פיינגולד: ‘אין היתכנות כלכלית בבניה של 13 קומות’ • המגדל בכיכר ספר עובר לוועדה המחוזית

על אף שהבניין מאושר כבר כ-7 שנים הוא עדיין עובר מוועדה לוועדה. היזם וחבר מועצת העיר, יעקב פיינגולד, מאמין שהוועדה המחוזית, שכבר אישרה בניינים בני 22 קומות, תתיר לו לבנות יותר מ-13 קומות. יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן טוען שהעיר נפגעת מכך שפיינגולד מתמהמה כל כך הרבה שנים ולא מתחיל לבנות

השבוע, ועדת המשנה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה החליטה להעביר את בקשתו של חבר המועצה והיזם יעקב פיינגולד, לבנות יותר מ-13 הקומות המאושרות בבניין בכיכר ספר לוועדה המחוזית לתכנון ולבניה. לפיינגולד יש כבר תב”ע מאושרת והוא פנה לוועדה על מנת שתתיר לו לבנות יותר ממה שכבר אושר, על אף שגם 13 קומות באמצע ציר מוריה, שבו הבניינים הם בעלי 3 קומות על קומת עמודים, יהיה חריג מאוד בנוף, ואושר אחרי הרבה מאוד התנגדויות.

 

פינגולד: “נדרשת היתכנות כלכלית ולכן 13 קומות לא יספיקו”

“כיכר ספר ראויה להתחדשות עירונית עם התכנות כלכלית”, אומר פיינגולד, “מגדל מגורים עם מרכז מסחרי קטן ותוספת של 250 חניות. זה הפרויקט הנכון למקום.
אני מאמין שהוועדה המחוזית בתמיכת עיריית חיפה שכבר אישרה בעבר 22 קומות יתמכו בפרויקט. האלטרנטיבה היא השארת הבניין כפי שהוא עומד היום”.

יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)
יעקב פיינגולד (צילום: ירון כרמי)

לטענת יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן הגיע הזמן שפיינגולד יתחיל לבנות את הבניין. לפיינגולד יש אישור כבר כ-7 שנים לבנות, אבל הוא לא עושה זאת ובמקום לבנות הוא שוב ושוב חוזר לוועדות ומבקש לקבל יותר מה-13 קומות המאושרות. לטענת האן, העיר הייתה יוצאת נשכרת מכך שהבנייה הייתה מתחילה והבניין היה נבנה עם החניות ופיתוח סביבו, והעובדה שפיינגולד בוחר לא לעשות את זה פוגעת באיזור כיכר ספר ובעיר כולה.

אביהו האן לפינגולד “אתה מעכב את פיתוח העיר במשך 7 שנים”:

“בשנת 2012 הוועדה המחוזית אישרה לפיינגולד בניה של 13 קומות, שזה מעל ומעבר לסטנדרט, שהוא 4 קומות וכן מעבר למדיניות התכנונית בציר מוריה שהיא עד 9 קומות. אנחנו לא אהבנו את ההחלטה. מה קורה במצב כזה? אחרי מאות התנגדויות ומאבקים ציפינו שהוא יתחיל לבנות כדי לפתח את חיפה. עברנו 7 שנים מאז שהתכנית הזו אישרה. הגיע הזמן להתחיל להתחיל לבנות ולא לחפש עוד ועוד תהליכי השבחה. מה יקרה עכשיו? יאשרו לו שוב עוד 3-7 קומות והוא יגיע ל-20 קומות מאושרות והוא יחכה עוד 5 שנים או 7 שנים והוא יגיד למה 20 קומות? למה לא 30 קומות? איפה מסתיימת החמדנות?

אני ראיתי בוועדה המקומית לתכנון ובנייה את ניסיונות השכנוע של הדרג המקצועי כמה חשוב להשאיר “גמישות תכנונית” כדי לספק עוד ועוד קומות, ואני לא הסכמתי לזה. חשבתי, שמה שהוא קיבל הוא די והותר. ויותר מזה, אני התנגדתי להחלטה שבאה מיו”ר הוועדה המקומית, מיכי אלפר, להעביר את זה להחלטת הוועדה המחוזית. מדוע? מדוע אי אפשר לומר את מה שהתבקש וזה  “מר פיינגולד צא לבנות את הבניין, 13 קומות זה מה שאושר לך ובזה תסתפק”.

ברוב של הקואליציה של קליש של 5 כנגד 3 הוחלט להעביר למחוזית. אני כעסתי מאוד על חוסר היכולת של הוועדה התכנונית של חיפה לקבל החלטה ובנימוק מעליב של ,היזם הוא גם חבר מועצה’ העבירו את ההחלטה למחוזית. איני מקבלת את ההחלטה של וועדת המשנה ובכוונתי להביא את התכנית לדיון נוסף במועצת עיריית חיפה שתשב כמליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מנקודת מבטי המוסד התכנוני של חיפה נדרש לקבל החלטה והחלטה אחת בלבד לדחות את התכנית”.

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

הגיבו כאן לכתבה