בטחון נשים • תהליך חדש ויחיד במינו בעיר חיפה

עיר לכולן חיפה. בטחון נשים (צילום: שרית בלום)

שיתוף הציבור בנושא “בטחון נשים” – תחילתו של תהליך חדש ויחיד במינו בעיר חיפה, הנותן במה שיתופית לתושבי העיר ושיתוף הציבור בנושא אשר מברר מה המצוי ומה הרצוי עבור הנשים במרחב הציבורי, בעבודה, במשפחה והפקת לקחים. דיון משותף של נשים וגברים אשר יש להם מה לומר בנושא ובכך לגבש ולעצב אמנת עקרונות ותכנית פעולה עירונית לשוויין מגדרי.


אירוע הפתיחה והכנס התקיים ביום ד’ (29.05.2019) בבניין עיריית חיפה, באולם הכנסים הראשי. הכנס המרגש והכל כך חשוב עבור החברה הישראלית בדרך לביטחון ושוויין מגדרי החל לראשונה, דווקא בעיר חיפה בהנחיית נור פאלח.


נור פאלח – מנהלת תחום ומנהיגת אקטיביזם ב “איתך-מעכי”, משפטניות למען צדק חברתי. נור פאלח הסבירה לכל הנמצאות בכנס על התכנית של היום שכוללת שלוש הרצאות קצרות של מומחיות בתחום. דיון אחרי ההרצאות וחלוקה ל שלוש קבוצות חשיבה ודיון בנושאים: בטחון נשים במרחב הציבורי, בטחון נשים בעבודה ובטחון נשים במשפחה. כולן תיפגשנה למפגש מסכם ושיתוף הקהל כולו בכל המסקנות שעלו מקבוצות הדיון.


הבוקר החל ברוח הברכות. הראשונה שברכה הייתה ביאטריס כץ-רוזן.


ביאטריס כץ-רוזן, יועצת ראש העיר חיפה לשיויון מגדרי בחיפה. ביאטריס ברכה את כל השותפות והשותפים שלה בדרך מבורכת זו והדגישה כי לאף אחד ואחת אין זכות לפגוע בביטחונה האישי והסוציאלי של אף אישה ולא להפריע מנוחתה. ביאטריס הציגה נתון מדאיג שמראה כי 44% מכלל הנשים מפחדות ומרגישות חוסר בטחון ברחוב. הדגישה כי חשוב שנשמיע קול. שאם לא נשמיע את קולנו, לא ייקחו אותנו בחשבון. “כאשר אישה לא מפחדת, לא מרגישה חופשיה בנוגע למה שתלבש והיכן תבלה, כאשר אישה לא בטוחה, החברה לא בטוחה! נשים צריכות ליהנות מזכויותיהן”! תודה לשגרירות ארצות הברית, תודה לראש העיר עינת רותם קליש, תודה לכל הארגונים שעזרו לתכנן יום חשוב זה, תודה על הסולידריות והמקצועיות שעוזרות לנשים לחיות בבטחה.


משתתפי הכנס - עיר לכולן בחיפה (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)
משתתפי הכנס – עיר לכולן בחיפה (צילום: שרית בלום)

נעמה לזימי – חברת מועצת העיר, ראש הועדה לשוויין מגדרי עירוני. נעמה ציינה כי ההשקפה שלה התבססה בזכות הקולקטיב הפמיניסטי “אישה לאישה” בעירנו חיפה. נעמה מאמינה ביצירת מרחבים מוגנים וחברה מתוקנת, מדגישה בנאומה שאין אפשרות לבנות מבנים על תשתית רעועה ולכן אנחנו חייבות לתמוך בוועדה פורמלית לשוויון מגדרי ומקווה שיום אחד לא נזדקק לה! נעמה מדברת על העוצמה הנשית והרב תרבותית אשר חייבת לקבל במה רצינית.


מוחמד סעיד – אחראי עבודה קהילתית של אגף הרווחה בעיריית חיפה, עלה לבמה מיד אחריי ודיבר מנקודת מבטו של גבר. מציין, שכיום במשק ובעולמנו המודרני האחריות בכל תחומיי החיים מתחלקת שווה בשווה. מדגיש שוויון מגדרי אינו המטרה, אלא דרך חיים מבחינתו. נושא הביטחון הנשי הוא אחד הנושאים החשובים ומציין שזה “ווין ווין סיטואיישן” עבור שני המגדרים.


עיר לכולן בחיפה, הכנס הראשון לבטחון נשים (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)
עיר לכולן בחיפה, הכנס הראשון לבטחון נשים (צילום: שרית בלום)

ג’ניפר קלמן – סגנית נספחת התרבות בשגרירות ארצות הברית, שהודתה לכולם והציגה יכולות שפה בעברית וערבית. ציינה שהעונג עבורה להיות כאן. הודתה לראש העיר חיפה עינת קליש רותם. מדגישה שהיא מודה לכל הנשים הנמצאות ומציינת שאישה צריכה להיות אחראית על החיים של עצמה. מסבירה על חשיבות המטרה לאחד בין נשים מתרבויות שונות כדי שיוכלו לחלוק בסיפורים שלהן ולצמוח.


עינת קליש רותם, ראש העיר חיפה עלתה לבמה לברך ולומר מילות תמיכה. עינת נשאה נאום מרגש מהלב, אותו התחילה בהתרגשות רבה על כך שהאולם מלא בנשים ועל כמה שהיא שמחה לתת במה למפגש זה בבניין העירייה וציינה כי בכך אמירה חזקה מאוד! עינת מדגישה שתכנון עיר חייב להבטיח את תחושת הביטחון של הנשים, לעצמן ולבני משפחותיהן. עינת מוסיפה כי אנו חייבים לשאול את עצמנו: האם העיר חיפה, היא עיר “מחבקת”? האם בעיר שלנו אנחנו יכולות לצאת ולבלות בלילה ללא חשש? האם הילדים שלנו יכולים להתנהל במרחב העירוני בבטחה וללכת לבית הספר לבד ואנחנו יכולים לישון בשקט? “אנחנו הנשים צריכות להיות בטוחות שהעיר באה לעזור לנו“. עינת הנרגשת מוסיפה שהדיון הראשון הזה בנוגע לביטחון נשים, הוא משמעותי וקריטי עבורה ומבטיחה שתמיד תשאל את כל השאלות האלה ומציינת “עיר שאינה מספקת פתרונות אלו היא עיר לא אנושית. כראש עיריית חיפה אני מתחייבת, כי רחוב אשר לא יכלול כבר בשלבי תכנונו התאמות לנושא זה לא יאושר! אני מאמינה ומקווה שהפעילות אותה אנו מתחילות היום, תהפוך במהירה למודל לחיקוי ליתר הערים בארץ. אני אתכן ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות!


כנס נשים ובטחון (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)
כנס נשים ובטחון (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

עו”ד ענת טהון אשכנזי – מנכ”לית “איתך מעכי” משפטניות למען צדק חברתי” שאמרה שהיא מרגישה זכות גדולה עבורה להיות כאן, מודה לראש העיר וגם לנציגת השגרירות של ארצות הברית, מודה לאירגון “איתך מעכי” על כך שהן משמיעות את קולן של נשים שלא נמצאות בהנהגה של החברה, מסבירה עד כמה חשוב לשמוע כדי שנוכל לייצר מדיניות שמדברת את הקולות של כולנו!


דנה מירטנבאום – עו”ד ומנהלת התכנית של “עיר לכולנו” ב “איתך מעכי”. דנה מדברת נושאת דברים בקצרה ולעניין ומדגישה שזאת זכות עבורה להוביל את התהליך והפרויקט ולתרום לעיצוב העיר חיפה ומסבירה את החשיבות לבמות שיתופיות מסוג זה.


בסיום דברי הברכה, נהנה הקהל מהצגת שלושת הנושאים העיקריים בנושא “בטחון נשים” ושלוש הרצאות בהתאמה. בטחון נשים במרחב הציבורי, אותו הציגה אסיה איסטושינה.

אסיה איסטושינה – חוקרת “מדד הביטחון של נשים” ב”אשה לאשה מרכז פמיניסטי חיפה” שברכה את הנמצאות בשלוש שפות. עברית, אנגלית וערבית. אסיה אישה כריזמטית ומנהיגה, מתחילה את דבריה בעקיצה: “בטחון זו שפה צבאית, מלחמה יש לנו לכל היותר פעם בשנתיים, אך החזרה הביתה בבטחה זה הוא נושא יום יומי! 30 אחוז מהנשים לא מרגישות בטוחות ואלה שמרגישות מאוד מתוחות מציינות שהן פשוט לא יוצאות מהבית בשעות מסוימות ביממה. ישנן נשים שמרגישות שהעיר אינה שייכת להן. האם חיפה “מחבקת”? לא מספיק.”

עיר לכולן בחיפה, אמנת עקרונות (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)
עיר לכולן בחיפה, אמנת עקרונות (צילום: שרית בלום)

נטע לוי- עו”ד, מקדמת מדיניות בעמותת “איתך מעכי” בטחון נשים במרחב העבודה מציגה את הנושא בצורה אובייקטיבית ומדברת על הביטחון דרך פרנסה בטוחה. תומכת במנטוריות שמעזות לדבר על הטרדה מינית במקום העבודה ומסבירה על הדרכים בלתת עזרה לנשים במקום העבודה.


דורית בר דוד- מנהלת המרכז העירוני למניעת אלימות במשפחה.
בטחון נשים במשפחה “הבסיס לביטחון הוא התמיכה והביטחון השוררים בבית ובזוגיות. אחרי כל יום וכל אירוע חיובי או שלילי בחיינו אנו רוצות להגיע הביתה ולהרגיש תמיכה, אהדה ואמפתיה. אלימות הורסת חיים אישיים והורסת את החברה כולה! חוסר אונים, השפלה ופחד מוביל לקריסת החברה. שתיקה, היא הגרוע מכל”.


לאחר הצגתם של שלושת הנושאים העיקריים בהם יש לדון בנוגע לביטחון האישה, כל אחת בחרה את הקבוצה הרצויה שבה הייתה רוצה לדון ולהשפיע. שם דיברו המשתתפות על הערכים, על המצוי ועל הרצוי שאליו עלינו להגיע.
בסיום הדיונים נפגשו כל המשתתפות במליאה הראשית לסיכום המפגש.

בטחון במשפחה: אין רשת פעולה בשכונות במצבים שנזקקים לעזרה מידית, חייבים ליצור עבודה בחינוך בכל הגילאים: יסודי, חטיבה, תיכון. לשים דגש על העצמה נשית.
בטחון במרחב הציבורי: תאורה, גיזום, חניה, שדה ראיה מוגבל, אלימות ברחובות, סחר הסמים, זנות, חוסר בטחון במקומות בילוי ופארקים, חינוך לקוי בנושאי מין, מגדר, אלימות נגד נשים, תחבורה ציבורית.
בטחון במרחב העבודה: חלק מהגברים והנשים מרגישים בטוח, לכן זה אפשרי. הטרדה מינית – קושי להתלונן, חוסר שוויין הזדמנויות, שינוי השיח והנורמות: תפיסת ניהול וחינוך, העצמה, תיקון אפליה מבנית, מיקום השירותים במבנה העסק.
השיח כולו תועד ויועבר לאיבוד התכנים של כל הנושאים שהועלו ובסופו של דבר יסוכמו לכתיבת תכנית הפעולה. כלומר, כל אישה וגבר שרצו להשפיע, שותפים הם בכתיבת התכנית והאמנה.


בהמשך תהיינה ארבע במות משותפות. הראשונה תחל ב 13 ביוני. לאחר הסיכום וכתיבת התכנית הברורה בנוגע לביטחון הנשים בחיפה, יהיה מפגש סיכום, תאריך לא נקבע עדיין, אך ידוע כי יחול בחודש נובמבר בשנת 2020.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אלה אמר/ה

    אשמח להשתתף בבמה בתאריך 13.6. כיצד ניתן להרשם?

הגיבו כאן לכתבה