חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

על החירות: חופש, אחראיות אישית ובחירה

חירות היא מושג רחב. כך גם עבדות. בהיסטוריה של...

היהודי התשיעי • פרק 3

תקציר ב-30 באוקטובר 1942 קיבל מפקד הגסטפו באסטוניה הודעה שבכוונת...

עליזה אלקיים עבאדי מחיפה • ליצנית רפואית, יוצרת ופעילה חברתית

אישה עוצמתית הראויה להיכלל בין הנשים הרבות אשר לכבודן...

מגדל המפרש או מגדל הטיל? • סמל חיפאי

כ-700 מטר מזרחה משער פלמר נמצאת קרית הממשלה ובה...

ארגוני הסביבה בחיפה מגיבים לתכנית החירום של גבאי

05_-_הפגנה_נגד_הזיהום_בחיפה.JPG

הפגנה נגד הזיהום בחיפה – צומת לב המפרץ – יולי 2014. צילום: חי פה בשטח
נציגי ארגונים הפועלים למען בריאות האדם והסביבה בחיפה גיבשו מסמך תגובה ל"תכנית החירום במלחמה בזיהום", שהציג המשרד להגנת הסביבה.
מסמך התגובה מובא בשלמותו לעיונכם בכתבה זו

רקע: תכנית החירום למלחמה בזיהום הוצגה באוגוסט 2015


השר לאיכות הסביבה, אבי גבאי, הציג לציבור את תכניתו למלחמה בזיהום במפרץ חיפה. כך, בתום שנים של מדיניות הכחשת הזיהום, מדיניות בה נקט גם ראש עיריית חיפה, מר יונה יהב, מציגה מדינת ישראל לראשונה את תכנית החירום למלחמה בזיהום. עצם ההודאה בזיהום ועצם ההכרזה על מלחמה בו, הם הישג לא מבוטל עבור ארגוני הסביבה, אשר נלחמו שנים על עצם ההכרה בזיהום ותוצאותיו החמורות – התחלואה והתמותה בטרם עם של תושבי מטרופולין חיפה.

[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="19748" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]
[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="28509" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]

מדיניות בת יענה של המשרד להגנת הסביבה

קונצנזוס ירוק: התכנית הלאומית כיום נותנת לגיטימציה להרחבת התעשיות המזהמות. התכנית מלאה במילים ריקות וריקה מפעולות אמיתיות כפי שמצופה ממשרד להגנת סביבה.

הממשלה אישרה אתמול את התכנית להפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה. אישור התכנית הדרקונית מוכיחה שוב את מדיניות בת היענה של הרשויות המקומיות והממלכתיות לגבי המקור האמיתי לזיהום האוויר במפרץ.
התכנית הלאומית לשיקום מפרץ חיפה כמוה כחבית ריקה ומרשרשת ואין בה את העוצמה, החדות והפונקציונליות הנדרשת מתכנית שיקום לאומית. התכנית מתעסקת בעיקרה בנושאי תחבורה כאשר למעלה מ 70% מהזיהום במפרץ מקורו בתעשייה הכבדה והמזהמת בחיפה. נושא התעשייה לא מקבל בתכנית את מיקומו הראוי ולא את הטיפול האמיתי הנדרש ממשרד שאמון על הגנת הסביבה ומתיימר להוביל תכנית לאומית לשיקום זיהום האוויר, הקרקע והמים וטיפול בתחלואה העודפת עקב כך.
אנחנו, נציגי הארגונים הירוקים המרכזיים בחיפה, עומדים מאוחדים מול חזית האינטרסים של ההון-שלטון המכווינים את ידיו של מי שאמור להיות אמון על הגנת הסביבה והתושבים וקוראים מכאן יחד לשר אבי גבאי למשוך את התכנית לכאורה ולכונן תחתיה תכנית לאומית אמיתית הכוללת בעיקרה טיפול בתעשייה המזהמת: הכרזה על חיפה כאזור נפגע זיהום אוויר על כל המשתמע מכך בחוק כולל העברת תקציבים לניטור הזיהום הגורם לתחלואה תוך שקיפות המידע לציבור, כמתחייב מחוק אוויר נקי, עצירת שלוש התוכניות המזהמות שעומדות על הפרק: הרחבת בז"ן, קרקעות הצפון והקמת נמל הדלקים. פרסום תכנית להבראת חיפה שאינה כוללת את צמצום התעשייה המזהמת לא כל שכן את הרחבתה, מחטיאה את המטרה ולא רלבנטית.

"תכנית לאומית" – האמנם?


לשם הובלת תכנית לאומית הכוללת גבולות ברורים, נקודות אל-חזור וקווים אדומים לזיהום ותחלואה, יש לכונן שיתוף פעולה רב משרדי הכולל גם ארגונים מקצועיים וגורמים הפועלים בנושא כבר שנים אשר בידיהם ידע רב בנושא מפרץ חיפה, וזאת כדי לחתור לביצוע תכנית שעונה לשם "תכנית לאומית". תחת מטריית הבראת מפרץ חיפה יש לכלול את משרד הגנת הסביבה אשר כיום מוביל את התכנית ועליו לדאוג לשיפור איכות הסביבה, את משרד הבריאות האמון על הגורם האנושי – החולים ומשפחותיהם ביצוע סקרים אפדימיולוגיים ומניעת תחלואה, משרד האוצר- שיקצה תקציבים מתאימים. וכל משרד אחר רלוונטי; בנוסף יש לכלול אותנו, ארגוני הסביבה הפועלים בזירת מפרץ חיפה והחתומים על מסמך זה.
אנחנו מאמינים כי שילוב הכוחות הבין משרדי יחד עם ארגונים מקצועיים והפחתת הזיהום הקיים על פני הרחבתו יוכל לקרות רק אם האזור יוכר כאזור נפגע זיהום אוויר. רק אז יופנו התקציבים המתאימים לטיפול אמיתי בבעיה של התעשיה המזהמת.

דע מאיין באת ולאן אתה הולך – ניטור הזיהום הקיים, ניטור התחלואה הקיימת והקשר בניהם.


מגמה ירוקה יצאה בתכנית מפורטת לשר גבאי הכוללת המלצות על ניטור זיהום האוויר בטכנולוגיות מתקדמות, פרסום נתוני התחלואה וקביעת הקשר בניהם באופן המאפשר שיתוף הנתונים בשקיפות מלאה. המלצות מגמה ירוקה נפרשו על פני 9 עמודים וכללו פירוט של מערכות מתקדמות (ניטור ספקטרלי) לזיהוי כימקלים באוויר. מערכות שכבר עובדות במקומות אחרים בארץ ובעולם. כמו כן, המליצה מגמה ירוקה על ניטור המזהמים בתוך בדיקות נשימה, שתן דגימות שיער וציפורניים של תושבים שיגיעו לקופות החולים לבדיקות שגרתיות/עקב תחלואה וזאת כדי לקשור בין זיהום לתחלואה – קשר שהרשויות והמשרד להגנת הסביבה מתכחשים לקיומו למרות שהוכח בעולם.
עליזה ברקן מסיעת חיים בחיפה וכן דודי מייבלום, פעיל בפורום אדם וסביבה במטרופולין חיפה: "ועדת חנין כתבה את המלצותיה לטיפול בזיהום האוויר במפרץ חיפה ואנחנו מצפים ממשרד להגנת הסביבה לאמץ את המלצות אלה ולא לצאת בתוכנית ריקה עם הצהרות פופוליסטיות".

שקיפות מתווה התכנית


אחת מהסיבות למצב הקיים במפרץ חיפה שבו אין דין ואין דיין בכל הנוגע לזיהום אוויר ותחלואת זיהום אוויר, הוא חוסר השקיפות של נתוני הניטור והתחלואה בקרב הציבור. חוק אוויר נקי קובע כי על נתוני זיהום האוויר להיות נגישים לאוכלוסייה. המצב כיום בו לא קיימת שקיפות נתונים, מאפשר קיום של אי סדרים ומעבר על החוק בכל הנוגע בפליטות מזהמים.
מגמה ירוקה: "המציאות בה המשרד להגנת הסביבה מסתמך על הנתונים המתקבלים מהמפעלים עצמם אינו מתקבל על הדעת. בכל תהליך תעשייתי קיימת הפרדה בין תהליך הייצור לבין תהליך ה-QC (בדיקות איכות היצור) כדי למנוע ניגוד אינטרסים."
כך גם המלצות הארגונים הירוקים ואיתם גם התכנית המעודכנת לשיקום המפרץ – לא הופצה לציבור כמצופה ממשרד שמטרת קיומו היא הגנת הסביבה והציבור.
עליזה ברקן, מסיעת חיים בחיפה:" תוכניות הנרקמות במחשכים בשיתוף גורמי העיריה הן המסוכנות ביותר. תכנית המתרכזת בתחבורה ומתעלמת משלוש התוכניות המזהמות: הקמת הנמל, הרחבת בז"ן וקרקעות הצפון, איננה תכנית אמיתית לפתרון הזיהום"
ירון חנן ממפלגת הירוקים של חיפה וכן דליה טרייביץ לא מאמינים לניטור הנוכחי ולא לאינטרסים של המשרד להגנת הסביבה ודורשים שקיפות מלאה כבר מהמשרד להגנת הסביבה בפרסום את כל דרישות הציבור שהוגשו למשרד במענה לתכנית, כדי להראות לציבור כי אין שיקולים זרים בסעיפים שהוכנסו או נדחו בתכנית.
דליה אף מוסיפה כי "מתן לגיטימציה לשלוש התוכניות המזהמות שיוסיפו זיהום קשה הוא דבר מסוכן ומחסל את שארית החוף הציבורי. בז"ן צריך לעבור רחוק מאוכלוסיה. קיימים תקדימים בישראל בם מצאו לעובדים חלופות פרנסתיות."

המפעלים_הפטרוכימיים_במפרץ_חיפה.jpg

המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה. צילום: חי פה בשטח

בית זיקוק יבשתי לגז/קונדנסטים מזהמים כפתרון ל… זיהום?


התכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר מושתת בחלקה על מעבר לאנרגית גז. המעבר הזה מחייב הקמה של מתקני זיקוק ואיחסון הגז והקונדנסטים אשר מוגדרים באופן ברור בתמ"א 37; מתקן זיקוק ואיחסון אחד יהיה בחגית ויזהם את החלק הדרומי של הכרמל, השני במפרץ חיפה ויגביר את זיהום האוויר במקום שכבר מהווה אזור תחלואה וזיהום אוויר חריג.
בתכנית הלאומית נאמר כי " בטרם קיימות תכניות סטטוטריות ספציפיות לנושא הקונדסט אין אפשרות לבחון את ההשלכות הסביבתיות הקשורות לאחסון, לטיפול ולזיקוק הקונדסנט"
המשרד לאיכות הסביבה נוקט כאן מדיניות של בת-יענה, שכן קיימים בעולם דוחות המפרטים את השלכות זיקוק ואיחסון קונדנסטים וגז.
הגדיל המשרד לאיכות הסביבה וציין כי "המשרד יתנגד להקמת מתקנים לאחסון, טיפול וזיקוק הקונדנסט אם ימצא כי הקמתם מובילה לתוספת פליטות מזהמים אורגנים נדיפים מעבר לערכים המרביים המפורטים בתכנית זו."
מגמה ירוקה: "אחת הבעיות היא שבתכנית זו כלל לא נקבעו ערכי יעד וסביבה לקונדנסטים… והתכנית אף אינה מזכירה את ערכי היעד והסביבה עבור זיהום בעקבות זיקוק ואיחסון קונדנסטים במרחב מפרץ חיפה. על פי דוחות בין לאומיים וחוקי הסביבה של EPA וכן על פי הדו"ח של עורכת הדין רונית לירן-שקד ואלה נווה, זיהום האוויר ללא ספק הולך לגבור ולעלות על ערכי הסביבה והיעד של חומרים אלה, שכבר כיום קימות חריגות במדידת החומרים המסוכנים וזאת עוד לפני שהוסיפו בית זיקוק ומיכלי איחסון לקונדנסטים.
קיים קונצנזוס רחב בין החתומים על מסמך זה בכללם: מגמה ירוקה, עו"ד אליס גולדמן, סיעת חיים בחיפה, סיעת הירוקים בחיפה, סיעת מהפך בחיפה, ודליה טרייביץ, כי הכנסת זיקוק גז ליבשה יסכן את תושבי מפרץ חיפה… ולמעשה מתקן הזיקוק והאחסון במפרץ, בנוסף למתקני הזיקוק במתן וחגית יגרמו לכך שצפון הארץ במדינת ישראל מקו חדרה צפונה יהיה אזור נפגע תחלואת זיהום אוויר. דבר שאינו מתקבל על הדעת!
בגלל הצורך להרחיק את זיהום האוויר הצפוי ממוקד האוכלוסייה במפרץ חיפה, אנחנו דורשים את העברת תהליך זיקוק הקונדנסטים לאסדת זיקוק בים באופן שלא יסכן את בריאות התושבים!

הכרזת מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום אוויר


עו"ד אליס גולדמן, יו"ר משותף, המטה הסביבתי במחנה הציוני וצוות משפטי ארצי, תנועת אומ"ץ: "מבלי להתייחס לתקציב העלוב שתוך שבוע הצטמצם מ-330 מיליון ₪ ל 115 מיליון, חשוב לי להדגיש, כי כל התכנית "הגרנדיוזית", הזאת היתה יכולה להסתכם בדבר אחד פשוט: "הכרזת מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום" לפי חוק אוויר נקי. זהו ספין נוסף מבית מדרשו של יונה יהב וכחלון (ששימש ראש המטה שלו בבחירות) שנועד להרדים שוב את מיליון תושבי מטרופולין חיפה ולהסתיר את האמת – אצלנו מתים מסרטן בגלל הזיהום התעשייתי!"

[bs-thumbnail-listing-1 columns="1" hide_title="1" count="1" post_ids="7215" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="none"]

המאבק הירוק רק מתחיל


מגמה ירוקה: "התכנית הלאומית כיום נותנת לגיטימציה להרחבת התעשיות המזהמות תחת השם המטעה של "תכנית לאומית להפחתת הזיהום".
קיים קונצנזוס רחב של הארגונים הירוקים המובילים בחיפה: מגמה ירוקה: אופיר אלון-ראש תא חיפה, ד"ר רויטל גולדשמיד-דוברת תא חיפה, עו"ד אליס גולדמן, יו"ר משותף, המטה הסביבתי במחנה הציוני וצוות משפטי ארצי, תנועת אומ"ץ, עו"ד חיים נתיב מהקואליציה לבריאות הציבור, מפלגת הירוקים בחיפה: חנן ירון, אביהו האן, עליזה ברקן סיעת חיים בחיפה, סיעת מהפך בחיפה: שרית גולן-שטיינברג- חברת מועצת העיר, דליה טרייביץ החתומים על מסמך זה:
סכנת החיים הנשקפת מתכנית המסתירה בין קפלי שמלתה את שלוש התוכניות העתידות להכניס למפרץ רמות זיהום ותחלואה בלתי מתקבלות על הדעת גורמות לנו להבין כי המשרד להגנת הסביבה איננו אלא שלוחת זרועם הארוכה של בעלי האינטרסים של ההון-שלטון. המשרד מוביל תכנית לכאורה, תכנית שבמקום להגן על הציבור היא תפגע בתושבים קשות ובחסות החוק.
אנחנו קוראים למר גבאי למשוך את תכניתו ולכונן תכנית אמיתית לשיקום המפרץ תוך הכרזה על מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום אוויר.
אנחנו נמשיך להיאבק למען התושבים ובריאותם, למען עצירת התוכניות המזהמות ולמען שיקום אמיתי של האוויר, הקרקע והמים במפרץ חיפה.

לפרטים נוספים :


מגמה ירוקה: אופיר אלון-ראש תא חיפה, ד"ר רויטל גולדשמיד-דוברת תא חיפה
עו"ד אליס גולדמן, יו"ר משותף, המטה הסביבתי במחנה הציוני וצוות משפטי ארצי, תנועת אומ"ץ
עו"ד חיים נתיב, פעיל הקואליציה לבריאות הציבור
מפלגת הירוקים בחיפה: חנן ירון, אביהו האן
סיעת חיים בחיפה: עליזה ברקן
סיעת מהפך בחיפה: שרית גולן-שטיינברג- חברת מועצת העיר
דליה טרייביץ
דודי מייבלום, פעיל בפורום אדם וסביבה במטרופולין חיפה

[bs-thumbnail-listing-2 columns="4" title="הכרזה על אזור מוכה זיהום בחיפה" tag="70" count="4" pagination-show-label="0" pagination-slides-count="3" slider-animation-speed="750" slider-autoplay="1" slider-speed="3000" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="slider"]

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מערכת חי פה - חדשות חיפה
מערכת חי פה - חדשות חיפה
תכנים מחדר החדשות של חי פה - תאגיד החדשות של חיפה והסביבה מייל למערכת: [email protected] צרו קשר: 052-2410689

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

מינהור הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונתה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...