הכרמלית בחיפה אינה מונגשת ב-2022 • "שוללים מאיתנו את חופש ההתניידות"

ליחי פרנקו (אלבום אישי)

על פי חוק הנגישות בישראל, כל מוסד ציבורי מחויב להיות מונגש לאנשים עם מוגבלויות שונות כשהחוק כולל בתוכו את התחבורה הציבורית. אך הכרמלית בחיפה, שהינה תאגיד עירוני וחלק ממערך התחבורה הציבורית בעיר, אינה מונגשת כלל גם כיום, בשנת 2022.

חמור מכך, השלט המוצב בכניסה לכרמלית מורה כי אינה מיועדת לנכים. יש לציין כי אמנם הכרמלית הוקמה בסוף שנות החמישים של המאה שעברה, אז לא היו חשיבה ותכנון בנושא הנגשה, ועל כך נוספו גם את התנאים הטופוגרפיים הקשים שהיה על מתכנניה להתמודד איתם בכלים של אותה התקופה, אך כיום, באמצעים המתקדמים הקיימים, ניתן ליישם ולבצע הנגשה. יש לציין שגם כאשר פרצה השרפה בכרמלית והיא הושבתה לשם עבודות השיפוץ, כשהושקה מחדש בשנת 2018, שוב נשכח הנושא החשוב הזה והיא נפתחה ללא שהוכשרה לשימוש אנשים עם מוגבלות.

שלט בכרמלית המודיע שאינה מונגשת (צילום: אלבום פרטי)

יו"ר דירקטוריון הכרמלית, וחברת מועצת העיר תמי ברק, אמרה בראיון לחי פה:
מרגיז אותי שאנשים עם כסאות גלגלים או קביים לא יכולים להשתמש בכרמלית כי היא לא מונגשת. הירידה לכרמלית היא במדרגות בלבד, וכדי לעלות קיימות מדרגות נעות. בבדיקה שעשיתי עלה כי ישנה אפשרות להתקין מעליות בשתי תחנות בלבד – תחנת גן האם והתחנה בעיר התחתית. ביתר התחנות זה לא אפשרי. מה גם שנודע לי שהמעליות כבר קיימות, רק שלא הורכבו, אין לי מושג למה".

תמי ברק,(צילום: מיכה בריקמן)

מעלון יעיל יותר

"מאחר שהנושא חשוב לי ואני מעוניינת מאוד שהכרמלית תונגש", ממשיכה ברק, "התייעצתי עם אדריכל ועם מומחה נגישות. האדריכל הסביר שמדרגות נעות לא יועילו לנכים ועדיף להתקין מעלונים שמתחברים למעקה, שישמשו אנשים עם מוגבלות תנועתית.

בנוסף להנגשה, אני גם סבורה שיש צורך בשיפוץ הכרמלית ובשינוי הקרמיקות שנמצאות שם מאז שהייתי ילדה קטנה. צריך למתג את התחנות מחדש, כך שיהיו מעודכנות ומודרניות. אני יודעת שדרוש לכך תקציב ואגיש זאת לעירייה. אך בכל מקרה, מה שדחוף כרגע הוא ההנגשה, השיפוץ יכול לחכות. אגיש הצעה בנושא בזמן הקרוב, לאחר שאשלים את תהליך ההתייעצות עם האדריכלים ועם מומחה הנגישות, כדי שתוגש בקשה מסודרת. על פי הערכה גסה, ללא תשובות המומחים, נדרש תקציב של כ-20 מיליון שקלים להנגשה ולשיפוץ. כמובן שסכום מדויק אקבל אחרי התשובות הסופיות של המומחים".

הרבה בעיות יקבלו פתרון

ברק מסכמת ומוסיפה: "מבחינתי יש צורך להפעיל את הכרמלית, כולל כמובן המעלית או המעלונים 24/7, בכול סופי השבוע, שישי ושבת. ידוע לי שיש להתחשב בסטטוס קוו בעיר ואני מאוד מכבדת את האוכלוסייה הדתית בחיפה, כמובן. אני חושבת שהכרמלית, שנמצאת מתחת לאדמה, פחות מפריעה לעומת האוטובוסים, שנוסעים בשבת ונראים בכבישים ומרעישים יותר מהכרמלית. זה יפתור את הבעיה לצעירים שמבלים בעיר התחתית ושותים ואנחנו לא רוצים שיסעו ברכב לאחר מכן. זה עשוי לפתור הרבה בעיות. צריך לזכור שנדרש גם גיוס של כוח אדם נוסף, כי הצוות הקיים לא יכול לעבוד 24/7 ללא הפסקה, כל הארגונים הללו זה סיפור לא פשוט".

"השלט חורה לי"

מי שהעלתה את הנושא לסדר היום היא אביטל פריד, סטודנטית לעיתונות באוניברסיטת חיפה, שהציפה את הבעייתיות כשפרסמה כתבה באתר האוניברסיטה, אודות חברתה ליחי פרנקו (21), הסובלת מניוון שרירים.

אביטל פריד

אביטל מספרת בשיחה לחי פה:
"ההיכרות שלי עם ליחי החלה כשהייתי חונכת שלה בעמותת "שמחה לילד", מאז נשארנו חברות. השלט המוצב בכניסה לכרמלית חורה לי מאוד. צריך להבין שסמלים מייצרים תודעה והמסר של השלט הזה הוא לא רגיש, בלשון המעטה. גם אם אין הרבה חלופות ולא מצליחים להנגיש את הכרמלית, לפחות לכתוב לציבור שניסינו ואנו מתנצלים על מנת לתת לנכים ואנשים עם מוגבלות להרגיש בני אדם ושווים.

ליחי פרנקו (אלבום אישי)

ליחי פרנקו משתפת בתחושותיה ומספרת לחי פה:
"השלט מאוד מביש. תארו לעצמכם, אתם הולכים למועדון ונתקלים בשלט המורה שאין כניסה לאתיופים או לאנשים שמנים, זה בדיוק אותו הדבר. אנחנו כמו כל בני האדם ואנחנו שווים לכולם. אפשר לעשות את זה אחרת, במקום לשים שלט של אדם נכה ועליו "איקס", אפשר לכתוב שהכרמלית לא מונגשת. אני גם מבינה שהכרמלית נבנתה לפני הרבה שנים, אבל היום, כשאנחנו בשנת 2022 בהחלט אפשר למצוא פתרונות ולהנגיש אותה, אין סיבה שלא יהיה פתרון שווה לכולם. במקרה הזה פשוט נשלל מאתנו חופש ההתניידות.

מנכ"ל הכרמלית אבישי הדר סירב להתראיין בנושא.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:
עיריית חיפה משקיעה מאמצים ומשאבים רבים בהנגשת המרחב הציבורי, במסגרת זו כבר הונגשו על ידה מבני ציבור, מבני חינוך, פארקים ציבוריים, תחנות המטרונית, תחנות אוטובוסים ועוד. בתוך כך, בוצעה כבר הנגשה חושית – ראיתית, שמיעתית וקוגנטיבית גם בכרמלית, שנבנתה לפני עשרות שנים ללא כל הכנה הכנה מוקדמת או מודעות לנושא ההנגשה.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  להנגיש את הכרמלית, נתיב אחד בלבד בתוך העיר עם 6 תחנות בלבד, יעלה עשרות מליוני שקלים. למעשה בנייה מחדש של התחנות, הרציפים, הכרמלית עצמה. הכל בשיפוע עם מדרגות, זה לא מסתכם במעלית כי גם הרציפים עצמם לא מישוריים.
  נכון, הכרמלית אינה מונגשת, ואין דרך להנגיש אותה למעט שתי תחנות הקצה.
  אבל האם זו השקעה טובה בהנגשה? באותו סכום, אפשר להנגיש ולטפל במאות מדרכות (שינוי גובה סף מדרכה) ולהוסיף מאות תחנות אוטובוס עם קירוי לכל האוכלוסיה ולנכים, וגם לייצר קו אוטובוס במסלול המטרונית שמיועד לנכים (הנגשה עקיפה) שזה הפתרון האמיתי: לקחת את "אגד טיק טוק", לייצר מיניבוס שמיועד לנכים וייסע באופן ספציפי בין הכרמל, הדר והעיר התחתית בהוזלה לנכים. זו ההנגשה העקיפה שנחוצה, הכרמלית לא תונגש כי אי אפשר.

 2. טירס אמר/ה

  או שפשוט העירייה תסגור את הדבר המיותר הזה

 3. חיפה לא עיר שמותאמת לכסאות גלגלים נקודה אמר/ה

  לא מדובר בקו מרכזי בחיפה ומותר שלא היה 100 אחוז הנגשה בעיר הררית כשכל התחנות עצמן ברציפים עם מדרגות בשיפוע חד. זה אבסורד להעלות את הדרישה שוב ושוב כאילו אם נעשה עוד 20 כתבות אז הרציפים יתיישרו והכרמלית עצמה לא תהיה בשיפוע אלא מישורית. מה לעשות אני אקצין ואגיד פה דבר נוסף: יתכן שחיפה כעיר מרובת עליות וירידות = מדרגות, אינה מקום נוח לציבור נכה. מאד יתכן שהמגורים בחיפה הם טעות עבור אנשים בכסא גלגלים. זה עצוב לומר אבל בואו נהיה ישרים עם עצמנו חיפה עיר עם שיפועים ואי אפשר לייצר 100 אחוז הנגשה בעלויות אדירות. ממש כמו שלא ניתן לבקש הנגשה של כל עזרת נשים בכל בית כנסת לנכות דתיות כי מדובר בעלות של עשרות מליארדי שקלים ומוצאים פתרונות חלופיים.
  צריך למצוא פתרון חלופי של קו אוטובוס מונגש שיעשה עבור נכים ומלוויהם את מסלול המטרונית החלופי מעל הקרקע ויתן עם כרטיס נכה הנחה בשימוש בו. בקו זה ניתן לתלות שלט בשם עיריית חיפה עם התנצלות קבועה שהקו מהווה חלופה לחוסר היכולת להנגיש את הכרמלית. זה פתרון יעיל שיכבד את החרדים ובכרמלית להציג הפנייה לקו אוטובוס חלופי ומוזל לנכים בתחנה הכי קרובה לתחנות הכרמלית.

הגיבו כאן לכתבה