תחרות BrainTech הראשונה בטכניון בחיפה

בתמונה מצד ימין: גל בראון, רון לירז, אביב בורשטיין, אלון ברש, עזרא עוזרי

שבוע שעבר התקיים האקתון BrainTech הראשון מסוגו שבו השתתפו סטודנטים ובוגרים מהטכניון. התחרות הטכנולוגית הייתה בנושא משחקים לילדים עם דגש על משחקים חינוכיים. התחרות נערכה בטכניון על ידי אגודת הסטודנטים בשיתוף עם אינטל, המוזיאון הלאומי למדע (המדעטק) וחברות אחרות. ההאקתון נמשך כ- 40 שעות, מרביעי בערב ועד שישי בצהריים ובמהלכם המשתתפים התחלקו לכ- 15 קבוצות של סטודנטים ופיתחו משחקים. אגודת הסטודנטים של הטכניון שהעניקה חסות על האירוע ארגנה גם מעטפת לוגיסטית מצויינת למשתתפים בציוד, מזון וחללי עבודה.

למקום הראשון הגיעה קבוצת 3Dsign אשר פיתחה משחק אינטראקטיבי ללימוד שפת הסימנים. הקבוצה המולטידיספלינרית כללה חמישה סטודנטים מהטכניון המגיעים מתחומים מגוונים. רון לירז, מנכ”ל חברת 3Dsign, רווק חיפאי בן 30, אשר בימים אלו מסיים תואר שני בפקולטה להנדסת חשמל, הוא בעצמו בחור מולטידיספלינארי. רון סיים שלושה תארים ראשונים בהנדסת חשמל, בפיזיקה ובכימיה כולם בהצטיינות יתרה בטכניון.

“בימינו אנשים צריכים להיות מולטידיספלינאריים על מנת להצליח. חוץ מזה,

גם הצוות היה מולטידיספלינארי ולעבודת צוות יש חשיבות מרכזית.

בזכות חברי הצוות שלנו הצלחנו להעמיד מוצר כה מורכב בפרק זמן כה קצר”.

שאר חברי צוות 3Dsign הם גל בראון אלגוריתמאי ובוגר תואר שני בהנדסת חשמל, אביב בורשטיין איש תוכנה ומהנדס חשמל, אלון ברש סטודנט בשנה השנייה בפקולטה להנדסת חשמל ועזרא עוזרי סטודנט לתואר שני בעיצוב תעשייתי וארכיטקט. כולם סטודנטים ובוגרי הטכניון.

בתמונה מצד ימין: גל בראון, רון לירז, אביב בורשטיין, אלון ברש, עזרא עוזרי

כחלק מהציוד הטכנולוגי שניתן למשתתפים בהאקתון הייתה אפשרות לקבל מצלמת עומק. “חשבתי שעם מצלמת עומק ניתן לזהות בקלות מחוות ידיים ומיד הבנתי שזה יהיה נהדר ליצור משחק ללימוד שפת הסימנים.

מאוד שמחתי לגלות שגם השופטים חשבו שיש ערך למשחק חינוכי שכזה. אני אוהב מאוד להתנדב וחש סיפוק רב בעזרה לזולת ואם מעורבת בכך גם טכנולוגיה, אז זה בכלל עושה אותי מאושר מאוד. למרות שגם אני וגם איש מבני משפחתי אינו כבד שמיעה, חשתי רצון להציף את המודעות לבעיית מחסום השפה של החירשים וכבדי השמיעה. אחד מחברי הצוות שלנו, שהצטרף במהלך האקתון, הוא סטודנט להנדסת חשמל שהוא גם במקרה כבד שמיעה. הבנו ממקור ראשון את ההתמודדויות היומיומיות של ילדים כבדי שמיעה. דמיינו לעצמכם מה היה קורה אם שניים-שלושה חברים של ילד חירש היו דוברים ברמה כזו או אחרת את שפת הסימנים. הילד כבר לא היה חש כה בודד חברתית. יחד עם החברים והתקשורת עם הסביבה, גם ההצלחה בלימודים תגיע. בנוסף, הילד כבד השמיעה יכול לחזק את הקשרים החברתיים כשהוא משחק במשחק ביחד עם חבריו”.

קבוצת 3Dsign יצרה משחק תלת מימדי בסביבת Unity בגרפיקה שלא הייתה מביישת משחקי מחשב רציניים. הם השתמשו במצלמת עומק לזיהוי מפרקי הידיים. המשחק מציג לשחקן אות או מילה כולל הצורה שבה היא צריכה להיראות בשפת הסימנים. אם השחקן מחקה כראוי את המחווה, הוא מנתר מעל מכשול במסלול הריצה, אם הוא טועה, הוא מתנגש במכשול. ככל שהשלבים מתקדמים השחקן כבר לא מקבל כרמז את צורת המחווה ועליו להציגה למצלמת העומק כראוי. “המשחק שלנו לא רק מלמד את שפת הסימנים אלא גם נותן משוב לשחקן לגבי טיב המחווה שהוא עושה בידיים באמצעות כלים בתחום הראייה הממוחשבת ורשתות נוירונים. השחקן משחק במשחק מגניב ועל הדרך מבלי שהוא כמעט ירגיש הוא לומד שפה חדשה”.

למקום השני הגיעה קבוצת אשר פיתחה מערכת לסריקה תלת מימדית של משחקי קוביה ולמקום השלישי קבוצת סטודנטים עם משחק ללימוד איות לילדים. בציון לשבח זכתה קבוצת סטודנטים מהטכניון אשר בנתה דובי מזהה צבעים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.