צפו: מלחמת ההתשה בין העירייה לבין בית הקפה השכונתי היינה קיוסקפה בכרמל הצרפתי

מה גרם לעיריית חיפה לפנות את הכיסאות והשולחנות מבית הקפה השכונתי "היינה קיוסקפה" באמצע היום, ללא התראה מוקדמת וצו ומדוע תמיד נותנת דוחות לבעל המקום?

אסף אלקבץ: מתנכלים לי

עיריית חיפה: אלקבץ מציב רהיטים ושמשיות שלא כדין. נמשיך לאכוף.


הערת העורך: חשוב לציין כי אנו בחי פה מעודדים אכיפה במרחב העירוני, על מנת לשמור על הסדר הציבורי. אנו קוראים לשני הצדדים לפתור את הבעיות תוך הידברות ולשמור על הסדר.


אירוע לא נעים התרחש ביום ראשון השבוע בשעות אחר הצהריים בבית קפה השכונתי  "היינה קיוסקפה" בכרמל הצרפתי שהפך למקום המפגש הקבוע של תושבי השכונה וביתם השני. בעת שישבו באי המקום ושתו את הקפה שלהם, הגיעו פקחי עיריית חיפה, ללא צו, וביקשו מיושבי המקום לקום. אז העמיסו הפקחים את כל הכיסאות והשולחנות במשאית גדולה ונעלמו כלעומת שבאו.

בעל המקום, אסף אלקבץ, שלא נכח במקום בעת האירוע, יצר קשר עם עורך דינו יאיר אבני, מיד עם חזרתו למקום ואבני הסביר לו כי הצעד שנעשה הוא לא חוקי. עו"ד אבני, יצר קשר עם היועצת המשפטית של עיריית חיפה ימית קליין, אשר הפינוי והעמסת השולחנות והכיסאות היו ככל הנראה בהנחייתה, וציין בפניה כי אם השולחנות והכיסאות לא יוחזרו, הם יגיעו עם צו נגדי. לדברי אלקבץ, החוק עומד לצידו, מכיוון, שלטענתו, השטח לא שייך לעיריית חיפה, אלא למסדר הכרמליטים היחפים. עוד הוסיף אלקבץ כי קליין, בתגובה, חזרה בה וטענה שלא ידעה שהם מגיעים לפנות אלא שבאים לשפץ משהו.

ואכן, כעבור יום,הכיסאות והשולחנות הוחזרו למקומם.

אלקבץ אומר לחי פה כי עיריית חיפה נותנת למקום דו"חות על בסיס קבוע על היעדר היתר להצבה של שולחנות וכיסאות ברחבה שלייד בית הקפה. אלקבץ טוען כי העירייה מחייבת אותו להוציא היתר,  אבל השטח הוא לא של העירייה, אלא שטח פרטי של הכרמליתים.

מבולבלים? גם אנחנו.

בינתיים מגיעים כמעט כל יום פקחים נותנים דוחות חניה ודוחות על רעש למרות שהרעש היחיד שאפשר לשמוע זה רעש הלקוחות – אין מוזיקה ושירים. בנוסף לכך, טוען אלקבץ, כי אינו מבצע עבירות כלשהן המחייבות נקיטת צעדים מצד העירייה כמו דוחות.

 

"זו מלחמת התשה. אנחנו רצינו ליצור כאן משהו קהילתי והצלחנו. עשינו אירועים קהילתיים עם עמותות וימי אימוץ וירידים וימי כיף לילדים. אבל יש דייר שמתגורר ברחוב מקורב לצלחת והוא מושך לא בחוטים אלא בחבלים ואני אין לי חוטים למשוך בהם, אני לא בן של מפורסם ולא בכיר בעירייה אני  פתחתי את הבית קפה לעשות שינוי בשכונת כרמל צרפתי  ומקווה שהצלחתי", מסכם אלקבץ.

גבריאל תושב בשכונה

גבריאל תושב ותיק של השכונה שמתגורר סמוך לבית הקפה השכונתי:

"עברנו חוויה לא נעימה. ישבו חלק מהלקוחות הקבועים של המקום בשעות הצהריים ואז הגיעה משאית של העירייה עם ארבעה חמישה כלי רכב של הפיקוח העירוני. אחד הפקחים נכנס בצורה ברוטלית ושאל את אחת העובדות אם אסף בעל המקום נמצא, העובדת השיבה שאסף לא נמצא. שאר הפקחים התפרצו לרחבה ובצורה ברוטלית ביקשו מיושבי המקום לקום מהכיסאות ולקחו את הריהוט וזרקו למשאית. כואב לי לראות את זה משום שמעבר לזה שהיה מכוער – זה היה זול, בוטה ולא מכובד. אני הסתובבתי בעולם בהרבה מקומות ומעולם לא נתקלתי בדבר שאפילו דומה לזה. לכאורה אנחנו אמורים להיות מדינה מתוקנת זה היה נראה הכל רק לא מדינה מתוקנת ובטח לא עיר מתוקנת. יש כאן גורם בשכונה שעושה הכל על מנת להתסיס אותנו נגד המקום הזה".

 

היינה קיוסקפה כרמל צרפתי צילום: סמר עודה

 

"לי יש שני ילדים ונוצרו כאן חברויות בין ההורים אנחנו נפגשים ביחד שותים קפה ומעבירים זמן איכות ביחד המקום הזה ברגע שהשתנה והפך לבית קפה שכונתי התחלנו להכיר פה אחד את השני, משהו שלא היה קיים לפני כן.

בזמנו שהתחילה הפינה הקטנה הזאת בירכנו את העירייה שהציבה בה ספסלים ושולחנות – לנו כהורים זה לא משנה אם הספסל שייך לעירייה או למקום. לנו כהורים עצם העובדה שהמקום הוא פתוח זה מבחינתו רווח נקי כי זה מקום בטיחותי לילדים שלנו וגם נחמד להיות פה. יותר מזה אני רואה תושבים ושכנים מכל העדות נוצרים, יהודים מוסלמים, ארמנים וצ'רקסים וכל המכלול הזה,  מעולם לא חוויתי מתיחויות או מריבות יש פה פסטורליה שלא קיימת באף מקום בארץ ולנו כישראלים שווה להגיע למקום כזה אז למה להרוס".

 

ג'מיל תושב השכונה:

"בתור ילד היינו עולים לפה ולא היה כלום חוץ מחנות ירקות שאני חושב שאף אחד לא היה קונה בה ופתאום לפני כשנתיים המקום נפתח. הייתי מגיע לוקח קפה והולך ואז הוקמו מקומות ישיבה, התחלתי לקנות את הקפה ולשבת לשתות, המקום נותן הרגשה של בית – יש את אסף שהוא בחור מדהים ומקבל את כולם באהבה. זה בית לשכונה בית לכולם ובית לי אני כל יום בבוקר שותה כאן את הקפה שלי עם סיגריה, קורא עיתון זורם וממשיך הלאה ליום עבודה. לא היה פה כלום קודם היום יש משהו חי אנשים מגיעים מכל הגילאים – ילדים קטנים שבאים לאכול פיצה ועד למבוגרים שבאים לשתות קפה ולאכול את הבורקס הקטן זה לא רק לקהל ספציפי זה לכולם לכל השכונה וזה מה שכיף בזה".

 

היינה קיוסקפה כרמל צרפתי צילום: סמר עודה

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

"בעל העסק ומנהלו בפועל התחייבו, הן בישיבות שהתקיימו בעיריית חיפה והן במסגרת ההליכים שהתקיימו בבית המשפט (תיק בש 758 2017) כי יפעלו לקיים במקום פעילות מסוג קיוסק בלבד וכי יסירו את כל עבירות הבנייה שבוצעו על ידם לרבות הקירוי, השמשייה, הצבת שולחנות וכיסאות בשטח הציבורי וכי שעות פעילות העסק יהיו לא יאוחר מהשעה 23:00 בלילה.

בהתאם להתחייבות אלו של בעל העסק, פועלת העירייה על פי דין בכל הכלים העומדים לרשותה. עיריית חיפה תמשיך לאכוף את כל העבירות הקשורות בניהול עסקים שלא כדין".

 

אסף אלקבץ הבעלים של היינה קיוסקפה כרמל צרפתי צילום: סמר עודה

 

 

תגובה
 1. אפרים מנחם ליברמן אמר/ה

  אנחנו מכירים את עירית חיפה , היא פשוט , יוצאים לה העינים כשעסק מצליח — ואז היא שוברת את הכלים — כדי לחלוב את הכספים מבעל העסק .
  איה החמלה ? איה האנושיות ? איה הפרגון?
  בעברית גסה — אומרים על פעולות כאלה — זה גועל נפש ! זה חוסר אנושיות ! זו בעיטה גסה בתרבות
  שכונתית !
  אולי תתחילי לטפל בכבישים רעועים , להשלים תאורה במקום שחסר ! התקיני ספסלים עבור קשישים! חסרים ליקויים שעליך לתקן ? ! אני כבר לא גר בחיפה , אבל הנוסטלגיה מדברת —
  ואם שמך הטוב , והשם קליש יש לו יסודות טובים — יקר לך — הקפידי לשמור על טוהר שמך —= ואל תשאי על כתפיך בזיונות חברתיים,
  אשר יפחתו את סיכוייך לכהן פעם נוספת .
  היכן הרגישות שלך ?!
  זוהי רדידות מוסרית ! ! ! זו שפלות אנושית !

לא ניתן להגיב