לראשונה: הובלת 820 טון אמוניה ברכבת ישראל במקום משאיות בכבישים

הובלת אמוניה ברכבת (צילום: רכבת ישראל)

חטיבת המטענים של רכבת ישראל  החלה הלילה (שלישי 19/2/19) בהפעלת רכבות המשנעות אמוניה. הרכבת הראשונה עם החומר המסוכן יצאה מנמל חיפה למסוף המטענים בצפע, הסמוך לדימונה כשהיא כוללת 44 מיכלי אמוניה, משקל כל אחד מהם 20 טון.

821 טון האמוניה הובלו ברכבת, בתוואי מסילתי המבודד מהכבישים העמוסים, ובכך היא החליפה מעל 40 משאיות, תוך הקטנת הגודש בכבישים, והגברת הבטיחות בהם. לצד המיכלים, כללה הרכבת גם שני מיכלי ניטרול ייעודיים, אשר משמשים למענה ראשוני במקרה של דליפת החומר מהמיכלים. ברכבת מקווים להפעיל מידי שבוע רכבת דומה, ובסך הכל להוביל כ-60 אלף טון אמוניה בשנה הראשונה.

לקראת הובלת האמוניה ברכבת, התבצע בחודש שעבר תרגיל ענק במסוף המטענים בחדרה, בהשתתפות מאות עובדי רכבת, עשרות כבאים, שוטרים וצוותי הצלה, ורכבי בטחון וחירום, ציוד ייעודי לטיפול בחומרים מסוכנים וניצבים רבים.

במסגרת התרגיל, אשר הובל על ידי חטיבת המטענים של רכבת ישראל, בליווי חטיבת בטחון, בטיחות ואיכות סביבה ברכבת, תורגל תרחיש במסגרתו נשמט (ירד מהמסילה) קרון אמוניה במסוף המטענים בחדרה, וברזי המילוי שלו ניזוקו והחל לדלוף את החומר המסוכן.

מרכבת ישראל נמסר: "רכבת ישראל מובילה מידי שנה מאות אלפי טון של חומרים מסוכנים כגון ברום, מתיל ברומיד, מתאן ועוד. חומרים אלה מובלים בקרונות ייעודיים ומאובטחים, בתוואי מסילה המבודד ברובו מאיזורי מגורים ותעבורה. במקרה של תקלה, פוטנציאל התאונה נמוך משמעותית ביחס למשאיות הנוסעות בכבישים פקוקים.
אנו צופים כי בשנה הראשונה לפעילות הובלת האמוניה ברכבת, יובלו באמצעותה כ-60 אלף טון של אמוניה, אשר יוסטו מהובלה במשאיות, תוך הקלה ניכרת של הגודש בכבישים, ושיפור הבטיחות של האזרחים".

חבר מועצת העיר ירון חנן מהירוקים של חיפה מסר לחי פה: "שינוע איזוטנקים עם אמוניה ברכבת הוא פתרון מסוכן, אך עדיף מבחינה בטיחותית פי כמה משינוע במיכליות כביש ועדיף עשרות מונים ממיכל אמוניה יבשתי או ימי. זהו פתרון ביניים עד להקמת מפעל האמוניה בדרום, שיחסוך שינוע אמוניה בקירבת אוכלוסייה צפופה.
כדי לפזר את הסיכון הרכבת חייבת לצאת עם איזוטנקים בשני נמלי הים באשדוד ובחיפה. אנו מברכים על הפתרון הזה שמפחית מאד את הסיכון גם אם לא מבטל אותו לחלוטין. אנו קוראים לממשלה לקדם ולזרז את פתרון הקמת מפעל האמוניה בנגב, כפי שהמליץ צוות המומחים שלנו כבר לפני שנתיים".

יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה וחברת מועצת העיר שרית גולן שטיינברג, מסרה לחי פה: "אני מברכת על הצעד להוביל חומר מסוכן ברכבת ולא באמצעות משאיות ברחבי הארץ. יחד עם זאת, נראה כי ממשלת ישראל ממשיכה להתייחס לחיפה כחצר האחורית של המדינה. במקום לדאוג שלטוניות האמוניה תפרוק החומר בנמל הדרומי, היא מעדיפה לסכן את תושבי מפרץ חיפה הסמוכים לנמל ומסילת הרכבת בכך שמובילה מאות טון מהחומר. כשם שמשרד הגנת הסביבה הגביל את פריקת הברום בנמל חיפה לכמות קטנה יותר, כך יש לעשות גם בהקשר של האמוניה".

 

תגובה
  1. קלמן אמר/ה

    מטומטמים – למה לא להזרים את האמוניה בצינור האמוניה הקיים מחיפה למישור רותם?

לא ניתן להגיב