פרויקט "עמק החדשנות" – שער המפרץ של רמ"י נחשף לראשונה במלואו – המצגת המלאה לעיונכם

מפרץ חיפה הירוק
תכנית רשות מקרקעי ישראל – רמ"י
(המצגת המלאה בהמשך הכתבה)

פרויקט שער המפרץ "עמק החדשנות" אותו מובילה רשות מקרקעי ישראל הוצג אמש (חמישי 19/9/19) בוועדת איכות הסביבה וקיימות בעיריית חיפה בהשתתפות מתכנני הפרויקט, ארגוני סביבה ופעילים, אדריכלים ותושבים. מדובר בפרויקט שמטרתו לנקות את הזיהומים הסביבתיים וביטול הסיכונים הנובעים מהמצב הקיים. היפוך המגמות הדמוגרפיות ומשיכת אוכלוסיות צעירות מכל רחבי המדינה. העצמת הפיתוח הכלכלי במחוז חיפה בכלל ובעיר חיפה בפרט. יצירת מרכז פיתוח ומוקד חדשנות בקנה מידה עולמי. יצירת מקומות עבודה וחיזוק מעמד המחוז והעיר חיפה ברמה הלאומית והבינלאומית. כל זאת ע"י חיבור העיר לים והקמת שדרות, טיילות בתי קפה ומסעדות דבר שיביא לתיירות ים ויגרום לעסקים לשגשג.

עמק החדשנות – מגורים ומסחר במקום תעשייה פטרוכימית:
תוכנית השלד שהוצגה משתרעת על שטח של כ-36,000 דונם מתוכם כ- 14,500 דונם מיועדים להקמת כ-80,000 – 100,000 יחדות דיור. כ-6000 דונם מועדים לתעסוקה ומסחר כ-9200 דונם מיודעים לשטחים פתוחים מתוכם כ-7000 לפארק מטרופוליני וכ-2200 לשטחים פתוחים. מדובר בתוכנית שמתוכננת להשתלב עם הקיים תוך יישום המונח עיר חובקת טבע.

התכנון של שני המתחמים הראשונים החל ויוצג בפברואר 2020:
הפרויקט מחולק לעשרה מתחמים שיאפשרו יישום בשלבים. בשלב הראשוני מפתחים שני מתחמים באזור הים ובאזור צומת יגור עבודות תכנון שני המתחמים אמורות להסתיים בחודש פברואר. על התוכנית לעבור אישור ממשלה ויישומה יקח שנים אך מדובר בתהליך וחזון שנראה כמו חלום אך חלום שיכול להתממש.

ברוך ברכוב מנהל פרויקט "שער המפרץ" מדבר על מטרות הפרויקט

ברוך ברכוב מנהל פרויקט "שער המפרץ" בריאיון לחי פה על מטרות הפרויקט: "המטרה של הפרויקט היא לנקות את מפרץ חיפה, לפנות ממנו את המפעלים המזהמים ולפתח שכונות שיהיו העתיד ושער הכניסה לכל אזור הצפון ויהיה מודל כלכלי שאנחנו עובדים עליו המודל הכלכלי הזה ייצר מקומות עבודה ברמה גבוהה במקום המקומות עבודה שייעלמו מהאזור הזה והוא ייצר מודל כלכלי שהרשויות המקומיות יוכלו לחיות ממנו ולא להכניס אותם לגירעונות".

חי פה חדשות חיפה: ברוך בורכוב מנהל פרויקט "שער הצפון" על חזון הפרויקט

ברוך ברכוב מנהל פרויקט "שער המפרץ" בריאיון לחי פה על חזון הפרויקט: " נכון לעכשיו הוכנה תוכנית שלד בשיתוף עם הועדה המחוזית ובתאום עם הועדה המחוזית אבל בכדי שהפרויקט הזה יצא לדרך בכל הכוח אנחנו צריכים החלטת ממשלה כרגע זה בלתי אפשרי אני מקווה שזה יקרה בהקדם עד אז רשות מקרקעי ישראל שמובילה את הפרויקט הזה פותחת והזמינה שתי הצעות עבודה לשני מתחמים כל אחד מהם של 10,000 יחידות דיור ואלפי מטרים של תעסוקה אחד באזור חוף הים ואחד באזור צומת יגור יש שני צוותי תכנון שעובדים ואנחנו מקווים שתוך שנתיים התוכניות יקבלו תוקף.

פרופ' אביטל גזית על פרויקט "שער הצפון"

פרופ' אביטל גזית מאוניברסיטת ת"א הגיע במיוחד על מנת להעביר מסר לתושבי מטרופולין חיפה: "כל הנושא התכנוני והנושא של הפרויקט הזה נעשה עבור הציבור ולציבור יש את כל הזכויות לעמוד על דעתו ולדרוש את כל הדברים הנכונים שיבוצעו עבורו. נעשו פה טעויות רבות בעבר בלי להאשים, בזמנו לא ידעו מספיק, אבל היום אנחנו יודעים יותר. ולכן תוכניות שלוקחות בחשבון את כל ההיבטים הסביבתיים הם הכרח. זאת אומרת השורה התחתונה זה שאנחנו לא עושים טובה לאף אחד, זהו כורח המציאות שמחייב שינוי והשינוי מתחבר עם מה שאנשים הסביבה  כל כך רוצים מתחבר עם הטבע ושומר על הטבע".

יו"ר ועדת איכות הסביבה והקיימות של עיריית חיפה, עו"ד שרית גולן אמרה במפגש:

"הערב הזה מרגש כי האנשים שייצרו את פרויקט "עמק החדשנות" שינו את המשוואה של המאבק הסביבתי ארוך השנים שלנו. והמשמעות של הנוסחה הזו הפכה את המאבק שלנו למאבק אמיתי שיותר ויותר אנשים יכולים להאמין בו ועם התוכנית הזאת שמפיחה תקווה ואור".

תכנית עמק החדשנות – שער המפרץ במלואה לעיונכם

תגובה
  1. אבי גור אמר/ה

    כל הכבוד לשותפים ליצירת כתבה זו. זה תיעוד לשיתוף הציבור בדיון עינייני תוך נקפדה על דרישות הציבור וגם על כללי הנימוס. חשוב לעודד הפרויקט וישר כוח לרמי העיריה משרד התיכנון ואנשיו. חשוב להדגיש שיש צורך לתכנן פתרון לבעית הגירה מחיפה על ידי תיכנון דירות לצעירים ילודי חיפה..תעוסקה עבורם תוך תכנון תשתיות לעסקים קטנים. ותוך שימת דגש על פיתרונות לגיל 65++ למשל תיכנון דירות עם דיררת הורים צמודה או דירות ומענקים לדור המשך צעירי חיפה ויוצאי צבא. או דירותת לאומי המקדישים לקהילה ומגיע להם פיצוי והעדפה מתקנת. ! ותודה מיוחדת לראש העיר עיינת קאליש ריתם על מאמציה לסילוק המזהמים ופיתוחים חדשניים.

לא ניתן להגיב