גן מנגלים מתוכנן בגן ההנצחה לזכר הנופלים בנווה דוד • “מנצלים את זה שאנחנו שכונת מצוקה” | כתבה נרחבת בליווי ראיונות וידאו

אלישבע אזולאי – כהן לחי פה:

אני דורשת שיציבו שלטים “אסור להבעיר אש” כמו שכתוב בפארק הכט ובחוף הים

בעיריית חיפה החליטו להפוך את חלקו המערבי של גן ההנצחה לזכר הנופלים בנווה דוד ל”פארק מנגלים” ואף תלו שלט בשכונה: “כאן יוקם פארק מנגלים”.

תחילה עדכון לבוקר יום ה’, 7/5/20, 07:15:

ברשת נפוצו, במהלך הלילה, שמועות שונות ושיקריות (פייק ניוז) על כך שבעקבות חשיפת חי פה, עיריית חיפה התקפלה מהחלטתה לבנות פארק מנגלים. בעניין השמועות הללו, מיהרנו ופנינו שוב, השכם בבוקר, לעיריית חיפה וקיבלנו את התשובה הבאה:

ציטוט (לא נגענו)
“השיפוץ יימשך כמתוכנן, הדבר היחיד שנוותר עליו, לבקשת התושבים, הוא על המנגלים המובנים (כמו שיש בפארקים רבים). כלומר מי שרוצה לעשות על האש יביא מנגל מהבית…
כל היתר כרגיל”

האנדרטה לזכר הנופלים בנווה דוד - כאן יוקם פארק מנגלים (צילום: אושר טקש)
האנדרטה לזכר הנופלים בנווה דוד – כאן יוקם פארק מנגלים (צילום: אושר טקש)

תחקיר חי פה, שהתקיים מול המשרד להגנת הסביבה ומול איגוד ערים להגנת הסביבה מגלה כי לא נעשה כל תסקיר השפעה על הסביבה ולא נעשתה כל פנייה לגופים אלה, כדי לברר את ההשלכה האפשרית של עשן המנגלים על איכות חייהם של התושבים, המתגוררים בסמוך לפארק.

עוד מתברר בתחקיר חי פה כי לא נעשה שיתוף ציבור כלשהו עם התושבים. הדבר לא עלה אף במועצת העיר וכך התעוררו התושבים לבוקר “הכרזה חגיגית” על הקמת הפארק.

התושבים מסבירים כי הפארק יהפוך לפארק עירוני (ולא שכונתי), בדומה לפארק המנגלים בחוף הסטודנטים. כידוע, לחוף הסטודנטים מגיעות משפחות מכל רחבי העיר והמקום כולו אפוף עשן בימות הקיץ. כעת, מסבירים בנווה דוד, כי החשש הוא שתושבי הכרמל ירדו לנווה דוד ויגיעו גם מישובים סמוכים, כדי לנפנף את עשן המנגלים, הישר לחלונות התושבים, תוך עבירה, לכאורה, על חוק אוויר נקי וכל זאת בחסות העירייה, שלא רק אינה אוכפת את חוק אוויר נקי, אלא שאף מעודדת מעבר על החוק, כך לדבריהם.

התושבים מסבירים כי חוק אוויר נקי אינו נאכף עד היום על ידי העירייה, כאשר מפעם לפעם מגיעים אנשים להדליק מנגלים בסמוך לבתי התושבים בפארק הזה וגורמים להם סבל כבד. במידה שיקום פארק מנגלים, בתי התושבים יהפכו לבלתי ראויים למגורים, אומרים בנווה דוד.

חוק אוויר נקי קובע (ובמקרים רבים אינו נאכף):

איסור זיהום אוויר, סעיף 3, א’, קובע:
“לא יגרום אדם לזיהום אוויר חזק או בלתי סביר.”

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

בעיריית חיפה סירבו להתראיין לכתבה, אך מסרו את התגובה הבאה:
אנחנו בסה”כ מרחיקים את המנגלים מהחלק העליון של הפארק לחלק התחתון ומסדירים את עניין הלכלוך והשלכת הפחמים בגמר שימוש, זאת לאור תלונות התושבים כי הפארק כולו משמש למנגלים וכי המקום מטריד ומלוכלך.

וידאו – תושבי השכונה בראיון לחי פה (כתבתו של רועי הראבן)

וידאו – אושר טקאטש בראיון על פארק המנגלים בנווה דוד

תגובות

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר

תסקיר ההשפעה של המנגלים על הסביבה הוא באחריות איגוד ערים להגנת הסביבה חיפה. עיריית חיפה לא פנתה אלינו בעניין זה והאכיפה איננה באחריותנו.

מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר

באיגוד ערים חיפה כלל לא התבקשו על ידי עיריית חיפה להתייחס לנושא זיהום האוויר בפארק הזה, ולכן לא נערכו בדיקות. כמובן שאם תתקבל פניה האיגוד ישמח לבחון את הנושא, ולהביע חוות דעת.

תגובתה של חדוה אלמוג

חדוה אלמוג היא חברת מועצת העיר ובעבר הייתה סגנית ראש העיר והממונה על מינהל ההנדסה.
ראש העיר, שהתגאתה בשיתוף ציבור, שתעשה בכל נושא, אכן עשתה שיתוף ציבור עם חברת סיעתה לשעבר, טלי משולם-איטח וקיבלה החלטה מושכלת: להקים גן מנגלים, בלי לחשוב על המשמעות הסביבתית הרעש, העשן.

חדוה אלמוג (צילום – סמר עודה)

עו”ד דוד עציוני מסר לחי פה

(עו”ד דוד עציוני הוא סגן ראש העיר חיפה)
גן הנופלים צריך לשמור על צביונו, כלומר, לשמר את זכר הנופלים. הרעיון לפארק מנגלים הוא רעיון נחמד, אך יש לבחור מקום מתאים ולקיים שיתוף ציבור.

עו”ד דוד עציוני (צילום: יח”צ)

סופי נקש מסרה לחי פה:

(סופי נקש היא חברת מועצת העיר חיפה)
השאלה היא האם נערך שיתוף ציבור ואם זה באמת רצון התושבים? ומה שיותר חשוב האם זה משהו ששכונת נווה דוד צריכה לפני גני משחקים או ריבודי כבישים?
מובן שפארק מנגלים הופך למוקד לבילוי ומן הסתם יוצר בעיות נלוות, כגון עשן, רעש, לכלוך ורעש.
אני כבר לא מדברת על זה שהמקום הנו גן הנצחה לזכר הנופלים ונראה לי קצת לא-ראוי להפוך חלק מהמקום לפארק מנגלים.
אני חושבת שאם מדובר בפרויקט נפלא, כפי שטוענת הנהגת העיר, מן הראוי שאת הפיילוט היו עושים קודם ליד ביתם.
לעניות דעתי שכונת נווה דוד אכן זקוקה להרבה דברים, פארקים, גני משחקים, ריבודים ועוד ונראה לי שפארק מנגלים זה הדבר האחרון שהם צריכים.

סופי נקש - חברת מועצת העיר חיפה (צילום: נגה כרמי)
סופי נקש – חברת מועצת העיר חיפה (צילום: נגה כרמי)

רו”ח אלי בן דיין מסר לחי פה

(אלי בן דיין הוא חבר מועצת העיר מטעם סיעת הליכוד ותושב השכונה לשעבר)

שוב אנחנו מגלים שעיריית חיפה והעומדת בראשה מצטיינים באטימות, תכנון לקוי וזלזול בוטה בתושבי העיר. השלט המבשר על הקמת פארק מנגלים בנווה דוד הוא כל כך מעליב, לא רק לי באופן אישי, אשר גדלתי בשכונה זו ולחבריי שעדין גרים שם, הפארק הזה הוא עלבון לכולנו.

העירייה, בחוצפתה, מעבירה את כל המנגלים, הזיהום והלכלוך לתושבי השכונה ועוד מתגאה שהם יסדירו את עניין הלכלוך והזוהמה בפארק. אז כדאי שבעיריית חיפה ידעו שלנקות פארקים זה לא מקור לגאווה אלא חובה שעליה תושבי העיר משלמים מיסים!

בעירייה צריכים להבין שריכוז כזה של זיהום אוויר וצפיפות של מנגלים רק יפגעו ויהרסו לתושבי השכונה את איכות החיים ואיכות האוויר. בעוד שהיום הפארק כולו משמש לכך, התכנון של העירייה מרכז אותו בחלקו התחתון בלבד ופוגע פגיעה קשה בתושבי השכונה.

בלי שום בדיקה ובלי שום תכנון, תלו שלט וחושבים שהציבור קונה את העלבון הזה. חברי ואני לא ניתן יד לכך שנווה דוד תהפוך לחצר האחורית של הכרמל!

תושבי נווה דוד לא צריכים לגלות שכשהעירייה מנקה את הסביבה שלהם זה בעצם פרס כאילו שהם אזרחים סוג ב’. תושבי נווה דוד הם חלק בלתי נפרד מהעיר ולא ניתן שיעברו אליהם את הזוהמה והלכלוך ובעירייה יתפארו שזה נעשה בשבילם ולמענם!
עדיף שהעירייה תקדיש את זמנה וכספה בעזרה לעסקים המקומיים שסובלים ממשבר הקורונה ולא תתעסק בשטויות.

כתושב השכונה לשעבר וכמי שההורים שלו גרים בנווה דוד ומשפחתי הגרעינית (דודים ובני דודים) וכמובן חברים ומשפחותיהם נדהמתי לקרוא על ההחלטה להקים פארק מנגלים בגן הבנים.

ראשית, הגן הוא עדות לחיבור בין תושבי השכונה הוותיקים והחדשים לנופלים. הפיכתו מאזור משחקים מהווה את החיבור בין השכול ובין המשכיות החיים הוא שימור הזיכרון לכולנו. הקמת פארק מנגלים לא רק שמבזה את התושבים וגורמת לזילות אלה אף מתריסה!

במקום לדאוג להפנות משאבים בפיתוחה של השכונה מבחינת התשתיות הרעועות והחזירים שמסתובבים ללא הרף, בוחרת ראש העיר להקים פארק מנגלים.

הגיע הזמן לטפל באזור המסחרי של נווה דוד ובמפגעים בשכונה ולא להתעסק בפופוליזם. אולי ראש העיר וסגניה חושבים שהקמת מנגלים יביאו תיירות לחיפה.

אני מתכוון להגיש שאילתא לראש העיר בנושא הזה.

חבר מועצת העיר אלי בן דיין וחבר העדה האתיופית (צילום: מטה הליכוד)
חבר מועצת העיר אלי בן דיין וחבר העדה האתיופית (צילום: מטה הליכוד)

אלישבע אזולאי-כהן מסרה לחי פה

(אלישבע היא פעילה חברתית בשכונה ומייצגת את התושבים)
אני רוצה לציין תחילה את יוצאי אתיופיה הצעירים, תושבי השכונה, אשר כתבו מכתב מחאה, עליו הם מחתימים כעת את תושבי השכונה בכלל ובני העדה בפרט.

אני כאן בשכונה מגיל שנה. גדלתי כל חיי על סטיגמות. אנשים לא רצו לקחת ממני צ’קים, כששמעו שאני מנווה דוד. אני לא מוכנה לסבול את ההשפלה הזאת משום גורם.

יש פה ניסיון משפיל להפוך אותנו למנגליסטים, לנפנף אותנו ולהשתיק אותנו במנגלים. זה מעשה סטיגמטי שמסתכל עלינו כשכבה סוציו-אקונומית נמוכה ומנצל את זה נגדנו.
אנחנו רוצים פארק ספורט, שיתרום לתרבות בשכונה.

די לקבע את המסכנות של תושבי נווה דוד. אני מרגישה כאילו שאנחנו תחת שלטון החמאס, שמנסה לקבע את המסכנות וליצור תלות בין התושבים לשלטון. אנחנו לא שם!
אני רוצה שיתייחסו אלינו בכבוד הראוי לנו, כי מגיע לנו. אני מרגישה שאני הקול של התושבים וכך אמשך להיות.

אלישבע אזולאי-כהן (אלבום אישי)
אלישבע אזולאי-כהן

אלישבע אזולאי – כהן: “אני דורשת שיציבו שלטים “אסור להבעיר אש” כמו שכתוב בפארק הכט ובחוף הים”

הגיבו כאן לכתבה

14 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  אלישבע. קשקשנית. מה קשור שלטון חמאס

 2. דבי אמר/ה

  כבר זמן רב אין פעילות “מנגליסטים” בגן הבנים בנווה-דוד. אין גישה מהכביש הראשי, אין חניות ואין כלים לאיסוף זבל שם.
  ראש העיר מתכננת לנו מזבלה ציבורית רועשת ועשן מחניק ברחבי השכונה.
  לא היה כדבר הזה באף שכונה בעיר.
  את מה שביטלו בטיילת הכט המטופחת והשמורה העירייה מבקשת להעביר בהפתעה וללא התחשבות לשכונה שלנו!

 3. לודמילה אמר/ה

  דווקא נראה שהמקום נבחר בקפידה..עם תכנון מושכל.
  בדניה או בכרמל, לא היו מעיזים.. התושבים שם חזקים..בחוף הכרמל מעדיפים חניה בתשלום..
  נראה שיותר קל, במחנה דוד… גם ככה דוד עסוק בהשרדות.

 4. רפאל נעים אמר/ה

  מזדהה עם אלי בן דיין וסומך ידי על דבריו.
  גן זכרון והשטח הסמוך אליו איננו מקום מנגלים ובילויים. יש להרחיב את גן הזיכרון ולכבד את זכר הנופלים.
  השכונה נווה דוד משנות החמישים והשישם מהמאה הקודמת, מזכירה את המעברות והשיכונים העלובים. מתי יטפלו בשכונה הזו ?

 5. סוף מעשה במחשבה תחילה אמר/ה

  שוב, אותו דפוס התנהלות: הכרזה על הפרוייקט בקול תרועה גדולה (כמו שאמרה תושבת השכונה ״האשימו את יהב בכך שהוא מציב שלטים? תראו איזו קונסטרוקציה של שילוט שמו לנו פה״), ושוב, חוסר שיתוף הציבור: מעניין שאף אחד בעירייה לא חשב להתייעץ קודם עם נציגות של תושבי השכונה. (טלי משולם איטח, תושבת השכונה שיזמה את המהלך, לא מייצגת אף אחד מלבד אולי את עצמה. שימשה כחברת מועצה מטעם רשימת ״חיים בחיפה״ של עינת קליש בקדנציה הקודמת. לפני הבחירות האחרונות, יצאה לדרך עצמאית והקימה רשימה חדשה ״לב השכונות״. במסגרת הסכם שחתמה עם קליש, סוכם שהיא תתמוך בקליש לראשות העיר ותמונה לסגניתה. הרשימה החדשה לא עברה את אחוז החסימה ואיטח לא נכנסה למועצה. כפרס ניחומים וכהוקרה על תמיכתה, ייעדה לה ראש העיר את ראשות דירקטוריון שקמונה, חברה ממשלתית עירונית לניהול הדיור הציבורי בחיפה, אולם בסופו של דבר המינוי לא יצא לפועל, למזלם של תושבי חיפה…) בנוסף, לא נערך כל תסקיר על השפעת מפגעי הרעש והעשן על איכות האויר ואיכות חייהם של תושבי השכונה. ולבסוף, כמה אטימות וחוסר רגישות אפשר לגלות כשמחליטים להקים פארק מנגלים בסמוך לגן זיכרון והנצחה לבני השכונה הנופלים? כמו תמיד, אנחנו עדים להתנהלות חלמאית של עינת קליש ושל עיריית חיפה. זיגזג, שליפה מהמותן, הכרזה בקול תרועה גדולה על הקמת הפארק, ואז בעקבות מחאת האזרחים, תושבי השכונה וההורים השכולים, התקפלות וחזרה מההחלטה. שנה וחצי בתפקידה וראש העיר טרם למדה שסוף מעשה במחשבה תחילה.

 6. עדינה אמר/ה

  כי מה שלא עושה הטבע עושה אלישבע שלנו!!!!!
  כאחת שנולדה בנוה דוד ברצוני לומר שתמיד הזניחו את השכונה שלנו והפלו אותנו לרעה! אז הגיע הזמן לשקם את השכונה ולא לרמוס אותה (עם פארק מנגלים)

 7. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  צריך להציב שלטי הכוונה בנווה דוד בחיפה.

 8. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  צריך להציב שלוטי הכונה בנווה דוד בחיפה.ואסור להבעיר אש.הייתה הזנחה בשכונה זו.

 9. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  שלטי הכוונה.

 10. אורנית אמר/ה

  חוצפה לא נורמלית, חוס כבוד וזלזול.
  מה שאותי מטריד הבטיחו גני כלבים שזה צורך יום יומי, אדם שיש לו כלב חייב להוציא אותו לפחות פעמיים או שלוש ביום. לא מנגל פעם בשנה, מדוע לא מקימים גני כלבים, לא מספיק שלא מקימים, גם שיוצאים עם כלב לטיול בשכונה פתאום מגיחה להקת חזירים והופ נגמר הטיול.

 11. שפרה אמר/ה

  אני גדלתי בשכונת נווה דוד ומאז ומתמיד הגן שימש אותנו לייי הזיכרון לחללי מערכות ישראל. הגב’ קליש איך את מרשה לעצמך לחלל את המקום שבו אנחנו עורכים טקסי זיכרון?? איך את מרשה לעצמך להקים פארק מנגלים במקום שהוא חשוב כל כך עבורנו?? אנחנו האנשים שנתנו לך את קולנו ובחרנו בך ואת פשוט מצעללת ופוגעת בנו באופן אישי כל אחד ואחד !!! אני ישבתי במשרדו של עו”ד גולדרייך וביקשתי מאנשים להצביע עבורך!
  בושה וחרפה !!! זה לא יהיה !! אנחנו נתנגד בכל הכוח!!!

 12. גיא אמר/ה

  היי ! עצרו
  שכחתם את הפארק בשפרינצק המוזנח שעל יד בית חולים 10
  פארק ירוק עם מדשאות אבל מוזנח ברמות קשות מבחינת תשתיות של פנאי כמו ספסלים מתקנים לילדים, ברזיות שהם דברים בסיסיים! , נמצא בלב שכונת מגורים בלי שום טיפוח על הפארק

 13. ירון+חנן אמר/ה

  למי בנווה דוד הקשיבה גב’ קליש? כרגיל לחברת סיעתה לשעבר טלי משולם.
  אתם זוכרים בוודאי שקליש התייחסה בזלזול לפעילי ציבור בשכונות כשאמרה שהם לא מייצגים אף אחד ואיש לא בחר בהם…אז למה טלי משולם כן מייצגת לדעת קליש את כלל תושבי השכונה? האם היא נבחרה לפי הקריטריונים של קליש לייצוג שכונה מול העירייה? בוודאי שלא. אז למה מכל פעילי השכונות היא מתעלמת כאילו היו “אבק ברוח” ומטלי משולם לא? זו הרי שאלה רטורית, התשובה ברורה לכם כמובן

 14. קלמן אמר/ה

  אני מזכיר כי חדוה אלמוג ויונה יהב שינו את שמו של גן ציבורי קיים במרכז הכרמל וקראו אותו ע”ש מי שנתן להם כמה גרושים. אין להם זכות דיבור.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו