באנר גורדון 230524

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

תערוכת ״בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה״ עוברת מקום

תערוכת הציורים "נוסטלגיה חיפאית - בתי הקולנוע של פעם״ של ד״ר דוד בר און אשר...

התנגדות נחרצת למועצה תעשייתית במפרץ חיפה: סיקור הדיון בוועדה הגיאוגרפית – 05/11/2017

ביום א', ה-5/11/17, נערכה ישיבה של הועדה הגאוגרפית של משרד הפנים בנושא הקמה של מועצה תעשייתית במפרץ חיפה, שתכלול את מתחם התעשייה הפטרוכימית. מדובר על הוצאה של מתחם התעשייה במפרץ מהידיים של עיריית חיפה לטובת מועצה מקומית חדשה, שתורכב מייצוג שווה של שלושה גורמים: הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה והתעשייה עצמה. כלומר, הרשויות המקומיות תקבלנה ייצוג בגודל שליש מהמצב כיום ואשר שווה ערך למעמד ולכוח של נציגי התעשייה! ירידה מ-100% ל-33%.

 

ייצוג שווה בין התושבים לבין התעשייה. ירידה מ-100% ל-30%.

 

צפו בסרטון המסכם את הדיון:

מועצה תעשייתית בלב מטרופולין ענק – אין לכך אח ורע.

 

מי צריך את המועצה התעשייתית הזאת?

לטענת פעילות הסביבה אלה נווה וחנה קופרמן, יש כוונות אפלות מאחורי הכוונה להקים מועצה תעשייתית:

הפגנה נגד הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה (צילום: עמרי שפר)

 

חנה קופרמן ואלה נווה מסרו לחי פה

כדי לאפשר את הרחבת התעשייה הפטרוכימית – מקימים את המועצה בלי שיהיה פיקוח ציבורי

 

עו"ד רשף חן, יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה (צילום: עמרי שפר)

יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, עו"ד רשף חן, מזהיר בדיון:

אם האזור הזה יפסיק להיות שייך לרשות שחברה באיגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, באותה שנייה איבדנו את הסמכויות שלנו לגבי האזור הזה. אנחנו יותר לא יכולים לפעול בו, לא יכולים להיכנס אליוף, לא יכולים לדגום אותו, ולא יכולים לדבר עליו, כי נשללות מאיתנו סמכויות. אז תאורטית אפשר לפתור את זה על-ידי זה שהרשות החדשה שתקום תצורף לאיגוד, אבל אז צריך לשאול "אז מה אתם בעצם מנסים לעשות כאן?" – עו"ד רשף חן, יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה(הגוף האמון על הניטור במפרץ כיום)

איגוד הערים הוא הגוף האמון כיום על ניטור הזיהום במפרץ חיפה. האיגוד מורכב מ-12 רשויות מקומיות ברחבי המפרץ לצורך ניטור וטיפול בסוגיות סביבתיות, לרבות זיהום האוויר ואחרות. האיגוד מתפקד כהכלאה בין הרשויות המקומיות לבין המשרד להגנת הסביבה, אשר אחראי כיום מצדו על האכיפה של חריגות הזיהום אותן האיגוד אמור לזהות.

הוועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים – הדיון על הקמת מועצה תעשייתית בחיפה – בקריית הממשלה (צילום: עמרי שפר)

המצב כיום דורש שיפור דחוף ומשמעותי אך מועצה תעשייתית היא לא הפתרון, היא רק תחריף את הבעיה

צריך להגיד את האמת, המצב הנוכחי הוא לא טוב – הניטור הוא לא טוב והאכיפה היא לא טובה. אבל, לבוא ולהגיד "בואו נתקן את זה בכך שניתן לתעשייה לאכוף את עצמה" – זה בוודאי לא הפתרון. צריך לשפר את המנגנונים הנוכחיים. כראיה לכך, משרד הבריאות ומתכננת מחוז חיפה במשרד הפנים התנגדו לחלוטין להקמת מועצה תעשייתית:

נציג משרד הבריאות התנגד למועצה התעשייתית

הקמת המועצה לדעתנו זה בעצם דבר שיחזיר אותנו 50 שנה אחורה. ואם אנחנו נשים את האכיפה בידיים של המועצה יש חשש לניגוד אינטרסים.  – נציג משרד הבריאות

נציגי המפעלים ונציגי הרשויות המקומיות, על-פי פקודת המועצות המקומיות,זהים בכוח במועצה התעשייתית. יוער כי כנגד חלק מהמפעלים היו בעבר ועומדים כיום כתבי אישום על הפרת החוקים שהמועצה התעשייתית אמורה לפקח עליהם. על-כן, אין זה ראוי בנסיבות אלה ליצר מצב שכזה אשר מאפשר למפעלים המייצרים סיכונים והשפעות סביבתיות ונדרשים לאכיפה משמעותית ופרטנית לצורך הגנה על האוכלוסייה הסובבת להיות שווי ערך במשקלם במועצה התעשייתית לנציגי התושבים.

(ציטוט מתוך מכתבה של מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד)

אלה אלכסנדרי – דמות בולטת בתחום הסביבה בחיפה (צילום: עמרי שפר)

דבריה של אלה אלכסנדרי, דמות בולטת בתחום הסביבתי בחיפה, אשר השתתפה בדיון:

כל הגורמים שדיברו, דיברו נגד הקמת מועצה תעשייתית כגורם במפרץ. אני חושבת שזאת תפיסה נכונה, אני מקווה שהועדה תגיע להחלטה הזאת. יש פה מיליון תושבים סביב עוטף המפרץ ובוודאי שלא ניתן לחשוב אפילו שהמפרץ ייגרע מזכותם להשפיע על מה שקורה שם, ולתת רק לבעל ההון, לבעל האינטרס המקומי, התעשייתי, לקבל את ההחלטות שקשורות בשטח שמשפיע על מעל מיליון תושבים. – אלה אלכסנדרי

 

לסיכום, מדובר, כלשונם של חברי הועדה הגאוגרפית, בהליכה שנים אחורה בכל ההתקדמות לקראת מפרץ נקי ובריא, ועל-כן אנחנו כמובן מקווים שהמועצה הזאת לא תקום. נמשיך לדווח מהשטח על התפתחויות.

 

לפיד בוער במתחם בתי הזיקוק במהלך הדיון

עוד בעניין רעיון המועצה התעשייתית:


מאיגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה, נמסר לחי פה בתגובה:

רשף חן יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה הופיע היום בוועדת הגבולות על מנת להביע את התנגדות האיגוד ו 12 הרשויות החברות באיגוד נגד הקמת מועצה תעשייתית.

עו"ד חן הבהיר לוועדה כי הקמת מועצה כזו תשלול את סמכויות הפיקוח והאכיפה של איגוד ערים ביחס למתחם בז"ן ותביא למצב אבסורדי שבו במקום מנגנון פיקוח ואכיפה מקצועי, יעיל מיומן שנותן דין וחשבון לציבור ושמתוקצב ע"י אגרות שמשולמות בהתאם לעקרון המזהם משלם. תוקם מועצה נעדרת יידע ויכולות ותשלט ע"י התעשיינים עצמם (שאין להם עניין באכיפה ).

מדובר ברעיון תמוה של חזרה למצב אקסטריטוריאלי שבו מדינת ישראל היתה גם בעלת המפעלים וגם הגורם המפקח והוא שהביא על מפרץ חיפה את האסון האקולוגי שאיתו אנו מתמודדים בעשור האחרון.

עו"ד חן : " הרעיון של הקמת מועצה תעשייתית שמשחרר את המפעלים מהפיקוח של תושבי המפרץ הוא בלתי סביר באופן קיצוני אני מתקשה להאמין שהוועדה תאמץ אותו .

אין לי ספק כי אם חלילה הוועדה תסכים אזי הציבור לא יסכים לקבל את הנושא ובאין ברירה הנושא יגיע לבגץ אזי בגץ ימנע הקמת מועצה כזו "

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

עמרי שפר
עמרי שפר
עמרי שפר - חיפאי, פעיל בנושאי סביבה וחברה

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 30/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, חמישי 30/5/24 יתקיים בשעות הצהרים בשטח מכון דוד בקריות ניסוי מתוכנן...

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...

הפתעה מרגשת: לידה לא צפויה במרכז רפואי זבולון של כללית

אישה הריונית שהגיעה לבדיקה שגרתית במרכז בריאות האישה בזבולון יצאה מהמרכז עם תינוקת טרייה בידיה.אילנית ביטון, מנהלת צוות האחיות החדשה במרכז בריאות האישה במרכז...