תביעה ייצוגית ענקית נגד התעשייה המזהמת במפרץ חיפה • כתב התביעה ויצירת קשר עם החולים • כאן

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מנהלת עממותת אזרחים למען הסביבה (צילום: יח"צ)

עמותת אזרחים למען הסביבה מגישה היום תביעת ענק נגד התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. הגשת התביעה מגיעה אחרי שנים של הכנסות, עדויות, חוות דעת ואיסוף נתונים שונים על התחלואה במפרץ חיפה. זוהי התביעה הייצוגית הראשונה שמוגשת בישראל על נזק גופני קרי תביעת עוולות המוניות. התביעה הוגש על ידי צוות של עורכי דין בשיתוף עם הקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת תל אביב ד"ר עוד ערן צין עם עו"ד אסף פינק המתמחה בייצוגיות סביבתיות וכן עוד ד"ר עומר פלד וגיל רון ממשרד גיל רון קינן.
התובעים מסבירים כי באזור חיפה יש כ-3000 חולי סרטן ריאה וNHL וכי הם מצפים לפיצוי של מעל מיליון לכל חולה, כלומר שמדוב בהיקף של מיליארדים.

התביעה הייצוגית מוגשת לפניכם במלואה

אודות התובעים

עמותת אזרחים למען הסביבה היא מראשוני הארגונים הסביבתיים במדינה, פועלת כבר 29 שנים יחד עם התושבים בשיתוף פעולה יהודי ערבי במגוון נושאים סביבתיים. הובילה מאבקים סביבתיים רבים, הליכים משפטיים ושינויי חקיקה.
הקליניקה לצדק סביבתי ולהגנה על זכויות בעלי חיים הינה חלק ממערך הקליניקות בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטת תל אביב. הקליניקות המשפטיות פועלות באמצעות עורכי דין וסטודנטים, ומעניקות סיוע משפטי ללא תשלום במגוון נושאים על מנת לקדם זכויות אדם וצדק חברתי.

ד"ר עו"ד עומר פלד, משרד גיל רון, קינן ושות' ומרצה מן החוץ לדיני נזיקין באוניבריסטת ת"א (צילום: יח"צ)
ד"ר עו"ד עומר פלד, משרד גיל רון, קינן ושות' ומרצה מן החוץ לדיני נזיקין באוניבריסטת ת"א (צילום: יח"צ)
ד"ר עו"ד ערן צין – מהקליניקה לצדק סביבתי ולהגנה על זכויות בעלי חיים באוניברסיטת ת"א (צילום: יורם רשף)
ד"ר עו"ד ערן צין – מהקליניקה לצדק סביבתי ולהגנה על זכויות בעלי חיים באוניברסיטת ת"א (צילום: יורם רשף)


עו"ד אסף פינק הוא מעורכי הדין המובילים במדינת ישראל בתחום התביעות הייצוגיות, בתחום המפגעים הסביבתיים. אסף פינק הוביל את התביעה הייצוגית נגד תאגיד המים העירוני של חיפה מי כרמל בגין זיהום הים (וזכה).

עו"ד אסף פינק, מתמחה בתובענות ייצוגיות חברתיות ובייצוגיות בתחום המפגעים הסביבתיים
עו"ד אסף פינק, מתמחה בתובענות ייצוגיות חברתיות ובייצוגיות בתחום המפגעים הסביבתיים

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מנהלת עמותת אל"ס, מסרה לחי פה:

התביעה שהגשנו היא ייחודית בכמה מובנים, גם בכך שזו התביעה הייצוגית הראשונה שמבקשת לפסוק פיצוי אמיתי עבור נזק בריאותי שנגרם לתושבים באזור מפרץ חיפה בגלל עודף הזיהום התעשייתי- במקרה הזה שני סוגי סרטן, והיא מתבססת על חמש חוות דעת חדשות של מומחים מהארץ ומהעולם שמוכיחות באופן מובהק, את הקשר ההדוק והחד משמעי בין אחוזי התחלואה הגבוהים בסרטן באזור חיפה, לבין הזיהום מהמפעלים. ולא פחות חשוב, התביעה ממחישה את הכוח שלנו – הציבור וארגוני סביבה לעשות אכיפה אזרחית במקרים שבהם המדינה נכשלה בפיקוח והתעשייה לא לקחה מספיק אחריות על ההתנהלות שלה.
עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מנהלת עממותת אזרחים למען הסביבה (צילום: יח"צ)
עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מנהלת עממותת אזרחים למען הסביבה (צילום: יח"צ)

עורכי דין גיל רון ועומר פלד ממשרד גיל רון קינן, עורך דין אסף פינק וכן עו"ד ערן צין מהקליניקה לצדק סביבתי – אונ' ת"א מסרו לחי פה:

זה הזמן שהתעשייה תפנים שזיהום אוויר גורם למחלות חמורות לסרטן ואף למוות. על המפעלים להפנים שיש מחיר לזיהום וכי לא יתכן שבשנת 2019 המפעלים עדיין מזהמים וגורמים לתחלואה. אנו מקווים שהתובענה הייצוגית תביא לפיצוי אמיתי ומשמעותי. בית המשפט העליון קבע בסדרה של פסקי דין מה התנאים להענקת פיצוי במקרה של תחלואה מזיהום סביבתי. עד היום פיצוי כזה לא ניתן בישראל. הבקשה שהגשנו עומדת בכל התנאים בדקדקנות. אם כאן לא יינתן פיצוי, חולים מזיהום לא יקבלו פיצוי באף מקרה.

לחולים ומזמינים את הציבור וכן חולי סרטן ריאה וNHL למלא פרטים בטופס הבא:

5 תגובות
 1. ברי מל אמר/ה

  כל הכבוד, הגיע הזמן. עורכי דין נרתמו סוף סוף…. הצד השני יביא סוללת עורכי דין. אל תירתעו….. תילחמו. הציבור החיפאי איתכם….ך

 2. דוד מלכה אמר/ה

  אחרי שנים רבות של עבודה כנהג מונית בלילות במפרץ חיפה הייתי עד ונוכח בשעות הקטנות של הלילה לזיהום הקטלני שהיו משחררים בעוד רוב התושבים ישנים ולא מודעים לענני הגזים המסרטנים שמשחררים הפושעים (רוצחים)

 3. רמי אמר/ה

  כל הכבוד. סוף-סוף. צריך לצרף את הציבור לאקט מבורך זה, אם באיסוף מידע, בעדויות ובתרומה לניהול המאבק המשפטי. גם גיוס המונים מתאים.
  יש לעצור את כל פשע נגד האנושות.

 4. מירי אמר/ה

  כל הכבוד, רוצחים ברישיון ובחסות המדינה..

 5. יעלה לפשיץ אמר/ה

  כל הכבוד ! תודה נפלאה . הפיצוי הכספי נכון וקריטי ,במציאות ,אנשים והטבע ,גוועים ללא צורך אמתי .התשובה הנכונה יותר ,שהכסף לא יכול באמת לפצות על סבל ממחלות ,ומוות יקירים .צריך פשוט להסיט אותם מעל פני האדמה !יש תחליפים לכל דבר בחיים ,לחיים עצמם אין תחליף !!!

לא ניתן להגיב