דיון בממשלה על עתיד התעשייה הפטרוכימית בחיפה והצעת מחליטים

לראשונה: ממשלת ישראל תדון בעתיד מפרץ חיפה, ביוזמה משותפת (ויוצאת דופן) בין ראש הממשלה נתניהו והשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, כאשר ברקע עבודה שנעשתה על ידי משרד הייעוץ מקנזי – עבודה אותה מפורסמת אשר הזמין השר לשעבר משה כחלון.

כזכור, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הפרופסור אבי שמחון, הסביר בכנס בחיפה, כי על פי הדו”ח עולה תמונה ברורה כי סיבת השורש לכישלון הכלכלי של אזור חיפה היא התעשייה המזהמת.
את דבריו של פרופ’ שמחון תוכלו לקרוא כאן:

לאחר פרסום דו”ח מקנזי, פרסמה רשות מקרקעי ישראל את תכנית “עמק החדשנות”, תכנית המתארת את מהלך הוצאת התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה והסבת השטח למגורית ולתעשייה נקיה.


הודעת משרד ראש הממשלה והמשרד להגנת הסביבה – ועדה בין-משרדית תגיש מסקנות בסוף ינואר 2020:

ביום א’ הקרוב – דיון בממשלה על עתיד התעשייה הפטרוכימית בחיפה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל סיכמו על הקמת ועדת מנכ”לים שתדון בפיתוח ובקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ; תגיש מסקנותיה לממשלה בתוך 90 יום מהקמתה הקמת הוועדה כפופה לאישור הממשלה; הנושא ידון בישיבתה ביום א’ הקרוב.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, מסרה:

“אין מקום לתעשייה כבדה בלב המטרופולין. עלינו לפעול במהרה כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עינינו. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוביל את הנושא לטובת תושבי חיפה והקריות. כפי שהתחייבתי, המשרד להגנת הסביבה בראשותי מקדם את המהלך הלאומי של סגירת מפעלי מתחם בז”ן בחיפה, תוך הצבת יעדים סביבתיים ברורים לשיקום הקרקע ולחיזוק מטרופולין חיפה. תעשיית הדלקים הפוסיליים שייכת לאתמול, האנרגיות המתחדשות שייכות למחר. החזון הוא שהתעשיות המזהמות יפנו את מקומן ומפרץ חיפה יהפוך להיות מוקד לפיתוח תעשיות ירוקות וחדשניות לטובת תושבי האזור”

גילה גמליאל (צילום: רפי קוץ, לע"מ)
גילה גמליאל (צילום: רפי קוץ, לע”מ)


בוחנים את עתיד מפרץ חיפה:

בחודש אוגוסט ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה, ח”כ גילה גמליאל, סיכמו על הקמת ועדת מנכ”לים בין-משרדית, לנושא פיתוח וקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ. הוועדה תפרסם את עיקרי התוכנית להערות הציבור, בטרם הגשתה לממשלה בתוך 90 יום ממועד הקמתה. הקמת הוועדה כפופה לאישור הממשלה, וההצבעה על כך תיערך ביום א’ הקרוב.

בראש ועדת המנכ”לים הבין-משרדית לפיתוח וקידום מפרץ חיפה יעמוד נציג משרד ראש הממשלה והרכבה יהיה: מנכ”ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ או נציג בכיר מטעמו, מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי; מנכ”ל משרד ראש הממשלה החליפי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, מנכ”ל משרד האנרגיה, מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, מנכ”ל משרד הביטחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש המועצה לביטחון לאומי, מנכ”ל משרד הפנים, מנכ”ל רשות מקרקעי ישראל, מנכ”לית מנהל תכנון והיועץ המשפטי לממשלה או משנהו.

הוועדה הבין-משרדית תדון, בין היתר, בעתיד התעשייה הכבדה, בדגש על התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה; תשתיות האנרגיה במפרץ חיפה והשפעתן על משק האנרגיה הלאומי בעתיד; צורכי דיור ופיתוח עירוני של מטרופולין חיפה; פיתוח כלכלי ואזורי, הגברת הפריון ועידוד השקעות; צורכי תעסוקה עתידיים במטרופולין חיפה; סיכונים מחומרים מסוכנים; זיהום אוויר, שיקום קרקע והיבטים סביבתיים נוספים במפרץ חיפה.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. מאיה נווה אמר/ה

  בזכות ראש העירייה הגברת קליש רותם, שנפגשה עם ראש הממשלה לפני כמה ימים, הנושא לראשונה הגיע לדיון בממשלה!!! אז ראוי לשבח את ראש העיר שהצליחה לעשות מה שמעולם לא נעשה עבור חיפה

 2. אייל אמר/ה

  היו בלי סוף דיונים. במקרה הזה התשבוחות לא לקליש אלא לפיצוץ בביירות שהבהיר את גודל הסכנות במפרץ חיפה

 3. מיכאל אמר/ה

  מדוע כל כך קשה לפרגן לראשת העיר, הרי זה היה בראש האג’נדה שלה

 4. יובל ארבל אמר/ה

  אם ההחלטה תעבור זה יום היסטורי למדינת ישראל ומטרופולין חיפה קץ העידן הפטרוכימי. עתיד חדש לחיפה בריאה יותר מתחדשת עיר שהמפגש של ירוק וכחול יתממשו בה לאיכות חים ומטרפולין שיהיה מנוע הצמיחה החדשה לישראל

 5. יובל ארבל אמר/ה

  אפשר לפרגן שלאחרונה התעוררה והתחילה לפעול נכון (כך נראה) . אבל הצעת ההחלטה הזו מחווטת ומקודמת כבר כמה חודשים. העבודה על מפרץ החדשנות התחילה לפני שקליש נבחרה לראש העיר. ובקמפיין הבחירות קליש נמעה לומר שתסגור את בתי הזיקוק והתעשיה הפטרוכימית.

הגיבו כאן לכתבה