סלון אחד – עיר שלמה: מחשבות על המפגש ה"ייעודי" של סוחרי שוק תלפיות בעיריית חיפה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

פרשנות • כשראיתי את ההזמנה שפרסמה עיריית חיפה למפגש עם סוחרי שוק תלפיות ב-28/5/19, חשבתי שעל פניו מדובר בהזמנה מכובדת וחשובה, אבל כשסיימתי לקרוא אותה הופיעו אצלי יותר סימני שאלה מסימני קריאה – פשוט יצאתי מבולבל.

סימן השאלה הראשון התעורר אצלי משום שההזמנה היא אנונימית. מתחילתה ועד סופה לא מוגדרים בה בצורה מפורשת הדמות או הגורם המזמינים את סוחרי שוק תלפיות למפגש "אצלנו סלון". אפשר אמנם לאסוף רמזים ולהבין שאולי ראש העיר עומדת מאחורי ההזמנה, אך באותה מידה יכולה לעמוד מאחוריה גם מחלקה כלשהי בעירייה או גורם מתאם שאינו עירוני כלל.

הזמנה למפגש ה"ייעודי" של סוחרי שוק תלפיות בעיריית חיפה
הזמנה למפגש ה"ייעודי" של סוחרי שוק תלפיות בעיריית חיפה

סימן השאלה השני הופיע מכיוון שלא ברור מי הם בדיוק המוזמנים. הכותרת אמנם מתייחסת אל סוחרי שוק תלפיות, אבל בשורות המופיעות בהמשך מתברר שהם אינם המוזמנים הבלעדיים כיוון שמדובר במפגש "חשוב מאין כמותו, שכולו למען סוחרי חיפה".
קשה לי להאמין שרק סוחרי שוק תלפיות יתעניינו בהזמנה כזאת, הרי בסופו של דבר המפגש לא באמת מתקיים בסלון אינטימי עם קהל אקראי אלא בהיכל העירייה ובנוכחות קובעי המדיניות. לכן, ניתן לומר שההפרדה הגיאוגרפית שנעשתה בתוך קהילת הסוחרים של העיר היא מלאכותית בלבד ומהווה גזרה שלא ניתן לעמוד בה. אמנם הגדיל המפרסם לעשות ועדכן את הסוחרים שאינם סוחרי שוק תלפיות בכך ש"יתקיימו מפגשים ייעודיים נוספים לסוחרי העיר התחתית והכרמל", אבל אם זה כבר כתוב בהזמנה אז מדוע לא לציין גם את המועדים בהם יתקיימו המפגשים הייעודיים הללו? בדרך זו ניתן היה להצדיק במידה מסוימת את הפרדת סוחרי שוק תלפיות מיתר הסוחרים של העיר וגם לייצר את התחושה שבעיר מתקיים מהלך משמעותי ורחב היקף. 

דוכן פיצוחים בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)
דוכן פיצוחים בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)

סימני השאלה הללו מהותיים מספיק על מנת להציע את הצעה הבאה: מדוע לא לעבוד הפוך? במקום לנסות ולהתנהל מול כל קבוצת סוחרים בנפרד ניתן להתחיל אולי בשיח מנוהל ומתוכנן היטב עם כל קהילת סוחרי העיר חיפה ואז לחתור למפגשים סקטוריאליים. בסיכום אותם מהלכים סקטוריאליים ניתן לחזור שוב למפגש רחב וחוזר חלילה. כך ניתן לרקום ולנהל מערכת יחסים ארוכת טווח עם מגזר שלם בעיר ובהתאמה מלאה לאינטרס "התכנון הכולל" של ראש העיר. אינטרס זה מופיע כנרטיב מרכזי ובולט בנאומיה בישיבות המועצה ולכן חשוב שאירועים עירוניים כמו זה הנדון כאן ינצלו כל הזדמנות על מנת להטמיע את הנרטיב הזה בעבודה עם התושבים. הדרך המומלצת להשגת הדבר עוברת דרך העמקת השקיפות בקשר שבין העירייה והתושבים, העמקה שניתן להשיג באמצעות שני מהלכים מרכזיים.
המהלך הראשון הוא הוספת פסקת פתיח להזמנה שתפרט את הרקע לקיום המפגש עם המוזמנים שנבחרו, תסביר את מטרות המפגש ותציין את המהלכים שיתרחשו לאחר סיום המפגש. המהלך השני מצריך את העברת כל המידע הדרוש למוזמנים באמצעות אתר אינטרנט אשר כתובתו תופיע בהזמנה. באתר כזה ניתן להזמין את כל סוחרי העיר להעלות שאלות, לקיים איתם דיונים ולהציג עבורם מידע "חיוני ועדכני" מבלי להמתין למפגש. בהינתן ששקיפות כזו אכן תושג אזי יצטרכו המזמינים לחשוב שוב על משך ומטרות המפגש. ייתכן מאוד שהשעה הבודדת שהוקצתה למפגש לא תספיק גם לייצור שיח אפקטיבי וגם לעניינים אחרים המופיעים בסדר היום כמו שיח על סידור מדפים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
סוחר בשוק תלפיות (צילום - חגית אברהם)
סוחר בשוק תלפיות (צילום – חגית אברהם)

הסוחרים אליהם מופנית ההזמנה מהווים את אחת מקבוצות האינטרס החשובות בעיר. ההזדמנויות העשויות לצמוח משיתוף פעולה פורה ומבוסס אמון עם קבוצה כזאת הן מרחיקות לכת. המטרות שהוצגו בהזמנה אינן משקפות את העניינים הללו והן נעדרות ראייה תהליכית כלשהי. חשוב בהקשר זה לציין שבעידן בו אנו חיים השימוש במפגשי פנים מול פנים חייב לשאת ערך מוסף משמעותי למשתתפים. חשוב שהמשתתפים המגיעים למפגש כזה ירגישו כקהילה וכשותפים לתהליך משמעותי ולא כצרכנים של מידע אותו ניתן לקרוא גם באינטרנט. לדעתי טוב הייתה עושה ראש העיר אם קודם כל הייתה נותנת למפגש ייעוד משמעותי יותר על ידי הגדרתו כמפגש שיתוף ציבור. ואם כבר שיתוף, אז בהחלט יש מקום לכך שברשימת הדוברים המופיעה בהזמנה יופיעו גם מובילי דעת קהל מתוך קהילת סוחרי שוק תלפיות וסוחרי העיר חיפה בכלל.

שוק תלפיות בחיפה - מבנה מרהיב שתוכנן על ידי האדריכל משה גרסטל (צילום - ירון כרמי)
שוק תלפיות בחיפה – מבנה מרהיב שתוכנן על ידי האדריכל משה גרסטל (צילום – ירון כרמי)

אותי מאוד מעניין מפגש כזה. כתושב חיפה אני בטוח ששוק תלפיות יכול להפוך לאחד מהמגדלורים החשובים בהדר ובעיר בכלל. בחזוני אני רואה את מבנה שוק תלפיות מאכלס בקומות העליונות שלו מרכז קהילתי תוסס בו הנרטיב המרכזי הוא מוסיקה. המרכז הקהילתי הזה יצטרף ליריד שיתקיים בערבים בשוק, ברוח הירידים שכבר התקיימו בו, ובכך ישמש כל מתחם השוק כמרכז עירוני מסחרי-קהילתי הפעיל כמעט בכל שעות היממה. אני סבור שהסוחרים הם הגורם המוביל איתו צריך לדון ושאותו צריך לחזק על מנת להגשים חזון כזה במלואו. זאת גם הסיבה שלשידור החי של המפגש עם הסוחרים יהיה ערך כה רב, כי הרי מדובר לא רק בהזדמנות לייצר שקיפות אלא גם בתיעוד של אירוע היסטורי.

תגובה
  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

    מעניין ומסקרן. תודה יריב

לא ניתן להגיב