ויטלינה מוחין מונתה לאוצרת וחברת הוועד המנהל בבית האומנים בחיפה

האוצרת הצעירה ביותר:

אגודת האמנים, על שם בית שאגאל היא אגודה ארצית, אשר מרכזה הוא בחיפה. בית אגודת הציירים והפסלים בישראל, בשדרות הציונות, מהווה מרכז לאמנים ולתערוכות המנוהלות על ידי האגודה. כדי להשתייך לאגודה, עוברים האמנים ועדת הערכה הבוחנת את עבודותיהם.

ויטלינה מוחין התקבלה כחברת הוועד המנהל, במהלך שנת 2018. לחי פה היא מספרת:
רוב האוכלוסייה של האמנים באגודה היא מבוגרת, יחסית. חשוב היה לי להכניס לאגודה רוח צעירה. אנחנו מכינים הזמנות מעוצבות, אותן אני מעצבת בהתנדבות בסטודיו שלי, מכיוון שאני מתמחה גם בשילוב של ציור וגרפיקה.

משמאל: באנר בהפקת ויטלינה מוחין מגיש תערוכה בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: ויטלינה מוחין)
משמאל: באנר בהפקת ויטלינה מוחין מגיש תערוכה בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: ויטלינה מוחין)


אני האוצרת הצעירה ביותר בקבוצה ובגיל 31 אני מרגישה שניתנה לי במה יוצאת מהכלל ללמוד מהאמנים וגם להכניס אנרגיות צעירות, כפי שלא היו באגודה מזמן.
בהפקת התערוכה אני מעניקה יחס אישי לכל אמן ואמן. זה חשוב מאד לאמנים. לייד כל יצירה אני תולה שלט מעוצב, המסביר על כל יצירה, מה המקור שלה, כיצד היא נולדה ועוד. חשוב לי להסביר מדוע מבחינתי, כאוצרת, מדובר ביצירה השוברת מוסכמות. חשוב לי להעביר לקהל את נקודת המבט של האמן לצד נקודת המבט שלי.

ויטלינה מוחין מציגה תערוכה בהפקת בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: אלבום אישי)
ויטלינה מוחין מציגה תערוכה בהפקת בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: אלבום אישי)

שיח גלריה והפקת לקחים: לאחר הפתיחה אני מפיקה שיחה בין אנשי מקצוע ואמנים, בנוגע לתערוכה. זה נועד לקבלת ביקורת בונה מאנשי המקצוע. כאשר אנשים מפרגנים, אני מרגישה סיפוק עצום. אנשים מרגישים חופשי לפנות אליי ולתת לי פידבקים מקצועיים. אני מרגישה שהתהליך נכנס למומנטום חיובי חזק – אמנים מכל רחבי הארץ מזמינים אותי לתערוכות ורוצים לקחת חלק בתהליך שצובר תאוצה בימים אלה בחיפה. מצידי, אני מרגישה כבוד גדול לקחת חלק בעשייה של אמנים גדולים מהחברה הישראלית.

ויטלינה מוחין מציגה תערוכה בהפקת בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: אלבום אישי)
ויטלינה מוחין מציגה תערוכה בהפקת בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: אלבום אישי)

מה זה בעצם “אוצרות”: איתור אמנים מרחבי הארץ, בחירה של עבודות מתוך האוסף של האמן והצגתן בתערוכה. למעשה מדובר בתהליך של יחסי ציבור לעבודות האמנות של האומן. כל תערוכה נפתחת בנאום ופרזנטציה של האומן. אני נותנת במה לאומן להציג את משנתו. אנחנו מצטלמים ומעצימים את המקום של האמן בגלריה ובחברה בכלל. האמנים נרגשים לקחת חלק בתהליך.

לקהל החיפאי אומרת ויטלינה: בית אגודת האמנים הוא המקום היחיד אשר פותח את דלתותיו לקהל והכניסה אליו היא חופשית. אין מוזיאון היום בחיפה שיכול להעניק חוויה כזאת ולהיכנס אליה באופן חופשי. אני מעוניינת שחיפאים ייחשפו לתכנים אמנותיים, שיעשירו ויעצימו את נקודת המבט שלהם.
יחד עם זה, לעיתים נדרשת עזרה מקצועית של האוצרת בהנגשת התכנים לקהל. ההסברים והדיון סביב העבודה, עשויים לקדם את ההבנה של הציבור בעבודות המוצגות ובשחרור והרחבה של נקודת המבט.

תערוכה בהפקת ויטלינה מוחין בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: ויטלינה מוחין)
תערוכה בהפקת ויטלינה מוחין בבית האומנים שאגאל בחיפה (צילום: ויטלינה מוחין)

ביקור בבית האמנים: בית האמנים פתוח בכל יום, מלבד יום א’. שעות הפתיחה: 10:00 עד 16:00. אנשים שמעוניינים בסקירה מעמיקה על התערוכה יכולים ליצור איתי קשר לצורך סיור מודרך בתערוכה, בטלפון: 052-2010472.
אני מארחת בתערוכה אותה אני אוצרת, מסבירה לקהל אודות יצירות האמנות.

למה אומנות ומה חלקה בחיים שלנו: מטרת האומנות, לדעתי, היא להעביר מסר על פילוסופיה, על תפיסת עולם, על הלך מחשבה. קהל המגיע לתערוכה יכול להיחשף לתכנים שישפיעו על הלך המחשבה שלו ועל התפיסה שלו. אני חושבת ש“השראה משלמת משכנתא”, כלומר שפתרונות יצירתיים עשויים לסייע לכל אדם לפתוח לעצמו אפשרויות חדשות בחיים לפתרון מגוון רחב של בעיות במרחב בו הוא פועל.

אודות ויטלינה מוחין – ציירת, גרפיקאית ואוצרת תערוכות

ויטלינה מוחין גדלה וחונכה בחיפה ע”י שני הורים אמנים, אימה רות גבריאלוב מורה לציור אקדמי וקלאסי ותולדות האומנות, אביה ויקטור מוחין צייר. היא קיבלה את הבסיס והתשוקה לאמנות מבית הוריה, ציירה וינקה אמנות מלידתה. את שמה “ויטלינה” או “ויטה” (פירושו חיים באיטלקית) קיבלה עקב לידה מסובכת שבה נולדה ללא דופק והצליחו להצילה וככה קיבלה את שמה כמלאת חיים.

ויטלינה מוחין ומשפחתה (צילום: אלבום אישי)
ויטלינה מוחין ומשפחתה (צילום: אלבום אישי)

ויטלינה גדלה להיות ציירת והחלה לימודיה בויצו המרכז האקדמי בעיצוב גרפי ותקשורת חזותית. כבר בראשית לימודיה נישאלה רבות ע”י מוריה כיצד מצליחה לצייר פרספקטיבה ופורטרטים ברמת דיוק כמו שמציירת.

ויטלינה הקימה משפחה וילדה לעולם בן ששמו סנדר מוחין קצ׳יקוב. היא החלה עבודה בחברת תקשורת גדולה, בה מילאה תפקיד של ניהול צוות טכני בתחום רשתות תקשורת וחדרי שרתים. היא התפתחה בתחום הניהול ועסקה גם ביעוץ פנים-ארגוני. במקביל היא ניהלה עסק בתחום העיצוב והמיתוג.

בשלב מסויים הרגישה ויטלינה שחייבת לעשות את מה שרק היא יכולה לעשות: עיצוב, גרפיקה וציור ולהתמקד רק בזה. כיום ויטלינה היא אשת יחסי ציבור, אוצרת ועיתונאית, אך לפני הכל היא מעצבת, ציירת ואוצרת תערוכות ברמה בינלאומית ותורמת לחברה בתור חברת וועד מנהל באגודת הציירים והפסלים בישראל, חיפה והצפון.

ויטה דואגת להעביר מסר תרבותי ופילוסופי בכל מה שיוצרת בין התערוכות המדוברות שהיא אצרה: “שבירת מוסכמות”, שבה קידמה אמנים רבים מחיפה, מהארץ כולה וגם מחוץ לה, ודאגה שהעבודות יהיו שוברות מוסכמות מיושנות ולא נחוצות (עבודות שלא פוגעות באיש) הן בפן הפוליטי, המיני וכו’ שפותחות את המחשבה לתושבי חיפה ומבקריה. תערוכה בנושא “כשאופנה ואומנות ניפגשים” אשר איפשרה לתלמידות עיצוב אופנה בויצו לימודי חוץ לקבל במה וחשיפה. תערוכות עתידיות באוצרותה: תערוכת של אמן בשם דניאל ברבה שנפתחת ב-30 למרץ. דניאל שעלה ארצה בגיל 32 מדרום אפריקה (צ׳ילה) ועבד כאיש במה ותפאורה וכיום עובד כשומר פסיכיאטרי בבית חולים רמבם, רואה את עתידו כצייר. תושב חיפה. תערוכת נוספת באוצרותה של ויטלינה בשם “חיפה” שניפתחת באפריל ונותנת במה לאמני חיפה והצפון וכמובן לאמנים מכל הארץ.
ויטלינה נותנת שירותי מיתוג ועיצוב לעסקים קטנים וגדולים, ומציינת שאמנות ועיצוב היא התשוקה, האהבה והסיפוק בחייה.

ויטלינה מוחין
ויטלינה מוחין
ויטלינה מוחין (צילום: אלבום פרטי)
ויטלינה מוחין (צילום: אלבום פרטי)


הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.