ניצחון לעיריית חיפה וארגוני הסביבה במאבק כנגד הרחבת מתחם בז"ן

בזן - בתי הזיקוק לנפט בחיפה

בית המשפט העליון, קיבל היום (ראשון 28/7/19) את הערעור אותו הגישו עיריית חיפה וארגוני הסביבה (אדם טבע ודין, הקואליציה לבריאות הציבור ומגמה ירוקה) נגד החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לאשר את תכנית הרחבת מתחם בתי הזיקוק.


סקר חי פה יעלה לכאן בקרוב עם התשובות לשאלה: מי ינקה את מפרץ חיפה מזיהום?

לידיעתכם, ההשתתפות במערכת הסקרים פתוחה למנויי רשת המסרים המיידיים של חי פה, הפועלת בוואטסאפ ובה אלפי מנויים. אם אינכם רשומים ותרצו להשתתף בסקר הבא, יש להירשם כאן:


שופטי בית המשפט העליון  אסתר חיות, עוזי פוגלמן וענת ברון קיבלו באופן חלקי את הערעורים שהוגשו וקיבלו את העמדה לפיה תחויב בז"ן בהגשת תכניות מפורטות לכל מתקן יצור או זיקוק חדש וזאת, על מנת לבחון את ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות של מתקנים אלה והשפעתן על בריאות ובטחון הציבור. השופטים גם הורו כי על המועצה הארצית לתכנון ובניה לקיים דיון נוסף בתכנית ולקבוע הוראות נוספות לעניין סוגי המתקנים שיהיו טעונים תכנון מפורט לאור השפעתם הנכרת על הסביבה,  וכי במידה והתכנית לא תתוקן בתוך 12 חודשים – היא תבוטל.

כזכור, מנהל התכנון אישר תוכנית להרחבת מתחם בז"ן, זאת למרות חריגות זיהום האוויר המתמשכות והפגיעה בתושבי חיפה והסביבה. על-פי סעיף 45 לחוק אוויר נקי, בסמכות המשרד להגנת הסביבה להוציא למפעל מזהם צו מנהלי ובו דרישות מפורטות שעליו לנקוט על מנת לצמצם את החריגות. צו כזה הוצא למתחם באוקטובר 2017, אך עם זאת החריגות נמשכו. באופן אבסורדי, למרות הצווים שהוצאו ולמרות החריגות החוזרות, אושרה התוכנית להרחבת בז"ן. בעקבות אישור התוכנית, הגיש ארגון אדם טבע ודין את הערעור לביהמ"ש העליון וארגוני הסביבה האחרים הצטרפו לעתירה. עיקר הערעור נסוב על כך כי אין תכנית מפורטת להרחבת בתי הזיקוק, הכוללת בין היתר מיפוי המצב הקיים מבחינת בינוי ומתקנים ומבחינת זיהום האוויר הכולל, פירוט של המצב העתידי והגבלת היקפי הפליטות המתוכננים מהמתחם ("בועה").

פסק הדין המלא – לעיונכם

תגובות להחלטת בית המשפט העליון

ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, ברכה על החלטת בית המשפט ואמרה: "מדובר בצעד נוסף במאבק הכולל אותו מנהלת עיריית חיפה, שהחל בהנהגה הקודמת וממשיך בנוכחית, נגד המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ובראשם מתחם בז"ן.  בהחלטה זו העדיף בית המשפט את האינטרס הציבורי על פי אינטרסים כלכלים. כולי תקווה כי גם הממשלה ומוסדות התכנון יפנימו את המסר החשוב שיצא היום מבית המשפט".

ד"ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה מסרה לחי פה בתגובה: ״ללא ספק זהו יום של ניצחון גדול לארגוני הסביבה בחיפה בעצירת תוכניות הרחבת התעשיות המזהמות ועם זאת אין להיכנס לשאננות – הערעורים התקבלו רק באופן חלקי המאפשר הקמת מתקני ייצור בעלי השפעה על הסביבה בהתנייה של תוכנית מפורטת. אנו דורשים ממשלת ישראל לקדם את תוכנית הבראת חיפה 2025 ולא לאפשר להקים כאן שום מתקן חדש ולא מתקן סביבה ולא כל לגיטימציה שתשאיר את התעשיות במפרץ״ .

עו"ד שני אלוני, מנכ"לית מגמה ירוקה מסרה לחי פה בתגובה: "הפסיקה היא הישג פנטסטי של ארגוני הסביבה ובעיקר של ציבור תושבי מטרופולין חיפה. אנו קוראים לממשלה הבאה שתוקם לאמץ את תוכנית עמק החדשנות של רשות מקרקעי ישראל לפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, לסגירת בתי הזיקוק עד שנת 2025 ומעבר למשק אנרגיה נקי. לא יתכן שבמקום הכי מוכה זיהום ותחלואה במדינת ישראל המדינה תאפשר להקים עוד מתקנים מזהמים ומסוכנים על חשבון החיים והבריאות של קרוב למיליון מתושבי מטרופולין חיפה. המאבק להבראת מפרץ חיפה נמשך בכל הכוח, עם גיבוי נחרץ של התושבים ותמיכה מוחלטת של רוב המפלגות המתמודדות לכנסת ומרבית הרשויות המקומיות במפרץ. אני מאמינה כי אנחנו בפתחו של השלב המכריע במאבק".

רוית שטוסל, מרכזת הקואליציה לבריאות הציבור מסרה לחי פה בתגובה: "שנים של מאבק ציבורי להפחתת הזיהום התעשייתי וקידומו של חזון חדש ונקי למפרץ חיפה והיום אנחנו עוברים משוכה משמעותית בדרך אליו. מה שהיה ברור לנו כבר בתחילת הדרך קיבל היום את אישור בית המשפט העליון. באזור בו קיים עודף תחלואה ותמותה הקשור בקשר סיבתי ומובהק לזיהום האוויר, אסור לאפשר למפעל בעל ההשפעה הסביבתית השלילית הגדולה ביותר בארץ להתקדם לבניית מתקני ייצור חדשים ללא הליך תכנוני מסודר ואמיתי וללא אפשרות השגה לציבור. ברכות והוקרה גדולה לכל השותפים האמיצים והנחושים בדרך להישג זה".

עו"ד לי-היא גולדנברג, ראש תחום כלכלה, סביבה ומשאבי טבע באדם טבע ודין מסרה לחי פה בתגובה: "בית המשפט העליון בא והסיר אחת הערפל מעל אחת התכניות הסטטוטוריות העמומות והבעייתיות שהיו לאחרונה ואשר התירה הרחבה בלתי מבוקרת של התעשייה המזהמת. בית המשפט הבין שלא ניתן לנתק את מתחם בזן מהלב הפועם של מפרץ חיפה וחצי מיליון התושבים שסובבים את המתחם. החלטה חשובה ביותר שמחזקת את ההלכה הפסוקה של בית המשפט בכל הנוגע לתכנון המפורט והחשיבות שלו בהגנה על בריאות הציבור".

חברת בתי זיקוק לנפט בז"ן נמסר לחי פה בתגובה: " תב"ע בז"ן נועדה לאפשר לקבוצה לשפר את פעילותה הסביבתית תוך המשך הבטחת צרכי המשק. כפי שגם נכתב בהחלטת בית המשפט העליון, התכנית נועדה בין היתר לאפשר לבזן להחליף מתקנים ישנים בחדשים, העומדים בתקנים המחמירים ביותר בעולם. בית המשפט העליון קובע בין היתר במסגרת ההחלטה, כי "אין להקל ראש בצורך בפיתוח גמיש של המתחם" וכי יש "להתחשב במאפייניה הייחודיים של התעשייה במתחם". בז"ן תפעל עפ"י פסק הדין על מנת להבטיח המשך פיתוח בר-קיימא, לתועלת המשק ותושבי האזור כאחד".

3 תגובות
  1. דוד מלכה אמר/ה

    לכל העושים במלאכה הקדושה כנגד כל הסיכויים ברכה והצלחה.

  2. שלום אמר/ה

    יש להמשיך את המאבק נגד הקואליציה הון-שלטון.

  3. Yaffa Lev אמר/ה

    לכ העושים במלאכה, חיזקו ואימצו. אבל, לכו לשטח ואל תזניחו. יום יום אני עוברת בכביש ההסתדרות ורואה את הנעשה בשטח שמדרום לבזן. יש תלולית עפר, עם התחלה של עבודות. צריך לבדוק שזה לא של בזן בבחינת הכלבים נובחים והשיירה עוברת. הם גם ריבדו בירק את הצד המערבי החיצוני. של בתי הזיקוק. יענו בבחינת, GREEN WASH. ובל נשכח את מסע ההשכחה של רמת הזיהום שיש באוויר כתוצאה מהפעילות של בזן, בצורה של פרסומות וכו'.

לא ניתן להגיב