שוויון מגדרי בחיפה בהובלת נעמה לזימי • וועדה חדשה תקדם את מעמד הנשים בחיפה וזכויותיהן במגוון נושאים

תכנית עיר לכולן בחיפה החלה לפעול לפני כשנה בהובלת עמותת "איתך מעכי משפטניות למען צדק חברתי" כחלק ממהלך ארצי להטמעת גישה מגדרית ברשויות המקומיות.

במסגרת תכנית עיר לכולן מתקיים תהליך התייעצות רחב עם הציבור ואנשי מקצוע בתחומים הקשורים לשוויון מגדרי כמו בטחון בעיר, תעסוקה, חינוך, ספורט ועוד.

ביוני 2020 תוגש לראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם ולמועצת העיר תכנית הפעולה לשוויון מגדרי של חיפה, שתשפיע על תכניות העבודה של העירייה ועל המדיניות העירונית.

הישיבה הראשונה של הוועדה לשיוויון מגדרי

לאחרונה הוקמה ועדה, שמטרתה לשים את נושא השוויון המגדרי על שולחן מקבלי ההחלטות. לישיבה הראשונה הגיעו נשים חיפאיות, שרוצות לשחק כדורגל בחיפה ונאלצות להתאמן בחדרה, כי הן לא יכולות להתאמן בחיפה.

"לא הייתה וועדה רשותית כזאת בחיפה קודם והיא גם מהבודדות בארץ", אומרת יו"ר הוועדה חברת המועצה נעמה לזימי, "המטרה היא לשים את הנושא של שוויון מגדרי על שולחן מקבלי ההחלטות ברשות ולא כמשהו צדדי. הועדה הוקמה כדי לשים סוגיות של מצבן של נשים בעיר בפרונט, מתקצוב, חלוקת משאבים, ביטחון אישי, מדדי אי שוויון והנחכה של ייצוגים של נשים. הוועדה תפעל בשני מישורים – האחד טיפול בסוגיות ליבה אד הוק: למשל, חניות לנשים בהיריון (הצעה לסדר שהגשתי ותעלה בעוד כמה חודשים), אך גם בסוגיות רוחב כמו תמיכות בספורט נשים או ביטחון אישי וזאת נעשה במסגרת השותפות שלנו בפרויקט -'עיר לכולן' שהחל לפעול בעיר עוד לפני קום הועדה".

נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)
נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)

נעמה לזימי, יו"ר הוועדה:

את הוועדה אני מובילה בשותפות עם יועצת ראש העיר למעמד האישה ביאטריס רוזן כץ, כיון שהיא שותפה מרכזית ביצירת שוויון מגדרי בעיר והיא כתובת לנשים וגופים רבים שעוסקים בנושא. אני מאמינה בשותפות ועשייה משותפת וכמה שפחות היררכית, בדיוק כמו שפמיניזם מלמד אותנו. באופן אישי אני לומדת המון מביאטריס רוזן כץ, כיון שהיא מביאה ידע וניסיון רב אל שולחן הוועדה. בוועדה חברות גם ד"ר יהודית זוסמנוביץ – נשיאת רוטרי כרמל, צמרת הרשקו – רכזת אישה לאישה, עו"ד דנה מירטנבאום – רכזת עיר לכולן חיפה, ורדית דוסלר טנג'י – מנהלת ויצו חיפה, יואליאנה אליעזר ישי, כרמית הולצמן מהחצר הנשית, מירה דנה, כריסטין חזאן, הנא מנסור, סגן ראש העיר דובי חיון, חברי המועצה תמי ברק, אלי בן דיין ושהירה שלבי, מחזיק תיק הלהט"ב תבור להט, עדי סדקה והילה אסיה.

הוועדה דנה במצב ספורט הנשים בעיר חיפה

במפגש הראשון של הוועדה סוכם כי לאחר החגים תתואם פגישה עבודה מקצועית נוספת מטעם הוועדה עם מ"מ מנהל רשות הספורט ניר שאול,
נעמה לזימי: "בפגישה הראשונה בספטמבר שאול סקר את מצב ספורט הנשים בעיר. העלינו בפניו סוגיות שונות שקשורות לעניין ודרך זה הבנו שצריך לטפל בפערים משמעותיים ולהתקדם דרך שיח מקצועי בשולחן העירייה. שאול הביע נכונות רבה ורצון בשותפות בנושא".

למפגש הראשון, אשר עסק בתחום ספורט הנשים, הגיעו שחקניות כדורגל צעירות תושבות העיר, שעד לאחרונה התאמנו בקריית ים ואף נאלצו לעבור להתאמן בחדרה. "זה פשוט מצב אבסורדי שחיפה לא יכולה לתת מענה לילדות שרוצות לשחק כדורגל ולפתח את הספורט בתוך העיר ואת זה ננסה לשנות", אומרת לזימי.

המפגש הבא, שטרם נקבע לו מועד, יעסוק בנושא בטחון אישי לנשים במרחב הציבורי.

תגובה
  1. ירוחם צייזל אמר/ה

    נשמע כמו חארטה. זו לא אותה לזימי ששתקה אל מול מופע לגברים בלבד במימון העירייה, רק לפני חודש וקצת?

לא ניתן להגיב