הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

פינוי התעשייה המזהמת: המועצה הארצית אישרה את תוכנית המתאר למפרץ חיפה תמ"א 75

בדרך לסילוק התעשייה המזהמת

יום גדול לתושבי חיפה, הקריות וישובי עוטף המפרץ: המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את פינוי התעשייה המזהמת ובניית שכונות מגורים במקומן. התכנית מקיפה מספר רב של תחומים וביניהם פארק הקישון, חזית ים ועוד.

מימוש התכנית עדיין רחוק, אך עצם אישורה מהווה קו מנחה לכך שאין שום סיבה לאשר מתקנים מזהמים נוספים שיוקמו באזור בשנים הקרובות. בנוסף, מרגע ההחלטה, מתחיל למעשה תהליך בו ייאלצו בממשלת ישראל ובמפעלים עצמם לייצר חלופות להמשך קיומם, או היעלמותם הצפויה של מפעלים אלה.


מוטי בליצבלאו (הירוקים כחול לבן): "צעד חשוב":

מוטי בליצבלאו (צילום: אלדד צלמים)
מוטי בליצבלאו (צילום: אלדד צלמים)

חבר מועצת העיר מטעם סיעת הירוקים – כחול לבן מוטי בליצבלאו, שהשתתף היום בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובניה, בה אושרה תוכנית תמ"א 75 פינוי בז"ן מהמפרץ:
"אחרי מאבק עיקש של יותר מעשור, מאבק הירוקים של חיפה, ארגוני סביבה נוספים, פעילי סביבה , ובעקבות החלטת ממשלה 1231 מדצמבר 2022, התקדמנו היום עוד צעד חשוב לפינוי התעשיה המזהמת מהמפרץ. עכשיו יש להמשיך ללחוץ על הממשלה לתקצב את התוכנית לפינוי".

יניב בן שושן ראש רשימת הליכוד למועצת העיר חיפה מסר לחי פה בתגובה:

יניב בן שושן
(צילום: ירון כרמי)

״לצערי ישנם גופים כמו הירוקים שמתהדרים בנוצות לא להם וחוץ מסיסמאות שהם זורקים לאוויר אין להם שום הישג ירוק. גם כאן סילוק המפעלים אינו הישג שהובילו אליו הירוקים. מדובר בהישג חסר תקדים של ממשלת הליכוד שמהווה המשך להחלטת ממשלה 1231 שהתקבלה בממשלת ליכוד ובהובלת השרה לשעבר גילה גמליאל.

אנו, הליכוד במועצת העיר, נמשיך לפעול כדי לסלק מן השטח את התעשייה המזהמת ולהחזיר את האוויר הנקי למפרץ חיפה ולקריית חיים. בקרוב נביא בשורה גדולה לפינוי חוות המיכלים של מפעל תש״ן ליד רחוב דגניה בקרית חיים. גם את מיכלי האמוניה נסלק והכל בעזרת הקשר הישיר שיש לנו לממשלת ישראל ובפרט לשרה להגנת הסביבה מטעם הליכוד עידית סילמן.״

עליזה ברקן, כתבת חי פה, אשר שותפה בקבוצת הפעילים "מנקים את מפרץ חיפה", מסרה:

עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)

השתתפתי היום בדיון ההסטורי שבבסופו הוחלט סופית לאשר את תוכנית המתאר של המפרץ לאמור: סגירת המפעלים המזהמים וקידום התוכנית של הבראת המפרץ.
זה יום חשוב מעין כמוהו אשר מתחיל לסכם פעילות רבת שנים של פעילי סביבה, של אירגונים שונים כמו "מנקים את מפרץ חיפה," "מגמה ירוקה" ועוד רבים אחרים.
תודה לכל מי שהיה, תמך, ופעל למען תושבי המפרץ.


מאיגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה נמסר:

האיגוד מברך על החלטת המועצה הארצית לאשר את תמ"א 75 למפרץ חיפה.

יו"ר איגוד ערים, עו"ד שרית גולן שטיינברג: "אישור התכנית והעברתה לאישור הממשלה חשוב במיוחד נוכח ניסיונות בז"ן להקים תחנת כוח חדשה ומכלי אכסון תזקיקים, שהקמתם סותרת את מטרות ויעדי תמ"א 75. ככל שהתכנית תאושר מוקדם יותר, כך תמנע קביעת עובדות בשטח שיהיה בהן כדי לעכב את יישום התכנית בעתיד".

"ההחלטה שהתקבלה היום לאשר את התכנית ולהעבירה לאישור הממשלה, היא נדבך נוסף בשינוי פני מפרץ חיפה ובהפיכתו ממקור זיהום ותחלואה, ללב מטרופולין משגשג ולמוקד הצמיחה של חיפה והאזור כולו"

במשרד להגנת הסביבה הגיבו לאישור התכנית – תמא 75 – מפרץ חיפה:

המשרד להגנת הסביבה מברך על אישור התוכנית למפרץ חיפה ועל שיתוף הפעולה שהתקיים בקידומה, במטרה להבטיח את המנגנונים להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית ופיתוח מתחם אורבני חדשני ונקי.

המשרד היה, וממשיך להיות, חבר פעיל בוועדת העורכים של תמ״א 75 ושותף לקידום ולהטמעת שיקולים סביבתיים בתוכנית, הכוללים בין היתר שמירה על רצועת נחל, על פארק מטרופוליני, מעבר אקולוגי, התייחסות לעליית מפלס פני הים, הכללת הוראות המחייבות התייחסות לתקופת המעבר בין אזור תעשייה לאזור פיתוח אורבני ועוד.

יחד עם זאת, המשרד מצר על כך כי המועצה החליטה ברגע האחרון להסיר רכיב חדשני ומשמעותי בהוראות התוכנית, שחייב בחינה תכנונית לשילוב מתקנים לייצור אנרגיה מתחדשת במסגרת הליכי התכנון המפורט, וזאת על רקע חשש מייקור הבינוי.

נציגות המשרד להגנת הסביבה הדגישו בדיון את החשיבות בקידום אנרגיות מתחדשות במרחב המבונה ואת היתרונות בהכללת הבחינה של התועלת המשקית והחסכון הפוטנציאלי בקיום הוראות אלו בתוכנית.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "אני מברכת את המועצה הארצית על החלטתה לאשר את התוכנית המתארית למפרץ חיפה, אשר מהווה צעד משמעותי וחשוב ביישום החלטת הממשלה שהוביל המשרד להגנת הסביבה יחד עם משרד ראש הממשלה להוצאת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, צעד חשוב ומשמעותי בשיפור איכות חייהם ובריאותם של התושבים והסביבה. לצד זה, המועצה החליטה להסיר רכיב משמעותי בהוראות התוכנית אשר אמור היה לעודד שילוב מתקני ייצור אנרגיה מתחדשת בהליך התכנוני. אנו סבורים כי יש לקדם אנרגיות מתחדשות במרחב המבונה, במטרה לייעל את משק החשמל, להפחית פליטות גזי חממה ולעבור לאנרגיות נקיות ובריאות יותר".

נציגות המשרד להגנת הסביבה בדיון היו אילה גלדמן, מנהלת אגף תכנון סביבתי במשרד, ו-ורד דרור, מתכננת מחוז חיפה של המשרד.

ממינהל התכנון נמסר לחי פה:

המועצה הארצית לתכנון ולבניה אישרה סופית את תוכנית פינוי המפעלים ממפרץ חיפה.
התוכנית מתווה יצירת חיבור אורבני רציף בין הקריות לחיפה והיא כוללת פרישה חדשה ומאוזנת של ייעודי קרקע במפרץ – מגורים, תעסוקה, פארק מטרופוליני ושטחים פתוחים לאורך הנחלים.

מנכ"ל מינהל התכנון רפי אלמליח: "יום היסטורי. לראשונה המדינה שמה על השולחן חלופה תכנונית שתוציא את המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה".

המועצה הארצית לתכנון ולבניה, בראשות הרב נתן אלנתן, החליטה היום (שלישי, 19.9.23) לאשר סופית את תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה – תמ"א 75 ("שער המפרץ"). מדובר בתוכנית שתהווה בסיס לתכנון מפורט בתחומה.

תוכנית 'שער המפרץ' מקודמת בשיתוף מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, ומטרתה שינוי פני מפרץ חיפה, קביעת תמונת העתיד והתוויית מדיניות תכנון עדכנית במרחב זה.
התוכנית מתווה יצירת חיבור אורבני רציף בין הקריות לעיר חיפה, פרישה מאוזנת של ייעודי קרקע למגורים, תעסוקה ושימושים מטרופולינים, לרבות פארק מטרופוליני ושטחים פתוחים לאורך הנחלים. בנוסף, התוכנית שמה דגש על חיבור בין אזורי המגורים לחוף הים ולמוקדי התעסוקה באזור, וכל זאת במטרה לחזק את מטרופולין חיפה ולשפר את איכות החיים של תושבי האזור.

בהתאם לתוכנית זו, יקודמו תוכניות מפורטות שיכללו עשרות אלפי יחידות דיור, היקפי תעסוקה משמעותיים, מערכות תשתית, ביסוס תחבורה ציבורית, שירותים ברמה מטרופולינית, חיבורים וצירים המחברים את הקריות לגוש חיפה ונשר. התוכניות יקודמו תוך שיתוף הרשויות המקומיות והציבור ובהן יקבעו תמהיל השימושים המדויק תוך התחשבות בהיבטים כלכליים, אורבניים וחברתיים.

ההחלטה לקדם את התוכנית הינה בהתאם להמלצות ועדת המנכ"לים הבינמשרדית אשר מונתה לעסוק בנושא והגישה את המלצותיה ביוני 2021, ובהמשך להחלטת הממשלה לעניין אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה מיום 6.3.22.

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הרב נתן אלנתן: "לאחר שנים רבות בהן דובר על שינוי פני מפרץ חיפה לאור זיהום האוויר ולאור החלטות ממשלה רבות בנושא, המועצה הארצית החליטה על אישור התוכנית שיש בה כדי להוביל שינוי משמעותי תוך העלאת רמת איכות החיים לטובת תושבי האזור ותושבים חדשים שיגיעו".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אמליח: "אישור תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה הוא יום היסטורי למדינת ישראל בכלל ולתושבי מפרץ חיפה בפרט. לראשונה, המדינה שמה על השולחן חלופה תכנונית שתוציא את המפעלים הפטרוכימיים מהמפרץ, וזאת תוך עמידה ביעדים השאפתניים בהחלטת הממשלה. העובדה כי התוכנית אושרה היום הופכת את פינוי המפעלים ממפרץ חיפה לעובדה מוגמרת. מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לאומית למשק הישראלי, שתתרום לשיפור איכות חיי התושבים מטרופולין חיפה בכלל והעיר חיפה בפרט, ותיתן מענה להיצע יחידות דיור בתוך המרקם העירוני".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. מגיב איש הליכוד יניב בן שושן ( ראה למעלה) – שההחלטה 1231 לסגירת בז"ן התקבלה בזמן ממשלת הליכוד :
  אז להלן ההחלטה ( לפחות הפתיחה שלה, ) מה לעשות בזמן ממשלת בנט !! ובנוסף משמיץ כדרכו בקוד את הירוקים של חיפה – בושה !!
  "אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה ותיקון החלטת ממשלה
  מספר החלטה 1231
  יחידה
  מזכירות הממשלה
  ממשלה
  הממשלה ה- 36, נפתלי בנט
  תאריך פרסום
  06.03.2022
  תאריך תחולה
  06.03.2022
  החלטה מספר 1231 של הממשלה מיום 06.03.2022 .
  נושא ההחלטה:

  אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה ותיקון החלטת ממשלה

  מ ח ל י ט י ם:

  במטרה להוביל לפיתוח ולקידום כלכלי-חברתי של מפרץ חיפה בפרט (להלן גם – "המפרץ"), ושל מטרופולין חיפה בכלל, הכולל חזון ליצירת מוקדי תעסוקה ומגורים עשירים ואיכותיים עבור תושבי צפון מדינת ישראל ושיפור באיכות האוויר והסביבה של תושבי המפרץ, ובהמשך להחלטת הממשלה מס' 472 מיום 25.10.2020, בהמשך לדו"ח המסכם של ועדת המנכ"לים בנושא קידום ופיתוח מפרץ חיפה (להלן – "דו"ח ועדת המנכ"לים"), שפורסם ביום 7.6.2021, ולהחלטות הממשלה מס' 2262 מיום 08.01.2017 ומס' 529 מיום 06.09.2015, תוך מתן דגש על קווי היסוד של הממשלה ה-36 ומחויבות הממשלה לשיפור איכות החיים באזור חיפה והמפרץ, ובתוך כך יצירת אזור מגורים, הייטק, אתרי טבע, אתרי בילוי, ותעשייה נקייה:…"

  יושב איש הליכוד מר בן שושן – ומספר סיפורים : אז ההחלטה בעניין פינוי בזן התקבלה בממשלתו של מר בנט 6.3.2022 .

 2. למה שכונות מגורים?
  האזור אינו מתאים למגורים.
  האזור מתאים לתחבורה, מסחר ןתעשיה נקייה.
  מגורים עדיף לבנות על מורדות הכרמל או המורדות המערביים של הרי הגליל.

 3. 2050, אוחי, המקרה הטוב, אולי לפני אם חיל האוויר והטנקים יחליטו שעוברים לחשמלי בלבד שלא לדבר על שאר התחבורה והתעשייה,, אשלייה נחמדה אבל עדיין אשלייה.

 4. יום חשוב למאבק חשוב. אחד המאבקים החשובים בישראל, מאבק שאופיר אלון (אלבאום) היה ממובליו. הלוואי ואופיר היה כאן לראות את השפעתו על תפיסת הסביבה בחיפה ובמפרץ. עוד הדרך ארוכה ואנו נמשיך את דרכו

 5. בואו נצנן את ההתלהבות ונסביר לציבור: אין עוד שום מתווה להעתקת מפעלי הפטרוכימיה ממפרץ חיפה. כלום – לא מתוקצב. במצב האנרגטי בעולם כיום, שכל מדינה מנסה לפתח תעשייה ולא רוצה להסתמך על סחר גלובלי לא יציב – מדינת ישראל לא תוותר על בתי הזיקוק ולא על אף מפעל במפרץ וגם יש דרישה לחזור ולאגור אמוניה (נחשו איפה).
  העתקת המפעלים זה תהליך שאם יתחיל בשנים הקרובות יסתיים ב-2040. על זה יש להוסיף שנים רבות של תכנון מפורט ושל טיהור הקרקע. אם במחנה כורדני בקרית מוצקין זה לקח 15 שנה, פה ייקח 20 שנה לפחות. אז לא תיראו שום שיווק קרקע לבנייה במפרץ חיפה עד 2045 וזה הלו"ז האופטימי שבכלל מפנים את הפטרוכימיה והממשלות לא עוצרות את הפינוי בתירוצים של תעשייה חיונית והעדר חלופות.
  אני מזכיר את הצהרת שר התחבורה מופז שנמל תעופה בינלאומי בחיפה הוא פרויקט חיוני לאומי בחשיבות עליונה. כולם צהלו ושמחו ו-20 שנה אחרי עוד מבלהלים את השכל על חלופות מיקום בוועדות בחינה.
  לאשר תוכניןת מתאר זה זול מאד ולא מחייב עשייה בפועל. אפשר להציג הישגים על הנייר – תרתי משמע ולדחוף אותם למגירות שכבר מלאות בתוכניות קודמות שנגנזו.
  כל עוד אין סיכום ומימון להעתקת בתי הזיקוק ומנגד משקיעים מליארדים בצנרת הולכת חומרים מסוכנים למפעלים מנמל הדלקים אז הרשו לי לפקפק בכוונות הממשלות לממש את 'שער המפרץ'.

  • אי אפשר לתאר זאת טוב יותר ממה שתיארת, שלא לדבר על מצב ביטחוני נפיץ שלא מאפשר הסתמנות על יבוא נפט בעיתות מלחמה כשכל מדינה שמה ברקס על הברז, ראו מקרה הגז ממצרים

 6. זו התקדמות חשובה בדרך לסגירת התעשייה המזהמת והמסוכנת במפרץ חיפה… עדיין צפויות מהמורות בדרך אבל כל עוד המגמה היא קדימה ולא חזרה לאחור זו בשורה טובה. יש לציין שבמקביל מדברים על הגברת הפעילות בנמלי חיפה ש
  כאשר בממשלה רוצים להפכם לנמלי HUB (נמל מרכז) עבור מדינות המפרץ. זה עלול להביא למפרץ כמות עצומה של מטענים כולל חומרים מסוכנים. תוכנית כזו עלולה לבוא על חשבון פארק הקישון המתוכנן ולפגוע בסביבה ולסכן תושבים רבים…גם לכך חייבים לתת מענה כבר עתה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...

סרטן השד: טכנולוגיה חדשה לגילוי מוקדם מגיעה לחיפה

חדש בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית חדשנית, המאפשרת לזהות גידולים ולמדוד את רמת הסיכון לפתח סרטן שד, באמצעות בדיקות...