דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

המגדל בכיכר ספר – תכניות, תחבורה, צפיפות, התנגדויות

תקציר העלילה: הועדה המקומית חיפה בראשות יונה יהב אישרה הקמת מגדל בן 22 קומות באזור הצפוף של כיכר ספר, ציר מוריה, חיפה. תושבים רבים התארגנו להתנגדות לפרויקט ופועלים יחד לעצירתו. התושבים טוענים בעיקר לבעיות תחבורה קשות שקיימות היום ולא טופלו במסגרת התכנית, בעיות חניה ובעיות נוספות שיוצר המגדל האדיר הזה. אנחנו במערכת חי פה עוקבים אחר התקדמות התכנית ומביאים לכם כאן ידיעות נבחרות במהלך הפרויקט, כולל אירועים קרובים

[bs-thumbnail-listing-2 columns="4" title="המגדל בכיכר ספר בחיפה" tag="341" count="4" pagination-show-label="0" pagination-slides-count="3" slider-animation-speed="750" slider-autoplay="1" slider-speed="3000" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="slider"]

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מערכת חי פה - חדשות חיפה
מערכת חי פה - חדשות חיפה
תכנים מחדר החדשות של חי פה - תאגיד החדשות של חיפה והסביבה מייל למערכת: [email protected] צרו קשר: 052-2410689

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

 1. באסיפה הערב השתתפו כ-100 תושבי השכונה ושכונות אחרות הסמוכות לציר מוריה.
  חבר הוועד ד"ר דרור צרניק הציג את הפעילות עד כה ואת הצפי לעתיד בנושא ההתנגדויות.
  יו"ר פורום כרמל, רמי חן, הציג את הפרויקט, ואת ההטבות וההקלות המופלגות שהעיריה העניקה ליזם, ואת המשמעות לתושבי השכונה וציר מוריה.
  היזם הוזמן לשאת דברו, והסביר שמדובר בפרויקט צנוע, שתורם לסביבה.
  האדריכל שמואל גלבהרט הוזמן להציג את עמדתו, והסביר שחילוקי הדיעות בין היזם לתושבים נובעים מכך שהתושבים לא שותפו בתהליך.
  ירון חנן הוזמן הציג את עמדת הירוקים בעניין תגבורי הבניה המוגזמים בחיפה.
  מספר תושבים הביעו במהלך האספה תרעומת על התנהלות הרשויות מול היזמים, ועל חוסר האונים שהם חשים.
  הח"מ ערך משאל בקרב המשתתפים בעניין שיתוף הציבור בקביעת אופי השכונה. כמעט כל המשתתפים הצביעו בעד שיתוף הציבור, ומשתתף אחד נמנע.
  62 תושבים כתבו מכתבי התנגדות וחתמו עליהם בנוכחות עו"ד. 12 תושבים שלא יכלו להגיע ביקשו לאפשר להם להגיש התנגדות במועד אחר.
  המועד הנוסף להגשת התנגדויות וכן לשיפור התנגדויות שנחתמו היום הוא יום א' ה-19 בחודש, בין השעות 19:00-20:00. נא להתקשר אלי לצורך תיאום.
  3 תושבים ביקשו להצטרף לוועד הפעולה.

  קישור להזמנה שנשלחה לקראת הכנס:

  הודעה זו היא מטעם וועד "תושבים להצלת ציר מוריה".
  עורך ההודעה: אבי הראל – טלפון 054-453-4501
  לחתום על העצומה הקליקו – http://www.atzuma.co.il/haifa1
  אם קיבלת הודעה זו פעמיים, יתכן שחתמת כבר על העצומה. עמך הסליחה.

 2. כל הרעיון לאשר במקום זה מגדל הכולל קומות מגורים ומסחר שיחרגו מ- 10 קומות לא קביל. אם זה יהיה גודל הפרויקט בעתיד מדובר בנזק סביבתי ותקדים מסוכן לכל שאר ציר מוריה.יש להתאים את גובה מבני המגורים והמסחר לכל אורכו של קו הרכס למה שהסכמנו לו בעבר במרכז הכרמל: 9 קומות בלבד.

 3. 11 במאי, 2012

  עיקרי הדיון בוועדה המחוזית ב-9 במאי 2012 בעניין המגדל של ככר ק. ספר


  נכתב ונערך על ידי נציגי וועד "תושבים להצלת ציר מוריה"
  בדיון בוועדה הציג הארכיטקט מטעם משרד משה צור (המייצג את היזם) חלופות לתכנית המגדל, על פי דרישת הוועדה המחוזית (של משרד הפנים), ונציגת מהנדס העיר הסבירה מדוע העיריה תומכת בחריגות ממסמכי המדיניות. הדיון היה פתוח לציבור. למרות פניה של פורום ציבורי כרמל, הוועדה המחוזית לא העבירה את התוכניות המתוקנות לעיון התושבים לקראת הדיון. כ-30 תושבי השכונות הגובלות עם ציר מוריה מימשו את זכותם לשמוע את מהלך הדיון. הדיון התקיים באוירה טובה וללא הפרעות, וניכר היה שנציגי היזם מבקשים לשכנע את נציגי התושבים להסיר את התנגדותם. בסיום הדיון, לפנים משורת הדין, יו"ר הדיון איפשרה לנציגי התושבים להביע את עמדתם. זאת בניגוד לוועדה המקומית (של העיריה), שבשום שלב לא איפשרה לנציגי התושבים להביע את דעתם.

  בראשית דבריו, הארכיטקט הציג חלופות נוספות, על פי דרישת הוועדה המחוזית, התואמת את מסמכי מדיניות הבניה בציר מוריה. בין החלופות שהוצגו היו שתי החלופות המקוריות (22 קומות ו-14 קומות) ושלוש חלופות נוספות, כולל בניה לגובה 6 קומות ו-9 קומות, שתואמות את מסמכי מדיניות הבניה בציר מוריה. הארכיטקט חזר על תרגיל ההונאה מהשנה שעברה, על פיו לכאורה הבניה לגובה מאפשרת תוספת של שטחי ציבור. הוועדה דחתה את הסבריו בנושא זה. כמו כן הוא חזר על הסיסמאות בנושא אייקונים בארכיטקטורה, ששבו את ליבו של ראש העיר, מבלי להסביר מדוע אייקון חייב להיות גבוה. בנוסף, נראה שהיזם הבין שאינו יכול להוליך שולל את הוועדה המחוזית בעניין הבניה לזוגות צעירים, הליך בו נקט בוועדה המקומית.

  כמו בדיון בשנה שעברה, גם הפעם הארכיטקט ניסה לשכנע שיש היגיון להסתכל על המגרש כאילו הוא בגודל של 2.5 דונם (שמאפשר בניה מאסיבית לפי 250%), מאחר ובעבר, (לפני תהליכי הפקעות לצרכי דרך), השטח אכן היה בגודל זה. באופן תמוה, נציגת העיריה הפגינה תמיכה בחריגה חסרת תקדים זו, והבהירה שהתמיכה היא נקודתית, לפרויקט ספציפי זה. מדבריה השתמע שלעירייה אין כוונה לאפשר שיטת חישוב מוזרה כזו לכלל התושבים. נראה שדו"ח מבקר המדינה שעסק בנושא לא הובן: הכלבים נובחים, והשיירה עוברת.

  כמו כן, היזם חזר והציג את התכנית לחניון מתחת לדרכים ציבוריות. על פי הצעת היזם, החניות שמשרתות כיום את תושבי השכונה יוחלפו במגרש שיספק בשעות היום 100 מקומות חניה בתשלום על ידי גורמים פרטיים. בנסיון להפעיל לחץ על הוועדה לאשר את החלופה המקורית של 22 קומות, הארכיטקט הסביר שההצעה של היזם לחניה ציבורית (בתשלום) אינה חלה על החלופות של 6-9 קומות.
  נציגת העיריה הסבירה שהעיריה יוצאת מגדרה לתמוך בפרויקט, מכיוון שהיא מעוניינת לפתור את מצוקת החנייה לאורך הציר על ידי חניונים תת-קרקעיים בככר ק. ספר ובאזור קולנוע שביט. נציגת העירייה לא היתה מסוגלת לענות לשאלת יו"ר הוועדה המחוזית והתושבים:
  1. כמה מקומות חנייה מבוטלים בגלל הפרויקט – הערכתנו כ-25 חניות ברחובות ק. ספר, איילון ומוריה.
  2. מדוע העירייה לא ביקשה להעביר את החניון לבעלותה ובכך להבטיח מחירים של חניון עירוני, חנייה חינם לתושבי האזור, ותפעול במשך כל שעות היממה.
  3. מדוע העירייה אינה מסדירה את כללי הפעלת החניון כך שישקפו את טובת הציבור.
  העירייה לא נשאלה, ואף לא נמקה מדוע אינה יכולה לדרוש הפעלת חניון גם עבור ההקלה של 180%, וכיצד העיריה תוכל להבטיח חניה לתושבים גם בשעות הלילה, וכיצד היא תתפעל את הדרכים שמעל לחניון.
  מומחה התחבורה מטעם היזם חזר כלאחר יד על התכנית שהוצגה בדיון הקודם, המציעה תנועה דו סטרית בקטע מרחוב קריית ספר. המומחה יצא ידי חובה על ידי הצגת מספרים על פי תקני תחבורה, אבל לא הציג ניתוח של הבעייתיות של תנועה דו-סטרית, בשילוב עם כניסה לחניון המבוקרת על-ידי רמזור, ואת המשמעות של ביקורת בטחון בכניסה לחניון בשעות של הסעות התלמידים לביה"ס הריאלי על התנועה ברחוב מוריה. נציגי היזם העירו שבעיית התחבורה בציר מוריה תיפתר לאחר שתופעל תכנית העדפת התחבורה הציבורית ברכס הכרמל, אבל לא היתה התייחסות לשאלות מתי תמומש התכנית, מה יקרה עד למימושה, ואיך העדיפות לתחבורה ציבורית יכולה למנוע את הפקק באזור הככר. למיטב הבנתנו, הוועדה לא נכנסה עדיין לעובי הקורה בסוגיה זו, שלדעתנו היא הקריטית ביותר בכל התוכנית, ללא קשר לחלופה שתיבחר בסופו של דבר.
  הארכיטקט התייחס כלאחר יד לבעיות הסביבה, כולל רוחות באזור המגדל והצללה לבתים הסמוכים מצפון לו. הועדה לא הקדישה דיון מעמיק לנושא זה, שהוא קריטי לתושבי הבתים הסמוכים למגדל. הדיון בנושאי התחבורה והסביבה התייחס לפרויקט זה בלבד. היזם לא נדרש להביא תוכנית שתתייחס להיבטים הללו עבור כלל המוקד של ככר ק. ספר.

  הוועדה איפשרה לארבעה נציגי התושבים להביע את עמדתם: פרופ' גדליה שלף, תושב רחוב איילון, הבהיר שבעיית התחבורה כיום היא קטסטרופה, ושמימוש התכנית יחמיר אותה ויביא אותה לדרגת אסון. ד"ר דרור צרניק, תושב רחוב ד'ישראלי, דובר וועד "תושבים להצלת ציר מוריה", הדגיש את מורת רוחנו מכך שהעיריה אינה מתעניינת בדעתם של התושבים, ולמעשה מתעלמת מצרכיהם. ברור לנו שיש ניגודי אינטרסים בין התושבים לבין היזם, אבל חבירתה של העירייה עם היזם, כנגד התושבים וכנגד האינטרסים הסביבתיים והציבוריים מעידה על חולשתה של העירייה. דרור ציטט את תביעתה של עמותת "אדם טבע ודין" במקרה דומה – כי "אין להרשות מגדלי מגורים באזורים שבהם אין תכנית מתאר", שזהו המקרה באזור זה. רמי חן, מזכיר פורום ציבורי כרמל, ציין את הצורך לדון בהשלכות התכנית על נושאי התשתית. האדריכל שמואל גלבהרט הביע תמיהה על כך שהעיריה מעודדת בניה מסיבית דווקא בשטחים שהם כבר בנויים, בניגוד למדיניות הארצית הרשמית, להפנות את הבניה המסיבית לשטחים שהם בהתחלת בניה. (כמו במורדות הכרמל ליד קסטרה)

  בשלב הסיכומים, סגנית ראש העיר, הגברת חדוה אלמוג, קראה לנציגי השכונה להפגש עימה לתיאום ציפיות. בקריאתה לא היה ולו רמז לכך שהיא מתכוונת לשנות את עמדת העיריה בעניין הפרויקט.
  לסיכום, ניכר שהיזם מבין כבר שיהיה לו קשה להתעלם מהאינטרסים של התושבים, אבל הוא עדיין ממשיך בתרגילים של אחיזת עיניים בנושאים של שטחי ציבור, חניה ותחבורה. להערכתנו, נוכחות של נציגי התושבים היתה השפעה על התנהלות הדיון, ונראה שבניגוד לוועדה המקומית, שמתעלמת מהאינטרסים של תושבי השכונות הגובלות בציר מוריה, הוועדה המחוזית נוטה לשמוע ולהתחשב בהם.
  בשאלות, הבהרות ותרומות, ניתן לפנות אל:
  אבי הראל 054-453-4501 [email protected]
  ד"ר דרור צרניק 052-830-5999

 4. המשך המאבק בתכנית של המגדל בן 22 הקומות בככר קרית ספר
  הזמנה לדיון הוועדה המחוזית -ביום ד' ה-09/05/2012 בשעה 10:30
  במשרד הפנים – "בניין הטיל", רח פלי"ם .., בקומה הרביעית
  בואו בהמוניכם! נוכחותכם משפיעה!
  http://www.atzuma.co.il/haifa1" onclick="window.open(this.href);return false;
  ועד הפעולה להצלת ציר מורייה שמח לשתף ולעדכן אתכם בהתקדמות מאבקנו נגד התוכנית
  להקמתו של בניין בן 22 קומות בככר ספר, שיגרום לבעיות תחבורה חמורות ויפגע באיכות החיים
  של תושבי השכונה.
  וועד התושבים להצלת ציר מוריה מייצג תושבים של שכונות מגורים באזור הציר, המעוניינים
  בפיתוח רכס הכרמל תוך שמירה על אופי הבניה לאורך הרכס. הוועד מתנגד לתוכניות לפיתוח לא
  פרופורציונאלי של ציר מוריה. הוועד כולל מתנדבים תושבי השכונה.
  1) עד כה הצלחנו לאסוף כ -30,000 ש'ח שמהווים כשליש מהעלות הצפויה של שכ"ט עו"ד,
  ומומחה תחבורה ומומחים נוספים. אספנו כ- 2,000 חתימות של אנשים המתנגדים
  לפרויקט. ניתן לחתום )למעלה מאלף חתימות שם( באתר העצומה
  http://www.atzuma.co.il/haifa1" onclick="window.open(this.href);return false;
  2) השתתפנו בכל ישיבות הועדה המקומית של העירייה וכן בישיבות הועדה המחוזית וגם הבענו את עמדותינו בפני הוועדות השונות.
  3) פנינו למבקר המדינה וכתוצאה מכך, בדו"ח האחרון, המבקר מותח ביקורת חריפה על
  עיריית חיפה בתחומי התכנון בכלל ובעניין מגדל קריית ספר בפרט.
  אנו מבקשים מדיירי הסביבה להרים תרומה, שהרי הכסף שאספנו מהווה רק חלק קטן מכלל
  ההוצאות הדרושות לדיון בבית המשפט.
  כמו כן, נשמח מאוד אם אנשים נוספים מוכנים להטות שכם ולהירתם למאמץ המשותף בפעילויות
  השונות במאבק זה.
  להצטרפות למאבק ולתרומות כספיות ניתן לפנות אל:
  אבי הראל, טלפון 054-4534501
  ד"ר דרור צרניק, טלפון 052-8305999
  באימייל [email protected]
  http://www.atzuma.co.il/haifa1" onclick="window.open(this.href);return false;

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...