אבי גבאי: נקדם תקינה ונפנה תעשיות מזהמות מחיפה, אם לא יעמדו בתקינה…

אבי גבאי: נקדם תקינה ונפנה תעשיות מזהמות שלא בחיפה, אם לא יעמדו בתקינה (צילום: רענן כהן)

במפלגת העבודה קיימו כנס בחירות במרכז קריגר בחיפה. בהתמודדות על הקול החיפאי ותוך ניסיון לשמור על הקו של מפלגת העבודה, שלא לפגוע במקומות עבודה של עובדי התעשייה הפטרוכימית בחיפה, אמר אבי גבאי, יו”ר מפלגת העבודה, בנאום בחיפה:
“אנחנו מחוייבים לנקות את חיפה מזיהום האוויר. אנו מעוניינים לראות כאן פחות תעשיות מזהמות ופיקוח הדוק על תעשיות מזהמות. נקדם תקינה חדשה ואז תעשיות מזהמות לא יישארו בחיפה, אם לא יידעו להתמודד עם התקינה שנקדם בחיפה.”

אבי גבאי, כדרכם של פוליטיקאים אחרים שבאים לחיפה, מהלך בין הטיפות. הוא יודע שהתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה תמשיך לזהם, אז הוא יוצר מתווה “אופטימי”, כביכול. מתווה שיש בו רצון לצמצום הזיהום, אבל יש בו התניות של תקינה חדשה ושל מדידת העמידה בתקינה וכו’ וכו’… כך הוא ממשיך בדרכם של קודמיו שלא להסתכסך עם בעלי המפעלים ולא להפסיד את קולות עובדי התעשייה.
הקהל, כדרכו – מריע…


אבי גבאי בכנס בחירות במרכז קריגר בחיפה (צילום: אלעד גוטמן)

חשוב לציין, בהקשר הזה, שאבי גבאי היה השר להגנת הסביבה הראשון בישראל אשר הודה כי יש זיהום קטלני ממפעלי התעשייה בחיפה. בכך שבר גבאי את קו ההכחשה אשר היה נהוג במשך שנים בקרב שרי הממשלה ואותו אימץ, בשעתו, גם יהב. על כך אנו מודים לגבאי.
יחד עם זאת, גבאי שמר, במהלך כהונתו, על קו פייסני מול התעשיינים, לא ניצל את מלוא כוחו ולא סגר כאן מתקנים.


הנה כמה דוגמאות לאמירותיו של גבאי ומשוב מפעילי הסביבה בתקופת היותו השר להגנ”ס:

זו האמירה ששינתה את עמדתה של ממשלת ישראל בנוגע לזיהום:
והיו גם אמירות אחרות:

אודות אבי גבאי והתייחסותו לחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.