הדמוקרטיה החיפאית על האש – פארק המנגלים בנווה דוד כנקודת מפנה • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

למי שייכת שכונת נווה דוד?

האם שכונת נווה דוד שייכת לתושבים שלה? לעירייה? לכל תושבי חיפה?
אם לשפוט לפי התנהלות עיריית חיפה לאורך עשרות השנים האחרונות הרי שהתשובה די ברורה. שכונת נווה דוד שייכת לכל העיר חיפה, ובעיקר לא לתושבים החיים בה.

האשמים בכך הם קודם כל קובעי המדיניות, שישבו לאורך השנים ברחוב חסן שוקרי 14. אותם מנהיגים לא הצליחו להביא ישועה משמעותית לשכונה הזאת בפרט ולכל שכונות מערב העיר בכלל. פועל יוצא לכך הוא שהמדינית היחידה שתביא לשיטתם מזור לאזור היא ביצוע “פינוי בינוי” מסיבי. בינתיים, יכולים התושבים לעשות על האש. 

בית מתפורר בשכונת נווה דוד בחיפה - אוגוסט 2018 (צילום: ירון כרמי)
בית מתפורר בשכונת נווה דוד בחיפה – אוגוסט 2018 (צילום: ירון כרמי)

מועצת העיר – כבר לא הבמה של כ-ו-ל-ם

דיונים במועצת העיר אינם מהווים תחליף לשיתוף ציבור.
לצערנו, רבים אף יטענו שהבמה המכונה מועצת העיר איבדה בכלל מהזוהר שלה, כבר לפני שנים רבות. כל שנותר ממנה הוא מחזה מבויים, שבו רב הנסתר על הגלוי. המצב הזה אינו נסבל מבחינה דמוקרטית. בדמוקרטיה מתוקנת, דיוני הפרלמנט המקומי לא רק צריכים להיות מהותיים הרבה יותר, אלא יש צורך שהחלטותיהם לא ייסתרו במחי יד וללא שיח ציבורי משמעותי. כך קרה שבמהלך תקופת הקורונה הוצבו שלטים המסדירים את החניה בחוף הים. לפי שלטים אלה, מותר לחנות שעתיים בחינם ורק חריגה מכך מסכנת בקנס. ההחלטה הזו היא הפוכה לחלוטין מהחלטת מועצת העיר שהתקבלה רק ביוני האחרון. לפי החלטה זו לא ישונו הסדרי החניה בחוף הים ללא שיתוף ציבור הולם. אז אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו תושבי נווה דוד?

תמרור 120 דקות חניה חינם

הדמוקרטיה שבין מערכות הבחירות

שתי מגמות חשובות מתרחשות בעיר לקראת התקרבותנו אל אמצע הקדנציה של מועצת העיר המכהנת:
קיבוע תהליכי שיתוף הציבור כשלב אפשרי (אך לא הכרחי) בתהליכי קבלת ההחלטות, לצד העמקת ערוצי היח”צ של העירייה עצמה. כבר רבות נכתב ונאמר על תהליכי שיתוף הציבור בחיפה בקדנציה זו. הקשר עם השכונות אינו מצליח להשתקם מ”שיתוק הציבור” שנעשה נגד הוועדים בשכונות. אבל זה גם לא מפריע לעיר לפעול מול נציגויות אקראיות על פי הצורך. למשל, במקרה של סוחרי שוק תלפיות או נציגי ארגונים המקדמים את רווחתם של בעלי החיים. יתר תהליכי שיתוף הציבור נכנסו לפורמט מכאני לחלוטין באתר תובנות של העירייה. התהליכים שם מתאפיינים  בהיעדר דיון ציבורי בכלל ושיח עמוק בפרט. לצד אלה מתרבות הודעותיה הופעותיה המוקלטות של ראש העיר בעיקר כצרופה לאירועים ממלכתיים כמו יום הזיכרון ויום השואה.

בנוסף, יש שמועה שגם ערוץ טלוויזיה עירוני חדש יעלה לאוויר בקרוב –  Haifa on air. החד צדדיות הזו סותרת את הרעיון הדמוקרטי לפיו הדמוקרטיה, והשיח הציבורי שבליבה, אינם נגמרים במערכת הבחירות. מערכת הבחירות היא המועד להענשה ותגמול של פוליטיקאים, ביתר השנה פשוט מצופה שהם לא ישכחו את זה.

פארק המנגלים בנווה דוד – רוצים ביס?

ההחלטה על הקמת פארק המנגלים בנווה דוד היא החלטה לא-טובה, בלשון המעטה. תהליך קבלת ההחלטה בנושא היה לא-משהו בכלל.
נעדרו מהתהליך הזה מאפיינים של דמוקרטיה עירונית חיה ובועטת. לעומת זאת התרבו בו מאוד הסימנים של דעיכתה של אותה דמוקרטיה. השלט הגדול שנפרס בתוך השכונה הדגיש את שני אלה בצורה דרמטית. המנגל המעשן המבשר על פתיחת הפארק לא יכול להיות מנוגד יותר ללוגו המציין את חשיבות הפסקת השימוש בכלים חד-פעמיים בפארק העתידי.

ואיפה התושבים?
הם מסביב לפארק. רובם ככולם לא יודעו על התהליך ואני די בטוח שרק מעטים יתפשו את המגורים ליד פארק מנגלים כמתת-אל.

האם ההתנהלות הזו היא סימן לבאות?
אני מאוד מקווה שלא. עוד יש מספיק זמן להנהגת העיר לעצור את בליל ההחלטות החד-צדדיות ולנסות להיזכר איך זה הרגיש כשהם היו באופוזיציה.

גן הבנים - פארק המנגלים (צילום: אושר טקאטש)
גן הבנים – פארק המנגלים (צילום: אושר טקאטש)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

8 תגובות
 1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  הסקירה טובה של ד”ר יריב שגיא.כל הכבוד

 2. אלישבע אזולאי כהן אמר/ה

  סקירה מענינת ומדאיג.

 3. טובה אמר/ה

  הבנתי שהרעיון נגנז

 4. לימבו אמר/ה

  מקור לזיהום שסביר שיגיע עם הבריזה (רוח מערבית) גם לכרמליה ושכונות סמוכות.

 5. ירון+חנן אמר/ה

  למי בנווה דוד הקשיבה גב’ קליש? כרגיל לחברת סיעתה לשעבר טלי משולם.
  אתם זוכרים בוודאי שקליש התייחסה בזלזול לפעילי ציבור בשכונות כשאמרה שהם לא מייצגים אף אחד ואיש לא בחר בהם…אז למה טלי משולם כן מייצגת לדעת קליש את כלל תושבי השכונה? האם היא נבחרה לפי הקריטריונים של קליש לייצוג שכונה מול העירייה? בוודאי שלא. אז למה מכל פעילי השכונות היא מתעלמת כאילו היו “אבק ברוח” ומטלי משולם לא? זו הרי שאלה רטורית, התשובה ברורה לכם כמובן…

 6. אייל אמר/ה

  ראש העיר צריכה להחליף את היועצים סביבה באנשים מקצועיים.
  זה בדיוק מה שקורה כשקופצים בראש עם יוזמות בלי לחשוב קודם. צריך לברך על להט העשייה בעירייה אבל ללמוד מכשלונות יהב הרבים והיקרים כמו כשלון תערוכת הפרח עם גרעונות עתק וניהול כושל שהיה מכתיב בכח ויוצר מפגעים על רטש התושבים כמו האנטנות בגולדה ומסמך מדיניות אחי אילת ועוד ועוד.
  קליש חסרה ייעןץ מקצועי בעירייה, נבחרה כדי לעשות ההיפך מיהב ולשתף את הציבור בעשייה. חבל שרבה עם ועדי השכונות, להיפך היה צריך להעצים אותם אחרי 15 שנות ייבוש. מתבקש שהעירייה תסייע ליצור ועדי פעולה שכונתיים ותעביר להם סמכויות ביצוע שיתוף ציבור

 7. רמי אמר/ה

  למה להלין… יש לנו ראש העיר ש”יודעת” הכי טוב מה טוב לנו, היא הרי מתכננת ערים!!

  1. שרון אמר/ה

   כול הכבוד על היוזמה תרבות המנגלים היא חלק מחיינו ולא כולם גרים בכרמל בווילות פרטיות בתור נווה דוידי לשעבר תמיד בחגים עשינו על האש אם כול בני המשפחה והשכנים בפארק מול הים ואלו היו זמנים קסומים כול הכבוד ליוזמה רשויות בדרך כלל סוגרים לאנשים הפשוטים אזורים שלמים שהיו נחלת הכלל בעבר