מאבק תושבי שכונות בגין וגולדה להסרת האנטנה יוצא לדרך

שוב הקמת אנטנה בחשאי בחיפה


כ- 70 תושבים מרמת בגין, גולדה ודניה התכנסו השבוע במטרה להוציא את האנטנה שהוקמה בחטף ללא תאום עם התושבים וללא בחינה של כל ההיבטים הציבוריים מול חדרי השינה והבתים של התושבים. מדובר באנטנה בגובהה של 42 מטר הממוקמת במרחק של כ-200-300 מטר מבתי התושבים בשכונת בגין, גולדה וחלק מדניה.

003-_כנס_תושבים.JPG

כנס תושבים שנערך ברמת בגין (צילום: סמר עודה)
תושבי השכונות הביעו את זעמם על העירייה במהלך הכנס, וציינו כי לא נעשה כל שיתוף איתם לפני הקמת האנטנה ולא יידעו אותם על כך, והתושבים ששלחו התנגדויות לוועדה לא קיבלו עדכון או תשובה. בנוסף על פי המסמכים שהוצגו במהלך הכנס ניתן להבין שאישור הקמת האנטנה נעשה בחיפזון ללא בחינה של כל ההיבטים וללא עמידה בכל הדרישות להקמת אנטנה. דבר שחוזר על עצמו פעם אחר פעם בעיר חיפה.

התושבים הביעו את חששם מהאנטנה המפלצתית שהוקמה וטרם הופעלה. התורן אמור לשמש היום את חברת פלאפון אך עתיד לשמש גם חברות נוספות. “אנחנו חוששים לבריאות ילדינו ונעשה הכל על מנת לשמור על הילדים שלנו”, אמרו התושבים.

דודי מיילבום פעיל סביבה, מפורום אדם סביבה וחבר מועצת העיר, מטעם הירוקים אביהו האן, שנכחו בכנס הבטיחו לעזור לתושבים במאבקם.

איריס בנדר, תושבת השכונה ואמא לילדים: “אנחנו דורשים שהאנטנה הסלולארית ששמו מאחורי הבית וליד החדרים שתסולק לאתר. אנחנו חוששים לבריאות של הילדים מהקרינה ומסרטן”.

רויטל גולדשמיד, תושבת השכונה: ” לא יאומן איך שעיריית חיפה ממשיכה בזילות חיי אדם. מצד אחד של הכרמל מקימים מפרץ פטרוכימי שמזהם חיי אנשים והורג אותם, מהצד השני של הכרמל עם תעוזת נפש וחוצפה בלתי אפשרית עם הליכים לוקים בחסר על חשבון בריאות התושבים הם הולכים ומקימים אנטנה סלולארית בלי לתת לציבור התראה מספקת להגיב על זה ובלי להגיב לאנשים שהגיבו על זה, והם ממשיכים בקו של לקחת הרבה ארנונה ולתת אפס שירות לתושבים בחיפה”.

חבר מועצת העיר אביהו האן: “התושבים הביעו את זעם על העירייה בראשות יונה יהב וסגנית ראש העיר ויו”ר ועדת התכנון והבניה חוה אלמוג, שאישרו את האנטנה הזאת ללא היבטים הנדרשים תוך פגיעה מאוד קשה בתושבים. ילדים רבים פותחים את חדרי השינה ורואים את האנטנה מולם. אנטנה של 42 מטר והם חוששים מרמת הקרינה ולמרות כל ניסיונות ההרגעה של איגוד ערים לאיכות הסביבה וגורמים בעירייה המשמעות של קרינה סלולארית כזאת עוצמתית שמתחילה עם שתחילה עם חברה פלאפון וממשיכה עם חברת סלקום ופרטנר היא חשש מאוד גדול בכל ההיבטים של הקרינה. התושבים נחושים מאוד להוציא את האנטנה הזאת ואני אעזור להם בכך”.

בסוף הכנס הוקם ועד פעולה והתקבלו החלטתו והמאבק יצא לדרך.

מאיגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה: “האתר הסלולארי ברמת גולדה שייך לחברת פלאפון והינו בעל כל ההיתרים הדרושים: היתר הקמה מהמשרד להגנת הסביבה והיתר בנייה לאחר בדיקת האיגוד מההיבט של בטיחות קרינה. האתר אמור להחליף מספר אתרים ברמת גולדה הפועלים היום בבתי מגורים (מסוג של מתקני גישה) ואשר יסולקו לאחר הפעלתו. הפעלתו של האתר חשובה היות והמרחק בינו לבין הבתים מספיק רחוק ומבטיח כי רמת הקרינה בבתים נמוכה משמעותית מהסף המומלץ ע”י המשרד להגנת הסביבה”.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה: “האתר הנוכחי מחליף מספר אתרים אשר פעלו וכאלה שעדיין פועלים בדירות מגורים בשכונה. ראש העיר יונה יהב הנחה את הנהלת העירייה לנהל מאבק משפטי עיקש על מנת לסלק את האנטנות מלב שכונת המגורים. זאת, מתוך כוונה לנקות עד כמה שניתן את הרחובות מאנטנות סלולריות והן בשל תלונות תושבי העיר. האתר המרוחק עליו הלינו מספר תושבים, אשר נמצא בשטח פתוח, אושר ע”י המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים להגנת הסביבה. זאת, לאחר בחינת סוגיות הקרינה ותוך התעקשות כי רמת הקרינה בבתי התושבים תהא נמוכה משמעותית מהסף המומלץ ע”י המשרד להגנת הסביבה”.

עוד נמסר, “עיריית חיפה בראשות יונה יהב היא מהרשויות המחמירות בישראל בנושא זה, והיא גם זו אשר יזמה ומובילה את המאבק לסילוק אנטנות המוצבות ללא היתר בבתים פרטיים. בתוך כך, טרם ראינו תושב במדינת ישראל אשר וויתר על המכשיר הטלפון הסלולרי, אשר כידוע הינו חסר תועלת ללא תשתית”.

IMG_4411.JPG

כנס תושבים שנערך ברמת בגין (צילום: סמר עודה)

אנטנות סלולריות בחיפה

הגיבו כאן לכתבה