באנר טירת כרמל עצמאות

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מורים בעיר חיפה מוחים על היעדר מקומות חנייה ליד בתי הספר | עיר במצוקת חניה

לטענת מורים בבתי הספר השש שנתיים בעיר חיפה, לא ייתכן שהם יצטרכו לשלם מאות שקלים בחודש עבור חנייה, כשהם בעבודה, בגלל שבתי הספר ממוקמים באזורים ללא חנייה.

"ב-8 בבוקר אני אמורה לעמוד בכיתה וללמד", אומרת מורה באחד מבתי הספר, "אני לא יכולה להחנות רחוק ולהגיע לכיתה אחרי ריצה של מאות מטרים ואין לי גם זמן אם אני רוצה להגיע לפני הצלצול"


מורים בבתי ספר שש שנתיים בחיפה טוענים כי ליד רוב בתי הספר בעיר כמעט ולא ניתן להחנות ללא תשלום. לטענת מורים, גם עובדים אחרים בעיר נפגעים בגלל בעיית החנייה, אך המצוקה שלהם נבדלת בכך שהמורים מחויבים בשעה 8:00, על פי רוב, לעמוד מול הכיתה, ולכן אין להם אפשרות לחפש חנייה ללא תשלום או ללכת מרחק גדול מהרכב לבית הספר. שערו בנפשכם מה קורה כאשר בדיוק באותה דקה יש שבר ענן וגשם שוטף…

בנוסף, מורה שמדי יום מפעיל שירות פנגו על מנת להחנות סמוך לבית הספר, ישלם כ-400 ש"ח, אם הוא עובד במשרה מלאה, מה שאומר שעלות החנייה יכולה להוות 5% מהשכר (אם השכר הממוצע נטו של המורה הוא 8,000 ש"ח). לטענת מורים, שחלקם מועסקים על ידי עיריית חיפה (מורים בבתי הספר התיכוניים בעיר הם עובדי עירייה, מלבד המורים בבתי הספר אליאנס והריאלי) לא ייתכן שהם יאלצו לשלם סכום כל כך גבוה, כשהם בסך הכול מנסים לפרנס את עצמם ואת המשפחות שלהם.

בית ספר אליאנס

המורים בבית הספר אליאנס מחנים את הרכבים מול בית הספר ומי שמגיע מאוחר יותר נאלץ להיכנס לשכונת רמת אלון ולהחנות בחנייה מרוחקת. ליד הכניסה לבית הספר יש חנייה להנהלת בית הספר עם מחסום. לטענת מורים שמחנים מול בית הספר (על הכביש של עמק השמש) לעתים הם חוזרים לרכבים בסוף יום העבודה ומגלים דפיקות על הרכב ולא ניתן לדעת מי פגע ברכב. במקום לא מוצבות מצלמות ותושבים רבים ומורים נוסעים במהירות בין כלי הרכב, וגם כשהם פוגעים באחד הרכבים, לעתים רחוקות מאוד הם עוצרים ומשאירים פרטים. מי שמגיע לקראת השעה 8 כבר לא יכול למצוא חנייה מול בית הספר ונאלץ להיכנס לשכונת רמת אלון על מנת להחנות.

לפעמים מורים מחנים כל כך רחוק בתוך השכונה עד כדי כך שהם הולכים 15 דקות עד בית הספר. כמובן, שזו לא הליכה שאי אפשר לעמוד בה, אבל אם מורה מגיע לבית הספר מעט לפני תחילת הלימודים, אין לו סיכוי להגיע בזמן לשיעור. לטענת מורים לעתים הם מגיעים מאוחר, כיון שהם מחכים שגן הילדים של הילד שלהם יפתח ולאחר מכן הם צריכים לנהוג משכונת המגורים שלהם לבית הספר, וזו הסיבה שהם מגיעים מאוחר ובקושי מצליחים להיכנס לכיתה בזמן.

חוגים

בית הספר השש שנתי חוגים נמצא צמוד לבית החולים אלישע. בית הספר נמצא ברחוב יאיר כ"ץ, שבו כמעט ואין אפשרות להחנות. מורים שמגיעים מוקדם יכולים לחפש חנייה ללא תשלום ברחובות סמוכים וללכת לבית הספר. מורים שמגיעים לקראת תחילת השיעור הראשון יכולים להחנות רחוק וללכת ברגל או להחנות בכחול לבן ולשלם על פנגו. יש לציין, שבימים אלה נבנה בית ספר חדש ברחוב חנה סנש, כך שבעייתם של המורים היא רק לשנים הקרובות עד שהמבנה יהיה מוכן. נכון לעכשיו החנייה סביב בית הספר היא מאוד בעייתית כיון שהמורים מתחרים גם במי שמגיע לבית החולים אלישע, שבו מלבד בית החולים יש גם רופאים פרטיים רבים שמקבלים מטופלים.

חניה על מדרכה מול חטיבת הנעורים ליאו באק (צילום: נגה כרמי)

חטיבת הנעורים ליאו באק

בית ספר ליאו באק נמצא ברחוב טשרנחובסקי בכרמל צרפתי צמוד למכללת גורדון. מצוקת החניה של תושבי הרחוב, הסטודנטים והעובדים במכללה ובבית הספר היא לא נתפסת. מורים מגיעים לבית הספר לפני השעה 7:00 על מנת למצוא חניה קרובה לבית הספר ללא תשלום. מי שמגיע לקראת השעה 8 יכול לבחור אחת משתי חלופות. או להחנות יחסית קרוב ולהפעיל פנגו כל היום או להחנות במרחק של מעל 10 דקות הליכה ללא עלות.

מכה קשה גם בכיס ופגיעה בכלכלת משפחות המורים

"הבעיה שלי היא מורכבת", אמרה לחי פה מורה בבית הספר שגרה במרכז הכרמל, "אני אימא לשני ילדים, כשהבן הקטן שלי עדיין בגן חובה. הגן הוא גן עירייה והוא נפתח בשעה 7:30. אני האימא הראשונה בגן כל יום ועדיין עד שאני נוסעת מהגן לבית הספר, אני מגיעה לבית הספר 10 דקות לפני תחילת הלימודים. אני המורה, אני חייבת בשעה 8:00 לעמוד מול התלמידים בכיתה. אני לא יכולה להחנות במרחק של 2 ק"מ ולהתחיל לרוץ לבית הספר. מה שאומר שכמעט כל יום אני מפעילה פנגו מ-8 בבוקר ועד שאני מסיימת ב – 15. יש חודשים שאני מוציאה 400 ש"ח רק על הפנגו ליד בית הספר. אני מורה, אני לא מרוויחה מליונים, ולא יכול להיות שכשאני הולכת לעבודה על מנת לפרנס את הילדים שלי, חלק לא מבוטל מהשכר שלי הולך לתשלום על חנייה. מה אני מבקשת? בסך הכול לדאוג שאני אוכל לשים את הרכב שלי ליד העבודה בלי לשלם".

מכללת גורדון בפתרונות יצירתיים:

יש לציין, שמכללת גורדון חשבה על מגוון פתרונות יצירתיים על מנת להקל על העובדים והסטודנטים. אחד הפתרונות הם הרכבל שמגיע עד סטל המאריס, סמוך למכללה ולבית הספר. בימים גשומים משביתים את הרכבל, וסטודנטים ומורים ממתינים עד שמזג האוויר ישתפר. מובן, שמורה לא יכול לקחת סיכון שהוא יאחר לכיתה כי יש גשם.

החניה שלייד הרכבל בבת  גלים: פתרון יצירת במכללת גורדון

הרכבל משכונת בת גלים לסטלה מריס (צילום: ירון כרמי)

עירוני א'

בית ספר עירוני א' נמצא בקריית אליעזר, לא רחוק ממרפאת לין. קשה מאוד בבקרים למצוא מקום חנייה פנוי ליד בית הספר או ברחובות הסמוכים. הבעיה עוד יותר מורכבת עבור מורים שמתחילים ללמד משעה 9:00.

"כשאני מתחילה ללמד בשיעור ראשון", אמרה מורה בבית הספר התיכון, "אין מה לעשות, הילדים שלי כבר גדולים, ואני לא מסיעה אותם לגנים או לבתי הספר, ולכן אני פשוט יוצאת מהבית שעה לפני שאני מתחילה ללמד, ואני מוצאת חניה די בקלות. הבעיה מתחילה בימים, שאני מתחילה ב-10. אם יש לי יום מ-10 עד 15 או יותר, אין לי שום סיכוי להחנות בלי לשלם על כל יום החנייה. לפעמים אני מוצאת את עצמי יושבת בבית ומתלבטת מה עדיף, להגיע ב 7:00 בבוקר, על אף שאני מתחילה ללמד ב-10 בבוקר או לשלם על יום חנייה.

זה לא הגיוני שאני בסך הכול רוצה להגיע לעבודה שלי וללמד, ואני אמורה לשלם סכום לא מבוטל מדי חודש על מנת לעשות את זה. לא מזמן אחת המורות הפעילה פנגו נכנסה לכיתה ללמד. אחרי שעתיים היא הייתה אמורה להאריך את הפנגו באפליקציה בנייד, אבל היא הייתה מול כיתה ולימדה, והיא שכחה. כמובן, היא נזכרה כשהיא יצאה מבית הספר והתחילה ללכת לכיוון הרכב, אבל זה היה מאוחר וחיכה לה קנס על הרכב. כל הזמן זה קורה לנו. אנחנו מפעילות פנגו, ושוכחות אחרי שעתיים או אחרי 4 שעות להאריך אותו. ואז מחכה לנו קנס של 100 ש"ח, שבחלק מהמקרים אנחנו מייד משלמות ובחלק מהמקרים שוכחות ומשלמות כפל קנס. למה אני צריכה לעמוד בכיתה ובמקום לחשוב על התלמידים ועל חומר הלימוד, לחשוב האם זכרתי להאריך את הפנגו והאם כבר עברו שעתיים או עוד לא?"

עירוני ה'

בית הספר השש שנתי עירוני ה' נמצא ברחוב הביכורים במרכז הכרמל. בית הספר צמוד לבריכת מכבי, והמורים ומי שמגיע לשחות בבריכה נאבקים על אותן חניות בכל בוקר. המורים בבית הספר מחנים את הרכבים ברחוב ביכורים, שלא מסומן בכחול לבן או ברחוב האסיף (בבית הספר יש שני מבנים, הראשי ברחוב הביכורים "העליון", והקטן יותר, "התחתון" ברחוב האסיף). מורים שמגיעים מוקדם מצליחים למצוא חנייה, אבל מי שמגיע קרוב ל-8 יתקשה מאוד למצוא חנייה. מובן, שבימי שישי בהם יש אירועים במרכז הכרמל, בלתי ניתן למצוא חנייה ליד בית הספר. כמו בבתי ספר שש שנתיים רבים, במהלך השנה המורים מוצאים את עצמם מתמודדים על מקומות החנייה גם מול תלמידים בכיתה י"ב, שמתחילים להגיע מדי פעם עם הרכב ללימודים ולמבחני הבגרות.

בסמ"ת

הבעיה של המורים מבית הספר בסמ"ת היא זמנית, בגלל שבסוף השנה בית הספר עוזב את שכונת הדר. נכון להיום, רחוב מסדה עמוס רכבים לאורך כל שעות היום, ובבקרים כמעט בלתי אפשרי למורים למצוא מקום חנייה ליד בית הספר. הבעיה של המורים בבית הספר לא שונה בהרבה מבעייתם של תושבי הרחוב, ששוב טוענים שכשהם מגיעים להחנות ליד הבית, הם לעתים קרובות נאלצים לעשות מספר סיבובים ברחוב, עד שהם מצליחים למצוא חנייה. לאחרונה, בגלל שיפוץ הרחובות הסמוכים הבעיה ברחוב עוד החריפה. אם קודם מי שלא מצא חנייה ברחוב מסדה היה יכול להמשיך לרחוב השלום (פנייה ימינה שמאפשרת להתחבר לרחוב בן יהודה), היום הרחוב הוא ללא כניסה מרחוב מסדה והתנועה ברחוב היא חד סיטרית מבר יהודה למסדה.

בית הספר בסמ"ת – רחוב מסדה – אל תחפשו חניה, כי אין (צילום – ירון כרמי)

מעיריית חיפה: לא התקבלה תגובה עד לרגע סגירת הכתבה

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

מינויים חדשים בבית החולים רמב"ם

ד"ר יולי וולוביק סמוחה – מונתה לראש רשות המחקר בבית החולים ד"ר וולוביק בעלת דוקטורט בביולוגיה מולקולארית, הינה חוקרת בתחום חקר המוח ותהליכי ההזדקנות; בין...

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 30/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, חמישי 30/5/24 יתקיים בשעות הצהרים בשטח מכון דוד בקריות ניסוי מתוכנן...

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...