באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - מובייל
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת...

האמנית ריטה בנימינוב • תערוכה על יופייה של העיר חיפה

במתנ"ס הדר "ביתנו" השוכן ברח' ירושלים 29 בחיפה, מתקיימת...

הדר הפכה לחצר האחורית של חיפה • "תחנות סמים מטר מהבית ואלימות שמתלקחת ברגע" ◄ צפו

"המצב בשכונה הידרדר" • תושבי הדר רוצים לחזור לישון בשקט

כמה עשרות מתושבי הדר נפגשו אתמול (ב' 4/7/22) בשעות הערב בחנות "גולדמונד ספרים" על מנת לחשוב יחד על דרכים להחזיר את תחושת הביטחון בשכונה.

"אוהבים את השכונה ורוצים להמשיך לגור בה" ◄ צפו


הסכמה גורפת שהמצב הידרדר

המפגש נקבע שבועות ספורים לאחר התקיפה שעבר בעל החנות, אייל לבקוביץ', בשוק תלפיות. לבקוביץ' לא נכח במפגש. המארגנים, יניב בן דן יחזקאל ומיכאל קולמן, שגרים בהדר כבר כמה שנים, סקרו בהתחלה את המצב וניסו יחד עם המשתתפים להעלות אפשרויות שיסייעו להעלאת תחושת הביטחון אצל התושבים. הייתה הסכמה כללית שחלה הידרדרות במצב בהדר, ישנם פחות שוטרים ברחוב ודבר שמהווה את הבעיות העיקריות הן תחנות הסמים, המשת"פים והמהירות בה מתלקחות תקריות אלימות בשכונה.

שיעורים באומנויות לחימה

"חשבנו מה אנחנו יכולים לעשות כדי להרגיש יותר בטוחים בשכונה", פתח יניב בן דן יחזקאל, אחד המארגנים. "אחת האפשרויות היא להתנדב במשטרה. המשמעות היא שתושבי הדר יסיירו בשכונה במדים ויסייעו ליצירת תחושת ביטחון גדולה יותר. אפשרות נוספת היא לעבור שיעורים באומנויות לחימה. המטרה היא לא להתחיל ללכת מכות עם אף אחד, אלא בדיוק להיפך. השיעורים האלה מלמדים איך לא להסתבך עם אף אחד ואיך להימנע מכל מיני עימותים, אבל מייצרים אפשרות להגנה עצמית, אם בסופו של דבר אזדקק לה. אם אקלע למצב שיסכן אותי אדע איך להתגונן וזה נותן ביטחון. שוחחתי עם המדריך שלי לגבי האפשרות שייתן כמה שיעורים בסיסיים למי שירצה וסיכמתי איתו על מחיר ל-4 שיעורים. אני חושב שזה יכול לעזור. עוד דרך להרגיש יותר בטוחים זה על ידי גז מדמיע. גז מדמיע עולה 60 ש"ח ואפשר לרכוש אותו בקבוצה ולהוזיל את המחיר".

איך נפטרים מתחנת סמים מטר מהבית?

אחת המשתתפות סיפרה על תחנת סמים שהייתה מול הבית שלה והפריעה לה מאוד. מתברר שמשתתף נוסף גר ליד אותה תחנת סמים, והוא סיפר שהצליחו לסגור את אותה כשיצרו קשר עם בעל הדירה. לטענתו, ברגע שאדם משכיר את הדירה שלו לסוחר סמים, אפשר להאשים גם אותו בעבירה של אותו סוחר סמים. ככה בעל דירה הודיע לשוכר שלו שהוא צריך באופן מיידי לעזוב את הדירה, וכך היה.

בעיה נוספת אותה העלו המשתתפים היא המשת"פים שמתגוררים בשכונה. לטענת המשתתפים המשטרה לא יכולה לפעול נגד המשת"פים, אלא רק השב"כ. אחד המשתתפים הדגיש שיש משת"פים רבים שלא גורמים שום נזק ושהילדים שלהם לומדים בבתי ספר עם שאר ילדי השכונה ואין איתם שום בעיה.

מפגש התושבים – שכונת הדר (צילום: מיכל גרובר)

מה הבעיה הבוערת ביותר?

בפגישה היו ויכוחים לגבי מהי הבעיה הכי קשה של הדר בימים אלה. חלק מהמשתתפים טענו שאלה המשת"פים, כי אי אפשר לעשות מולם כלום. אחרים חשבו שאלה תחנות הסמים. אחת המשתתפות שיתפה שמול הבית שלה יש כבר שנתיים תחנת סמים, כולם יודעים מי מפעיל אותה, כולל המשטרה, ועדיין כלום לא נעשה.

התושבים שאלו את עצמם האם אין משהו שהם יכולים לעשות על מנת להרגיש טוב יותר בשכונה. אחת המשתתפות סיפרה שברחוב שבו היא מתגוררת יש קבוצת ווטסאפ של מי שגר ברחוב וזה מאוד עוזר שאפשר לעדכן ולהתעדכן על כל דבר שקורה. בנוסף, סיפרה שהיא משתדלת ליצור חיבורים בין תושבים שמתגוררים קרוב, על מנת שהם יוכלו להיעזר אחד בשני. עוד דבר שמשמעותי בעיני המשתתפת הוא הקמת ועד בית בכמה שיותר בניינים בשכונה. היא סיפרה שבבניין שלה קיים ועד בית שדואג שהבניין יהיה מטופח ונעים, דבר שמשפר מאוד את ההרגשה. היא הציעה לעזור לתושבים בהדר להקים ועדים על מנת שיהיה אור בחדרי מדרגות, ניקיון ועציצים, שתורמים להרגשה הטובה.

איפה השוטרים?

אחד הדברים, שחזרו על עצמם, הוא הצורך להפעיל לחץ על המשרד לביטחון פנים ועל העירייה על מנת שיהיו יותר שוטרים או שיטור עירוני בהדר. התושבים אמרו שהם מרגישים פחות בטוחים כי יש פחות שיטור ברחובות. ואכן אחד המשתתפים סיפר שבחיפה יש מצוקה גדולה של המשטרה ועל אף שמרבית כוחות השיטור מופנים להדר ולחליסה, עדיין אין מספיק משטרה ברחובות. התושבים התלבטו האם הדרך היא על ידי הפגנה או כתיבת מכתבים למשרד לביטחון פנים. אחת המשתתפות אמרה שהיות שמדובר בחיפה, להפגנה יבואו מעט מאוד תושבים ולא יהיה לכך אפקט רציני.

מפגש תושבים – הדר (צילום: מיכל ירון)

"פעילות קהילתית תרחיק פעילות שלילית"

נושא נוסף שעורר הרבה עניין הוא המצלמות. אחד התושבים סיפר על הכוונה לשים מצלמות בכמה רחובות בעיר, שיעבירו את התמונות מיידית למוקדן. המטרה היא שהמוקדן או המוקדנית יזהו בזמן אמת את אירוע האלימות, יזעיקו כוחות ויעזרו למי שמותקף. אחד המשתתפים אמר שהמצלמות יהיו בגנים ציבוריים ולא ברחובות עצמם. "אחת הדרכים לשפר את מה שקורה כאן בשכונה הוא להיות אקטיביים", אמר אחד הפעילים הוותיקים בהדר, עופר פיקס, "אם אנחנו נארגן פעילויות בגני משחקים, כמו גן בנימין, אז לא תהיה פעילות בעייתית שם. אנחנו צריכים לקחת אחריות על מה שקורה בשכונה שלנו ולא רק להתלונן על המצב. צריך לעשות סקר תאורה בשכונה ואיפה שאין תאורה לדאוג שתהיה. איפה שיש אור יש פחות פשיעה. ככל שהאזור שלנו יהיה עם יותר פעילות קהילתית, זה ירחיק פעילות שלילית"

הוסטלים לגמילה בקרבת תחנות סמים

ענין שעלה ומטריד מאוד את התושבים הוא כמות ההוסטלים והדיור המוגן למכורים ולפגועי נפש בשכונה. התושבים אינם מתנגדים לעצם העניין, אך סבורים שמספר ההוסטלים ברחובות מסוימים בשכונה, כמו החלוץ ויל"ג, הוא בלתי הגיוני והיה נכון לפזר אותם בכל רחבי העיר, ודאי כשהדר מהווה לדעתם טריגר למסוממים ולפגועי נפש.

ה"זוגיות" התבררה כזנות

"בשכונה יש הרבה תחנות סמים וכשמשכנים אנשים שנאבקים בהתמכרות, או שרק לאחרונה הצליחו להתגבר על התמכרות קרוב כ"כ לסמים, זה פוגע בהם", אמרו משתתפים במפגש. כך גם לגבי פגועי נפש, שמסתובבים באזורים שבהם כל מוזרות או חריגות עלולה להסתיים באלימות, גם כשמדובר ב"טיקים" או הפרעה אחרת שלא בשליטתם ועלולה פתאום להרגיז מישהו. אחד המשתתפים אף סיפר על בחורה מהשכונה שבמשך שנתיים לא היה לה בית מסודר. הוא ראה אותה מאוד מטופחת לפני כמה שבועות והיא סיפרה שהיא בזוגיות והוא מאוד שמח בשבילה. בדיעבד התברר שהחלה לעסוק בזנות.

אהבה להדר

יש לציין שראש העיר קליש רותם דיברה לא פעם אהבתה להדר ועל כך שהיא רואה את השכונה כמרכז העיר, דברים שאמרה עוד לפני שנבחרה לראשות העיר, אך גם אח"כ המשיכה להצהיר על חשיבותה של הדר בעיניה. קליש קיימה מספר מפגשים עם תושבי הדר ואף פעלה לשיקום מבנה שוק תלפיות בשלב כלשהו, אך בפועל התושבים טוענים שהמצב בשכונה הידרדר ב-3 השנים האחרונות וגם במבנה השוק נעצרה ההתקדמות.

המשטרה: "מגיבים למאות אירועים מדי יום"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי הם מנהלים אכיפה אפקטיבית בעיר חיפה למען שלום הציבור ובטחונו תוך הפעלת כוחות גלויים וסמויים של מגוון יחידות משטרה, ובכלל זה שוטרי התחנה לצד בלשי היחידה ללוחמה בפשיעה המרחבית (היל"פ) והיחידה המרכזית של מחוז חוף.

"פעילות המשטרה מתבצעת בשיתוף פעולה הדוק עם הגורמים השותפים לרבות עיריית חיפה, כל אחד בהתאם לסמכויותיו. לצד פעילות זו החליט מפקד מחוז חוף, ניצב יורם סופר על מספר שינויים ארגוניים בגזרת המחוז, בהם הקמת מרחב משטרתי נוסף, הקמת תחנת משטרה בנשר ועוד. במסגרת שינויים אלו זכתה תחנת חיפה בקשב ממוקד יותר לאתגרי העיר תוך הישענות על מקורות המרחב החדש שהוקם, כגון יחידת יס"מ, יחידה ללוחמה בפשיעה ועוד. תוצאות השינויים לא אחרו לבוא וניתן לראותם בדמות תגובה מהירה למאות אירועים בכל יום, פענוח אירועי פשיעה, התמודדות עם אירועי סדר ציבורי, אכיפת תנועה ומתן שירותי משטרה לציבור".

העירייה: "תוכנית להצבת מצלמות אבטחה נוספות"

מהעירייה נמסר בתגובה כי חרף פניות חוזרות ונשנות של ראש העיר עינת קליש רותם למשרד לביטחון פנים, טרם אושר מימון להפעלת שיטור עירוני משולב בחיפה. אגף האכיפה העירוני בשילוב המשטרה פועלים נחרצות למיגור הפשיעה הגואה בחיפה, בין היתר בכל הקשור לבלימת תופעת הרכבים והאופנועים המשופרים שמשתוללים ברחבי העיר, על ידי הצבת מחסומים ומתן קנסות. כמו כן, קיימת תכנית להציב מצלמות אבטחה נוספות ברחובות מזרח הדר בקרוב".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

27 תגובות

 1. מי שרוצה לשכור או לקנות דירות בזול מגיע להדר. הדירות בהדר הם במחירים הכי זולים בארץ וזה מושך אוכלוסיות קשות ועניות, נרקומנים משתפ" ים ןכדומה.

 2. הדר הפכה לפח האשפה של חיפה, אולי השכונה הכי מוזנחת וענייה במדינה. צריך לציין שזה החל בתקופת מצנע ומאז רק הדרדר. לצערי אני לא אופטימי.

 3. מול האיטלקייה החמה ייש בחור,שמוכר סמים וגם בערב,בלילה זה לא נגמר כמה אפשר הבלאגן חוגג

 4. לא מבינה למה אתם לא פונים לרשימה המשותפת ולפיד?
  הרי אותם בחרתם, גם את קליש.
  אלה הם המחירים לשנאת חינם וזו רק ההתחלה.

 5. עאלק "הפכה" לכזו.
  עשרות שנים שהדר מוזנחת ומהווה מרכז פשיעה וסמים , וכשאתם התחלתם להשכיר שם , היא כבר הייתה מה שהיא היום.
  ככה שהתלונות שלכם לא חדשות , לא מרגשות ותכלס בעיה שלכם , אתם החלטתם לגור בלב של הזבל

  • אין לנו כסף לגור במקום אחר,
   ונכון להיום אין לנו כסף לגור גם שם.

   אצלך יש מקום במקרה?

  • בואו כולנו נגרבץ כסף מאחד הנקבים שקיבלנו בבריאתנו ונעבור יחד לדניה,

   כל שאר חיפה לא רלוונטית,
   תשאירו אותה ריקה בשביל הפושעים.
   גם שאר המדינה לא רלוונטית,
   לא ברור למה אנשים מחליטים לגור בכל מקום שהוא לא דניה.

 6. פיקוח חלש מול עבריינים !
  יותר מצלמות תאורת לד מהממת שתאיר את הדר
  גם הדר תחתון!!
  כמובן לפתוח את שוק תלפיות כמה שיותר מהר!!!

 7. 1. להציב מצלמות בגנים הציבוריים לעומת ברחובות המגורים תביא לכך שהפשע יעתיק את עצמו לתוך הרחוב , איפה שלא יצולם.
  עדיף לא להוסיף מצלמות כלל מאשר להוסיף כאלו שיצרו מסלול ישיר לפשע להיכנס פנימה לתוך בתי הדיירים.

  2. משטרת ישראל….. בשלב הזה עדיף כבר לא לקבל את תגובתה. מרגיש שהמילים שלהם נכנסות מאוזן אחת ומאדות לי את האינטליגנציה מהאוזן השנייה.

 8. לכל משתתפי המפגש ,ברצוני לבשר לכם, כי ראש-העיר חיפה,ד"ר עינת קליש רותם , מודעת לכל מה שקורה בעיר חיפה ובפרט בשכונת הדר וכי היא עושה מאמצים גדולים למען רווחתם ושלומם של תושבי חיפה ובמיוחד בשכונת הדר. נקוה לטוב. קצת סבלנות והכל יהיה בסדר. רק תנו לה לעבוד בשקט. יום מקסים לכם.

  • "קצת סבלנות והכל יהיה בסדר" זה לא פחות ממטומטם ולא יותר ממביך.
   שלא תדע פגיעה מינית לעולם.

 9. 1. מה הכוונה ב"המשת"פים"? במה מדובר? האם אלו שוהים בלתי חוקיים?
  2. מה מצב המסתננים בהדר? סודנים, אריתראים, אוקראינים, גאורגים, פיליפינים, מולדבים וכו'?

  • 1. כן, מדובר בשב"חים
   2. סודנים ואריתראים מרוכזים ברובם באיזור קריית חיים, או בהכללה סביב חוצות המפרץ. חלקם בנווה שאנן.
   גאורגים, פיליפינים ומולדבים נפוצים יותר בת"א.
   לגבי האוקראינים יאה לחכות עוד כמה חודשים מכיוון שיש תנודות רבות כרגע.

   למען הסר ספק, שב"חים ומסתננים יש בכל מקום בארץ – אבל ישנם ריכוזים ופילוחים שונים, ויותר מהכל יש אלף אלפי הבדלות בינהם.
   ידוע ומוכר ששכונת הדר היא שלוחה פוסט קולוניאלית של דרום ת"א – רק ששם זה שחורים ופה זה פלסטינים.
   שמחתי להתגזען.

  • תושבי חיפה מסתובבים רק ברכב הפרטי, הרחובות ננטשים ואז מתלוננים שמפחיד ללכת בלילה. מעגל שמזין עצמו.
   נכון. היכן שיש הולכי ררגל יש בטחון ונעים לשהות.
   באזור מוריה היכן שיש חנויות בתי קפה ומדרכות רחבותנעים ללכת גם בערב. בהמשך מוריה כשיש שממה חשוכה בלי הולכי רגל, גם לא נעים ללכת. לא רק בהדר.

 10. היזהרו ממתווכים שמציעים לכם שם דירות למכירה (מנסיון)

  • את מציעה שלא נקנה נכסים בהדר?
   לוותר על השכונה פשוט?

   או שסתם באת לדחוף את הנושא הבוער שלך לתגובות של כתבה על נושא בוער אחר?
   מה בדיוק את מנסה לומר ב"תיזהרו"?

 11. מה שדחוף אפשר לעשות זה קבוצת ווצאפ שחבריה ידווחו ויוקפצו להפגין נוכחות בכל אירוע! מי שהצליחה לעצור את מהומות הפרחחים, הייתה קבוצה של צעירים יהודים מחוץ לעיר! הם רצו אחרי הפורעים צעקו ורדפו אחריהם עד שהחוליגנים התפזרו .

 12. יש מצב להחליף את השם הדר לביב ?

  שכונת ביב חיפה

 13. ההדרדרות של הדר זה בזמן קליש לפני 3 שנים היו עוד אירועי תרבות בהדר קליש סגרה אותם בטענה לחוסר תקציב אבל לא מנע אותה מזרקת כסף מיותרת ההגירה מהכפרים הסמוכים להדר שהפכה למושבה של תחנות סמים ואלימות מי יעז מתושבי חיפה להסתובב ברחובה הראשי של הדר ב8 בערב?

 14. המצב הוא כזה כבר שנים ורק מתדרדר ומתדרדר. ההבטחות של הערייה ושל המשטרה לא מספיקות אותנו אנו צריכים עשייה למען הדר. הבעייה היא שרווחה ושב"כ מכניסים להדר אין סוף אנשים בעיתיים ומרשים להם להתעסק בסחר בסמים ולפגוע באנשים נורמטיבים. אין פיקוח ובאים רק כשקורה אסון. חייבים פטרולים ביום ובלילה במקומות ציבוריים כמו גן מדעטק, גן נתן, איזור התאטרון, רחובות הרצליה בן יהודה, הנביאים, עמק הזיתים, קסל, החלוץ, הרצל ובאיזור השוק. אנחנו דורשים את זה כבר שנים ולא מקבלים. לגבי ללמוד קרב מגע וללכת עם בלון גז: יש בהדר המון מבוגרים וזה ממש לא הפיתרון בשבילם.

 15. איך יגיעו קשישים מרחוב בן יהודה למפגש ברח' סירקין??? כדי להצביע שולחים להם מוניות אבל לא למפגש. מכרה שלי בת 85 גרה ברח' יוסף. היא לשכנים נוספים בני גיל הזהב רצו להגיע אבל פחדו ללכת לבדם לרח' סירקין. חששו שיותקפו.

 16. שאלה: למה למפגש כזה מגיעים 10 אנשים ולא 100, 200?
  לכל יתר תושבי השכונה המצב לא מדאיג ולא בעייתי?
  מצופה מהעירייה לפרסם מפגש כזה מיוזמתה כדי לעודד ביטוי ומעורבות תושבים.
  אין מה להסתיר המצב הוא בתחתית של התחתית.

 17. הפתרון היחיד הוא בידי עיריית חיפה:
  א. הפסקת בניית שכונות חדשות שמחלישות עוד את הותיקות. ביטול נאות פרס ב ג ד, ביטול מורדות לינקולן וגבעת עיזים
  ב. דרישה מהמדינה להשקיע 250 מליון שקל במערכת חינוך בהדר – בניית קרית חינוך חדשה, בית ספר יסודי עד תיכון במקום בסמ"ת
  ג. הבאת אוכלוסיה חזקה להדר: מלגה של 200 אלף שקל לבוגרי תארים מתקדמים יוצאי יחידות קרביות ללא דיור, לרכוש דירות בהדר בתמורה להקמת משמר שכונתי של תושבים. הכשרת בניינים הרוסים כמו קולנוע תמר ובריכת גלי הדר ברחוב הפועל, הסבת בנייני משרדים בלב הדר להקמת מבני דירות בפרויקט המלגות.
  ד. החזרת פעילויות כמו מרתף 10 ומועדוני סטודנטים להדר ביחד עם אגודות הסטודנטים
  ה. הריסה יזומה של עשרות מבנים ריקים ומסוכנים על ידי העירייה בשכונת יל"ג – אבן גבירול ויציאת מתחמי מגורים בפרויקט המלגות
  ו. שיפוץ שוק תלפיות למתנ"ס עירוני גדול עם שוק מקורה ומסעדות.
  ז. חוקי עזר עירוניים לשיפוץ גינות ומלגות לשיפוץ בניינים בהדר
  ח. חידוש ועד הדר לא עסקני הסתדרות אלא ועד מייצג של פעילים בעלי נסיון ויו"ר הועד כנציג קבוע במועצת העיר

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....

אחמד ספי, מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרפאת כללית

אחמד ספי (38) תושב דיר אל אסד, בוגר B.A בניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית רמת גן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב. בעברו...

בוטלו קנסות לתלמידים בחיפה שלא הצליחו לתקף רב קו באוטובוס

(חי פה) - הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי...