הצעת חוק חיפה כימיקלים והאמוניה הוגשה ע”י הממשלה, בהובלת משרד האוצר ומשרד רוה”מ

בחסות כחלון: הניסיון לקדם את אוניית האמוניה שתעגון בחיפה

המאמץ להכניס לחיפה אניית אמוניה שתעגון במפרץ עולה שלב:

הצעת החוק לתיקון חוק רישוי עסקים הוגשה ע”י הממשלה, בהובלת משרד האוצר ומשרד רוה”מ, הוגשה הבוקר בכנסת. ההצעה מדברת על הפקעת סמכות רשות רישוי מקומית = עירייה, במידה והממשלה תגדיר מפעל או מתקן מסויים כ – “בעל חשיבות לאומית”. אין קריטריונים ברורים מה יחשב תחת ההגדרה הזו ולמשרדי הממשלה יש אינטרס להשאיר זאת עמום ככל היותר.

בתחילת הדיון הודיע יו”ר הועדה חה”כ יואב קיש שאלמלא התנהלותו של יונה יהב כלפי מתקנים ומפעלים במפרץ לא היה צורך בהצעה הזו לתיקון חוק רישוי עסקים !

בכך חשף יואב קיש שמדובר בעצם בחקיקה פרסונלית שמקורה בעניין אינדיבידואלי.

חברי הכנסת יעל כהן פארן, דב חנין ותמר זנדברג תקפו בכל העוצמה את ההצעה הזו.
יו”ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, מהליכוד, התאמץ למצוא תירוצים מופרכים לתמיכתו בהצעה שבעצם מפקיעה מהשלטון המקומי סמכויות כה חשובות לתושבי עריהם. לעומתו,  איתן עטיה, מנכ’ל פורום ה-15 תקף בחריפות את ההצעה הזו וטען שלא הייתה שום הסכמה לעמדת ביבס במרכז השלטון המקומי אלא בדיוק להפך.

אניית אמוניה פורקת למיכל האמוניה – מסוף הדלקים – נמל חיפה. (צילום: חי פה בשטח)

חברי הכנסת החרדים משה גפני ויעקב אשר, שיש להם חשבון מר פוליטי נגד יונה יהב, לא ידעו להפריד בין יחסם ליהב לבין העניין עצמו. הם התעלמו מהסכנה העצומה לחיי אדם שעיריית חיפה ניסתה כל הזמן למנוע ביחד עם ארגוני הסביבה, שדוחים בתוקף את הפתרון שחיפה-כימיקלים והממשלה מנסים לקדם, שמשמעותו החלפת מיכל האמוניה היבשתי בנמל חיפה, במיכל אחר: אונית מיכל צפה ומסוכנת להחריד.

ניסיונותיה של עו’ד ימית קליין היועצת המשפטית של העירייה להציג את עמדת העירייה בצורה עניינית וניסיונה לצטט מפסיקות בית המשפט העליון, נקטעו שוב ושוב בברוטליות מצד ח”כ יעקב אשר.
היו”ר קיש לא הסכים להוצאת החקיקה הזו מחוק ההסדרים, למרות שהודה שכך היה עדיף לנהוג וקבע כי ההצבעה תתקיים כבר מחר. קיש ניסה, ממש בשוליים, לקבל כמה הסתייגויות שטיפה מכניסות איזון שולי למראית עין, כמו זכות הציבור להגיש השגות תוך 21 יום ופרסום כל ההשגות ונימוקי הצוות שבוחן את העמדות כלפי המפעל או המתקן המדובר.

עו”ד ימית קליין – היועצת המשפטית של עיריית חיפה

מדובר בעוד מסמר נוסף בארדואניזציה של מדינת ישראל:

הפקעת סמכויות נרחבת מהשלטון המקומי, ממוסדות שלטוניים עצמאיים והעברתן לממשלה צנטרליסטית, כוחנית דורסנית והכי חמור, מושחתת ומחוברת לאינטרסים צרים של בעלי הון פרטיים על חשבון הציבור.
הרושם הברור היה – מדובר במשחק מכור והחוק יעבור בתמיכת כוח הקואליציה.
מעבר לתפקיד התמוה ששיחקו חברי הכנסת החרדים, חמורה במיוחד עמדתו של משרד האוצר בראשות משה כחלון, שמוביל את התיקון הזה, המפקיע סמכות רישוי עסקים מהשלטון המקומי ובמיוחד מעיריית חיפה העיר בה גר שר האוצר כחלון.

אף אחד מחברי הכנסת של סיעת כולנו לא נכח בדיון וזה אומר הכל!!

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו