בית תומא וסיפור אהבה פלסטיני-יהודי

בית תומא שוכן ברחוב מעלות הנביאים 3, על התפר בין שכונת הדר הכרמל לבין שכונת הבורג׳ (העיר התחתית).

אמיל תומא (Touma)

משפחת תומא הינה משפחה ערבית אמידה ממוצא לבנוני, השייכת לעדה הנוצרית- אורטודוקסית. היא בנתה את עושרה מעסקי סחר ימי ויזמות בתחום הבניה. הבית נושא הכתבה הוא של גבריאל תומא, אחד משני האחים בני המשפחה.

בית תומא, מעלות הנביאים 3

אמיל תומא

אמיל תומא (1919-1985), בנו של גבריאל, נולד בבית זה. בשנת 1937, עם סיום לימודיו התיכוניים בירושלים, נסע ללמוד משפטים בקיימברידג׳, שם התוודע לרעיונות הקומוניסטיים והיה פעיל במפלגה הקומינסטית הבריטית.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה חזר לפלסטינה-א״י והפך תחליה לפעיל מרכזי במפלגה הקומוניסטית הפלסטינית ולאחר מכן במפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק״י). אמיל תומא היה היסטוריון ופובליציסט משפיע בחוגים הפוליטיים הערביים לפני ואחרי קום המדינה יחד עם תופיק טובי ואמיל חביב.

סיפור אהבה מעורר השראה

החל משנת 1954 הוא חי עם חיה (קרברג) תומא (1931-2009), יהודיה ילידת קישינב (מולדובה דהיום), תושבת חיפה. בגלל מגבלות החוק הישראלי הם נישאו בעת שהייתם במוסקבה ב-1962. חיה תומא היתה לאומנית קרמיקה מוערכת מאוד שעבודותיה מעטרות אתרים רבים בחיפה ובמיוחד בואדי ניסנס.

בני הזוג תומא התגברו על הבדלי מוצאם ודגלו במאבק לשלום וצדק בין כל עמי המזרח התיכון. סיפור אהבתם ופעולם של אמיל וחיה תומא היה למקור השראה לסופר סמי מיכאל בכתיבת ספרו ״חסות״.

בית תומא

הבית נבנה ב-1912 כבית דו-קומתי, מאבן, עם גג רעפים, בסגנון האקלקטי שמשלב אלמנטים אדריכליים מזרחיים ומערביים. הבניין נבנה סביב חלל מרכזי, ליוואן, לפי מיטב מסורת הבנייה הערבית. איננו יודעים מי האדריכל של הבניין. אולם, ידוע שסגירתו של חדר המדרגות הפתוח, המקורי, ע״י קיר מקושט ב-3 חלונות (טריפורה) לכל גובהו, בוצעה ע״פ תכניתו של האדריכל הטמפלרי קארל רוף.

בניין לשימור

ב-2007, עיריית חיפה הכריזה על המבנה כמבנה לשימור, בעקבות סקר מקיף שנערך ברחבי העיר. כיום הבית נטוש, פתחיו אטומים ומשווע ליוזמה לשיפוץ ושיקום והפיכתו למוקד להפצת המורשת של חיה ואמיל תומא.

טירת כרמל – רחב

תודות

תודתי נתונה בזאת לאדריכל ואליד כרכבי, מנהלה לשעבר של מחלקת השימור של עירית חיפה, בעבור תרומתו המשמעותית לכתבה זו.

ברכות לחג הסוכות

קוראים יקרים, אנו מאחלים לכם ולכל קוראי חי פה תאגיד חדשות, ״מועדים לשמחה״ ושנה של המשך עניין בסיפורים שמאחורי הבניינים ההיסטוריים של עירנו חיפה.

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. יהודה אמר/ה

  גועל נפש

 2. שולמית אמר/ה

  להשקפתי מסכנה אותה חיה קרברג אני מנחשת שלא היתה לה יד מכוונת ומישהו שיסביר לה שהוא ישמעאלי ופלסטיני ,זה מזכיר לי את העולות החדשות כיום שחלקן גם נאיביות ותמימות

 3. שולמית אמר/ה

  תיקון טעות וסליחה לגבי הישמעאלי אלא עריבי נוצרי כפי שרשום.
  .כמו כן התנצלות כנה בפני אותו זוג/משפחתם ואותה גברת חיה ,כמובן יתכן שבחרה בדרך זו מתוך בחירה והבנה ורצונה כמובן כבודה.
  חלילה לא היתה לי כוונה לפגוע אישית אלא רק לשקף דיעה אישית לגבי התבוללות ונישואי תערובת באופן כללי.

 4. דוד בר און אמר/ה

  תודה על תגובתך, במיוחד על השניה.כידוע לכולנו, האהבה לא יודעת בין מוצאם של האנשים. וזה לגמרי לא משנה אם מדובר בערבי נוצרי ויהודיה או בין אנשים אחרים ודוגמאות לא חסרות. לכן, אל לנו לשפוט.

הגיבו כאן לכתבה