בנק אנגלו-פלסטיין אחד ושני אדריכלים חשובים

בנק אנגלו-פלסטיין, ר״ח נתנזון 1 (איור: דוד בר און)
דיור מוגן – רחב

בצלע הצפון-מערבי של המרכז המסחרי הישן נמצא בניין אבן מרשים שבו שכן בימי טרום המדינה הסניף החיפאי של בנק אנגלו-פלסטיין שלימים הפך לבנק לאומי.

בנק אנגלו- פלסטיין

הבנק היה המוסד הפיננסי המרכזי של היישוב בשלהי התקופה העותומנית, בכל תקופת המנדט הבריטי ובימי ראשיתה של המדינה. הבנק הוקם ב-1902 בלונדון כחברת בת של ״אוצר התיישבות היהודים״ של ההסתדרות הציונית. מטרת הבנק היתה לטפח יוזמות עסקיות בתעשייה, בנייה, חקלאות ותשתיות. הבנק נודע גם בשם אפ״ק, דהיינו אנגלו-פלסטיין קומפני.

בנק אנגלו-פלסטיין, ר״ח נתנזון 1 (איור: דוד בר און)
בנק אנגלו-פלסטיין, ר״ח נתנזון 1 (איור: דוד בר און)

הסניף החיפאי

הסניף בחיפה נפתח ב-1908. בסוף 1918, עם סיום מלחמת העולם הראשונה, הסניף החיפאי נתקע עם קופה מלאת מזומנים. היה חשש שמא הכסף יאבד את ערכו בגלל תבוסת גרמניה וטורקיה. לכן, מנהלי הבנק החליטו לרכוש במהירות קרקעות על הכרמל שנמכרו להם ע״י הטמפלרים שבקשו לממש את נכסיהם עקב תבוסת גרמניה. קרקעות אלה שימשו לאחר מכן להקמת שכונת ״הכרמל המרכזי״.

בניין אפ״ק בעיר התחתית

סניף הבנק בעיר התחתית נחנך ב-1928, עם תחילת פעילותו של המרכז המסחרי הישן. הבניין כולל 2 אגפים: אגף מזרחי (1928) בתכנונו של אדריכל אלכסנד ברוולד ואגף מערבי (1954) ע״פ תכניותיו של פרופ׳ יוחנן רטנר.

 • ברוולד היה הדיקן הראשון של הפקולטה לארכיטקטורה. הוא ביקש להביא לידי בטוי גם בבניין זה, כמו בבניין הטכניון, את הסגנון הארץ-ישראלי שאותו פיתח, סגנון שבו משולבים אלמנטים מזרחיים עם אלמנטים מערב-אירופאיים. כמו כן, הוא ביקש להדגיש את הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל ע״י שילוב תבליטי מטבעות מתקופת בר כוכבא לאורך החזית. הבניין מחופה אבן בעבוד טובזה ותלטיש.

 • ב-1954 נבנה האגף המערבי בתכנונו של פרופ׳ יוחנן רטנר. אף הוא היה דיקן הפקולטה לארכיטקטורה ומתכננו של בניין הפקולטה לאווירונאוטיקה, הבניין הראשון בקמפוס נוה שאנן. י. רטנר שמר על סגנונו האדריכלי של קודמו, א. ברוולד, וכך נתקבלה יצירה אדריכלית מונומנטלית, בעלת שלמות עצובית, למרות שתוכננה ע״י שני אדריכלים שונים וחשובים, כל אחד בפני עצמו.
  *בשנות ה-80 של המאה ה-20 שכן בבניין זה סניף בנק לאומי שהוא למעשה היורש של בנק אנגלו- פלסטיין.

הנצחת מנהלי הבנק

מנהליו הראשונים של הבנק היו נתן קייזרמן ושלמה זלמן נתנזון. במשך השנים הונצחו שמותיהם ברחובות הסמוכים לבניין. ב-1952 שונה שמו של הרחוב הנמתח ממזרח למערב לאורך הבניין לרח׳ קייזרמן ובשנת 1964 שונה שמו של קטע מרחוב יפו העובר ליד הבניין לרח׳ נתנזון.

מבנה לשימור

המבנה הוכרז כ״מבנה לשימור״ ע״י עירית חיפה והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. אפשר לומר כי מלאכת השימור נעשתה באיכות גבוהה ואופיו המקורי של הבניין נשמר היטב. כיום הבניין משמש למשרדי עורכי דין, רואי חשבון וכדומה.

קוראים יקרים, 

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. arnona hayon glickman אמר/ה

  "when and where was "barclis bank ? and there was another bank "elern bank" my friend's dad worked there in the 50'

 2. מאיר הר ציון אמר/ה

  פרט חשוב שאינו מופיע בכתבה -עבודת האבן )כולה או חלקה ( בחזיתות הבניינים היא של רובינשטיין הפסל מעין הוד הוא גם סיתת האבנים והסמלים על בניין העירייה.

 3. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי ד"ר דוד בר און. שבוע טוב ומבורך

 4. אבי אמר/ה

  כתבה היסטורית מיידעת, ומעניינת.

 5. אורי שרון אמר/ה

  דוד, ציוריך נפלאים!!!!

 6. מיקי גוטשלק אמר/ה

  היסטוריה של חיפה. כולנו זוכרים את הבנק הזה.

הגיבו כאן לכתבה