הדור החמישי והקרינה המפחידה • טור דעה • נפתלי בלבן

מחאה נגד האנטנות מעל בית יולס (צילום: סמר עודה - כרנתינג'י)

קראתי ברפרוף את הפוסטים המפחידים שצצים באינטרנט, על סכנות הקרינה של דור 5.
אולי יש משהו בדברים, אלא שלאחרונה קמים אנשים וגופים הזויים ועושים "מרק צ'ורבה" מהכל ביחד, מהכימיה, הפיסיקה והרפואה ומערבבים זאת בהמון אמונות תפלות ובורות מהבחינה המדעית ובכך מפחידים את קוראיהם וגם את עצמם.

כמה מילים בנושא: 

1. זיהום האוויר הוא מסוכן מאוד, כיוון שאנחנו שואפים אותו לריאות, חלקיקים ממנו חודרים לדם והרוב, בדומה לטבק, פשוט סותם את האיברים המיקרוסקופיים הקולטים את החמצן מהאוויר שכה חיוני לנו לתפעול הלב, האיברים הפנימיים, השרירים ובעיקר – המוח! 

2. לגבי מתכות: הגוף שלנו מכיל אותן וכמה מהן אף חיוניות לתפקוד חיים תקין. מתכות אלה נמצאות בגוף כיונים חיוביים (ולא כמתכת רגילה). לעומת זאת, יש הכותבים בפוסטים השונים, כאילו אנחנו סופחים את המתכות ישירות לגופנו, שזה, ברובו, לא נכון. 

יש דוגמה היסטורית אמתית של הרעלה ממתכות וזאת, בעיקר מעופרת, שהיא מתכת רעילה מאוד. יש אומרים שהאימפריה הרומית נפלה, בין השאר, כיוון שהיה באותה התקופה שימוש רב בכלים מעופרת, בשל היותה של מתכת זו קלה לעיבוד.

3. לגבי הסלולר מדור 5, זו בהלה מוגזמת, ואסביר. מאחר שמאז פיתוח הטלפון הסלולארי בשנות ה-80 בארה"ב וגם בישראל, הצטרפו מיליארדי משתמשים לרשתות, זה עוד ניחא – אך שירותי האינטרנט והעברת הסרטים והתמונות שזכינו להם, דורשים המון המון תדרים, שאנו המקצוענים, קוראים להם "רוחב סרט" (כמו להגיד שכדי לאחסן הרבה בגדים צריכים להרחיב את הארון). אך כמות התדרים העולמית היא מוגבלת. ולכן, כמעט שנגמרו משאבי התדרים שהשתמשו בהם בתקופות השירות הראשונות שבתחום ה-900 מגה הרץ, ועם התפתחות טכנולוגיות התקשורת והמזעור ברכיבים האלקטרוניים, התחילו לעבור לדור שני ושלישי בתחומי ה-2000-3000 מגה הרץ. כל מעבר לתדר חדש מחייב גם ייצור של טלפונים חדישים יותר.

"התפארות" חברות הטלפוניה

ממניעי שיווק ופרסום, חברות הטלפוניה "התפארו" שהנה, יש דור חדש וחדש יותר. דבר זה פעל כמו חרב פיפיות – פתאום נפל פחד על הציבור שחושב לעצמו… "בטח הדור החדש הוא מסוכן מאוד". אך לא כצעקתה… הדור הרביעי פירושו שניתן לקבל שירותי אינטרנט משוכללים והדור החמישי מדבר על כך שהאינטרנט יהיה כה מהיר, שאולי אפשר יהיה לוותר לגמרי על קווי התקשורת היבשתיים ולהשתמש באינטרנט אלחוטי גם במחשבים הביתיים. 

אני עצמי איני חושש 

לסיכום, הדור החמישי הוא בסך הכל מעבר מ-3000 ל-5000 מגה הרץ, זה אינו שינוי משמעותי. אין מה לחשוש מכך, בכל מקרה אני עצמי איני חושש. 

את הזיהום העולמי התחילה המהפכה הטכנולוגית לפני 300 שנה. כיום יש מודעות טובה וגם התקדמות איטית לתחנות חשמל המופעלות בגז שאינן מזהמות ולרכב חשמלי לא מזהם.  

הדבר המסוכן בתבל

הדבר הכי מסוכן שקיים בתבל, הוא הקרינה הקוסמית ואור השמש, שעוצמתן פי מאות מעוצמת גלי הסלולר. ומזה לאף אחד לא אכפת. כדאי לקחת דוגמה מחוכמת הקדמונים – הבדויים מכסים את גופם וכך הם נשמרים מקרינת השמש המסוכנת.

הערה: הכותב עוסק בתחומי האלקטרוניקה למעלה מ-50 שנה, בין השאר כמורה ומנהל קורסים, השתתף בקבוצה שבנתה את הלוויין הראשון בישראל ה-Tech-Sat.
בשעות הפנאי הוא "חובב רדיו מורשה" בדרגה א' ושימש כיו"ר אגודת חובבי הרדיו בישראל ובמסגרת זו הקים מתקני תקשורת חרום ארציים.

17 תגובות
 1. אבנר אמר/ה

  כאלקטרונאי ותיק שעוסק גם במכשור רפואי איני חושש מהמעבר לתדרים קצת יותר גבוהים, אבל לא שקט מעלייה משמעותית בריכוז האלומה אל הלקוח בשיטת ה5G. עדיף בהרבה שהעירייה תלחץ על גופי התקשורת לפרוס סיבים לכל בית ולכל דירה כדי שרוב התקשורת תגיע ללקוחות ישירות ובמהירות גבוהה ללא הפסקות, בסיב ולא בקרינה מכל הכיוונים. שרצוי רק לטלפונים ניידים. המעבר ל5G דורש החלפת הטלפונים לדור חדש שהוא הוצאה כבדה לצרכנים ומקור רווח ניכר למפיצים + חיוב על נפחי גלישה. תקשורת סיבים יעילה פי כמה ממערך אנטנות חדש וחשוב פי כמה לדרישות עתידיות של ״בית חכם״ ובמיוחד ״לעיר חכמה״ וקידום התעשיה החכמה. ורווחת הפרט.

 2. עמיחי אמר/ה

  ״הדבר הכי מסוכן שקיים בתבל, הוא הקרינה הקוסמית ואור השמש״
  נכון, רק שקרינה זו היתה בכדור הארץ מאז תחילת יצירת החיים, וכל היצורים החיים בכדור הארץ נוצרו עם קרינה זו והותאמו לחיות יחיד איתה. הקרינה הסלולרית היא גורם מזהם חדש, אליו הגוף החי אינו מותאם, ולכן הסכנה הגדולה.

 3. ישראל אמר/ה

  הקרינה האלקטרומגנטית מקווי המתח הגבוה של חברת החשמל מסוכנת פי כמה והיא מקרינה 24/7

 4. ישראל אמר/ה

  טועה מי שחושב שמערכת סלולרית בדור 5 מקרינה אלומה אל הלקוח, טכנית זה בלתי אפשרי.
  הערה נוספת, הדור החמישי בראש ובראשונה בא לפתור בעיה אחרת לגמרי מאשר תקשורת סלולרית והיא תקשורת בין מכוניות אוטונומיות.
  על כן, תנאי הכרחי לפריסה הוא כיסוי מלא של כל שטח המדינה כדי שלא יווצר מצב של מכונית ללא תקשורת. המכוניות יתקשרו בינן לבין עצמן במהירויות אדירות כי זמן התגובה קריטי כדי למנוע תאונות דרכים. החלק הסלולרי בדור 5 הוא מזערי. התדרים בנם יעשה שימוש לצרכי כלי הרכב הוא בהרבה יותר גבוה ככל הנראה באזור ה 60 ג'יגה הרץ פי עשרים ויותר מהחדרים של היום

 5. דן אמר/ה

  למה הציבור פוחד פחות מקורונה מאשר הדור החמישי?

 6. אבנר אמר/ה

  היי ישראל. קצב השידור הגבוה מאד מושג ע״י הכוונת אלומה ״מרוכזת״ לכיוון הצרכן באנטנה מתכוננת (Phase Array”. ע״כ עצמות ההקרנה הנקלטת גבוהות בהרבה ( נכון – בממוצע נמוך יותר)
  השימושים הביתיים ועיר חכמה נדרשים כבר עכשיו בעוד נהיגה אוטונומית ותקשורת בין מכוניות עוד רחוקה
  אין עדין הצדקה להציף אותנו בקרינה שרובה יכולה להיות כלואה בסיבים.

 7. משה אמר/ה

  לחיות זה מאוד מסוכן לבריאות

 8. נפתלי אמר/ה

  תודה לכולם על התגובות המהירות והנה אענה לכם אחד אחד:
  לאבנר – נכון שהסיבים האופטים הם נהדרים אבל השימוש בהם הוא למטרות נייחות – אז איך נלך ברחוב ונדבר? בעזרת סיב אופטי הנגרר אחרינו לכל מקום. ולידיעתך ולידיעת כולם – הרי רובנו משתמשים בטלפון בזק ביתי וחושבים שהוא בטוח – אז לידיעתכם – רוב האנשים משתמשים בבית בטלפון אלחוטי והאלחוטי משדר לעתים יותר חזק מהסלולרי.
  לעמיחי – הותאמו? היכן? בטבע.. הגמל מתאם למדבר. הביאו פרה למדבר, היא לא תשרוד שבוע.
  בני אדם בעלי עור לבן מותאמים לאקלים של אירופה… לכו לרופאי העור ולמח' העור בבתי החולים ותראו כמה סובלים ממחלת סרטן העור האיומה – שהיא תוצאה של קרינת השמש בלבד. אני מדבר על קרינות שאפשר למדוד בעזרת מכשירי מדידה מדוייקים ולא שמועות ורכילות מהרחוב. לגבי "אלומות" הרי משתמשים בהן על מנת לרכז את הקליטה לכיוון הנכון ולא לאבד אנרגיות לשטחים ריקים. "מי שמאמין לא מפחד"…
  לדן – מפחדים יותר מהסלולר יותר מאשר מהקורונה? פשוט מאוד כי האנשים מאמינים רק למה שהם "רואים בעיניים" ואת עמודי הסלולר רואים לעומת וירוס הקורונה לא נראה בעין בלתי מזויינת.
  ולכן אותו הרבי/קאדי המזמר והמרקד בחתונה רבת משתתפים עלול להדביר עשרות בני אדם ואף אחד אינו חושש ממנו, לעומת זאת העמוד נראה בעין והוא מפחיד נורא, לא אותי.
  למגיבים האחרים: המאמר שלי לא עוסק במכוניות עצמאיות שנוסעות בינתיים רק על הנייר (של הבורסה) ולא בחברת חשמל וגם לא בבתי זיקוק ולא למצעדי החזירים הרכבים ברחובות הכרמל – ולכן לא אגיב על כך.

 9. אורי+שרון אמר/ה

  נפתלי ידוע כמקצוען. עצותיו ברוכות, ולכן יש לסמוך על דבריו. .

 10. אבי הראל אמר/ה

  ראוי לציין שתדרי הטלפון הם בתחום שאינו מיינן, ולכן אינם גורמים לשינויים מולקולרים, ובעוצמות הנמוכות של שידורי קרנת רדיו שידורים כאלו אינם מהווים סכנה בריאותית. כמו כן ראוי להזכיר שקיימת אצלנו נטיה טבעית לחשוש מפני חידושים וראינו את התופעה הזו בהקשר של מסכי טלביזיה, תנורי מיקרוגל, מחשבים, וסלולרים לדורותיהם. חשש זה מתבטא גם בתגובה לוירוסים שאינם מוכרים עדיין. לאחרונה, החשש הטבעי הזה מתבטא גם בתגובה העולמית לוירוס הקורונה, למרות שהנתונים מצביעים על כך שהתפשטות הוירוס נמצאת בשליטה.

 11. יוסי+החיפאי אמר/ה

  אין מה לחשוש מה g5 מכמה סיבות :
  אין את זה עדיין בארץ וגם לא ברור מתי כן יהיה ,התשתיות יקרות מאוד ובטוח שבתקופה כזו אין לאף גוף מסחרי – חברות התקשורת – את המשאבים לשינוי .
  הg5 לא יותר מסוכנת מכל גורם סיכון סביבתי כמו זיהום אוויר ,התחממות כדור הארץ .
  מה שמרגיזזה שיש חברות תקשורת פה בארץ שמתהדרות במה שאין להם – וכנולוגיית הg5.

 12. מיכאל אמר/ה

  לא מובן ! הרי יש אישור לסיבים אופטיים לכול הכיוונים עד רמת קירבה כמעט מטרים ספורים מהציוד קצה כולל הפלפונים . אז למה חייבים את האנטנות ?

 13. ישראל אמר/ה

  מצטער אבנר
  אך לצערי אינך בקיא בחומר. זה בתחום המקצועי שלי ואין "חיה" כזו כמו אנטנת אלומה מרוכזת ללקוח. האנטנות רב כיווניות כמו שמערכת סלולאר צריכה להיות. כאשר הגוף הנע היחיד זה הלקוח .
  המצאות בתוך אזור השיגור של מערכת סלולאר כלשהו כמוהו כהליכה ברחוב. אותן סכנות

 14. מיכאל.ה אמר/ה

  חברים, זה לא הקרינה מסוקנת יותר!!!! הסקנה זה שהתדר והפרוטוקולים של דור 5 מאפשרת כל מיני האפליקציות זדוניות שיאפשרו לעבקוב הרבה יותר בקלות, הרבה יותר מהר והרבה יותר אנשים בבת אחת, הרבה הרבה… זיהוי פנים….הרבה יותר מהירים ומדויקים (ראיתם איך בסין?) לזה המודאות… זה הנקודה שלא סמים לב עליה!!. לא צריך כרגע דור 5.

 15. אבי הראל אמר/ה

  תקשורת סיבים טובה לבית חכם ולעיר חכמה, אבל לאדם חכם עדיפה תקשורת אלחוטית.

 16. אבי הראל אמר/ה

  מיכאל, בכל מכשיר או ציוד או מערכת אפשר להשתמש לרעה. אפשר לרצוח עם סכין מטבח, אפשר לדרוס אנשים עם מכונית. זה אומר שצריך לפסול חידושים? צריך במקום זאת ללמוד להשתמש בהם בצורה נכונה ולהפחית סיכונים.

 17. מיכאל.ה אמר/ה

  נכון אבי, אותו סיפור כמו גם עם הגרעין. סיפור קלסי, אין מטבע רק עם צד אחד… אני רק הזרתי מצד אחד מאוד חשוב שכמעט ולא מתחשבים בו שמדברים על דור 5, (במקרה הספציפי הזה אולי אכי חשוב). אני רק קראתי להשלמת החשיבה..

לא ניתן להגיב