"קטסטרופה תכנונית" בחביבה רייך ברמז – הדרישה למגרש חניה גדול במגרש 33, שיעודו טרם נקבע

לטענת התושבים, הם עייפים מהמאבקים מול עיריית חיפה. מאבקים שנועדו לנסות ולשפר את בעיית החניה הקשה ברחוב, לאור הגידול בכמות כלי הרכב והוספת מקומות חנייה מועטים מדי. מהעירייה נמסר בתגובה כי עוד לא התקבלה כל החלטה לגבי המגרש ומטרת הליך שיתוף הציבור לבדוק מה רצון התושבים ולפעול על פיו.

תושבים ברחוב חביבה רייך ברמז חוששים כי הליך שיתוף הציבור לגבי מגרש 33 עלול להסתיים בבניית מרכז מסחרי, שאין בו מספיק מקומות חנייה. כזכור, ברחוב בוצעו בשנים האחרונות ועדיין מבוצעים מספר רב של פרויקטים של התחדשות עירונית ולכן מספר התושבים בשכונה עלה בצורה דרמטית וכך גם מספר כלי הרכב שבבעלותם.

| "תכנון אורבני" – התאמת מספר החניות לגידול בדיירי הרחוב:

לטענת תושבים, מספר מקומות החנייה ברחוב עלה, אבל לא יכול להדביק את מספר כלי הרכב, ולכן הם סובלים ממצוקת חנייה, שפוגעת קשות באיכות החיים שלהם. לטענת מספר תושבים מצוקת החנייה שנגרמת גם מכך שהבנייה ברחוב עדיין נמשכת מביאה גם למריבות בין דיירים והאווירה לעתים נעכרת בשל כך.

| קרקע לשימוש ציבורי – האם היא תהיה חניון?

כעת העירייה מעוניינת לבנות פרויקט חדש, במגרש שמיועד לבניין ציבורי ותושבים היו רוצים לראות את הבנייה כפתח להקל עליהם, אבל חוששים שבסופו של דבר מרכז מסחרי יביא לרחוב עוד כלי רכב ולא בהכרח יספק מספיק מקומות חנייה.

העירייה פתחה אתר הנקרא אתר ההתייעצות ובו היא העלתה שאלה לגבי השימוש במגרש ברחוב חביבה רייך ברמז. תושבי הרחוב התבקשו לכתוב מה כדאי לדעתם לבנות במגרש.

מקריאת התשובות עולה תמונה ברורה: הבעיה העיקרית איתה הם מתמודדים היא בעיית היעדר החנייה, והם מקווים שהעירייה תנצל את המגרש על מנת להקל עליהם. טענה נוספת שעולה מהתגובות וגם משיחה עם מספר תושבים היא שחלקם חוששים שעל אף שיתוף הציבור כבר התקבלה החלטה מה לעשות עם המגרש, וההחלטה לא תיטיב עם האינטרס של תושבי הרחוב.

חדוה אלמוג (צילום – סמר עודה)

| חדוה אלמוג, ראש מינהל ההנדסה בעיריית חיפה, כתבה באתר ההתייעצות:

"במסגרת פרויקט התחדשות עירונית בחביבה רייך אנו מתכננים כעת את מגרש 33. ברצוננו לשמוע מה לדעתך נכון לבנות בו על מנת לשפר את איכות החיים בשכונה?"

מעבר לשאלה המוצגת על ידי מ"מ ראש העיר חדווה אלמוג (וראש מנהל ההנדסה), יש גם הסבר לגבי המגרש. המגרש על פי תכנית חפ/ 2178 מיועד מגרש 33 בתכנית להיות בניין ציבורי בעל אופי מסחרי.

"לאור בקשת תושבים להקמת חניון נוסף ברחוב, ברצוננו לתכנן את המגרש מחדש ולקבל רעיונות לגבי ייעודים נוספים שניתן לכלול בו בנוסף לחניון".

יש לציין כי באתר מוסבר כי כל אחד יוכל לראות את התשובות של התושבים. חלק מהמשיבים באמת משתמשים בכינוי שלא מאפשר לזהות אותם, אבל חלק לא מבוטל בחר לענות על שאלתה של אלמוג עם השם המלא. כמעט שלא ניתן למצוא תשובה של תושב שלא עוסקת במצוקת החנייה ברחוב, אבל מספר תשובות מציינות גם את מספרי הבניינים, שבהם יש קושי מיוחד כהסבר לזה שבמגרש המדובר חייב להיות חניון.

בנייה ברחוב חביבה רייך

 

| רוצים חניון גדול תת-קרקעי:

לטענת תושבים יש מספר בניינים ברחוב חביבה רייך שלמי שגר בהם אין חנייה פרטית בכלל והמצוקה שלהם היא הגדולה ביותר. אותם תושבים מבקשים לראות במגרש חניון תת – קרקעי בעל כמה קומות שייתן מענה לאותם דיירים ללא חניות פרטיות, שהיום מתקשים מאוד למצוא חנייה ליד הבית. חלק מהתשובות מתייחסות גם לבניינים, שבם כן יש חניות פרטיות, אבל לא כמספר הרכבים של מי שמתגורר בבניין.

| "דרישות עיריית חיפה מהיזמים לא כללו מספר נכון של חניות":

הבעיה היא לטענת תושבים שכיום למשפחות רבות יש שתי מכוניות, וכשהבניינים נבנו היזמים לא נדרשו לבנות כמות כזו של חניות, ולכן גם אם יש חניות פרטיות בבניין עדיין דיירים רבים מוצאים את עצמם עושים מספר סיבובים בשכונה עד שהם מוצאים חנייה ליד הבית או מחנים במרחק מה מדירתם. מספר תושבים כתבו בתשובות כי הם מוצאים את עצמם מסתובבים עוד ועוד ברכב עם ילדים קטנים, והם מאוד היו רוצים לראות קודם כל ניסיון לפתור או לפחות להקל על בעיית החניה ברחוב.

 

| "תכנון אורבני" – "גם הכבישים לא הותאמו לגידול במספר הדיירים":

יש גם תשובות העוסקות בבית הספר היסודי בשכונה הבונים. לטענת תושבים מדי בוקר מגיעים הורים עם ילדיהם לבית הספר שנמצא בתחילת רחוב חביבה רייך (חביבה רייך 16) ובלי קשר לעומס התנועה בכניסה לרחוב סביב השעה 8:00 בבוקר, חשוב לדאוג שאותם רכבים יוכלו לצאת מהשכונה בלי ליצור עומס גדול מדי. חלק קטן מהתשובות עוסק בצורך בריאות ירוקות לאור הבנייה בשכונה. תושבים כותבים שהם היו רוצים מאוד לראות את המגרש נשאר לא בנוי על מנת שלצד המשאיות והמנופים העיניים תוכלנה לראות גם צמחיה ואזור לא בנוי, אך תגובות אלה לא שכיחות. חשוב להדגיש כי גם כשיש תגובות לגבי צורך במרכז מסחרי קטן, דואר, גני ילדים ועוד, קודם כל התגובה עוסקת בבעיית החניות.

התושבים יוכלו לענות על השאלה עד לתאריך 10/03 (עוד 9 ימים), ונכון לעכשיו יש כ-200 תשובות. מספר תושבים טוען כי במקביל לכך שהם ענו על הסקר, הם ביקשו להגיע לפגישה בנושא בעירייה, אך בינתיים פגישה כזו לא נקבעה. הם חוששים כי בסופו של דבר יוחלט לאמץ תכנית כזו או אחרת למגרש, שלא תיתן מענה אמתי למצוקת החניות.

| "קטסטרופה תכנונית"

"מדובר בקטסטרופה תכנונית", אמרה תושבת הרחוב לכתבת חי פה, "שכבר כיום, כשרק חלק מהבניינים נבנו ומאוכלסים אין לאנשים איפה להחנות ובעתיד הקרוב יאוכלס עוד בניין והמצב יהיה גרוע יותר. התושבים עייפים מפניות ומאבקים מול העירייה שמבטיחה שיתוף תושבים אך בפועל לא עושה כן. הם ניפגשים עם הנציגות שלנו ולא מראים לנו תכניות. לפני כשבוע וחצי העירייה פרסמה סקר תושבים לגבי מה אנחנו רוצים שיבנה במרכז המסחרי מול החלקה היחידה שנותרה מול 45. העירייה למעשה עושה סקר ומאידך הגיעו שמועות לאוזננו שכבר יש תוכנית סדורה ושהסקר רק למראית עין. פנינו לחדווה אלמוג להיפגש והיא מסרה שתצור קשר אך כלום. כך עשו גם בעבר. מרכז מסחרי ברחוב חד סטרי ללא חניות וללא מתן מענה בשטח זה לחניות מרובות מאוד יוסיף לרחוב עומס, איכות חיים ירודה ופשוט יהיה בלתי נסבל".

 

| תגובת עיריית חיפה לפניית חי פה:

העירייה מכינה תכנית חדשה במסגרתה יפותח בשטח המדובר חניון, בתוספת שימושים נוספים.
לצורך כך מקיימת העירייה הליך שיתוף ציבור על מנת לברר באם תושבי הרחוב מעוניינים לעשות שימוש נוסף במגרש מלבד החניון. בסיימו של הליך השיתוף נקבל תובנות באשר לרצון התושבים.
טרם התקבלה כל החלטה באשר לשימושים הנוספים שיעשו במגרש.

ברחוב חביבה רייך הוקמו עד כה 3 חניונים חדשים בהם מעל ל 100 מקומות חנייה. בנוסף מתכננת העירייה חניות נוספות לאורך הרחוב בכל מקום בו ניתן הדבר בהתאם להתקדמות עבודות הבנייה והפיתוח במקום. במקביל מציבה העירייה מדי בוקר ניידת שיטור קבועה אשר מונעת כניסת משאיות לרחוב בשעות העומס

תגובה
  1. גוגו אמר/ה

    יש מספיק וואדיות באיזור כך שבמימון העיריה ובשיתוף התושבים ניתן לבנות חניונים צפים מבטון מעל הוואדי.הטענה שלרבות מהמשפחות יש שני רכבים למשפחה ממש לא מחייבת את העיריה לדאוג להם לחניות בטח לא במקום צפוף כל כך.בניה של תוספת קומות באיזור הזה היה שגוי מיסודו מלכתחילה אבל מילא כבר נעשה וכרגע יש לדרוש מהתושבים להשתתף עם העיריה במימון בניית חניונים צפים מעל הוואדי בטח היום כשילדים נשארים לגור עם ההורים עד גיל מאוחר כך שיהיו משפחות עם שלושה וארבע רכבים בבית אחד.

לא ניתן להגיב