מכשול בפני עיוור • במות המחאה בחיפה חוסמות את הגישה לעיוורים ולקויי ראייה

הבמה חוסמת פס נגישות (צילום: חי פה בשטח)

(חי פה) – במות המחאה המוצבות ברחבת מרכז חורב חוסמו את פס הגישה ומונעות מאנשים המתמודדים עם עיוורון לעבור במקום בבטחה. העירייה מסרבת להגיב.


מידי שבת, מתקיימת הפגנה במרכז חורב, נגד ההפיכה המשטרית, אשר מובילה ממשלת נתניהו – דרעי – בן גביר. בפינה שבין הצומת לקניון הוצבה במה, הנשארת שם דרך קבע, בכל ימות השבוע. אנשים עם עיוורון ועם לקות ראייה, מדווחים לחי פה כי הבמה, המשמשת את המפגינים ברחבת חורב, משבשת את דרכם וחוסמות את פס הנגישות שנועד לסייע להם להלך בבטחה. העיוורים שפנו לחי פה מדווחים כי כבר תקופה ארוכה הם פונים שוב ושוב לעירייה, כיוון שאחת הבמות ברחבה חוסמת את פס הגישה ולא מאפשרת להם נגישות בטוחה.

הבמה חוסמת פס נגישות (צילום: חי פה בשטח)

מפקירים אותנו

תושב חיפה המתמודד עם לקות ראייה חמורה, סיפר לחי פה:
"פנינו לעיריית חיפה וגם למשטרה, אבל כולם מתנערים מאחריות. בעירייה הבטיחו להזיז את הבמה, ולא עשו זאת. אני הלכתי על הפס והתנגשתי בבמה, כי מן הסתם לא ראיתי אותה. פשוט מפקירים אותנו".

הנגשת המרחב הציבורי

כידוע כחלק מהנגשת המרחב הציבורי לכבדי ראייה, עיוורים ולקויי ראייה, מוצבים סימני אזהרה אשר מתריעים עבורם מפני סכנות. כך המצב גם ברחבת מרכז חורב, שם ישנו פס נגישות גבשושי שתפקידו להזהיר את מי שאינו רואה לפני המדרגות שמהן מגיעים למעבר החציה בצומת המרכזי בחורב.

במרץ 2003 נחקק בכנסת תיקון לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אשר מחייב הנגשת מבנים, תשתיות ושירותים באופן שבו אנשים עם מוגבלות יוכלו להיכנס, לנוע וליהנות באופן מלא מכל מקום ציבורי ומהשירות הניתן בו. חובת הנגישות אשר מותאמת לסוגי המגבלות השונים חלה על בנייני ציבור, שטחי מסחר, צמתים ומדרכות, גשרים להולכי רגל, גנים ציבוריים ועוד…המרחב הציבורי הנגיש לאנשים עם מוגבלויות ראייה מאפשר להם למצוא בקלות את דרכם בלא להיתקל במכשולים.

ממשטרת ישראל נמסר לחי פה:
"זה לא עניין משטרתי, ההחלטה לא לפרק את הבמות בתום האירוע היא של העירייה ואין לה שום קשר למשטרה".

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

אין תגובה מעיריית חיפה – כל הכתבות עליהן העירייה מסרבת להגיב לתקשורת…

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. רפורמה. אמר/ה

  ר פ ו ר מ ה.
  להקיא מכם כבר

 2. דין דין אמר/ה

  לפני עיוור אל תיתן מכשול כנל לגבי דמוקרטיה.

 3. קלמן אמר/ה

  הרחבה היא בבעלות עירית חיפה והיא בלעדית אחראית על כל מה שקורה שם. אבל מה רוצים מכמה פיגומים באם בניית בית קפה שלם על אותה הרחבה עברה ללא כל מחאה .

  1. אייל אמר/ה

   ומי הקים את בית הקפה הזה? הבן של משה כחלון, מקורבו של ראש העיר יונה יהב.
   אתם מבינים?? תזכורת כואבת כמו עם הרס מצפור סן פרנסיסקו בסטלה מאריס – גדרות תיל שמסתירות את המצפור בגלל קומבינות בין בעל המסעדה לבין גורם בעירייה (אורי בלום).

 4. תושבי חורב והסביבה אמר/ה

  הבחירות לרשויות המקומיות הולכות ומתקרבות. נסגור איתכם חשבון ממש בקרוב.

 5. אייל אמר/ה

  הגיע זמן להחזיר את מרכז חורב לשגרת חיים שקטה ונעימה בסופי שבוע – רוצים להפגין יש את קרית הממשלה תרדו ותפגינו שם.

 6. מוטי אמר/ה

  לצערי ההפגנות, עם כל הכבוד להן, הן מפגע סביבתי. את הגדרות מביאים כבר ביום שישי. ולא פעם מניחים אותם כך שהם חוסמים ומפריעים להולכי הרגל על המדרכות. את מערכת ההגברה מתקינים ןבודקים כבר בסביבות השעה 17:00. במהלך ההפגנות מופעלים הרמקולים בהספקים גבוהים מאוד. הרעש מחריש אוזניים ומגיע עד לכל הרחובות שמסביב. האנשים המבוגרים בבית האבות בני ברית סובלים מאוד מהרעש.
  עם הזמן מתבצע סיפוח זוחל. בהתחלה, בסיום ההפגנה לא נשאר כלום. כל מה שהובא, נלקח. אחר כך מגדלי הרמקולים שפורקו פעם או פעמיים בסיום ההפגנה, כבר הושארו באופן קבוע. אחר כך הוצבו באופן קבוע שתי קונסטרוקציות גדולות המשמשות בסיס למסכים.
  מדוע שלא יפגינו גם במקומות אחרים? מה חוסר ההתחשבות הזאת בזולת. זה ממש ההיפך ממה שמטיפים בהפגנות. יש כאן כפיה ופגיעה בזולת.

  1. ובחיאת עם השירי חנוכה אמר/ה

   די כאילו די

 7. ישוע המשיח אמר/ה

  עניים חייבים לקחת הלוואה ולעזוב את הארץ

  1. מנהל הבנק אמר/ה

   הלוואי שיילמדו בארץ את העברית נכון – לשון רבים, מכאן: הלוואות לנכים. כולל נכות זאת שמופיעה בדף.. מה שלומך?

  2. נגיד בנק ישראל אמר/ה

   הלוואי שמנהלי הבנקים שלי ילמדו לקרוא…

הגיבו כאן לכתבה