שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות...

יום היסטורי: הממשלה אישרה את תוכנית פינוי המפעלים ממפרץ חיפה

(חי פה במפרץ חיפה) – תוכנית פינוי המפעלים ממפרץ חיפה אושר בממשלה ומתווה יצירת חיבור אורבני רציף בין הקריות לחיפה וכוללת פרישה חדשה ומאוזנת של ייעודי קרקע במפרץ – מגורים, תעסוקה, פארק מטרופוליני ושטחים פתוחים לאורך הנחלים.

ועדת השרים לענייני פנים, שירותים, תכנון ושלטון מקומי, בראשות שר הפנים, משה ארבל ושר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, החליטה היום (שני, 11/12/23) לאשר סופית את תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה – תמ"א 75 ("שער המפרץ"). מדובר בתוכנית שתהווה בסיס לתכנון מפורט בתחומה.

הדמיה תמ"א 75 מפרץ חיפה -יער קורין אדריכלים • עידן ויינר יועץ מנהל תיכנון

שינוי פני המפרץ

תוכנית 'שער המפרץ' מקודמת בשיתוף מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, ומטרתה שינוי פני מפרץ חיפה, קביעת תמונת העתיד והתוויית מדיניות תכנון עדכנית במרחב זה.

התוכנית מתווה יצירת חיבור אורבני רציף בין הקריות לעיר חיפה, פרישה מאוזנת של ייעודי קרקע למגורים, תעסוקה ושימושים מטרופולינים, לרבות פארק מטרופוליני ושטחים פתוחים לאורך הנחלים. בנוסף, התוכנית שמה דגש על חיבור בין אזורי המגורים לחוף הים ולמוקדי התעסוקה באזור, וכל זאת במטרה לחזק את מטרופולין חיפה ולשפר את איכות החיים של תושבי האזור.

בהתאם לתוכנית זו, יקודמו תוכניות מפורטות שיכללו עשרות אלפי יחידות דיור, היקפי תעסוקה משמעותיים, מערכות תשתית, ביסוס תחבורה ציבורית, שירותים ברמה מטרופולינית, חיבורים וצירים המחברים את הקריות לגוש חיפה ונשר. התוכניות יקודמו תוך שיתוף הרשויות המקומיות והציבור ובהן יקבעו תמהיל השימושים המדויק תוך התחשבות בהיבטים כלכליים, אורבניים וחברתיים.


ההחלטה לקדם את התוכנית הינה בהתאם להמלצות ועדת המנכ"לים הבינמשרדית אשר מונתה לעסוק בנושא והגישה את המלצותיה ביוני 2021, ובהמשך להחלטת הממשלה לעניין אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה מיום 6/3/22.

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הרב נתן אלנתן:

"לאחר שנים רבות בהן דובר רבות על שינוי פני מפרץ חיפה לאור זיהום האוויר ולאור הלטות ממשלה רבות בנושא, המועצה הארצית החליטה על אישור התוכנית שיש בה כדי להוביל שינוי משמעותי תוך העלאת רמת איכות החיים לטובת תושבי האזור ותושבים חדשים שיגיעו".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אמליח:

"אישור תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה הוא יום היסטורי למדינת ישראל בכלל ולתושבי מפרץ חיפה בפרט. לראשונה, המדינה שמה על השולחן חלופה תכנונית שתוציא את המפעלים הפטרוכימיים מהמפרץ, וזאת תוך עמידה ביעדים השאפתניים בהחלטת הממשלה. העובדה כי התוכנית אושרה היום הופכת את פינוי המפעלים ממפרץ חיפה לעובדה מוגמרת. מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לאומית למשק הישראלי, שתתרום לשיפור איכות חיי התושבים מטרופולין חיפה בכלל והעיר חיפה בפרט, ותיתן מענה להיצע יחידות דיור בתוך המרקם העירוני".

אביהו האן, יו"ר הירוקים – כחול לבן ומועמד לראשות העיר חיפה מטעם בני גנץ, מסר לחי פה בתגובה:
"כמי שהיה מיוזמי החלטת הממשלה על פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה, בעזרתו הרבה של שר הביטחון לשעבר בני גנץ, שקידם בממשלה את הצעת המחליטים על פינויי בז"ן והמפעלים המזהמים ממפרץ חיפה, אני שמח שגם הממשלה הנוכחית אישררה את פינויי המפעלים".

אביהו האן, ראש סיעת הירוקים - כחול לבן (צילום: אלעד מלכה)
אביהו האן, ראש סיעת הירוקים – כחול לבן (צילום: אלעד מלכה)

עוד הוסיף האן: "עכשיו, אחרי ההחלטות וההודעות לעיתונות עם הכותרות הדרמטיות, הגיע הזמן למעשים. נסראללה לא מתרשם מהודעות לעיתונות, ובמקרה של החמרה במלחמה מצפון, חיפה תהייה מטווחת באלפי טילים. אנחנו דורשים מעשים, וזה המקום להזכיר לבתי זיקוק שלא נאשר ולא נאפשר את התכניות שלהם לתוספת תחנת כח במתחם בז"ן. נמשיך לפעול לקיצור לוחות הזמנים לפינוי המפעלים. אפשר כבר עכשיו להפסיק עם יצוא לתורכיה של 40 אחוז מהתוצרת של בז"ן.

הגיע הזמן שנראה איך התוכניות לשיקום המפרץ והפיכתו לאיזור מגורים ופנאי אכן מתממשות ומתחילות להתבצע במהרה בימינו. אז נוכל לומר בהחלט שמאמצינו לא היו לשווא. אז נוכל לומר שזהו בהחלט רגע היסטורי".


יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, עו"ד שרית גולן שטיינברג, אמרה לחי פה בתגובה:
"בהמשך לאישור המועצה הארצית לתכנון ובניה, ועדת השרים קיבלה היום החלטה אמיצה וחשובה לעתיד אזור מפרץ חיפה כולו כשאישרה את תמ״א 75. תקופת החירום, אותה אנו חווים בימים אלה, משמשת כתזכורת לחשיבות הרבה שבקידום מהיר של תמ"א 75 הכוללת את הוצאתם של החומרים המסוכנים מלב ריכוזי האוכלוסייה, סכנה שממשיכה לרחף מעל לתושבי האזור כולו.

במציאות שבה יש עדיין מפעלים דוגמת בז"ן שלא הפנימו את השינוי שהאזור עתיד לעבור ומנסים להמשיך ולקדם תכניות להקמת תחנת כוח מזהמת חדשה, טוב עשתה ועדת השרים כשאישרה את התמ"א וחיזקה בכך את הוודאות ביחס לעתידו של אזור מפרץ חיפה, שיהפוך מאזור תעשייה, למרכז העסקים והמגורים הגדול במטרופולין חיפה ואני מצפה שכלל חברי הממשלה יתמכו בתוכנית ברורה לנגד עיניה את טובת תושבי מפרץ חיפה".

עמותת צלול

מברכת על החלטת הממשלה שאישרה היום, בעקבות מאבק אזרחי נחוש וממושך, את תכנית תמ"א 75 לביטול מתחם בתי הזיקוק, שיקום מפרץ חיפה והפיכתו ממרכז של תעשיות מזהמות ומסוכנות למרכז מטרפוליני שיכלול תמהיל של עסקים, דיור ותעשיה לא מזהמת.
בנוסף מתוכננים לקום באזור גינות ופארקים אשר במרכזם פארק נחל הקישון- הנחל ששוקם בגם בזכות מאבק ארוך ומשמעותי של עמותת צלול. החלטת הממשלה מאפשרת למוסדות התכנון (ועדה מחוזית או כל ועדת תכנון סטטוטורית) לא להוציא היתרי בניה לתכנייות ישנות במפרץ, גם אם הן מאושרות, ולדחות תוכניות חדשות אם מימושן מאיים על סגירת בתי הזיקוק במפרץ חיפה, פינוי התעשיה הפטרוכימית ושיקום האזור. עמותת 'צלול גאה להיות מי שהובילה את סגירת מיכל האמוניה העצום והמסוכן , שהיתה יריית הפתיחה בהצלחות המאבק ארוך השנים שהוביל אותנו עד לנקודה חשובה ומשמחת זו.
עד שנגיע ליישום מלא של התוכנית יש עוד דרך ארוכה ואנחנו נמשיך לעקוב, להתריע ולסייע בדיוק התוכניות המפורטות של התמ"א והמהלכים המשלימים בקידום הפרויקט (תחת מנהלת מפרץ חיפה במשרד רוה"מ).
לנגד עינינו אנחנו רואים את מאות אלפי תושבי מטרופולין חיפה ולמענם נמשיך בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת ליישם את התוכנית בדרך הטובה ביותר למען חייהם, בריאותם וביטחונם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

17 תגובות

 1. איך הולך הביטוי: הבטחנו, רק לא הבטחנו לקיים ולא אמרנו מתי.
  נתאים את זה למצב כאן: אישרנו, רק לא הבטחנו לקיים ולא אמנו מתי.
  נהדר שיש אישור החלטה.
  והיישום שלה, מה הלו"ז?

 2. חבורה של מטורללים , מהיכן תקבלו דלק לטנקים ודלק סילוני למטוסים , המדינה לא יכולה להיות תלויה במקורות חיצוניים בזמן מלחמת קיום.
  תתאפסו על עצמכם דחלילים .

 3. אביהו האן חוץ מלהגיב על מהלכים של אחרים מה בדיוק עשית במועצה חמש שנים אחרונות? מעט מאד!!
  וכשכבר הייתה מועצת השינוי מול ההרס של קליש אתה פרשת גם צמנה במריבות עם סופי נקשמושרית גולן וכל הזמן מריבות…
  הירוקים איכזבו בגדול..

 4. החלטה חשובה ובהחלט היסטורית, אבל בואו נזכיר שוב "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים… וגם השטן". כדי שלא נפגוש את השטן נדרש לקיחם שימוע ציבורי רצוי ברמה מטרופולינית אבל די אם הנהגת העירייה הבאה תעשה זאת ודרך תוצאות השימוע תהיה לעירייה עמדה מוצקה לגבי המשך התכנון של כלל התשתיות והפרויקטים שיחליפו את התעשייה המזהמת.
  והכי חשוב יש עוד הרבה לעשות בצמצום כמות החומרים המסוכנים והדלקים במפרץ בטווח הקרוב והארוך יותר!

 5. סליחה אם לא הבחנתי מרוב מלל, אבל התלהבתי מן הכותרת. אם טעיתי – אני מצטער, אבל האם בכול הרשימה הארוכה הזאת ציינו לוח זמנים לביצוע המיזם הענק הזה? אם ציינו – בראבו! אם לא – פקה פקה.

 6. כמה פעמים כבר שמענו את זה. אגב אם יקרה ב'ה ישמש אחלה בסיס טנקים לצהל לאחר שחיזבללה דרש מהם היום להדרים מקו חיפה

 7. סיפורים אף איד חא יפנה את בתי זיקוק חיפה
  מאיפה ניקח דלק מהאיראנים מכליות דרך הים
  הכל סיפורים ועבודה בעיניים.
  אין במדינה שקל פנוי לפיצויים למפעלים או לבנות תשתיות חדשות.
  אז אמרו ואישרו. עד שהכל יהיה מוכן במצב של המדינה .
  יעברו הרבה שנים .
  גם רכב חשמלי בירידה .
  עובדים עלינו בעיניים.

 8. תכנית גרנדיוזית ופופוליסטית.
  לגבי פינוי המפעלים המזהמים הרי זה משובח.
  בנוגע לבנייה למגורים/משרדים קיים ספק גדול. כל האזור הזה כולל הקרקע ספוג ברעלים ובגזים כבדים רעילים.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגת ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...