הרחבת בתי הזיקוק: יהב מבקש דיון חוזר במועצה הארצית

כחלון, תעשה טובה


09_-_יונה_יהב_בכנס_של_משה_כחלון.jpg

יונה יהב בכנס הבחירות של של משה כחלון בקסטרא – יחסים חמים

השבוע שיגר יונה יהב מכתב לאביגדור יצחקי, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבניה, בבקשה לקיים דיון חוזר בתכנית הרחבת בתי הזיקוק – חפאג/1200/ב.

בקשה זו משוגרת בסיטואציה שנויה במחלוקת במה שנוגע להליך הסטטוטורי.
מצד אחד, ההליך למעשה הסתיים, כאשר וועדת הערר דחתה את העררים שהגישו נציגי ארגונים שונים נגד תכנית ההרחבה (יהב לא הגיש התנגדות בזמן).

מצד שני קיימת הבטחה של כחלון, אשר ניתנה לאביהו האן, לדון שוב בתכנית. הבטחה זו ניתנה במהלך ההפגנה מול ביתו של כחלון בחודש שעבר.

בקשתו של יהב שוגרה לאחר שנודע לו, לדבריו, כי אביגדור יצחקי מתכוון למעשה "למסור דיווח" למועצה הארצית ולא לקיים דיון חוזר. כך שלמעשה קיים חוסר בהירות באשר לכוונותיו של כחלון.

כזכור, במהלך ריצתו של כחלון לכנסת וגם לאחריה, הפגינו יהב וכחלון שיתוף פעולה ויחסים חמים במיוחד, בעיקר כאשר התמנה יהב לתפקיד "ראש מטה הבחירות של כחלון בצפון". חלק מההתכנסויות של מטה כחלון אף התקיימו בבניין העיריייה.

כעת, עם מיצויו של ההליך הסטטוטורי נותרו ליהב שתי אופציות:
1. להפעיל את ההתחיבויות של כחלון, החיפאי, ולקוות שכחלון יפתח מחדש את ההליך.
2. להתחיל בהליך משפטי נגד הרחבת בתי הזיקוק.

לגבי האופציה השנייה (המערכה המשפטית), אם יהב יתחיל בהליך משפטי, עומדים לפניו מספר מסלולים משפטיים ולא ברור באיזה מהם הוא יבחר.
מה שכן ברור הוא שנפלו פגמים מהותיים באישור תכנית ההרחבה, בעיקר במה שנוגע לחוות הדעת אשר מסרו נציגי המשרד להגנת הסביבה ממחוז חיפה.
כזכור, מנהל המחוז של המשרד להגנת הסביבה הורחק לאחרונה מטיפול בתיק בתי הזיקוק, לאחר שנחשף כי הוא "נגוע" ניגוד עניינים חמור. זאת לאחר שעובדים תחת ניהולו מסרו תצהירים כאלה ואחרים הנוגעים לתכניות ההרחבה.

עובדה חדשה נוספת שהתגלתה במהלך אישור תכנית ההרחבה היא הסקר האפידמיולוגי אשר פורסם וחושף חשד כבד לתחלואה עודפת בחיפה (סקר אותו מיהר השר ליצמן לבטל, כמובן). ממצאים אלה יכולים להוות עילה משפטית לעצירת ההליך, מכיוון שהם מטילים ספק על אמינות תסקירי ההשפעה על הסביבה אשר פורסמו במהלך אישור התכניות.

המכתב – יהב מבקש מאביגדור יצחקי לדון שוב בתכנית
המכתב_-_יהב_מבקש_מאביגדור_יצחקי_לדון_שוב_בתכנית.jpg

המכתב – יהב מבקש מאביגדור יצחקי לדון שוב בתכנית

בזן - חפאג/1200/ב

תגובה
  1. נחנקנו יונה, נחנקנו אמר/ה

    הוא לא באמת נלחם בבז"ן כי מקווה לחזור לחיק דירקטוריונים שיעשו לביתו אחרי שיפסיד בבחירות הקרובות…

לא ניתן להגיב