הדיון במספר הקומות שיאושרו לבניה במגדל בכיכר ספר בחיפה עבר לוועדה המחוזית

ההחלטה על גובה בניין בכיכר ספר תידון בוועדה המחוזית’ בניגוד לדעתם של סיעת הירוקים של חיפה. יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן פנה לראש העיר עינת קליש רותם וביקש ממנה להסביר מה המדיניות שלה לציר מוריה. קליש רותם השיבה שנצטרך להיעזר בסבלנות.

תוצאות ההצבעה על התכנית ברחוב מוריה 107

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה החליטה להעביר את הדיון במגדל בכיכר ספר (רחוב מוריה 107) לוועדה המחוזית כיון שהיזם יעקב פיינגולד הוא חבר מועצת העיר. בדיון לא השתתפו פיינגולד וחברי סיעתו, סגן ראש העיר דוד עציוני וחברת המועצה תמי ברק.

תכנית המגדל בכיכר ספר בחיפה
תכנית המגדל בכיכר ספר בחיפה

המגדל בכיכר ספר עובר מוועדה לוועדה כבר מספר שנים בגלל שפיינגולד חוזר ומבקש לבנות בניין גבוה יותר ממה שכבר אושר. כעת האישור לבנייה עומד על 13 קומות בלבד. יש לציין שיש אנשי נדל”ן לא מעטים בחיפה שסבורים גם הם שגם אם מגדלים גבוהים ברחוב מוריה ישנו את צביון הרחוב, זה בדיוק הרחוב הנכון להקים בו בניינים בני 20 קומות ויותר בגלל שהבניינים לא יפגעו בתושבים ויסתירו להם את הנוף מהחלון. בנוסף, יש הסוברים שציר מוריה יפרח, אם יגיעו אליו מאות דיירים חדשים, אשר יגורו בו וגם יבלו ליד הבית ויעשו קניות בחנויות על הציר.
מולם, המתנגדים, סבורים שגם 13 הקומות, שכבר אושרו, הן מעמסה על הרחוב וצריך להתחיל ולבנות על פי האישור הקיים ולא להיות עוד יותר חמדנים. סיעת הירוקים טוענת שהעיכוב בבנייה הוא שפוגע בעיר ואם פיינגולד היה מתחיל לבנות, העיר הייתה נתרמת מכך, אבל לדעתם עד שהוא לא יקבל את כמות הקומות שהוא רוצה, הוא לא יתחיל את הבנייה. הירוקים חוששים מכך שאם יהיו 17 קומות או מעל 20 התשתיות ברחוב מוריה לא יאפשרו איכות חיים טובה לדיירים, מבחינת עומסי התנועה, מקומות החנייה, בתי הספר ועוד.

את הדיון בהחלטה האם מליאת הוועדה לתכנון ובנייה, בה חברי כלל חברי המועצה, תהיה זו שתדון בהתנגדותם של הירוקים או שהדיון יעבור לוועדה המחוזית פתחה היועצת המשפטית עו”ד ימית קליין.

“הדיון צריך להיות הוועדה המחוזית בגלל ההשלכות וגם בשביל שלא תהיה לזות שפתיים. עדיף שאת ההחלטה לגבי תכנית של אחד מהמועצה לא יקבלו שאר חברי המועצה ולכן אני מייעצת שלא מליאת הוועדה המקומית היא שתדון בהסתייגות, שהגישו חברי המועצה מטעם הירוקים”.
ימית קליין (צילום – ירון כרמי)

יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן השיב לדברים ודחה אותם בתוקף. “אנחנו מוסד תכנון של אנשים ללא אינטרסים. ברור שחברי סיעתו של היזם לא ישתתפו בדיון בעניינו, אבל אין שום סיבה ששאר חברי המועצה לא יקבלו החלטות לגבי הפרויקט. עשרות שנים דנו פה גם בתכניות של פיינגולד ומעולם ההחלטה לא עברה למחוזית. דנו בפרויקט של פיינגולד ברחוב שמשון 1 (תמ”א 38) ולא הייתה שום בעיה. אנחנו כמוסד תכנון זכאים לקבל את ההחלטות ולא להעביר את ההכרעה למוסד תכנון אחר – הוועדה המחוזית. מחר אחד מאיתנו ירצה לבנות מחסון וזה יעבור לוועדה המחוזית”.

האן פנה לראש העיר עינת קליש רותם ושאל אותה מה המדיניות שלה לגבי ציר מוריה. “את צריכה להגיד מה המדיניות שלך לציר מוריה. מה את רוצה? את לא ניצבת פה. 10, 20, 30 קומות? ידעת ללכת ולהילחם על התכניות השונות, שהתנגדת אליהן, אולי פה במוסד התכנוני הזה תאמרי לנו מה את רוצה עבור ציר מוריה”.

אביהו האן בעת דיון במועצת העיר חיפה, ארכיון (צילום: עומר כרמי)
אביהו האן בעת דיון במועצת העיר חיפה, ארכיון (צילום: עומר כרמי)

“כולנו נמצאים בניגוד עניינים”, אמרה קליש רותם, “הירוקים מרוויחים הון פוליטי מהדיון וזה אותו ניגוד עניינים כמו חברי הקואליציה. לא יכול להיות שנקבל החלטה לגבי קולגה. התחושה היא לא פשוטה להיכנס לקרביים שלו”. בדבריה היא לא השיבה להאן רק אמרה שהיא כראש עיר מתכוונת להקדיש זמן רב לכל נושא ותכנית ולא יהיה יותר טיפול מהיר ולא ממצה באף אחד מהנושאים המהותיים בעיר ויהיה צורך לחכות עד שהיא תוכל להביא את התכניות למועצת העיר ולהציג אותן.

חבר המועצה מטעם סיעת הירוקים מוטי בליצבלאו טען שאין שום מניעה לדון במליאה בפרויקט במוריה. “אם אנחנו נקבל החלטה להעביר את הדיון לוועדה המחוזית, זה יהיה פתח להעביר כל נושא שנמצא בניגוד עניינים לוועדה המחוזית ולדעתי זה לא נכון”

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

חבר המועצה עו”ד אורי גרינברגר טען שאין לדון בפרויקט. “כשהיזם הוא חבר מועצת עיר, כל אחד מ-31 חברי המועצה נמצא בניגוד עניינים. אין ספק שאנחנו לא יכולים לקבל החלטה שלא נובעת מהקשר שלנו עם אותו חבר מועצה ולכן צריך להעביר את הדיון לוועדה המחוזית. כשמדובר במקרה פשוט של אישור מרפסת או מחסן ביח”ד של חבר מועצה ואין כל התנגדות, אז אין כל מניעה לדון כאן בבקשה, אבל כשמדובר בכזה פרויקט, אנחנו לא יכולים לקבל החלטות לגביו”.

אורי גרינברגר (צילום: ירון כרמי)
אורי גרינברגר (צילום: ירון כרמי)

חברת המועצה מטעם סיעת הירוקים יעל שנער אמרה שהיא הייתה רוצה לדעת מה קורה בערים אחרות. “בירושלים למשל מתוך 31 חברי מועצה יש מספר יזמים. הייתי רוצה לדעת מה עושים שם כשצריכים לקבל החלטה לגבי פרויקט של אחשד מחברי העיר, הרי לא כל השכל אצלנו”.

יעל שנער (צילום: ירון כרמי)
יעל שנער (צילום: ירון כרמי)

סגן ראש העיר נחשון צוק דחה את דבריה ואמר מליאת הוועדה המקומית היא גוף סוברני. “אנחנו 31 אנשים מבוגרים, ואנחנו נחליט לבד האם לדון בתכנית או להעביר אותה לגוף תכנוני אחר. לא מעניין אותי מה קורה בערים אחרות, כיון שלעומת שופט בדיון משפטי, שתקדים בדיון משפטי אחר מחייב אותו זה לא ככה בגוף תכנוני שיש לו את הסמכות המלאה לקבל החלטות באופן עצמאי”.

נחשון צוק (צילום: ירון כרמי)
נחשון צוק (צילום: ירון כרמי)
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור נדל"ן בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו