אנטנות בחיפה | איריס בנדר מובילת המאבק: ״כשנחלה בסרטן, מי ייתן את הדין?”

עו"ד ליאור כץ עם חלק מתושבי גולדה ובגין בסיום הדיון- צילום סמר עודה

מאבק התושבים נגד חוות האנטנות הממוקמת בין השכונות רמת בגין, גולדה ודניה ירד לטמיון

העליון ביטל את פסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה שפסק לטובת התושבים | הניצחון המוחץ שנרשם במחוזי בשנת 2018 נמחק היום 2/11/20 בהפסד כואב לתושבים

מאבק של ארבע שנים

הרכב שופטי בית המשפט העליון מני מזוז, ג’ורג’ קרא ויעל וילנר, הכריע היום הכרעה גורלית בנוגע למאבק תושבי השכונות רמת בגין, גולדה ודניה בחיפה, המתנהל מזה ארבע שנים.

השופטים ביטלו את פסיקת בית המשפט המחוזי שניתן בחודש אוקטובר 2018, בו הוחלט כי “היתר הבניה למתקן השידור נשוא העתירה, עומד בניגוד לתכנית תמ”א 36א’ ולפיכך דינו להתבטל”.

המתינו לדיון קרוב לשנתיים

שופטי העליון טענו בדיון, לו המתינו התושבים קרוב לשנתיים, כי העליון נתן פסק דין בתיק המקביל, אותו הגישה קבוצת תושבים אחרת (שני תושבים בלבד) ואשר מיוצג ע”י עוד גולן, לגבי אותן האנטנות, וכי הוא רלוונטי גם בתיק זה. עוד טענו, כי הם קראו את כל המסמכים שנכתבו בתיק התושבים בהובלת איריס בנדר, ואשר מיוצג ע”י עו”ד ליאור כץ, אך עמדתם כבר נקבעה בפסק הדין מלפני חודשיים.

“אין טעם להעלות טענות”

השופטים גם הודיעו מראש כי מכיוון שזו עמדתם, אין טעם לנסות ולהעלות טענות בדיון אשר התקיים היום וכי אם בכל זאת, כץ יעלה טענות בפניהם, הן לא יתקבלו והתושבים בתיק המדובר יחויבו בהוצאות משפט.

לאחר התייעצות עם מובילת המאבק איריס בנדר, ועקב הסיכון להוצאות שהיא והתושבים לא יכולים להסתכן בו, הודיע עו”ד כץ כי הוא מסכים לבטל הערעור שהוגש.

עו"ד ליאור כץ
עו”ד ליאור כץ

עו”ד ליאור כץ מסר לחי פה בתגובה להחלטה:

זו אכזבה שעמדתנו לא התקבלה בבית המשפט העליון, עקב פסיקת העליון שניתנה לפני כחודשיים בתיק מקביל אחר של קבוצת תושבים אחרת. ניצחנו במחוזי בסיבוב הקודם, אך זה לא הספיק להיום לעליון.

יישר כוח לאיריס בנדר, ולכל התושבים שהתגייסו למאבק הממושך והשקיעו הרבה זמן ומרץ.
אני מקווה שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה ושלבסוף מחוקק המשנה יסדיר, בתכנית עדכנית, את הקמת האנטנות, על מנת שזכויות ציבור התושבים לא ייפגעו.

“עלינו לירושלים לחפש צדק ומצאנו את דלתות ההיכל אטומות בפנינו”

מובילת המאבק איריס בנדר מסרה לחי פה:

יום עצוב לאוכלוסיית ישראל. בית המשפט העליון עיוות פסק דין ובכך אפשר לחברות מסחריות לפגוע באופן מידי וממשי בבריאות תושבי מדינת ישראל. בית המשפט העדיף את טובת החברות המסחריות על פני בריאות הציבור. מכאן צריך לפתוח בשתי חזיתות:
1. להביא את הנושא לסקירה בטלוויזיה.
2. לפתוח באיסוף תרומות כדי לערער לעליון ולדרוש דיון מחודש בהרכב מורחב.

בתדהמה רבה נוכחנו היום לראות כיצד בית המשפט העליון מתנהג כמאפיה לשמה ומאיים עלינו, שאם נציג את טענותינו, יקנוס את התושבים בהוצאות משפט גבוהות. רק בגלל שחיפשנו צדק ואנו רוצים לשמור על בריאות היקרים לנו מכל. בית המשפט לא היה מוכן אפילו לשמוע אותנו והקשיב רק לכסף הגדול של החברות המסחריות.

עלינו היום לירושלים לחפש צדק ומצאנו את דלתות ההיכל אטומות בפנינו.
איריס בנדר מובילת מאבק האנטנות בחיפה
איריס בנדר מובילת מאבק האנטנות בחיפה

עוד הוסיפה בנדר:

אחרי מאבק ארוך ומתיש שהתחיל בשנת 2016 שבמהלכו בית המשפט המחוזי פסק לטובת התושבים בחיפה בדבר אי חוקיות הצבת חוות אנטנות סלולרית ענקית בגובה 42 מ’ שעל ראשה ישנם 3 חברות סלולר פרטנר פלאפון וסלקום ושאינה תואמת את הוראות תמ”א 36 א בדבר איסור הקמת תרנים בגובה 42 מ בלב שכונות וקיבל את טענותינו.

היום בית המשפט העליון ברגל גסה מנע מאיתנו להציג את טענותינו בפני בית המשפט ובאיומים דרש מאיתנו להסכים לפסק דין לטובת חברת הסלולר.

לאחר שהגשנו את העתירה שלנו לבית המשפט המחוזי ראשונים הגישו שני בעלי קרקע אחרים אחרינו עתירה מקבילה עם טענות דומות אבל עקב הצגה מכוונת של הטענות בצורה לא נכונה הפסידו בבית המשפט המחוזי. פסק הדין בעתירה זו ניתן לפני פסק הדין בעתירה שלנו בעקבותיו ערערו לעליון.

לאחר מתן פסק הדין בעתירה שלנו עיריית חיפה וחברות הסלולר ערערו גם כן לעליון. מאז ועד היום במשך שנתיים האחרונות 5 פעמים נקבע דיון בבית המשפט ובוטל ברגע האחרון. בפעם האחרונה הדיון הוקדם יומיים לפני התאריך המקורי במפתיע ללא ידיעתנו. השופטים נתנו פסק דין בתיק המקביל . להיום נקבע הדיון בתיק שלנו אחרי לחץ ועם פתיחת הדיון הודיעו השופטים לעו”ד שלנו שבמידה ויטען את טענותיו לטובת התושבים השופטים מני מזוז, ג’ורג קרא ויעל וילנר יפסקו הוצאות משפט מאוד גבוהות על התושבים.

למעשה בית המשפט מנע מאיתנו להציג את טענותינו האמיתיות בצורה מיטבית. וגזל מאיתנו את הזכות לבקש צדק בבית המשפט. וכך למעשה ביטל את פסק הדין שפסק לטובתינו בבית המשפט המחוזי ואילץ אותנו באיומים לקבל את פסק הדין בתיק המקביל שלא היינו שותפים לו.
אביהו האן יו"ר הירוקים (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן יו”ר הירוקים (צילום: ירון כרמי)

יו”ר הירוקים חבר מועצת העיר אביהו האן מסר לחי פה:

החלטת בית המשפט העליון עדיין לא פורסמה אך מתהליכי הדיון הלא פשוטים שהתושבים חוו בסבירות גבוהה ההחלטה שתתקבל אינה לטובתם וצר לי על כך.
התושבים ניהלו מאבק הירואי במשך מספר שנים תוך השקעת כספים רבה וזמן רב.

ליוויתי את התושבים לאורך המאבק, שמעתי אותם, ייעצתי להם ופעלתי איתם כדי לשנות את המציאות של הקמת חוות אנטנות סלולאריות בלב שכונות באישון לילה.
האג’נדה שלי ושל הירוקים של חיפה בבסיסה היא שיתוף פעולה עם תושבי חיפה וסיוע להם במצוקות ובצרכים. עשיתי זאת לאורך השנים האחרונות במאבקים רבים וגם במאבק צודק זה. אמנם ההחלטה עדיין לא פורסמה אך אהיה עם התושבים ואסייע להם בכל דרך אפשרית. אני מודה לאיריס בנדר שמשקיעה ימים ולילות בנושא זה ומחזק אותה.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. רון אמר/ה

  תפסיקו לבכות
  תתחילו בזה שתפסיקו להשתמש בטלפונים …….
  אחר כך תעשו מה שהדרוזים עושים
  תשרפו את האנטנות וכל מי שיגיע להתקין מחדש
  יחכה לו גדוד עם m16

 2. לימבו אמר/ה

  אנטנות סלולריות,
  שיראו מחקר אחד של אוניברסיטה יוקרתית אחת בעולם שקושר אנטנות לסרטן.

 3. אבנר אמר/ה

  ההיפך נכון
  אנטנה קרוב למכשיר מורידה קרינה לראש
  לכן בריא שתהיה קרוב לבית
  .

 4. דן אמר/ה

  איך היתה הגברת איריס מקשקשת עם חברותה בטלפון במידה ולא היתה אנטנה צביעות!!!

 5. א.ד. אמר/ה

  צביעות עלובה, קודם נראה את כל יפיי הנפש הללו מפסיקים להשתמש בסלולרים שלהם ואח”כ שיתחילו להתבכיין על בריאותם.

 6. א.ד. אמר/ה

  צביעות עלובה, קודם נראה את כל יפיי הנפש הללו מפסיקים להשתמש בסלולרים שלהם ואח”כ שיתחילו להתבכיין על בריאותם.

 7. א.ד. אמר/ה

  בלי האנטנות, הגברות הצבועות לא יוכלו לקשקש ביניהן בסלולארי.

 8. אלפא אוהב קרינה אמר/ה

  סוף סוף הטרולית הטרללה שמפיצה שטויות שמגובות ע”י “מדעני יוטיוב” הפסידה !!! חבןרה אומללה שמתנגדת לקידמה ורוצה להשאיר אותנו חוטבי עצים ושואבי מים !!!!! טוב שהקידמה ניצחה , ולא !!! אין חשש מסרטן יותר מאשר בדורות הקודמים….. ולכל יפי הנפש … שמתנגדים לכל דבר חדש ….. לא רוצים קידמה ??? לכו לגור בנגב תגדלו כמה עיזים ואלפקות ותעזבו אותנו להמשיך ולהתקדם

 9. אלפא אמר/ה

  אנטנות סלולריות לא גורמות לסרטן ( אגב בתי הזיקוק כן…. ) וחוצמזה אתה ככ חכם ואינך מבין שהיכן שיש מיעוט אנטנות הקרינה של הטלפון ישר למח הרבה הרבה הרבה הרבה יותר גדולה מאנטנה במרחק כמה מאות מטרים ….. רצוי שתלמד קצת על גלים וקרינה אלקטרומגנטית ואז אולי תשכיל להבין שאפילו אם הטלפון בכיס שלך ואינך מדבר אבל הוא עובד , הוא מטגן לך את הביצים בכמב וכמה סידרי גודל מקרינה מאנטנה …… אבל היי עם בורות ומדעני אינטרנט קשה להתווכח …..

 10. אבלין אמר/ה

  לחייב את כל השופטי העילין להרכיב אנטנות 5G מול הבית שלהם

הגיבו כאן לכתבה