החלטה היסטורית: ביהמ"ש הורה על סגירה מוחלטת של מיכל האמוניה

הישג היסטורי לארגוני הסביבה ועיריית חיפה במאבק לסילוק מיכל האמוניה. שופטת בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה, הורתה הבוקר (א') על סגירה מוחלטת של מיכל האמוניה. בסול: "התמונה בדו"ח מדירה שינה מעיניי".

 

003-_מיכל_האמוניה_צילום_סמר.JPG

צילום: סמר עודהלאחר מאבק ממושך וארוך שנים, החליטה היום (א') שופטת בית המשפט לעניינים מנהליים בעיר, גאדה בסול, לסגור את מיכל האמוניה.

בהחלטתה בסול, אוסרת על חיפה כימקלים להוסיף אמוניה למיכל ודורשת לרוקן את המיכל תוך 10 ימים. בנוסף מבקשת מהחברה לדאוג למציאת חלופות להבטחת קיומו של מלאי האמוניה לשעת חירום.דה"

צפו בריאיון עם הפרופסור קינן, מחבר דו"ח האמוניה שהדיר שינה מעינייה של השופטת בסול
צילום: סמר עודה. עריכה: חדר החדשות של חי פה

 

 

חיפה כימיקלים בתגובה להחלטה: "החברה תכבד את החלטת בית המשפט״.

יונה_יהב_ניצחון.jpgראש עיריית חיפה יונה יהב, ממובילי המאבק, מסר לחי פה: אני מברך את ההחלטה האמיצה של בית המשפט זהו הישג נוסף במאבק ארוך שנים ולא נפסיק עד שיסולק מיכל האמוניה ממפרץ חיפה. אני קורא למשרד להגנת הסביבה להשלים את המהלך ולא לחדש את היתר הרעלים".

דב_חנן.jpgיו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין, בירך על הוראת בית המשפט לרוקן את מיכל האמוניה בתוך עשרה ימים: "מדובר בהישג חשוב ודרוש במאבק ארוך השנים של תושבי חיפה והמפרץ. זו החלטה נכונה בכיוון הנכון, שמוכיחה כי לעוד ועוד אנשים כבר ברור – במפרץ חיפה צריך ללכת לכיוון של הפחתת מזהמים וחומרים מסוכנים, במקום הגדלה שלהם. כך קבעה גם ועדת-המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה, בראשה עמדתי בכנסת הקודמת. המלצותיה של ועדת-המשנה זכו בתמיכת הגורמים המוסמכים, ברמה המקומית והארצית, והן צריכות לשמש כמפת דרכים לניטרול הפצצה הסביבתית המאיימת על חייהם ובריאות של תושבי האזור".

חכ_אכרם_חסון.jpg יו"ר ועדת המשנה למפרץ חיפה בוועדת הפנים ח"כ אכרם חסון: "אני מברך על החלטת בית המשפט האמיצה והמחייבת,בשנה האחרונה הזהרנו מספר פעמים מהאסון שעומד להתרחש ובקשנו שלא נעמוד במבחן קשה אשר יגבה חיים של רבים עקב אי אכפתיות ושליטה של בעלי ממון לשמחתי בית המשפט הוכיח שיש שופטים בחיפה וחבל שלא ערבנו אותו בהתחלת מאבקנו כמובן שזה לא הסוף כי עכשיו יתערבו בעלי השפעה ויסבירו כמה שאמוניה חיונית וזה חשוב לבטחון ועוד,לכן אסור לנו לוותר ואסור לחזור אחורה כל הכבוד לכל העוסקים במלאכה".
בר_לב_עמר.jpg
ח"כ עמר בר-לב, מברך על החלטת בית המשפט לפנות את מכל
האמוניה ממפרץ חיפה, ומוסר בתגובה: "בעבר פניתי בבקשה לדיונים בועדות הכנסת בנושא, והתרעתי מפני הסכנות הקיימות באחזקת חומרים דליקים בסמוך לריכוזי אוכלוסייה, על הצורך להעתיק את המכל ולדאוג למיגונו לפני שיהיה מאוחר מדי. היום בית המשפט שוב הכריע במקום בו הממשלה כשלה, ועשה צדק כשפסק להעביר את המכל, כשטובת התושבים, בריאות וביטחון אזרחי ישראל כנר לרגליו".

 

JAMILA.jpgמנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה, עו"ד ג'מילה הרדל ואכים: "זאת החלטה דרמטית והיסטורית משמחת מאד. סוף סוף אנחנו מתחילים לראות שינוי לטובת תושבי חיפה ומפרץ חיפה. השינוי הוא בזכות הלחץ הציבורי המתמשך שבעקבותיו עירית חיפה פרסמה את הדוח החדש שגרם לשופטת לקבל את ההחלטה הדרמטית. גם אם המפעל יערער, אנחנו נמצאים בצומת דרכים היסטורית ומה שהתאפשר בעבר לא יהיה עוד".

איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה מברך את בית המשפט ואת עיריית חיפה על הפעילות הנחושה בנושא מכל האמוניה. "בית המשפט החליט כי יש לרוקן את המכל תוך עשרה ימים, ואין ספק כי מדובר בצעד גדול להקטנת הסיכונים במפרץ חיפה".

 

עופר_דרסלר.jpgמנכ"ל האיגוד ד"ר עופר דרסלר אמר בעקבות ההחלטה: "רק לאחרונה התפרסם מחקר על ידי מיטב החוקרים במדינה שהצביע על הסכנה העצומה הגלומה בנוכחות של מכל כזה במפרץ חיפה, לכן אנו רואים בברכה את סגירתו".

 

 

 

05_-_אביהו_האן_במועצת_העיר._צילום_-_עומר_כרמי.jpg
חבר מועצת העיר אביהו האן: "החלטת בית המשפט חשובה ונכונה ומאמצת את מסקנות הארגונים הירוקים במשך יותר מ 10 שנים. חיפה כימיקלים אינה נכס אסטרטגי אלא איום אסטרטגי על תושבי חיפה. המיכל ומצבו הבטיחותי מהווה סכנה למיליון תושבי מטרופולין חיפה. אנו בתקווה שמאבק של שנים רבות בהובלת הירוקים של חיפה וארגונים סביבתיים נוספים מגיע לסיומו. אנו מצפים מחיפה כימיקלים למצוא את מקומם במקום אחר ובוודאי לא במפרץ חיפה העמוס במפגעים פטרוכימיים מזהמים. זהו צעד ראשון ליצירת חזון חדש של מפרץ חיפה ירוק. השלב הבא , התארגנות בשני שלבים לפינוי מתחם בז"ן , כאשר בשלב הראשון צמצום מסיבי בתפוקות ובשלב הבא הוצאת המפעל ממפרץ חיפה".
רויטל_גולדשמיד.jpgד״ר רויטל גולדשמיד, דוברת פורום אדם סביבה: ״ההחלטה שהתקבלה היום לריקון המיכל מעידה על ההבנה הלאומית כי קיום מערך אמוניה במרכז מטרופולין הומה הוא סכנה ציבורית, אך עם זאת, זהו מס שפתיים בלבד: בפועל כ5000 טון אמוניה במיכל מוגדרים עתודה לאומית לשעת חירום אשר לא ניתן לרוקן, אליהם בית המשפט לא נתן את הדין. למעשה התקבלה החלטה שלא יהיה ניתן לבצע והמיכל ישאר מלא בחלקו. הבעיה נפתרה רק לכאורה. עקב החלטת ביהמ"ש וההכרה בסכנת מערך האמוניה, אנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה לא להאריך את היתר הרעלים למיכל ולמערך האמוניה במפרץ חיפה".
שרית.jpgעו״ד שרית גולן, חברת מועצת העיר חיפה ומחברות פורום אדם סביבה במטרופולין חיפה: "החלטה אמיצה ביותר של השופטת בסול שהוכיחה לנו שאת רפיון ידם של השרים הממונים על ביטחוננו יחליף בית המשפט. אני מברכת על ההחלטה ומצפה מחיפה כימיקלים להשלים עימה ולפעול ליישומה בהקדם".

 

 

 

ירון_חנן_111.jpgחבר מועצת העיר ירון חנן: "מאבק של שנים של הירוקים, עמותות סביבתיות בחיפה ושל העירייה הניב תוצאה ראשונה בהית המשפט ואנו מברכים על ההחלטה האמיצה של שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה להענות לבקשה לצו סגירה. אמנם המיכל כרגע מלא ולא ניתן לרוקן אותו בבת אחת ודי ברור שחיפה כימיקלים וגורמים נוספים ינסו לערער מיד על ההחלטה בערכאה גבוהה יותר, אך זהו צעד חשוב ראשון בדרך להסרת האיום הבלתי קביל הזה בקרוב. כזכור צוות מומחים שאני ריכזתי פרסם בשבוע החולף כיצד ניתן לסגור את המיכל ולהפסיק את הגעת אוניית האמוניה באופן מידי מבלי לפגוע בצרכני האמוניה ולאפשר את השימושים השונים בדרכים בטוחות אלטרנטיביות וריאליות. אנו קוראים לשר להגה"ס זאב אלקין לאזור אומץ ולא לחדש למיכל האמוניה ולמסוף האמוניה בנמל חיפה את היתר הרעלים. רק כך יווצר התמריץ הראוי והמתבקש שחיפה כימיקלים "תחשב מסלול מחדש" ותכנס ברצינות לתכנון אמיתי של יישום החלופות שהצענו או כל דרך אחרת שתעלה בקנה אחד עם הסרת האיום הנורא הזה מעל מאות אלפי תושבי אזור עוטף המפרץ".

עמותת צלול: "מדובר בהישג חשוב ממדרגה ראשונה לאחר שנים של מהלכי סרק וסחבת. בית המשפט אמר את דברו. אנו קוראי לחיפה כימיקלים שלא לעתור או לערער על ההחלטה, להבין שמכל האמוניה הגיע לסוף דרכו ושעדיף להשקיע כעת את המשאבים והמאמצים במציאת חלופות לייצור אמוניה. אנו קוראים גם למשרד להגנת הסביבה לנצל את המומנטום ולא לחדש את היתר הרעלים של המכל".

עינת_קליש_רותם.jpg
ד"ר עינת קליש רותם.

ד"ר עינת קליש רותם, חברת מועצת העיר, מסרה הערב לחי פה:
פינוי מיכל האמוניה? הצחקתם!
אלף תודות לפורום עזרא ולעמותת צלול על המאמץ רב השנים שלהם בנושא. אין ספק שהאדמה במפרץ מתחילה לרעוד. טרם הגיע לידינו פרוטוקול הדיון, אך העיתונות מדווחת שבית המשפט לא נתן דעתו על 5000 טון האמוניה שמהווים "עתודה לאומית" וחייבים להישאר במיכל.
גם אם הייתה נשארת חצי מהכמות הזו במיכל, 2400 טון, שמתחתיה חייבים לסגור את המיכל לצמיתות – המשמעות היא מעל 10,000 הרוגים במקרה דליפה או קריסה.
ועוד לא הגענו לעיקר. נמל המפרץ לוטש עיניים לשטח המיכל, שלידו אמור לצמוח מסוף דלקים גדול פי 6 מהקיים. המשמעות היא שכרגע נשארת "פצצת אטום" קטנה במפרץ, ולצידה יתפשט "המוות האיטי" כתוצאה מהגדלת הפטרוכימיה.
עובדים עלינו בעיניים, וחלקנו אומרים "הלל".

מור_גלבוע.jpg

מור גלבועמור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, מסר לחי פה: "כמי שפועלים כבר שנים לצמצום התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה אנחנו מברכים את החלטת בית המשפט לרוקן את מכל האמוניה- הפצצה המתקתקת במפרץ חיפה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תעצור את כל התכניות להרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ותתייחס לסוגיה כאל אתגר לאומי שמצריך את מעורבותם של משרדי ממשלה רבים יחד עם תקציבים הולמים שיסייעו בהבראת המפרץ ויתנו עתיד נקי לקרוב למיליון התושבים שחיים במטרופולין חיפה.

 

ליהי_שחר.JPG

ליהי שחרליהי שחר, מובילת המאבק בתעשייה המזהמת בחיפה מטעם ארגון "מגמה ירוקה", מסרה לחי פה: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט לרוקן את מיכל האמוניה תוך עשרה ימים. זוהי חרב מתהפכת מעל ראשיהם של מאות אלפי תושבי חיפה ואלפים נוספים בערי חוף אחרות שאוניות האמוניה משייטות בהן. מצפים מממשלת ישראל להמשיך במגמה לנקות את מפרץ חיפה מכמויות החומרים המסוכנים ובראש ובראשונה לעצור את הרחבת התעשייה הפטרוכימית".

 

לוגו_המשרד_להגנת_הסביבה.jpgמהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לאור החלטת השופטת גאדה בסול, מבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה על ריקון מכל האמוניה בתוך 10 ימים, ולאור האפשרות שציינה בהחלטה לפיה תיתכן אורכה נוספת לריקון המכל – המשרד להגנת הסביבה ממשיך לפעול בכלים העומדים לרשותו, הנמצאים תחת אחריותו וסמכותו. המשרד סבור כי אין למכל האמוניה מקום במפרץ חיפה. לפי חוות דעתו המקצועית של המשרד להגנת הסביבה והערכות הסיכונים שבידיו, הוא דרש מחיפה כימיקלים במסגרת שימוע שהתקיים בדצמבר 2016 להציג סקר סיכונים וחלופות להסרת הסיכון בלוחות זמנים קצרים – אחרת לא יוכל להאריך את היתר הרעלים, שיפוג ב-1 במרץ. המשרד להגנת הסביבה לומד את תשובת חיפה כימיקלים שהוגשה ב-1.2.16, וממה שלמד עד כה – עמדה זו עומדת בעינה".

 

פרוטוקול ההחלטה על סגירת מיכל האמוניה

 

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=30353&sid=c172953a23e95a32d1c808ebc5ab7533"]
DOC120217-12022017143246.pdf

 

לא ניתן להגיב