כנס נשים "הכסא הנכון" • קליש: "יש מעט מדי נשים במועצה, אני קוראת לנשים להיכנס לפוליטיקה בחיפה"

בתאריך 10/12/2019 נערך כנס "הכסא הנכון" לגיבוש המלצות לתכנית פעולה עירונית לשוויון מגדרי. הכנס התקיים בנוכחות ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם.

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם, טלי משולם, נעמה לזימי, שהירה שלהאבי (צילום: ראובן כהן)
ראש העיר חיפה עינת קליש רותם, טלי משולם, נעמה לזימי, שהירה שלהאבי (צילום: ראובן כהן)

בכניסה לכנס חולקו לכל הנשים כרטיסיות (מבית היוצר של Mootag אורית כהן) עם מספרים שבהן התבקשו לכתוב "חסם" שפגשו בדרכן או "זרז" להצלחתן ולהעביר לאישה עם המספר העוקב ובעזרת כך להכיר ולהחליף רעיונות.

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, ציינה שזה רגע אושר עבורה לפגוש את הנוכחות.

קליש, מפרגנת לכל אחת שעובדת ופועלת ומציינת שהעולם אינו פשוט ופעמים רבות היא שומעת על "תקרת זכוכית" בה נתקלות נשים.

קליש ציינה שהציבור החיפאי חשב שהגיע זמנה של העיר להתקדם להנהגת אישה. עם זאת, גם אחרי כניסתה לתפקיד היא נתקלת בשפה לא נעימה ובאנשים שאומרים לה איך לענות, איך להתנהל, איך להתלבש וכו'.

ראש העיר מאמינה שכל העצות באות במטרה טובה ובכוונה טובה. קליש מדגישה שהיא יודעת מה היא עושה, כל ההתנהלות שלה באה מתוך בחירה. עינת גם חלקה בחששות שלה שחלק גדול מהמתקפות לא היה מגיע לולא הייתה שייכת למגדר אחר ומדגישה: "אני לא שוכחת לאן אני רוצה להגיע ומאיפה אני באה, אני מצפה שיותר ויותר נשים מדהימות יצטרפו ויתחילו לעשות למען העיר ולקדמה." 

טירת כרמל  – רחב
ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם (צילום: נעמה לזימי)
ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם (צילום: נעמה לזימי)

כמו כן, עינת מתגאה ש 75% מעובדי העירייה הן נשים, אומרת שנשים צריכות להיות עצמן והכי טובות שהן יכולות להיות, מדגישה שנשים צריכות להאמין בעצמן ולהיות מחוברות לאינסטינקטים שלהן ולא לתת לאף אחד להוריד להן את הראש!

ורדית רוזלר טנג'י, מנהלת ויצו חיפה:

בואו נדמיין רק לרגע אחד, ישיבת מנהלים בארגונים עסקיים, ממשלתיים, ציבוריים, בו יש מספר נשים בודדות סביב השולחנות בהם מתקבלות ההחלטות. אם מישהו שואל אותי למה נשים צריכות להיות במוקדי קבלת החלטות ובעמדות השפעה וכוח אני בעיקר מסבה את תשומת ליבו לערך המוסף ולתרומה הגדולה שנשים מביאות לחברות בהן הן מכהנות.
חברות שבהן יותר משלוש נשים מכהנות בדירקטוריון רווחיות יותר ב36% בהשוואה לחברות באותה פירמה שבהן לא מכהנת ולו אישה אחת בדירקטוריון. נשים מגרות את החשיבה האינטלקטואלית, הביקורתית מתוך הבנה כי יש להרחיב את הפרספקטיבה. אם כך למה אנחנו צריכות יותר נשים בצמוד להשפעה וקבלת החלטות?
כיוון שאף אחד לא יעשה את הבחירות האלה עבורנו. כל מי שמצביעה, משפיעה.
אנחנו ב"ויצו" רואות זאת כחובתנו להמשיך ולפעול לטובת הנושא וכך ביולי האחרון סיימו 28 נשים חיפאיות, קורס דירקטוריות.
שהירה שלבי  (צילום: נעמה לזימי)
שהירה שלבי (צילום: נעמה לזימי)

שהירה שלבי, סגנית ראש עריית חיפה נשאה דברים:

היום באנו לכאן לחגוג את הכוח שלנו! מה זאת עמדת השפעה? זאת לא סיסמה, אנחנו רוצות וצריכות להיות בפוליטיקה ובתחום הכלכלה, נשים צריכות להחזיק בתיקים המרכזיים, לקבוע ולהשפיע! להשפיע על תהליכי קבלת החלטות.

נשים צריכות להיאבק על שכר שיווניי, נשים שכבר נמצאות בפוליטיקה צריכות לפקח על זה! ישנם מקצועות שאנחנו קוראים להם מקצועות קשים ומקצועות רכים, נשים חייבות להשתלב במקצועות הקשים, כמו עבודות בביוב, חשמל וכו'. כמו כן על נשים להיכנס יותר לתחומים בהם יש כסף גדול ותחומים קשים ולהזמין נשים נוספות להצטרף.

לאחר הנאומים התחלקנו לקבוצות וכל קבוצה יצרה דיון על הנושאים הבאים:

  • מה תפקיד העירייה בקידום נשים לעמדות השפעה?
  • מה החסמים של נשים להגיע לעמדות השפעה וצמתי קבלת החלטות?
  • איך הופכים את המשאבים בעיר לתומכי שוויון מגדרי?

הועלו נושאים מעניינים ולבסוף נפגשנו שוב לסיכום. הנושאים שעלו: חינוך, יש להכניס לתכנית הלימודים חינוך מגדרי, שריון נשים במועצה ובפוליטיקה, הנגשת משרות לנשים.

כנס הנשים המשפיעות של חיפה (צילום: ויטלינה מוחין)
כנס הנשים המשפיעות של חיפה (צילום: ויטלינה מוחין)

חברות, בואו  נמשיך להשפיע, כל אחת בתחום שלה, נמשיך להתקדם, נעסיק יותר נשים בעסקים שלנו, נתמוך אחת בשנייה, נעשה שיתופי פעולה עם נשים בחיפה, נחנך את ילדינו בביטחון ובהבנה השוני בין המגדרים, נתפוס עמדות השפעה וכוח ללא חשש ובביטחון כי יש לנו יכולות שוות.

שמחתי לקחת חלק בכנס ועכשיו נותר לחכות לתוצאות גיבוש התכנית.

תגובה
  1. מוכלס והבה אמר/ה

    עינת רותם קליש עם כל הכבוד שוויון זה לא הדרה לתלמידים וסילוקם חיפה זה לכולם לא רק לחיפאים קליש רות עינת

לא ניתן להגיב