חיפה תתחדשי: אחרי 80 שנה תכנית מתאר ללא בשורה • תכנית המתאר של חיפה חפ/2000 – סקירה, תגובות ועותק התכנית המלא

בתים על הכרמל הצפוני - מבט מואדי ניסנאס (צילום: ירון כרמי)

85 שנה לאחר תכנית המתאר הקודמת, אושרה תכנית מתאר חדשה לחיפה – חפ/2000. התכנית משרטטת את העיר, כמו שנראה אותה בשנים הבאות, אך לא זוכה לתמיכה. האם זו בשורה לעיר או עוד מסמך שמקבע את הבינוניות של חיפה?

בימים האחרונים אושרת תכנית מתאר חדשה לחיפה, שמציבה יעדים לכמות התושבים בעיר וקובעת כיצד יראו השכונות השונות בשנים הקרובות. התכנית החדשה אושרה לאחרונה לאחר שהצליחה להתמודד עם התנגדויות רבות ושנת היעד למימושה הוא 2025. התכנית תחליף את תכנית המתאר הקודמת, שאושרת בשנת 1934, בתקופת המנדט הבריטי.
(התכנית המלאה – חפ 2000 – לעיונכם בהמשך הכתבה)

עיריית טירת כרמל – רחב

העבודה על תכנית המתאר התחילה בשנת 2006, במהלך כהונתו הראשונה של ראש העיר הקודם יונה יהב, ואישורה התקבל תחת כהונתה של ראש העיר עינת קליש רותם, שהתנגדה לתכנית, עת כיהנה כחברת מועצה בתקופת יהב.

תכנית המתאר קובעת, בין השאר, את גובה הבנייה בכל אחד מאזורי העיר ומציבה יעד למספר התושבים (330,000 תושבים, יעד שאולי היה ריאלי, כשהתחילו לתכנן את תכנית המתאר, בגלל כוונה לעבות את 4 הערים הגדולות, אבל היום אחרי שנים של דריכה במקום מבחינת כמות התושבים, שלא להגיד "שנים של הגירה שלילית", לא ברור מאיפה יגיעו לעיר כ- 50,000 תושבים נוספים)…

הגירה שלילית בחיפה

יותר מכך, בשנים הקודמות, כשהתכנית הוצגה וגם הגידול המתוכנן בכמות התושבים, העירייה טענה שיש צורך בבניית שכונות חדשות על מנת לאכלס את התושבים. כיום, כשהקפיצה במספר התושבים לא נראית באופק, לא ברור האם עדיין יש צורך לקחת את הריאות הירוקות האחרונות של חיפה ולהפוך אותן לשכונות מגורים נוספות. שכונת דניה הירוקה נמצאת כבר במצב מתקדם מבחינת התכנון והאישורים לתכנית, אבל יש עדיין אזורים מתקדמים פחות מבחינת אישור התכניות ואולי יש מקום לחשיבה נוספת לגביהם. בנוסף, קליש רותם כחברת מועצה דיברה על הצורך בשיקום שכונות החוף ומיצוי היח"ד הקיים ברחבי העיר לפני בניית שכונות חדשות על חשבון הטבע. השאלה האם היא תהיה מסוגלת לקדם את חזונה במסגרת תכנית המתאר החדשה.

מאבקים על שטחים ירוקים בחיפה

העירייה החדשה בכלל התנגדה לתכנית שאושרה:
הבעיה האמתית של תכנית המתאר היא שהיא כלל לא זוכה לתמיכה. נשאלת השאלה האם בכלל יש מקום לתכנית מתאר, שקובעת את צביונה של העיר, אם לוקח 13 שנה לאשר תכנית כזו. האם האופן בו ראינו את ציר מוריה בשנת 2006 זהה לאופן בו אנחנו חושבים עליו עכשיו? הפרויקט ברחוב מוריה 107 מאושר ל-13 קומות. האם עכשיו בעקבות תכנית המתאר תהיה עוד דחייה בתחילת העבודות?

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה לפני כשבוע תכנית אסטרטגית חדשה למפרץ חיפה, "עמק החדשנות", לפיה בתי הזיקוק והתעשיות המזהמות יפונו ובמקומם ייבנו יח"ד ופארק ענק. מובן, שתכנית המתאר לא מתייחסת לאפשרות, שיהיה ניתן לפנות את המפעלים המזהמים, לכאורה, ולהשתמש בקרקע לבנייה.

תגובות לתכנית המתאר של חיפה חפ/2000

יעקב פיינגולד: הגיע הזמן להרים מגדלים במוריה כמו שבונים בכל הארץ ובכל העולם

יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)

חבר המועצה והיזם יעקב פיינגולד: "בתכנית המתאר מדברים על קמות קומות מוגבלת לציר מוריה, אבל ברור שצריך להתאים את זה למה שקורה כיום, וזה ברור גם במנהל ההנדסה. אני מאמין שצריך להרים מגדלים בציר מוריה והמגדלים האלה יביאו אוכלוסיה חזקה, שתיקח את העיר קדימה. אני רוצה לראות עירוב שימושים, מגדלים ומתחת חנויות. היום בציר מוריה על כל דונם יש 10 יח"ד. הייתי רוצה לראות שמצרפים 2-3 דונם ומרימים עליהם רבי קומות. צריך להרחיב את ציר מוריה עד כמה שאפשר ובין המגדלים שיהיו שטחים ירוקים גדולים. ככה בונים בארץ, ככה בונים בעולם, וזה מה שייתן תנופה לעיר שלנו. אני מאוד מחכה לשמוע את זה גם מראש העיר. בנייה לגובה על ציר מוריה לא תפריע לאף אחד, אני לא מציע לעשות משהו דומה בתוך השכונות. למי מפריעים מגדלי פנורמה? מתחת למגדלים צריך לבנות חניונים תת קרקעיים ולפתור את בעיית החנייה.
נמאס מהפוליטיקה של הירוקים ומפוליטיקת הבחירות. ירון חנן ולהקתו לא השקיעו ועשו כלום מבחינה נדל"נית בעיר הזאת. אי אפשר יותר להסתמך רק על חנויות של שווארמה ופלאפל וחנויות, שמוציאות פחי זבל החוצה. מגדלים ייקחו את העיר קדימה, יביאו תנופה לעיר, האופנה הישנה של חיפה, אין לה יותר מקום, ונראה לי שכולם מתחילים להבין את זה".

מנכ"ל נקסט אורבן, יוסי כהן: "בעלי דירה בשכונות החוף צריך לשמוח ולא להתייאש"

יוסי כהן, מנכ"ל נקסט אורבן. צילום: ראובן כהן

מנכ"ל נקסט אורבן, יוסי כהן, חברה שיוזמת פרויקטים של התחדשות בחיפה, סבור שתכנית המתאר מתאימה יותר לתקופת המנדט מאשר לשנת 2019, כמו התכנית הקודמת:
"הבעיה בחיפה היא שאין מספיק בנייה. אפשר לראות על כביש החוף עוד ועוד מנופים, אבל לא בחיפה. עד עכשיו לא איפשרו לבנות לגובה בשכונות, משום מה גובה זו מילה גסה בחיפה. אם לוקחים את שכונות החוף, ורוצים לחדש אותן, ואומרים ליזמים לא לבנות יותר מ-10 קומות, לא תהיה היתכנות כלכלית לבנייה. בנייה לגובה מייצרת הרבה שטחים ירוקים, הגיע הזמן להבין את זה. אם אני בונה בשכונות החוף, על כל דירה קיימת, אני צריך לבנות 4-5 יח"ד, כי מחירי הדירות עדיין נמוכים.

כהן מאמין ששכונות החוף – נווה דוד, שער עליה, קריית אליעזר, בת גלים וקריית חיים מערבית הן השכונות בעלות הפוטנציאל הכי גדול בעיר ובעלי היח"ד בשכונות אלה צריכים להיות אופטימיים:
"אם יאפשרו לנו לבנות לגובה בשכונות החוף ואז בעזרת הכסף מהבנייה יהיה אפשר לחבר את השכונות לים, אנחנו נקבל כאן אזור יפהפיה, ממש כמו ניס בצרפת. רק בנייה לגובה תאפשר את החיבור לים ותשאיר שטחים פתוחים בין הבניינים. עירוב השימושים, בנייה של דירות למגורים מעל קומה של מסחר ואולי אפילו משרדים, יגרום לאוכלוסיה חדשה להגיע לכאן. מי שמחזיק דירה בשכונות החוף צריך לשמוח וחלילה לא להתייאש. השכונות האלה הן העתיד של חיפה. אני מאוד אופטימי לגבי ראש העיר עינת קליש רותם. אני חושב שהיא מבינה שצריך לחדש את העיר ויש לה רצון אמיתי לקדם את חיפה. קליש תביא את חיפה למקום בו היא ראויה להיות".

מתחם הרותם (שער עלייה) קרדיט הדמיה: א.ב אדריכלים

ירון חנן: זה הישג גדול שתכנית המתאר מגבילה את הגובה בציר מוריה ל-9 קומות

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

חבר המועצה מטעם סיעת הירוקים, ירון חנן, טוען שבמהלך השנים סיעת הירוקים הייתה מוטרדת מגובה הבנייה המאושרת בתכנית המתאר:
"אנחנו התנגדנו לכך שהמפרץ לא נכלל בתכנית המתאר, וסברנו שמדובר בחלק בלתי נפרד מהעיר ולא ניתן לדבר על תכנית מתאר לעיר בלי לעסוק בעתידו של מפרץ חיפה. יותר מכך, אם אנחנו מדברים על הגעה של אוכלוסייה חדשה לחיפה, מה שקורה עם המפעלים במפרץ זה אחד הדברים הכי מהותיים על מנת להפוך את העיר שלנו לאטרקטיבית.

מעבר למפרץ, תכנית המתאר קובעת את גובה הבנייה. לגבי ציר מוריה ומרכז הכרמל התכנית קובעת שהבניינים לא יהיו בגובה של מעל 9 קומות, ואנחנו כבר שומעים קריאות לעדכן את זה. עבדנו קשה בשביל שגובה הבניינים יהיה מוגבל ל-9 קומות בלבד, ואם מיד אחרי שהתכנית מאושרת מדברים על עדכון התכנית, מה הערך שלה? אנחנו מקווים שמה שהוחלט מבחינת גובה הבניינים ישאר לטובת התושבים ואיכות חייהם. חשוב לנו מאוד לשמור על האיזון בין האינטרס של היזמים והקבלנים, שחייבים להרוויח, לבין האינטרס של התושבים".

פתיחת העיר לים – האם יש לכך סיכוי לאור הכוונה לחשמל את הרכבת?

תכנית המתאר לא מתקיימת בוואקום. על אף שנקבע בתכנית, שהעיר תחובר לשפת הים על ידי שיקוע הרכבת, כעת הרכבת מקדמת את התכנית לחשמל את פסי הרכבת, כלומר לשמור על החיץ בין העיר לים בניגוד למה שמתוכנן לפי תכנית המתאר. בחיפה יש הסכמה גורפת לכך שאם הרכבת תחושמל זו תהיה פגיעה קשה בעיר ולא ברור אם תהיה אפשרות לתקן את הנזק עבור העיר. הפער בין האפשרות לתושבים ומבקרים לצאת מהעיר ולהגיע לטיילת ולשפת הים לעומת הליכה שנקטעת בפסי רכבת הוא כל כך גדול, ועדיין לא נראה שיש סיכוי לעצור את האישורים המתקבלים לתכנית החשמול.

החיץ בין העיר לים – תחנת רכבת תחנת השמונה ומסילת הברזל (צילום – ירון כרמי)

תכנית המתאר חפ/2000 – הנוסח המלא:

נספח הבנייה לגובה בתכנית המתאר של חיפה חפ/2000 – הנוסח המלא לעיונכם

חפ/2000 – כל הכתבות

2 תגובות
 1. אנטולי אמר/ה

  לא שמתי לב: מה זה אין קרית שפרינצק בתוכנית?

 2. ליאת אמר/ה

  ממש חסידי אומות העולם
  רוצים לבנות לבנות לגובה להרים מגדליםהרוויח הון ,על חשבון התושבים שיגורו כמו עכברים .
  לא תודה !
  טוב לנו ב4 קומות . נשפץ ונחזק את הבניינים ונגור כאן עם איכות חיים .
  לכו חפשו פראיירים אחרים.

לא ניתן להגיב