשארנו עיר התיירות היחידה בארץ שזה מצבה. בהרצליה, נתניה, נצרת, טבריה ואפילו פתח תקוה שלך נפתחו מלונות. בחיפה על כל אחד שנפתח, אחר נסגר ןתודה ליונה יהב ועמותת עפתח ללפיתוח תיירות. אני באמת מציע לך ללמוד את תוכנית ההתחדשות של קליש לשעונות. הן לא מושלמות (בעיני היה צריך לאפשר גם 30-40 קומות כמו בת ים, כמו שאישרו בבת גלים, מקסימום דירות עם נוף לים). אבל יש בהן שילוב בנייה מרקמית נמוכה ומבני ציבור בצורה טובה יחסית לבעיות השיכוניאדה שקיימות בכל העיר. מציע לך להתעמק לפני שאתה זורק מסקנות בתחומים בהם אתה לא מבין. והאמן לי הרשומה הזו מצביעה על הרבה גבב של נושאים בכולם טעית בניתוח ובעובדות.

 8. אורי אמר/ה

  מסכים עם הכתבה.

 9. הרצל אבולעפיה אמר/ה

  לפני שמדברים על "התחדשות עירונית" בואו נדבר על שימור הקיים. קליש מזניחה כל חלקה טובה, עושה רושם שפיטרו את כל מחלקת הגינון – הכיכרות מוזנחות, הצמחייה גוועת, ההשקיה אפילו לא עובדת… שימו לב לאיי התנועה. פרחו בימי יהב, מתים תחת קליש. גם הנקיון בעיר מידרדר בקצב מסחרר. מנקי הרחובות נעלמו מהנוף.

  לא הייתי חסיד של יהב, הוא עשה דברים טובים ויפים אבל לאט מדי, ולא היה לו חזון, לפחות לא חזון שהתבטא בשטח, למעט חידוש אזור הנמל – אבל גם שם, לאט מדי.

  חיפה זקוקה לתכנית שימור, לא לתכנית התחדשות. יש כאן מבנים מדהימים שיש צורך לשמר ולטפח, צריך לחזור לטפח את הצמחיה בכל רחבי העיר, לנקות באופן סדיר, לתקן כבישים שהולכים ומתפרקים ומדרכות שמתפוצצותלכל עבר…

  אוכלוסיית העיר לא גדלה, ולכן אין צורך לבנות לגובה. להיפך. לשמר את אופיה של חיפה ולא להפוך אותה לעוד פתח תקוה, כפי שכתבו פה. פתח תקוה, דרך אגב, היא כנראה העיר הכי מכוערת והכי תקועה בארץ…

  מקווה לזמנים טובים יותר, וראש/ת עיר חדש ומוצלח!!!

 10. הרץ אמר/ה

  מאמר בינוני.
  מגדלים בסגנון פ"ת תקווה זו בדיוק המדיניות של ראש העיר הקודם שהיה זרוע מבצעת של יזמי נדל"ן. קליש מתנגדת לזה. הבעיה שלה היא שהיא לא מספיק אומרת מה כן. אלא בעיקר מה לא. היזמים שונאים אותה וזו בשורה נהדרת לחיפאים.

 11. על מה אתה מדבר? אמר/ה

  מזמין את כל מי שגלגל עד לפה להיכנס לאתר העירייה ולהתרשם מתכניות ההתחדשות העירונית המדוברות. מגדלים נוסח פתח תקווה? הכי רחוק שאפשר. זה אפשר למצוא בנווה שאנן ונאות פרס. התכניות בקריית אליעזר ומתחם הרותם איכותיות, משלבות בנייה מרקמית של בניינים גבוהים ונמוכים, שימושים ציבוריים, חזית מסחרית. הכותב, כהרגלו, מדבר מפוזיציה שהיא אנטי קליש, ועושה זאת, כהרגלו, לא ממש באלגנטיות.

 12. כל התפיסה בטור הזה שגויה אמר/ה

  הלוואי היינו פתח תקווה.
  שכונות חדשות מפוארות בהשקעה ענקית עם כל השירותים ליד הבית: מרכז מסחרי, מרכזי ספורט, קריות חינוך חדשות, בקרוב רכבת תחתית תוך 15 דקות בתל אביב בלי פקקים ישר משכונת אם המושבות החדשה. מרחק הליכה לאצטדיון, מרכזי היי טק ענקיים קרוב לבית. שכונות מטופחות עם מסלולי הליכה, ריצה, מדשאות גדולות.
  אין אף שכונה כזאת בחיפה, רמת הנשיא בקושי מתקרבת לזה לכן הביקוש לה מאנשי היי טק היה גדול מאד. אולי מרכז הכרמל יכול בקושי להתחרות באיכות החיים של פתח מתקוה, עם בריכת מכבי ועירוני ה' ליד הבית. כל שאר השכונות בחיפה מצטער לומר לכם יורדות באיכותן מול כל מגדל מגורים חדש בפתח תקוה לכן הדירות שם שוות פי 2 מדירות חדשות בקרית אליעזר או דירות חדשות בהדר.
  כי בחיפה לא מבינים בכלל מה זה איכות חיים ואיך מגדל יכול לתת לך שירות ושקט ותחזוקה ברמה שבניין עלוב של 3 דיירים פשוט לא יכול לממן. לכן כל הבניינים הישנים בחיפה מתפוררים ומוזנחים. ולעומת זאת במגדלים יש מספיק כח כלכלי לשפץ ולתחזק (ראו למשל את רמת הדר שבה מגדלים עובדים שיפוץ ומתוחזקים יותר טוב מבניינים קטנים בכרמל).

 13. אייל אמר/ה

  לאור התפוררות מוחלטת של כל בנייני הדר הקטנים והחמודים אין אלא לקבוע שדבריה של פרופ' רחל אלתרמן על בעיית תחזוקה במגדלים ותחזוקה נפלאה של בניינים קטנים הם שטות מוחלטת, חסרת כל בסיס עובדתי שנובעת רק מהעדר מחקר אובייקטיבי והאובססיה הפרטית שלה נגד בנייה גבוהה (בעוד היא וחבריה הפרופסורים המליונרים גרים בוילות מרווחות ובזבזניות בשטח, הבנתם?)
  משך שנים הקו העקום הזה ניסה להשליט עצמו אבל כשל בגלל המצב האובייקטיבי האמיתי של מצוקת קרקע בערים היהודיות בישראל (אצל הערבים רק מאשרים עוד שכונת וילות על קרקעות מדינה ועל יערות והורסים את הטבע, אין שם אפילו פרויקט פינוי בינוי אחד, מול כ-2500 תוכניות שמקודמות ויצאו לפועל בערים יהודיות).
  אבל בסוף הערבים מהוילה וגם הפרופסורים מהוילה באים ורואים שכונות לגבוה מתוקתקות, מצוחצחות, שברגע שיש אליהן תחבורה ציבורית טובה ויש עדיפות לאוטובוסים ובקרוב מוניות אוטונומיות גם לא יהיו הפקקים שנוצרים כמובן מריבוי אנשים באותה משבצת קרקע. והם מקנאים תאמינו לי הייתה משלחת מישוב ערבי בצפון והם כל הזמן דיברו למה אצלם הכבישים מוזנחים, אין תשתיות, פריצות ביוב, אין מדרכות בין הבתים. שאלנו אותם איך הם מצפים שישובים שגובים ארנונה נמוכה וצריכים לדאוג לפיזור ענק של בתים ללא כל סדר, יוכלו לייצר סביבה מסודרת ומתוכננת?? או שרוצים תכנון מתקדם או שרוצים תכנון עקום שבו לכולם יש רכב מתחת לוילה אבל אין מדרכות והאוטובוס רק מגיע לנקודת איסוף רחוקה פעם בשעה. זה לא עובד יחד תכניסו את זה לראש. ערים מתקדמות הן ערים צפופות יותר עם שירותים טובים יותר שנובעים מזה שאפשר לתת הרבה יותר תחזוקה נקיון תחבורה ובילוי לאוכלוסיה שגרה יחד בשטח קטן מאשר לאוכלוסיה שמתפרסת על בתים פרטיים בשטח גדול. זאת עובדה בכל העולם.
  והגברת אלתרמן וכל הפרופסורים שמרצים נגד ציפוף ונגד אורבניזציה בישראל פשוט נשארו מאחור תלושים ומנותקים
  ואפילו יצרו נזק כי לא קידמו תכנון מיטבי של שכונות לגובה במקום לבכות עליהן בלי סוף במאמרי דעה מטופשים.

 14. חלומות בהקיץ אמר/ה

  התחדשות עירונית הצחקתם,תושבי קרית אליעזר שער עלייה עין הים ושפרינצק כבר הזדקנו מהבטחות להתחדשות עירונית,אחרי כמה עשורים של הבטחות שכרו יועצים והעלו מצגת על גבול הבדיוניות עם גישות עליות מהשכונה לים,הביאו דוגמאות במצגת מיפן וגרמניה,ישבו על התוכנית הזו שנים ורק שכחו את הדבר הכי משמעותי שהדיירים והיזמים משוועים לו..מכפילים וגבהים לכל בנין..אופס רק זה שכחו:) העבירו את התהליך לשלב של "התייעצויות"(שלא להגיד עוד עשור של הקפאה).ואיזה מסכנים הדיירים הקשישים שחיים בשיכוני רכבות הללו כבר 60 שנה וממשיכים להאמין שיום אחד תהיה להם מעלית בבנין או ממד חלילה אם תהיה מלחמה או רעידת אדמה

 15. איזי אמר/ה

  סחתיין על הכתבה המלומדת ו תגובות הלא פחות מלומדות , זה רק מראה כמה אוהבים את עירנו היפה , יש המון רצון טוב אך חייבים לקיים שולחן עגול של טובי המוחות בכל תחומי החיים העירוניים כדי באמת להביא החלטה מוסכמת על כל התכנון העירוני , ההתחדשות העירונית היא הזדמנות מצויינת לתקן את טעויות העבר ליצור רכס תיירותי מושך בכניסה הדרומית לשקע את הרכבת וליצור תיירות מרפא שתשתרע עד לחוף הים בבנייה נמוכה , כרמי ענבים ורפואה אלטרנטיבית ובנייה תיירותית כפרית עד לקו המיים כדי ליצור אוירה ים תיכונית רגועה בכניסה הדרומית שתמשוך המוני תיירי מרפא ומרגוע , להעביר את כל השיכונים והבנייה התעשייתית לכל הרוחות משם ולהשאיר קו ירוק חולות בוהקים וים כחול לצד נמל יאכטות ראוי והגון ותיירות חופים בריאה . להפוך את המפרץ ל תעשייה נקייה ומתוחכמת ללא זיהום , בניית נמל תעופה קטן ממזרי ומשוכלל ליציאה לאירופה ולמטוסים פרטיים, במקביל כמובן להעיף בהקדם לכל הרוחות את כל התעשייה הכבדה והמזהמת משם …יאללה להתחיל לעבוד.

לא ניתן להגיב