הנכים בטירת כרמל נאלצים להמתין לפקיד מחוץ לבניין העירייה בגלל חוסר נגישות

תושבים רבים עם מוגבלות בטירת כרמל מרגישים מקופחים ומושפלים בגלל חוסר הנגישות לבניין העירייה ומשרדיו. אי הנגישות מקשה על אותה קהילה לנהל את חייהם ואת הסידורים שלהם בצורה מכובדת ופשוטה. עיריית טירת כרמל "בימים אלה ממש העירייה יוצרת קשר עם יועץ הנגשה מורשה ועובדת על תוכנית אב להנגשת העיר".

אברהם ארזי (צילום: סמר עודה)

 

עיריית טירת כרמל היא לא העירייה היחידה שאינה מונגשת. עיריות רבות לא מגלות רגישות לקהילת הנכים ולצרכים ואינן מונגשות כלל דבר שמקשה על הנכים לנהל את ענייניהם בצורה רגילה ופשוטה.

לפני מספר חודשים לווינו את אברהם ארזי, תושב העיר טירת כרמל לסיור על מנת לראות את המצב מקרוב. התמונה שהתגלתה לא נעימה ואף מבישה כי איך ייתכן שבשנת 2017 מבנה העירייה ומבנים אחרים ציבוריים עדיין אינם מונגשים.

אברהם ארזי

ארזי מספר לחי פה:

"מאוד לא נעים להגיע לכניסה של העירייה כי אין לנו אפשרות לעלות למשרדים. אנחנו פונים לאיש אבטחה בזמן שאנשים עולים ויורדים ללא הרף עד שמגיע הפקיד שאותו אני צריך אחרי המתנה של איזה רבע שעה – עשרים דקות ולפעמים חצי שעה וכשאני רוצה לדבר איתו בנושאים פרטיים לא הייתי רוצה שהאנשים העולים ויורדים ישמעו. מדובר בבעיה של הרבה נכים. יש אבא שהיה צריך להרים את בנו הנכה שנפצע בתאונת דרכים על הידיים כדי לעלות למשרדי העירייה  והבן השני להרים את כיסא הגלגלים כדי שאותו נכה יוכל להיפגש עם אחד הפקידים.

בעירייה אין מעלית ולא ניתן להתקין מעלית אני רץ אחריהם משנת 2013 כדי שמשהו יזוז. הנכים רצו להשתתף בישיבות מועצת העיר ופנינו לראש העיר שיעבירו את ישיבות מועצת העיר למקום נגיש. התשובה  של מבקר העירייה הייתה מאוד משפילה ועלובה בה אומר שעיריית טירת כרמל תמשיך לקיים ישיבות מועצת עיר רק בעירייה כמו שעשתה במשך 50 שנה. פניתי לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בישראל ולמשרד תלונות מבקר המדינה. שבוע אחרי הפנייה חייבו את עיריית טירת הכרמל להעביר את ישיבות המועצה למקום נגיש ומאז הפניה שלי כבר שנתיים הישיבות מתקיימות במקום נגיש, לכן אני אומר שראש העיר אם היה איכפת לו והיה לו קצת רגש לא היינו צריכים להגיע למקום כזה שנתלונן עליו כדי שיזוז משהו בעירייה. בנוסף שני משרדים נוספים הועברו למקום נגיש גם בעקבות הלחץ והפניות שלי. המשרדים הועברו לבניין מוצקין 17 שהעירייה שוכרת אותו בעלות של 26,000 ש"ח כל חודש ובהשקעה של 1.3 מיליון שקלים".

מנכ"ל ארגון אחווה אבי עובדיה

מנכ"ל ארגון אחווה אבי עובדיה:

"אני מאמין שכל ראשי הרשויות דואגים ומאוד חשוב להם הנושא וטובת התושבים וחלק מהתושבים הם עם מוגבלות והם צריכים לקחת את זה לראש סדר העדיפות שלהם. אנחנו רואים את זה בכל מקום בארץ שראש הרשות בא ולקח את הנושא ברצינות והניח את זה בסדר העדיפויות והנחה את כל המנגנון וכל העירייה שנושא הנגישות יהיה בעדיפות עליונה, נעשו שינויים ושינויים טובים ויש ערים שאפשר לבוא ולהגדיר אותם שהן ערים נגישות.

אנחנו ארגוני הנכים מוכנים לבוא, לשבת ולסייע ולתרום מהניסיון שלנו ולאתר את הנקודות שמאוד מאוד קריטיות ומה חשוב לנו ולכנס לתוכנית עבודה שהיא רב שנתית ושיתוף פעולה מלא כדי שבסופו של דבר כולם יהיו מרוצים. זה לא שאף אחד עושה טובה למישהו יש פה חוקים תקנות ותקציבים וצריך לעשות את זה בצורה הכי טובה והכי מיטבית למען כולם. יש כמה נקודות שצריך לקחת אותם בחשבון תוחלת החיים הולכת וגדלה, הרפואה עם הטכנולוגיה מאוד מתקדמת ולכן יהיו הרבה יותר אנשים עם מוגבלות גם בגילאים צעירים וגם בגילאים מתקדמים אצל קשישים".

מעיריית טירת כרמל נמסר לחי פה בתגובה:

"עיריית טירת כרמל בימים אלה ממש יוצרת קשר עם יועץ הנגשה מורשה ועובדת על תוכניית אב להנגשת העיר. עד אז נעשים לא מעט צעדים להנגשת מקומות ציבוריים בעיר. עיריית טירת כרמל בעוד מספר חודשים מעברה את משרדיה למקום מונגש. עד אז כל נכה יקבל יחס אישי מראש העיר".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

לא ניתן להגיב