המדינה מודה, לראשונה, בסיבות להידרדרות מצבה של חיפה • דברי פרופ' אבי שמחון בכנס לשכת המסחר עוררו סערה באולם

בוועידת השיווק והחדשנות של לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, שהתקיימה ביום חמישי 20/06/19 באונ' חיפה, בשיתוף אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה ואנשי עסקים מאזור חיפה, חשף לראשונה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הפרופסור אבי שמחון, את עמדת המדינה בנוגע למפרץ חיפה וחולל סערה באולם.

הנוכחים בכנס היו בסערת רגשות, כאשר שמעו את עיקרי דבריו של הפרופסור שמחון ואז התחוללה מהומה באולם. עיקרי דבריו שחוללו את המהומה:

 • הפרופסור שמחון עדכן את הקהל כי הוא זה שהזמין את דו"ח מקנזי, אשר ממפה את הבעיות של אזור חיפה, מההיבט הכלכלי.
 • על פי הדו"ח עולה תמונה ברורה כי סיבת השורש לכישלון הכלכלי של אזור חיפה היא התעשייה המזהמת (גרפים בהמשך).
 • הפתרון לצמיחה כלכלית באזור חיפה הוא להוציא את התעשייה המזהמת.
 • אחריות הממשלה והיכולת של הממשלה להוציא את התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה, היא מוגבלת.
 • היכולת של הממשלה ליצור מקומות תעסוקה חלופיים במקום התעשייה המזהמת היא מוגבלת.
 • שדה תעופה בינלאומי הוא לא בהכרח פתרון לבעיות של חיפה.
 • תושבי מפרץ חיפה הם אלה שצריכים להוביל את השינוי בעצמם.

דברי הפרופסור שמחון במלואם:

(פרופ' אבי שמחון הוא ראש המועצה הלאומית לכלכלה של מדינת ישראל, עוזר בכיר לראש הממשלה ומוביל את הנושא בשם המדינה)

מטרופולין חיפה נמצא בדעיכה דמוגרפית  וכלכלית כבר כמה עשורים. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא זיהום האוויר במפרץ חיפה. היכולת של ממשלות פשוט להביא מקומות תעסוקה, היא מאד מוגבלת, לא מתוך חוסר רצון, וכמובן תוך מתן כסף, זו עובדה, הן פשוט לא יכולות לעשות זאת. בכל זאת, בממשלה לא מרימים ידיים. 
מטרופולין חיפה  בכלל והעיר חיפה בפרט נמצאים בדעיכה דמוגרפית וכלכלית מזה כמה עשורים, למרות שמדובר באחד האזורים בעלי פוטנציאל הצמיחה הגדולים בארץ.
חיפה היא העיר היחידה  בישראל  עם שתי אוניברסיטאות, נמל והחל משנת 2021  נמל שני, פארק הייטק  ובו כל החברות הבינלאומיות הגדולות, נוף יפה, רצועת חוף ארוכה ופנינות תיירות, כמו הגנים הבהאים. בעקבות המחקר של חברת מקנזי, גילינו שהסיבה למצב הוא הזיהום במפרץ חיפה והחיץ שהוא יוצר במטרופולין חיפה.

הידרדרות מתמשכת
פרופ' אבי שמחון: חיפה כיום, היא יעד ממשלתי. כאשר מסתכלים על חיפה נראה שלא ברור מה מצבה, משום שרואים בה התדרדרות מתמשכת (כלכלית). לפני כשלוש שנים, בפעם הראשונה, שמעתי את הנתונים ונדהמתי. ב 20 השנים האחרונות, יש את שיעור גידול האוכלוסייה (גרף) של 54% בחיפה. חיפה נמצאת במקום אחרון מבחינת הגידול בנפש, משאר הערים בארץ. (צמיחה איטית במטרופולין חיפה לעומת שאר חלקי הארץ – צפו בגרף).

גרף הצמיחה הכלכלית שהציג הפרופסור שמחון. מצבה של חיפה בעמודה הימנית, באדום:

צמיחה איטית במטרופולין חיפה לעומת שאר חלקי הארץ
צמיחה איטית במטרופולין חיפה לעומת שאר חלקי הארץ

פרופ' אבי שמחון: "הנתונים ידועים שנים ועדיין, הבעיות נותרו ללא פתרונות… אנחנו נוטים לומר דברים רעים על עצמנו, שאנחנו לא מתכננים לטווח ארוך, אבל זה לא נכון – המועצה הלאומית לכלכלה הופקדה על תכנון ארוך טווח, אנחנו חושבים על זה ברצינות רבה".

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה של מדינת ישראל (צילום: נגה כרמי)
פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה של מדינת ישראל (צילום: נגה כרמי)


אי אפשר לשים אנשים במקום שהם לא רוצים להיות בו
פרופ' אבי שמחון הוסיף ואמר: כאשר נכנסתי לתפקיד, לפני שלוש וחצי שנים, התחלתי לעבוד עם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו. בתחילת הדרך, לא חשבתי שאחזיק מעמד יותר משנה, אבל התקופה עברה מהר. אחד הדברים הראשונים שהבחנתי בהם, במסגרת ייעוץ אסטרטגי, הוא פיזור האוכלוסייה בארץ ובפרט בחיפה. האופן שבו מדינת ישראל ניסתה לפזר את האוכלוסייה בחמישים השנים הראשונות, לא מתאים ולא נכון לימים של היום. אי אפשר לשים אנשים במקום שהם לא רוצים להיות בו. להגיד, פה אני רוצה לשים ישוב גדול, זה לא עובד. זה כמו לחרוש את האוקיינוס, זה פשוט לא עובד. אז מבקשים מקומות עבודה מהממשלה.

הממשלה לא יודעת להביא מקומות עבודה, היא יכולה לפתוח סניף של ביטוח לאומי שיעסיק כמה עובדים, אבל זהו, לא יותר.

פרופ' שמחון: הממשלה משקיעה סכומי עתק לצורך בניית מפעלים. עסק כזה בדרך כלל, אינו בעל יכולות לשלם שכר גבוה. היכולות נמוכות מאוד. הגענו למסקנות ולתובנות, באמצעות מומחים שונים מהעולם, שפיתוח של ישראל צריך להתבסס על מרכזים מטרופוליטניים.
במקום להניח את האצבע על המפה ולמצוא נקודות שונות, עדיף להתמקד במקום ספציפי שהטיפול בו ישפיע על הסביבה שלו. מרכז הארץ לא צריך אף אחד (שיסייע לו, נ.כ.). בחיפה יש את הצפון. בבאר שבע, יש את הדרום. בירושלים יש את המזרח. יש להביא את חיפה להיות מטרופולין חזק, כדי שתביא את הסביבה להצלחה.

חיפה במקום האחרון, ת"א במקום הראשון
ניתן לראות כי יש צמיחה איטית במטרופולין חיפה לעומת שאר חלקי הארץ. יש כאן פרדוקס מטורף, חיפה היא עיר שלכאורה יש בה את הכל, המדינה עשתה הכל בשביל חיפה. יש בה מוסדות חינוך טובים, המייצרים הון אנושי. דבר זה בולט בחיפה משאר המקומות במדינה. יש את הטכניון שמייצר מהנדסים יותר מכל מוסד אחר בישראל. הטכניון זה המוסד האקדמי הכי מפואר שיש לנו בישראל, מהנדסים מאוד משובחים. יש גם את אוניברסיטת חיפה. יש כאן נמל, נוף נהדר, מרכזים רפואיים חזקים (ביה"ח רמב"ם) לכן, נראה שיש כאן בשפע כל מה שצריך לכאורה. אך חיפה בכל זאת לא מצליחה להתרומם. ההייטק במדינת ישראל התחיל כאן בחיפה לא בת"א, אבל הוא לא הצליח להתרומם. הממשלה לא אשמה כמו שאתם חושבים.

סביב האזור, שטח של 20 אלף דונם שאסור לגור בו, בגלל שיש זיהום. בלב המטרופולין מונחים "אחלה מפעלים" אבל מלאים בזיהום…

הפרופסור שמחון: כיום יש 4 מיליון עובדים פעילים במדינת ישראל, אנשים פורשים ונכנסים אחרים, יש תחלופה. 60,000 כל שנה מוצאים עבודה. בבתי זיקוק עובדים 1,300 עובדים. המפעלים הללו יושבים במתחם בזן. המלאך גבריאל לא ירד על כתפיי ולחש לי את התשובות, אני תמיד פתוח להקשיב להצעות ורעיונות חדשים. נראה לי שזו בעיה שקשורה למצב הלא טוב של חיפה, המפעלים.

דוח מקינזי:

הפרופסור אבי שמחון: לפני שלוש שנים בערך, כשלא הבנתי מה הבעיה עם חיפה, הגעתי למסקנה כי הממשלה מורכבת מבני אדם, פקידים וצוותים בין – משרדיים שיכולים לטעות. מהתבוננות שלי הגעתי למסקנות, שיש כאן עניין מאד חשוב, בעל השפעה דרמטית על המטרופולין.
לכן, הזמנתי את דו"ח מקנזי שבדק את האפשרויות השונות:

 • ראשית, כמה יעלה והאם ניתן לצמצם את הזיהום ממתחם בזן למדינה?
 • שנית, האם ניתן להעתיק את המפעלים ממתחם בזמן למקום פתוח?
 • שלישית, מה תהא האפשרות לסגור את מפעלי בזן?

יש ללמוד את העלויות של התהליך ולנתח את היתרונות של האפשרויות השונות. מקינזי לא ידע מה התשובות, מה יקרה עם חיפה? מה ששאלתי אותם, זה לבחון מה תהיה ההשפעה של האפשרויות השונות בנוגע למתחם בזן.

המשרדים השונים במדינה, בדקו את ההשפעות של סגירת המתחם. אנחנו יכולים להעריך בערך אך לא יודעים בוודאות. אנשים לא מוכנים להתחייב שיש קשר בין התחלואה בסרטן לבין מתחם בז"ן לפי הידע הקיים שיש כרגע במדינה.

לסיכום דבריו אמר שמחון:
זה לא תפקיד של הממשלה להגיד לכולם מה לעשות. כאשר הייתה כזו ממשלה באירופה זה עבד נורא. הממשלה צריכה לייצר מרחב של כללים שתאפשר לייצר את הפריחה של הכלל.


ונסה אייל - סמנכ"לית שיווק ומכירות של פפר בנק לאומי, בועז זינימן , אוונגליסט טכני של אמזון שירותי וויב, אורלי קלמנוביץ - מנהלת מרחב מסחרי צפון בנק בל"ל , פרופ' אבי שמחון - יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, דוד קסטל - נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון ורו"ח שמוליק וטנשטיין - מנכ"ל לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון (צילום: יח"צ ורותם אלמוז)
ונסה אייל – סמנכ"לית שיווק ומכירות של פפר בנק לאומי, בועז זינימן , אוונגליסט טכני של אמזון שירותי וויב, אורלי קלמנוביץ – מנהלת מרחב מסחרי צפון בנק בל"ל , פרופ' אבי שמחון – יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, דוד קסטל – נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון ורו"ח שמוליק וטנשטיין – מנכ"ל לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון (צילום: יח"צ ורותם אלמוז)
11 תגובות
 1. מbjo אמר/ה

  ממש אפשר להמשיך להאמין לעוד מילה של ביבי . שיצר כיסים מזהמים בכמה מקומות במדינה הגדול מהם בחיםה. שלרא מעניינת אותו רווחת תושביו. שוב זורקים תבעיות על חיםה והתושבים. אי אפשר להזיז כזה דבר עצום החוצה ללא תמיכת הממשלה. אלו בעלי הון שמכלכלים את ביבי אז מוע שיוציא אותם. תתבישו לכם. הבן אדם הזה גורם לתינוקות סרטן ומחלות ריאה.

 2. אבי שגב אמר/ה

  מקריאת הכתבה אודות דבריו של פרופסור אבי שמחון אני שואל את עצמי "דה ז'אוו = "מה חדש פה" ?
  1. אבי שמחון אינו יכול "לרחוץ בנקיון כפיו שלו" !!!, עוד בהיותו העוזר הכלכלי הבכיר של שטייניץ שר האוצר, היה מעורב עד מעל ראשו ברוב "הרפורמות הכושלות" !! שנרקמו וקודמו באוצר, שאת תוצאותיהם הקטאסטרופליות, אנו חשים עד היום, ונחוש עוד שנים רבות, לדוגמא "מתווה הגז" הידוע לשמצה שעצם קיומו "הוליד" ודחף את הקמת הנמלים החדשים והמיותרים בחיפה והאשדוד, וצהווה בעצמו מקור ענקי לתוספת זיהום מסוכן ביותר במפרץ-חיפה !!.
  2. אבי שמחון "טוען" שהמדינה/הממשלה, אינה יכולה לעשות הרבה לטובת חיפה ?? – "זו עבודה בעיניים", הרי הוא משמש כיום בתפקיד הבכיר ביותר במדינה בנושאים הכלכליים, הוא יו"ר "המועצה הכלכלית העליונה בישראל" וככזה, שולט ומכתיב את הקצאת המשאבים בכל המדינה יחד עם שר האוצר, וברצונו ובהשפעתו, הוא יכול בקלות ל"הסיט" משאבים ותקציבים כלכליים לחיפה, ולסייע להבראתה לו באמת רצה זאת !, אז בבקשה, שיפסיק "לעבוד עלינו בעיניים" !!
  3. אבי ש. תושב ק. חיים,

 3. ענת יגנ אמר/ה

  חיפה תבעה את נשמתה בי.
  כילדה התלוויתי לסבי אשר עבד כמהנדס בעיריית
  חיפה לאתרי בנייה בחופש הגדול.
  הייתי צופה ביציקות הבטון, הבסיס לבתים,
  הברזלים החלודים הבולטים, מדלגת איתו
  ושומעת את הערותיו.
  הוא היה אוחז בשרטוט ענק ועיפרון.
  קולו היה מהדהד באתר.
  תמונות חולפות בעיניי מחיפה שלי.
  הקרקס בכיכר חמרה.
  מצעד יום העצמאות, בעיר התחתית
  הטנקים שעוברים בסך.
  מצעד המחולות ברחוב הרצל.
  אני מאמינה גדולה במה שנקרא
  "נשמת העיר".
  את נשמת העיר קובעים אנשיה.
  אך נדרשת אוזן כרוייה ומשאבים
  אנושיים בכדי לחבור אל "נשמת העיר".
  יש משרדים, חדרים, כסאות מאויישים
  ואני מחכה לשמוע את הלמות הלב
  של נשמת העיר הזו, אני רוצה שמשהו
  יגע באנשי העיר הזו, שיהיה קשוב
  לרוח ולנפש של העיר הזו, כי אחרת
  רק חומר היא.
  מיהו שיחצוב אהבה בליבות אנשיה?
  חיפה היא ביתי.
  אני אוהבת אותה בכל תא ותא בגופי.

 4. אלי אמר/ה

  אפשר גם לעשות צעדים קטנים וצשובים בנושא איכות האוויר בחיפה והסביבה. אםשר לנטר כל הזמן ולקנוס מפעלים מזהמים פעמיים בחודש את המנכלים באופן אישי. עד שזה יפסק. אפשר להקטען ולצמצם את היתרי הייצור המזהם ולתת סיוע ממשלתי לייזמים לעבור לדרום. אפשר לעשות דברים ויפה שעה אחת קודם. אנחנו באיחור רב.

 5. ניצה שאול אמר/ה

  חיפה שוקעת זה ברור עכשיו צריך לחפש או אשמים או פתרונות. מי שעומדת היום בראשות העיר גברת קאליש רותם עוד לא גמרה לחפש אשמים ומה שהיא בינתיים עושה במקום להביא תשובות היא עוצרת הכל בוועדות הערר ובתי משפט ייעודיים לצורך משיכת זמן כדי לכפות על אוזלת ידה ויחסי האנוש הגרועים שהביאו אותה לנתק סביבתי וממשלתי כך שלא רק היא יודעת לעצור גם הממשלה הוציאה את חיפה מספר התקציבים כל זמן שקאליש שם. העיקר הרעיון האוילי לבנות שדה תעופה שיביא מליון תיירים לחיפה עומד על הפרק. אבל איזה פרק כשאף אחד אפילו לא מוכן לדבר איתה? בינתיים הקייטנות שובקות, החינוך המיוחד משווע לידיים עובדות, הזבל נערם ברחובות , החזירים חזרו לפחי האשפה ולרחובות, וכל ארועי התרבות עומדים בסימן עצור. מה גם שרועצי התקשורת ממשיכים להפיץ שקרים כמו בעניין הנמל לא מדובר בעוד נמל אלה הזזת הרציפים כדי לפתוח את העיר לים ועל כך יצא הקצף כי כשהסינים בונים הם מסיימים ואם נצנו להם לתפעל את הרציף האחד הנוסף ל 20 שנה מקובל בעולם כולו. אוי לנו אם ניתן לזה להמשיך הדוח הבא של פרופסור שמחון לא יצטרך לשלם למקנזי אפשר יהיה לראות אותו בעיניים. מיליון תיירים יבואו לשדה התעופה על שם קאליש ויראו עיר חרבה נטושה מזוהמת ללא נמל

  1. איב אמר/ה

   אוי לנו עם ראש עיר כמו קאליש.מה שנותר אחרי יהב היא פשוט קוברת את העיר …

 6. דורון אמר/ה

  לא ברור לי מי היה שותף למחקר ומה מטרתו.
  לכל מחקר יש מזמין וסיבה.
  אם זאת אי אפשר להתעלם מכך שחיפה שוקעת

 7. מרק אמר/ה

  מה אומר בעצם פרופ' שמחון? הדבר היחידי שברור שחיפה אינה מתפתחת בגלל מפעלים מזהמים. המדינה / הממשלה לא אשמה ולא יכולה לעשות דבר- אין לה כלים לקשר בין זיהום לסרטן(?!). היא מוגבלת בהוצאת המפעלים המזהמים למרות דוח מקנזי(?!) היא מוגבלתבהבאת מקומות עבודה חלופיים(?!) ומי שצריך לעשות את העבודה אילו התושבים שסובלים מזיהום,חולים,עובדים, משלמים מיסים וארנונה מטורפת? כנראה נפילה ממגדל השן מביאה לבעיות קשות ברמת ההגיון

  1. אורית אמר/ה

   הזוי אבל לא מפתיע . תואם את הגישה הניאוקפיטליסטית שלו

 8. ברי מל אמר/ה

  חיפה לא היתה צריכה עוד נמל שיוסיף לזיהום.
  והמדינה לא היתה צריכה לאשר לבזן לגדול פי 3 כדי לזקק נפט לארצות אחרות , הגדילו פי 3 !
  ארצות ששומרות עךל איכות האויר קונות מחיפה דלקים מזוקקים!

 9. שרה מלכה אמר/ה

  מאמר חשוב ביותר

לא ניתן להגיב