עשרות הפגינו מחוץ לבית המשפט בחיפה נגד הרחבת בז”ן בזמן הדיון בעתירה נגד התכנית

שנהב לסרי בהפגנה נגד הרחבת בתי הזיקוק - 28.1.2018 (צילום - חגית אברהם)

עשרות תושבים, פעילים ותלמידים הגיעו היום (א’, 28/1/2018) לכניסת בית המשפט המחוזי בחיפה, והפגינו נגד  אישור התכנית.

המפגינים התחילו בהפגנה לפני תחילת הדיון ובמהלך הדיון שארך שעות כאשר עיקר הטיעונים של הארגונים והרשויות העותרות (אדם טבע ודין, הקואליציה לבריאות הציבור ומגמה ירוקה, יחד עם עיריית חיפה והרשויות המקומיות הסובבות) הוא כי תחת מעטה של תכנית להסדרה סטטוטורית התקבלה הלכה למעשה תכנית של הרחבה בה ניתן לבז”ן אישור לבניית מתקני ייצור חדשים בצורה מזורזת ופגומה. אין בתכנית שקיפות לגבי המצב הקיים או המוצע לעתיד.

בנוסף, טוענים העותרים, אין אף תסקיר, הסוכם את כלל הפליטות המזהמות היוצאות מן המתחם כיום, כדי שניתן יהיה להתייחס לעקרון עליו הוסכם להפחתה הדרגתית בעתיד. אם לא די בכך, אז התכנית גם אינה מכילה סקר סיכונים משמעותי, המתייחס לאיום האסטרטגי הנוכחי על מפרץ חיפה ומדינת ישראל מגבול הצפון.

יותר בז”ן יותר סרטן

הפגנה נגד הרחבת בז”ן (צילום – חגית אברהם)

המפגינים הרימו שלטים עליהם נכתב בין היתר: “התעשייה המזהמת מסכנת את המשפחה שלי” – “יותר בז”ן יותר סרטן” – “זמנכם עבר – לא להרחבת בז”ן” – “הזיהום הוא הרוצח מספר 1″ ועוד. ובין הקריאות שנשמעו ” בחיפה לא רוצים לכלוך” – “לצמצם” – “יותר בז”ן יותר סרטן” ועוד…..

ח”כ יעל כהן – פארן (המחנה הציוני) בראיון לחי פה:

“הרחבת בז”ן לא צריכה היתה להיות מאושרת מלכתחילה, ולא היתה צריכה להיות מאושרת גם בצמצום שלה. בז”ן היא הגורם המזהם ביותר בישראל. תושבי מפרץ חיפה צריכים להפסיק לחיות תחת זיהום האוויר”.

חבר מועצת העיר ויו”ר הירוקים של חיפה, אביהו האן ומועמד לראשות העיר בראיון לחי פה:

 “הגענו לבית המשפט כדי לומר לממשלת ישראל לא נאפשר את הרחבת בז”ן. במשך שלוש שנים עררתי כנגד ההרחבה הזאת והצלחנו לצמצמם אותה לחמישה אחוז, אבל חמישה אחוז זה אומר עוד זיקוק, עוד זיקוק עוד זיהם לתושבי חיפה ולזה אנחנו לא מוכנים”.

לירי גושן, ממועצת התלמידים של תיכון קרית חיים בראיון לחי פה:

“אנחנו לא רוצות שירחיבו כאן את המפעלים. החיים שלנו, של החברים שלנו של המשפחות שלנו. אני חושבת שאין שום תשלום ומחיר של כסף שיכול להצדיק את החיים שלנו”.

שנהב לסרי, ממועצת התלמידים של תיכון קרית חיים בראיון לחי פה:

שנהב לסרי בהפגנה נגד הרחבת בז”ן (צילום – חגית אברהם)

“הבריאות שלנו היא מעל לכל. אנשים שלא גרים באזור לא יודעים כמה זה ולא מודעים כנראה לאחוזי התחלואה וזה רק עולה משנה לשנה, וההרחבה הזאת תגרום ליותר אחוזי תחלואה”.

ראש עיריית חיפה יונה יהב:

“חיפה אינה החצר האחורית של תעשיית המזהמים”.

ראש עיריית חיפה יונה יהב בכניסה לדיון בעתירה נגד הרחבת בז”ן (צילום – סמר עודה)

 

חבר מועצת העיר אביהו האן בהפגנה נגד הרחבת בז”ן (צילום – חגית אברהם)
ח”כ יעל כהן פראן בהפגנה נגד הרחבת בז”ן (צילום – חגית אברהם)

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.