מיכל האמוניה ובז”ן – יהב איננו ממוקד וממשיך להחטיא את המטרה

09_-_יהב_בין_האמוניה_לבזן.jpg

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שהתעורר לפתע בזעקת “זהו צו 8” להוצאת מיכל האמוניה, מנהל מגעים עם בז”ן להסדרת המשך פעילותם במפרץ חיפה והנצחת חיפה כעיר מוכת זיהום מתעשיות פטרוכימיות מזהמות…

טור דעה

בכתבה הראשונה בסדרה “חיפה – עמק הבכא או עיר עם עתיד?” ניתן הדגש על הצורך בגיבוש חזון למפרץ חיפה. בקצרה נזכיר כי: חזון זה מטרת החיים, חזון זוהי התמונה המנצחת שאליה אנחנו רוצים להגיע. אפשר להגדיר את החזון גם כסוג של מגדל אור שמוביל אותנו בחיים. חזון זה חלום שמתורגם לאיזשהו מצפן שמעצים אותנו, נותן לנו כיוון, מכוון אותנו.

בכתבה הקודמת רמזתי שבהעדר חזון, מתנהגים ללא תכניות וכאילו “יורים” לכל הכיוונים והכל נראה שליפות מהמותן ואו ספינים מתוכננים על ידי יועצים לניהול משברים ולא משיגים אף יעד. במקרה מפרץ חיפה – פעם סוגרים (בכאילו) את כרמל אולפינים, פעם מגיבים לשריפה הגדולה בבז”ן, פעם לא מחדשים (בכאילו) לבז”ן את רשיון העסק, פעם מתנפלים (בכאילו) במסיבת עיתונאים על מיכל האמוניה – הלואי והמהלך יצליח.

יונה יהב (צילום: ירון כרמי)
יונה יהב (צילום: ירון כרמי)
כחלק מאיזו “תמונה גדולה” (חזון?) זימן יונה יהב את מסיבת העיתונאים על מיכל האמוניה?

את מסיבת העיתונאים שזומנה בבהילות, פותח ראש העיר חיפה יונה יהב בדברים הבאים: “…בדבר אחד אין בי ספק; סילוק מיכל האמוניה המסוכן הוא לא רק המאבק הארוך והקשה ביותר – הוא גם החשוב ביותר. משום שעניינו הוא חיים ומוות של אוכלוסייה בת מליון תושבים והסכנה היא כאן ועכשיו…”

קשה שלא להזדהות עם אמירה דרמטית שכזו. עם זאת, יש לסווג את הנאמר ולהבין את מוגבלות האירוע אותו זימן ראש העיר בדחיפות.

בעלי הממון מול האינטרס הציבורי

את מיכל האמוניה היה צריך להוציא ולעקור ממקומו משכבר הימים. כרשעים ואטומים לשלום הציבור, התייצבו בעלי עניין וממון בכדי להצדיק את המשך השארת המיכל במקומו בטענות כגון: “זהו מפעל חיוני”, “אבל הוא כבר כאן ולא מהיום”. “זהו המיכל הממוגן ביותר בעולם”…

הבלי הבלים!

פגיעה רקטית

זהו לא מפעל חיוני (לפחות 90% מתוצרתו נועדו ליצוא); עצם הימצאו של המיכל במקומו מקדמת דנא אין בכדי למנוע סגירתו מכורח ביטחון ובריאות הציבור; ניחא אם היה זה מיכל ממוגן מסוגו העומד באמצע מדבר נבדה בארה”ב ללא כל חשיפה לפעולות איבה, או אז באופן יחסי למיכלים אחרים באזורים שלווים, אכן זהו המיכל הממוגן בעולם. אולם אנו כאן בישראל במפרץ חיפה שכל מבין עניין מינימלי במיגון ושעיניו בראשו, יודע שאין כל דרך למגן את המיכל מפני פגיעה רקטית תלולת מסלול בגג המיכל. עם הטכנולוגיות הזמינות היום, גם דרדק נבער יעיד עד כמה ניתן לדייק בהכוונת תחמושת לנקודת מטרה מוגדרת.

מוות פתאומי מול מוות מתמשך

יהב: “המאבק…הוא גם החשוב ביותר. משום שעניינו הוא חיים ומוות של אוכלוסיה בת מליון תושבים והסכנה היא כאן ועכשיו”.
המאבק להוצאת מיכל האמוניה חשוב, אולם “חשוב ביותר”? ביחס למה? אם דאגת ראש העיר נתונה לחיים ומוות של מליון תושבים, הרי שכבר היום ועכשיו איכות/בריאות ה”חיים” במפרץ וישובים עוטפי חיפה ירודה מאוד ביחס ליתר חלקי הארץ. לאנשים קשה לנשום וילדים רכים נשים וזקנים חולים בסוגי סרטן קשים ומחלות בדרכי הנשימה ואחרות. ציבור שלם חי מאחורי חלונות מוגפים ומזגנים הפועלים ללא הרף. וה”מוות” הוא לא “כאן ועכשיו”, אלא ממלא את בתי הקברות באבות, אמהות וטף מזה שנים רבות, ולא מפעולת איבה במיכל האמוניה אלא מזיהום האוויר, מים וקרקע הנובעים מפעילות התעשיות הפטרודולריות במפרץ חיפה שעל הסדרת פעילותן שוקד ראש העיר ופועל יד ביד עם הנהלותיהן – איזה פרדוקס מזוויע.

כיצד נשמטו עובדות אלו מדברי ראש העיר? כיצד לא עמד ראש העיר יהב על רגליו האחוריות לפני יו”ר המועצה הארצית לתכנון ובניה ואמר, לא יקום ולא יהיה משא ומתן על הסדרת התעשיות הפטרוכימיות אלא אם למטרות סגירתם בתהליך מסודר תוך דאגה לעובדים שיפלטו.

יונה יהב משתף פעולה להסדרת והנצחת פעילות בז”ן במפרץ חיפה

היעלה על הדעת שבזמן שראש העיר יוצא בצעקה גדולה למיגור מיכל האמוניה מהמפרץ, הוא מקיים משא ומתן (בידיעת המועצה הארצית לתכנון ובניה) עם תעשיות בז”ן להסדרת קיומן במפרץ וכפועל יוצא מוביל במודע להנצחת הזיהום, התחלואות והמוות בקרב תושביו?

עדות למגעים עם בז”ן עולה מדברי ראש העיר שתומללו בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובניה בתאריך 17 ינואר 2017:
“…איך אנחנו יודעים כיצד להתייחס לכל מתחם בז”ן? מה עוד, שאנחנו גם , אין ב – , התכנית אין מצב תכנוני קיים. אנחנו לא יודעים מה המצב התכנוני הקיים. אם – , כי אם אני דורש חדש מול ישן, אני אומר סיסמא, אני עוד לא יודע בשטח במה מדובר בהקשר הזה. זה דבר נוסף, דבר , אנחנו לך משוכנעים שהפליטות מצטמצמות. אנחנו חושבים שהולך להיות פה גידול בפליטות….כך שאנחנו צריכים לשבת בלב חפץ עם בז”ן, ולדעתי בז”ן מעלימים הרבה מאוד עובדות…”

מוסיף ואומר ראש העיר בוועדה: “אבל מה שמעניין אותי זה קודם – כל השפעות על הבריאות של התושבים שלי…”

כיצד? כיצד קיבוע בז”ן ויתר התעשיות המזהמות במרחבי מפרץ חיפה ישפיע לטובה על בריאות התושבים בחיפה?

אבדן הדרך

הנה כי כן, ראש העיר משתמש בססמאות וכוונות טובות כשאין לו מושג כיצד ניתן להשיגן. שנים של תחלואה ומוות לא הספיקו ליונה יהב להבין ולהפנים שיש לגבש תכנית לאומית לניקוי מפרץ חיפה לחלוטין מהתעשיות המזהמות ובראשן בז”ן ושלוחותיו וכי הוא צריך לעמוד בראש המחנה המוביל להשגת מטרה נשגבת זו. וכאשר אנו משווים את דבריו של ראש העיר במועצה הארצית לאשר אמר במסיבת העיתונאים בנושא מיכל האמוניה – סכנת חיים ומוות של מליון תושבים, כאן ועכשיו – מתברר הכשל הרציונלי החמור בדרך חשיבתו של יונה יהב כאשר הוא נמנע מלהזכיר את יתר התעשיות המזהמות מהן ממשיכים תושביו לחלות ולמות “כאן ועכשיו”.
כל זאת מדוע? משום אובדן הדרך, הכל נעשה כטלאי על טלאי, משום שאין חזון, חסרה ה”תמונה הגדולה” ומפת דרכים למיגור כלל התעשיות המזהמות ממפרץ חיפה.

ליהב אין חזון למפרץ נקי

יבוא עתה ראש העיר ויתלונן: לא משנה מה נעשה, אתם פעילי הסביבה לא תהיו מרוצים.
נהפוך הוא מר יהב, אם היית טורח לציין כי הדרישה לסגירת ופינוי מיכל האמוניה היא נדבך אחד וחשוב במדיניותך וחזונך למפרץ חיפה נקי מתעשיות מזהמות, אזי היו פעילי הסביבה מתייצבים כאחד ותומכים בך.
ראש העיר אינו מציין כחלק מאיזו “תמונה גדולה”/חזון מהווה דרישתו לפנות את מיכל האמוניה בשעה שהחוליים והמוות שהינם מנת חלקם המרה של תושבי עירו מגיעים בעיקר מהתעשיות הפטרוכימיות במפרץ “כאן ועכשיו”. מדוע אינך מקים קול זעקה דומה לגבי תעשיות אלו? מדוע אינך מתווה תכנית ודרך לעתיד נקי במפרץ חיפה.

השימוש בדו”ח האמוניה להסחת דעת

האם זהו ספין או מהלך אמיתי? בתקופה האחרונה הצהיר ראש העיר יונה יהב מעל כל במה, כי הוא לא עושה דברים מסיבות פופוליסטיות אלא כי אם “אני עושה את הדבר הנכון”. בכדי שאפשר בכלל יהיה להתחיל לחלום, לתכנן ולבצע את “הדבר הנכון”, על ראש העיר לגבש חזון מוגדר ומחייב של “התמונה הגדולה” לעתיד נקי מתעשיות מזהמות במפרץ חיפה ולפעול בהתאם.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.