ניצחון לתושבי שכונות בגין וגולדה במאבק להסרת האנטנה – מכה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה

מכה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בראשות יונה יהב וחדווה אלמוג: בתום מאבק עיקש, שארך שנתיים וחצי, בו נאבקו תושבי שכונות בגין גולדה ודניה נגד חוות האנטנות, שהוקמה בחטף, ללא תאום עם התושבים וללא בחינה של כל ההיבטים הציבוריים, במרחק של כ-200-300 מטר מבתי התושבים בשכונות, קבע בית המשפט המחוזי בעיר כי “היתר הבניה למתקן השידור נשוא העתירה עומד בניגוד לתכנית תמ”א 36א’ ולפיכך דינו להתבטל”.

כזכור המאבק שיצא לדרך בחודש מאי 2016 בהובלת איריס בנדר, ובתמיכת חבר מועצת העיר אביהו האן ואשר יוצג משפטית ע”י עו”ד ליאור כץ, הגיע לסיומו בבית המשפט המחוזי בחיפה.

בפסק הדין, שניתן שלשום 17/10/18, על ידי כב’ השופטת ברכה בר זיו, סוקרת השופטת את טענות הצדדים, כאשר מצד אחד טענות 49 העותרים, תושבי שכונות גולדה, בגין ודניה באמצעות עו”ד ליאור כץ, ומהצד השני טענות הועדה המקומית לתכנון ולבניה חיפה, חברת פלאפון, חברת סלקום, חברת פרטנר וכן עמדת היועץ המשפטי לממשלה.
השופטת בר-זיו קבעה, כי יש לקבל את הטענות של התושבים בעתירה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הטענה הראשונה של התושבים, שהוצגה על ידי עוה”ד ליאור כץ, הייתה כי היתר הבניה למתקן הוא בלתי חוקי, מכיון שהתכנית תמ”א 36א’ אינה מאפשרת להקים מכוחה אנטנות המשדרות בטכנולוגיות מתקדמות, אשר לא נקבעו בטבלת שיטות השידור והתדרים המופיעה בתמ”א 36א’.

טענה זו התקבלה בפסק הדין, ומנגד נדחתה טענת כל הצדדים האחרים כאילו יש לפרש את התמ”א ככזו המאפשרת להקים מתקנים גם בטכנולוגיות מתקדמות שלא נקבעו במפורש בתמ”א. זו הייתה גם קביעת ועדת הערר, וכך גם קבע בזמנו כבוד השופט מנדלבום בפסק דינו בעתירה השנייה. כעת הפכה השופטת את ההחלטה והחליטה אחרת, כלומר, לקבל את טענת עו”ד ליאור כץ, בניגוד לכל הקביעות הקודמות.

מתקן שידור עצום בתוך אזור עירוני

הטענה השניה של עו”ד כץ, מטעם התושבים, היתה כי גם אילו תמ”א 36א’ היתה מאפשרת להקים מתקן כזה – והיא לא מאפשרת – אזי לא ניתן היה להקים מתקן קרקעי במיקום הזה, בתוך אזור בניה עירונית, וכאשר המתקן הוא עצום מימדים בגובה 42 מטרים. גם טענה זו התקבלה בפסק הדין, והשופטת לא קיבלה את הסברי הועדה המקומית וחברות הסלולר לפיהם המדובר ב”דרך” וניתן להקים בה את המתקן.

השופטת קבעה, כי התכנית אוסרת באופן חד משמעי להקים מתקן שידור על הקרקע באזור בניה עירונית, וגם העובדה שמדובר ב”דרך” אינה יכולה להועיל למשיבים, כאשר הדרך היא בתחום הבניה העירונית.

בסיכום פסק הדין נקבע, כי “היתר הבניה למתקן השידור נשוא העתירה עומד בניגוד לתכנית תמ”א 36א’ ולפיכך דינו להתבטל”.

אופרטיבית קבעה השופטת, כי מאחר שמתקן השידור נדון כיום בבית המשפט העליון בערעור שהוגש על פסק הדין בעתירה השניה באותו מתקן, הרי שלדעת השופטת אין מקום לתת הוראות ביצוע להריסת מתקן השידור, ובית המשפט העליון יקבע זאת.

לסיכום, פסק הדין הוא נצחון גדול לקבוצת התושבים, המיוצגים על ידי עו”ד ליאור כץ, מומחה לדיני אנטנות סלולריות. עמדת התושבים התקבלה בידי השופטת ברכה בר-זיו. זאת, כנגד עמדות הועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה, חברות הסלולר, היועץ המשפטי לממשלה, ועדת הערר.

עו"ד ליאור כץ
עו”ד ליאור כץ

עו”ד ליאור כץ, מומחה לאנטנות, שייצג את התושבים שזכו, מסר לחי פה:
פסק הדין הוא בעל משמעות כפולה.  האחת, עבור התושבים, שניצחו במאבק צודק וחשוב עבורם. המשמעות השניה היא כלל ארצית. פסק הדין קובע למעשה, כי אסור לתת היתרי בניה לאנטנות מדור 3, 4, 5 וזאת מכיון שתכנית המתאר הארצית לאנטנות לא מאפשרת זאת. מעכשיו יצטרכו בכל הארץ להביא בחשבון פסיקה”.

מובילת המאבק איריס בנדר מסרה לחי פה: “אנחנו מאושרים מהניצחון במערכה הזאת והשופטת קיבלה היום החלטה אמיצה שבה היא מקבלת את כל טענותינו וטוענת שמלכתחילה העירייה לא הייתה צריכה לתת את ההיתר לחברות הסלולר . לצערינו הרב עקב הגשת ערעור בפסק הדין של עתירה נוספת של ידגר ועוד תושבים לבג”ץ,  היא לא הוציאה הוראות לפרק את חוות האנטנות המפלצתית. אנחנו לא נשקוט ולא נעצור עד לניצחון המוחלט שבו יעלם המפגע הסביבתי מחיינו”.

עורך הדין ליאור כץ עם איריס בנדר (צילום – חגית אברהם)

אביהו האן, חבר מועצת העיר מטעת הירוקים של חיפה ומועמד לראשות העיר, מי שתמך במאבק התושבים לאורך כל הדרך, מסר לחי פה:
אביהו האן

אני מברך על החלטת השופטת. גם על חברות הסלולאר לעמוד בדרישות החוק. אני מצר על כך שהועדה המקומית ברשות חדווה אלמוג סגנית ראש העיר אישרה את הקמת האנטנה באופן לא חוקי בדיון שלקח מספר שניות וללא בחינה מעמיקה.

כל הכבוד לאיריס בנדר מסיעת הירוקים של חיפה, שהובילה את המאבק בנחישות וללא פשרות. אני מברך את שכונות רמת בגין, רמת גולדה ודניה שהתאגדו למאבק משותף. בכוונתי לטפל מיידית בהסרת האנטנה עם היבחרי לראש העיר.

הנה ההסטוריה של המאבק, שלב אחר שלב:

(מאבק שלא מוסיף גרם של כבוד לוועדה המקומית לתכנון ולבניה ולעמודים בראשה)

פסק הדין המלא – לעיונכם

[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/10/פסק-דין-17.10.2018.pdf” title=”פסק דין 17.10.2018 – תושבים נגד הוועדה המקומית בעניין האנטנה ברמת בגין”]

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. לודמילה אמר/ה

    מה נגמר בעליון??

הגיבו כאן לכתבה