מוזיאון הרמן שטרוק: הדפסי דיוקן ונוף | מוזיאוני חיפה

בית הרמן שטרוק ממוקם ברח ארלוזורב 23 בהדר הכרמל בחיפה ומנציח כיום את פועלו האמנותי של שטרוק כמו גם תערוכות מתחלפות בתחום ההדפס.

Shtruck.01-1.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.02-1.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.03-1.jpg

צילום: דב קרייזלהבניין תוכנן על ידי האדריכל אלכסנדר ברוולד בסגנון המשלב יסודות מקומיים, מזרחיים ואירופיים. הוא נבנה בשנים 1924 – 1926 ובעקבות מאבק ציבורי לשימור הבית, רכשה עיריית חיפה את הבית. לאחר עבודת שיחזור יסודית ושיפוץ נרחב שנערך בו נפתח הבית בשנת 2013 לקהל הרחב.

Shtruck.13.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.14-1.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.05.jpg

צילום: דב קרייזלהרמן שטרוק (1944-1876) נחשב לאמן ההדפס החשוב ביותר הן של גרמניה בתקופתו והן של ארץ ישראל במחצית הראשונה של המאה העשרים.

Shtruck.23-1.jpg

צילום: דב קרייזלבמשך למעלה מארבעים שנות פעילותו יצר שפע עבודות על נייר, בעיקר בשני סוגי נושאים – הדיוקן והנוף.

Shtruck.07.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.11-2.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.18.jpg

צילום: דב קרייזלבמקביל לעבודתו האמנותית לקח שטרוק חלק חשוב בפעילות הציונית, העולמית והארצישראלית. הוא שימש כפעיל ציוני במסגרת תנועת המזרחי, השתתף במספר כינוסים של הקונגרס הציוני העולמי, היה חבר הוועד הפועל הציוני, וכיהן כחבר הדירקטוריון של הקרן הקיימת לישראל.

Shtruck.15-1.jpg

צילום: דב קרייזלשטרוק הנציח בדיוקנאות שיצר את גדולי הרוח והמדע של זמנו, ביניהם צייר את הציור הנודע ביותר בקרב יהדות זמננו – דיוקנו של תיאודור הרצל (1903) שהיה יצירתו הידועה ביותר מתקופה זו, זאת בעקבות פגישתו עם הרצל בווינה ביום 21 במאי 1903 כפי שכתב ביומן המסע.

Shtruck.04.jpg

צילום: דב קרייזללאחר המסע יצר שטרוק סדרה של רישומים בביתו של הרצל בווינה, ששמשו כבסיס להכנת היצירה. במהלך הקונגרס הציוני העולמי ה-6 בבזל נפגש שטרוק פעם נוספת עם הרצל, אשר חתם על כמה מעותקי התחריט.

עיקר יצירתו של שטרוק היה עשייה גרפית בטכניקות הדפס שונות. הנוף ביצירתו המוקדמת מציג קו פרספקטיבי הנפרש לאורכה של היצירה.

Shtruck.33-2.jpg

צילום: דב קרייזלבדצמבר 1922 העתיק שטרוק את מרכז הכובד של חייו מברלין לחיפה. התיישבותו של שטרוק בחיפה הייתה אירוע תרבותי שהאמנות הארץ-ישראלית קלטה בזרועות פתוחות ובהתפעמות רבה. שטרוק, אמן יהודי-ציוני בעל הכרה בינלאומית, תרם רבות לפיתוחה של הקהילה האמנותית של צפון הארץ בכלל ושל העיר חיפה בפרט.

בבניין מרכז שטרוק נערכות כיום סדנאות יצירה, כולל סדנאות הדפס ותחריט, פיסול וציור. לצד הסדנא מוצגות תערוכות מתחלפות שבוחנות את מדיום ההדפס כאחת הסוגיות המרכזיות ביצירתו של שטרוק שהופכת אותה לרלוונטית עבור אמנים עכשוויים בעולם ובישראל.

Shtruck.22.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.37.jpg

צילום: דב קרייזלכמו כן מארח המרכז את הסדנא של כברי (מרכז גוטסמן לתחריט) שנוסדה בשנת 1993 ויוצרת תחריטים בעזרת צוות מיומן של דפסיות.

Shtruck.31-1.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.43-1.jpg

צילום: דב קרייזלבימי שני משעה 18:00 ועד 21:00 נערכים במקום מופעים מוסיקליים של מוסיקה קלאסית קלה, ג'אז כינורות ומוסיקה פופולארית. כמו כן סיורים מודרכים בתערוכות המוזיאון.

המוזיאון פתוח בימי חול רק עד השעה 16:00, שעת סגירה מוקדמת יחסית שאינה מאפשרת ביקורים לאנשים שיום העבודה שלהם מסתיים באזור זמן זה, אך על כך מפצה הפתיחה בימי ה' עד השעה 19:00 ובימי ו' בבוקר. כמה חבל שעיריית חיפה אינה מאפשרת ביקורים ביום שבת, עת המוזיאון סגור.
לבאים ברכבם, יש להחנות את הרכב ברח' פבזנר הסמוך ומשם, מרחק הליכה של 5 דקות.

Shtruck.48-1.jpg

צילום: דב קרייזלShtruck.00.jpg

צילום: דב קרייזלהקהל מוזמן.

לא ניתן להגיב