דיון בשיתוף הציבור נערך במטרה להכין מסמך מדיניות להצבת אנטנות חדשות בעיר חיפה

דיון בשיתוף הציבור נערך בשבוע האחרון בעיריית חיפה במטרה להכין מסמך מדיניות להצבת אנטנות חדשות בעיר . זה הדיון הראשון בו משתתף ציבור רחב ומובילי המאבק נגד האנטנות בשכונות דניה רמת גולדה ובגין, ומעל בית יוליס בדרך הים בכרמל המערבי, איריס בנדר ורובי אברהם. לצד מומחים, חוקרים ורופאים שהציגו מחקרים ומאמרים שמוכיחים כי הקרינה מהאנטנות אכן מזיקה לגוף ולבריאות והציגו עובדות רבות בנדון.

בנוסף לקחו חלק נציגים מהעירייה ומאיגוד ערים – מפרץ חיפה שהסבירו  על הליך הצבת האנטנות לאור החלטת המשרד להגנת הסביבה לשנות את האישורים הדרושים לכך לאחרונה. שינויים אשר מקלים על חברות מסחריות לבנות אנטנות, גם בתוך שטחים מיושבים.

הציבור החיפאי רואה בהשתתפות שלו בדיון צעד חשוב כי ניתנה לו הזדמנות להשמיע את קולו את החחשות והפחדים שלו, וגם להקשיב לחוקרים ורופאים שהגיעו יחד איתם והעלו את סוגיית הסכנה מהאנטנות הסלולריות.

איריס בנדר, ממובילי המאבק נגד חוות האנטנות בשכונות דניה, רמת גולדה ובגין סיפרה לחי פה:

“זו פעם ראשונה שהאחראים ומקבלי ההחלטות בעיר שמעו את הציבור החיפאי את החוקרים ואת הרופאים וניסו להבין גם את הצד השני ולא רק את אנשי המקצוע האחראים לאישורים ותמיד מציגים תמונה שאין ממה לחשוש או לפחד וכי האנטנות עומדות בקריטריונים המחמירים והתקנים המחמירים. כיום יש מודעות יותר גדולה בקרב הציבור בכל נושא הקרינה והסכנה בהצבת אנטנות באזורים מאוכלסים קרוב לבתי מגורים ובתי ספר. חברות הסלולר והאחראים לאישורים מסתירים הרבה מידע ואין מידע נגיש לציבור בנושא זה. הציבור מתחיל אט אט להבין ולקרוא מחקרים שפעם לא היה מודע להם על התחלואה בעקבות האנטנות הסלולריות ועל העלייה במספר האנשים הרגישים לקרינה”.

“זו פעם ראשונה שהציבור וגם הנציגים המשתתפים שומעים את החוקרים ומבינים כי התקן הקיים לא משמעותי, כי הוא רק מודד את החימום של הגוף ולא ההשפעה הביולוגית בעקבות הקרינה על האדם. לדעתי עדיין מוקדם לשמוח אבל יצאתי עם הרגשה שהצד השני הקשיב ונתן לציבור את הזכות להביע את דעתו. זה צעד קטן וחשוב אבל הישיבה הבאה אמורה להתקיים עם אנשי מקצוע בלי התושבים ואנחנו יודעים מה העמדה שלהם. אני פוחדת שמה שאנחנו הצגנו יעלם ואז יוציאו מסמך כאילו שהשתתפנו אבל בפועל המסמך יהיה נוטה לאנשי מקצוע מהצד השני”.

כפי שצוין נציגי איגוד ערים – מפרץ חיפה האיגוד שאחראי על מדידה ופיקוח של הקרינה באזור מפרץ חיפה, השתתפו בדיון. האיגוד שעד כה הקמת אנטנות עברה דרך אישורו באופן קבוע ישתנה ומעתה  בשל השינויים של המשרד להגנת הסביבה, חלק מן האנטנות לא יזדקקו לאישור האיגוד בעת ההקמה. יחד עם זאת  כל חריגת קרינה שתמצא על ידי פקחי האיגוד תטופל כפי שנעשה עד היום.

יו”ר איגוד ערים, עו”ד בועז גור:

“הוזמנו להציג בפני חברי המועצה והציבור הרחב את השינויים בתחום האנטנות ומה משמעותם בפועל. נציגי האיגוד הגיעו לדיון למטרה אחד בלבד – ייעוץ מקצועי בנושא הקרינה והצבת האנטנות. הידע של האיגוד נדרש על מנת להניע תהליך שכזה ואנו נעשה כל שיידרש על מנת לסייע בידי העירייה לגבש מדיניות לנושא”.

ד”ר זמיר שליט”א מיקרוביולוג רפואי, ויועץ במפגעי סביבה אלקטרומגנטיים וכימים מסביר על ההבדל בין הקרינה המייננת והבלתי מייננת והשפעתה על גוף האדם:

“קרינה מייננת להבדיל מקרינה בלתי מייננת זאת קרינה שלא מצליחה להוציא יונים כמו קרינה מייננת אבל היא יכולה לפגוע בגוף החי ולגרום לו שיווצרו בו יונים כמו שנוצרים מקרינה מייננת  * הכוונה לרדיקלים חופשיים שהם יונים שגורמים לנזקי חמצון כמו טיפות אקונומיקה או מי חמצן. לדוגמה אם מקרינים קרינה מייננת לכוס מים מרנטגן יווצרו שם רדיקלים חופשיים מהקרינה עצמה. אם טלפון סלולרי ונקרין אותו על כוס מים לא יקרה דבר. אבל אם ניקח טלפון סלולרי ונקרין אותו על גוף חי או ראש של ילד או ראש של מבוגר בפגיעת הקרינה הבלתי מייננת יווצרו רדיקלים חופשיים בין היתר הנזקים שיגרמו שם נזקי חמצון שזה כולל חמצון שומנים ופגיעות ב DNA שינוי ברצף ה DNA נגרמות מוטציות ופגיעה במרכיבי התאים חלבונים ויתר התרכובות והחלבונים האלה יכולים להשתנות ולא לתפקד”.

הגיבו כאן לכתבה