גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

תצוגה חדשה במוזיאון הימי הלאומי • סיפור אוניות השילומים

בזכות תרומת "צים": נחנכה תצוגה חדשה במוזיאון הימי הלאומי, המוקדשת לקשר בין הסכם השילומים לצי הסוחר הישראלי. ביום ראשון (9/6/24) נחנכה תצוגה חדשה במוזיאון הימי הלאומי בחיפה, המציגה את סיפור אוניות השילומים, והיא חלק מתערוכת הקבע המתחדשת של הספנות הישראלית. הקמת התצוגה התאפשרה הודות לתרומה של חברת צים שירותי ספנות משולבים בע"מ למוזיאון.

תצוגת אוניות השילומים במוזיאון הימי הלאומי בחיפה (צילום: ג'ני כצנר)

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת צים, אמר באירוע:

אני גאה ושמח שבחרנו לתרום למוזיאון הימי הלאומי לטובת תערוכה חשובה ומרגשת זו. להסכם השילומים הייתה השפעה מכרעת על מדינת ישראל הצעירה, ובתוך כך לחברת צים, שהובילה את התפתחות צי הסוחר הישראלי בזכות כספי ההסכם. התערוכה שנפתחה מעניקה מבט יפה ומעניין לעבר ולעתיד ונוגעת בנושא שלרוב נשאר בשולי התודעה הציבורית. אני רואה חשיבות רבה לאחיזה בתקווה, במיוחד בימים אלה בהם מצב הרוח הלאומי הרעוע משפיע על כולנו. עד לפני שנים בודדות צים הייתה קרובה לפשיטת רגל, ולאחר כמה מהלכים הבראה כלכליים שנקטנו, היום החברה מדורגת במקום ה- 9 בעולם בתחום ספנות הקונטיינרים.
תצוגת אוניות השילומים במוזיאון הימי הלאומי בחיפה (צילום: ג'ני כצנר)

"דם. כסף. אוניות"

פתיחת התערוכה הייתה חלק מיום עיון שהתקיים במוזיאון הימי הלאומי תחת הכותרת "דם. כסף. אוניות". יום העיון עסק בהסכם השילומים עם גרמניה כמנוע צמיחה מרכזי של צי הסוחר הישראלי.

לכספי השילומים נודעה חשיבות רבה בהתפתחות הכלכלה הישראלית, והם תרמו באופן מכריע להתפתחותו של צי הסוחר הישראלי. חלק ניכר מכספי השילומים, כ־17%, שימש להזמנת 49 אוניות חדשות. אוניות השילומים נרכשו ברובן על ידי "צים", שהוקמה ב-1945 כחברת השיט הלאומית של ישראל. חברת "אל-ים" בבעלות משפחת רקנאטי, המוכרת פחות לציבור הרחב, הייתה שנייה בגודלה ל"צים" ורכשה שמונה אוניות מטען חדשות וגדולות במיוחד במסגרת ההסכם.

תצוגת אוניות השילומים במוזיאון הימי הלאומי בחיפה (צילום: ג'ני כצנר)

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה, אמר באירוע:

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)
סיפור המוזיאון הימי הלאומי – הוא סיפור על קנקן ועל מה שיש בו. הקנקן – קשה לעיכול גם לי, עד שלא ישופץ המבנה שכרגע לצערנו במצב די מבייש. ה"מה שיש בו" – בהחלט ראוי למילה טובה. בשנתיים האחרונות חידשנו והקמנו 8 מתחמי תצוגה, הקמנו מעבדת שימור ייחודית שפתוחה לצפייה של קהל ועוד. המוזיאון הימי הלאומי גיבש קו ברור של עיסוק בשלושה נושאי ליבה הספנות העברית והנמלים, קיימות אקולוגיה וסביבה; וההיסטוריה של אגן הים התיכון. התצוגה שאנחנו פותחים היום היא למעשה הפרק הראשון בתערוכה הנבנית בשלבים על הספנות העברית. בנוסף, יש פה המון פעילויות לילדים ומשפחות לאורך כל השנה. תודה גדולה לחברת צים שמסייעת לנו ולחברת נמלי ישראל על פרויקט שעוד יושק השנה.

חידוש מסורת החגיגות של "יום הים"

יום העיון התקיים זו השנה השלישית, כחלק מחידוש מסורת החגיגות של "יום הים", שהייתה נהוגה בישראל ובתפוצות מאמצע שנות ה־30 עד אמצע שנות ה־50 של המאה החולפת. האירוע התקיים בשיתוף פעולה בין המוזיאון הימי הלאומי למכון למדיניות ואסטרטגיה ימית במרכז לכלכלה כחולה וחדשנות בחיפה.

תצוגת אוניות השילומים במוזיאון הימי הלאומי בחיפה (צילום: ג'ני כצנר)

לדברי עדי שלח, אוצרת המוזיאון הימי הלאומי:

התצוגה החדשה מספרת את סיפוריהן של האוניות שנרכשו בעזרת כספי השילומים. בין אם אלה אוניות נוסעים מפוארות לזמנן ומעוצבות לעילא, שהיו חדשות בנוף הישראלי הצנוע, ובין אם אלה אוניות הסחר, שחיברו את ישראל הצעירה לכלכלה העולמית. התצוגה כוללת גם סיפורים ואנקדוטות שליוו את השנים האלה, עלוני פרסום ודימויים חזותיים ממחישים את התרבות החומרית של התקופה.
תיאודור הרצל, אוניית נוסעים של חברת צים (צילום: סטודיו פוטו שדה, חיפה)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה - הינה חברה לתועלת הציבור (חל"צ) אשר הוקמה ב-23 בפברואר 1976 . מוזיאוני חיפה כוללים את המוזיאונים העירוניים הפרושים ברחבי העיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, והמרכז לאמנויות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העיר, מוזיאון מאנה כץ ומוזיאון הרמן שטרוק והמוזיאון לפרהיסטוריה. לפרטים נוספים: 04-8383554

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. היה לישראל צי מפואר עם ספנות ישראלית והכשרת רבי חובלים בבית ספר ימי בחיפה
    הכל ירד לטמיון. הפריטו ועשו "אקסיט" גם על תחום השינוע הימי היום הכל צוותים זרים
    ולא רק זה אין מעבורות סדירות מישראל לאף מדינה בים התיכון וכל נמלי ישראל נמצאים
    בידיים זרות – סינים והודים.
    התקדמנו ברוורס.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

בן 37 עם חבלות • תאונת דרכים בקרית אתא

(חי פה) - היום, שני 15/7/24 אירעה תאונת דרכים בקרית אתא בין שני כלי רכב, במהלכה נפצע גבר בן 37 עם חבלות בגפיים. ממד"א נמסר...

עדי נאווי כרמלי • מנהלת חדשה לבית ספר בקריית ביאליק

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, נפגש ביום א' 14/7/24 בלשכתו עם עדי נאווי כרמלי, שנבחרה כמנהלת החדשה של בית ספר פסגות בקריית ביאליק. עדי נבחרה...

אדם איים, תקף ושדד אישה בחיפה

(חי פה) - ביום ראשון 14/7/24 פקח אגף האכיפה העירוני סייע ללכוד גנב ברחוב הרצל בחיפה. מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: ביום ראשון 14/7/24,...

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל.