המודל הניסויי "פה-אתיקה" יוצג למשרד החינוך ע"י בית הספר טשרניחובסקי בחיפה

ירון כרמי בכתבת וידאו עם צוות בית הספר טשרניחובסקי בחיפה

דורון וינברג - מנהל בית הספר טשרניחובסקי בחיפה (צילום - ירון כרמי)

צוות בית הספר טשרניחובסקי בחיפה פיתח, במהלך חמש שנים,  מודל אשר נועד לפתח את יכולת התקשורת הבין-אישית של התלמידים, זאת בנוסף ליכולת לקרוא ולפרש שפת גוף, להתחשב באחר במהלך השיחה ואף לנאום מול קהל. המודל יוצג למשרד החינוך וייתכן שבעקבות זאת, יוטמע בבתי ספר נוספים בישראל.

ביום הפתוח הוצג המודל להורי התלמידים והתקיימה התנסות חווייתית בכיתות.

צפו בווידאו מהיום הפתוח:

דורון ויינברג (מנהל בית הספר טשרניחובסקי):

צוות בית הספר מפתח את המודל במשך 5 שנים, בשיתוף אגף ניסויים במשרד החינוך.

המודל נועד לאמן את הילדים לדבר אחד עם השני, תוך התכלות על האחר, התבוננות בשפת הגוף שלו והתחשבות בה לצורך הפעולה החברתית. אנו משתמשים גם בפנטומימה ותאטרון בכיתות א'-ב'. כך הילד לומד להתחשב בחברו גם מתוך התבוננות וקריאת מצב הרוח שלו. פיתחנו שיטה של הוראה דיאלוגית, במסגרתה המורה מתפקדת כמנחה.

לאחרונה חנכנו משחק קבוצתי אשר מלמד את הילדים על רגש האמפתיה. במסגרת המשחק, פועלים הילדים יחד להצלת תושבי כפר נידח. הם פותרים כתב נידח בקבוצה, למען מטרה הומאנית משותפת.

למודל הזה ישנה השפעה חיובית על האווירה בכיתה. ברגע שהילדים מכבדים אחד את השני ועובדים יחד, המודל עובד ומורגש בחיי היום-יום של בית הספר.

בחודש אפריל 2018, יוזמן צוות בית הספר לוועדה של האגף לניסויים ויוזמות חינוכיות במשרד החינוך. ארזנו את המודל שלנו כמוצר שלם, לצורך ההערכה. אני מקווה שבעקבות ההערכה, המודל שלנו יופץ בבתי ספר נוספים בישראל.

דורון וינברג – מנהל בית הספר טשרניחובסקי בחיפה (צילום – ירון כרמי)

ירדנה כהן – מורה מחנכת בכיתה ו'

יש ילדים אשר יכולים לשבת בכיתה במשך שנים, מבלי להכיר את הילד אשר יושב לידם. המודל פותח חלון לאותו ילד ומעודד היכרות בין הילדים. אנחנו מתרגלים תנועה ושיחה בכתה. לעתים אנו מתרגלים שירה ותנועה עם מוזיקת רקע. הפעילות מעודדת שחרור ממתחים בין אישיים ואווירה רגועה יותר בכתה.

ירדנה כהן – מורה מחנכת בבית הספר טשרניחובסקי בחיפה (צילום – ירון כרמי)

לא ניתן להגיב