נמדדו ערכי בנזן מסרטן גבוהים בכיפור בחיפה

בזמן שנרשמה ירידה דרסטית במזהמי אוויר הנפלטים מתחבורה בכיפור בחיפה – נמדדו ערכי בנזן מסרטן גבוהים יותר מאשר בכיפור שעבר

עלייה בבנזן ביום כיפור בחיפה – מחקר סביבתי חיפה

המשרד להגנת הסביבה פרסם עם יציאת יום הכיפורים כי נרשמה איכות אוויר טובה מאוד ביום הכיפורים ברוב תחנות הניטור של המערך הארצי לניטור אוויר, המפוקח על-ידי המשרד.

מהנתונים שמתפרסמים עולה, כי עם כניסת החג ירדו באופן דרסטי ריכוזי תחמוצות החנקן – המהווים סמן לזיהום אוויר מכלי-רכב – בתחנות התחבורתיות בחיפה, בגוש דן ובירושלים. ריכוזי תחמוצות החנקן ביום הכיפורים בתחנות התחבורתיות בערים הגדולות עמדו על ערכים שבין 8.5 ל- 24.3 חלקים לביליון (חל"ב).

השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר במרכזי הערים הגדולות. לשם השוואה, בערב יום כיפור בשעות הבוקר, הגיעו הריכוזים ברחוב העצמאות בחיפה תחתית עד ל-117.7 חל"ב כאשר ביום כיפור הריכוז המרבי שנמדד היה 24.3 חל"ב. גם ריכוזי הבנזן, שמקורם בתחבורה, ירדו בתחנת הדר – בית הקרנות בחיפה מ- 0.43 חל"ב ל-0.27 חל"ב.

במשרד להגנת הסביבה ציינו, כי תחנות הכוח עובדות ביום כיפור בעומס נמוך מעט מהרגיל, והתעשייה הגדולה בישראל עובדת כרגיל, ולכן בתחנות הסמוכות לתעשייה (כמו למשל בקריית חיים – רגבים בחיפה) לא ניכרות השפעות מהותיות בירידת זיהום האוויר בחלק מהמזהמים.

מרכז מחקר סביבתי חיפה פרסם נתוני ניטור מדאיגים דווקא על ערכים גבוהים של בנזן הידוע כמסרטן וודאי שנמדדו בכיפור מהתעשייה. מהנתונים עולה, כי  ביום כיפור נמדדו במפרץ חיפה ערכי בנזן מסרטן גבוהים יותר מאשר בכיפור שעבר וגבוהים יותר מאשר ביום שבת רגיל.

בנוסף לא נמדדה ירידה בזיהום חלקיקי (PM2.5) ובאוזון קרקע רעיל הפוגעים במערכת הנשימה. רמות החלקיקים בחיפה ונשר היו גבוהים יותר מאשר במרכז הארץ (כביש 4 ובני דרום למשל, בגרפים).

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

ד"ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה, מזכירה כי בכל שנה מתים בישראל 2500 אנשים מזיהום סביבתי המשויך לחלקיקים (PM2.5) – בדומה למספר ההרוגים הכולל במלחמת יום כיפור

עוד הוסיפה, גולדשמיד:

בהעדר תחבורה ביום כיפור, ניתן לבחון את משמעות הזיהום התעשייתי במפרץ חיפה. לצערנו, הנתונים בשטח מאששים את הכתוב בדוח המיוחד של מבקר המדינה אשר תולה את מירב זיהום הסביבה במפרץ חיפה על התעשיות. – ומסתבר שאכן זה כך. רק סגירת תעשיות מזהמות היא צעד אפקטיבי להפחתת זיהום סביבה. אנחנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה להוציא את הראש מהחול ולקדם את תכנית מפרץ החדשנות להבראת מפרץ חיפה.
עלייה בבנזן ביום כיפור בחיפה – מחקר סביבתי חיפה
עלייה בבנזן ביום כיפור בחיפה – מחקר סביבתי חיפה
עלייה בבנזן ביום כיפור בחיפה – מחקר סביבתי חיפה
עלייה בבנזן ביום כיפור בחיפה – מחקר סביבתי חיפה
תגובה
  1. רמי חן אמר/ה

    שוכחים לציין כי גם בתי הזיקוק ושאר המפעלים מפסיקים לעבוד או גם הם מורידים הילוך, בין השאר כדי להראות שהזיהום הוא תחבורתי!!!
    שיעור הבנזן הגבוה במפרץ ביום הכיפורים מוכיח שהסביבה שלנו מזוהמת באופן קטלני!!!
    צריך לסגור את בז"ן ולהרחיק את מפעלי הפטרוכימיה מהמטרופולין של חיפה!

לא ניתן להגיב