הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

שעון בן חַיִל: על מגדל השעון בחיפה בין מזרח ומערב • דותן ברום

"מראש מגדל גבוה
צופה שעון גדול.
הו, בואו נא לשמוע
איך הוא דופק בקול:

טיק טק, טיק טק!
דופק שעון בן חיל
ביום וגם בליל
דופק, דופק הוא כך –
טיק טק, טיק טק,
טיק טק, טיק טק, טיק טק".

(לוין קיפניס)

מגדל השעון בחיפה (צילום: ליה רוז מגן)
מגדל השעון בחיפה (צילום: ליה רוז מגן)

שבעת מגדלי השעון

בסיורים שלי בעיר התחתית של חיפה אני נוהג לעצור לצד מסגד ג’רינה היפה הניצב בצלו של מגדל הטיל. אני עוצר שם בעיקר כדי לספר על מגדל השעון המפורסם שנבנה מעל המסגד בראשית המאה העשרים. זה, כמובן, סיפור מרתק, אבל הוא רק חלק מסיפור רחב ומעניין בהרבה: במפנה המאה ה־20 נבנו בזה אחר זה שבעה מגדלי שעון בשטח שלימים יכלל בפלשתינה־א"י המנדטורית: בירושלים, ביפו, בחיפה, בצפת, בנצרת, בעכו ובשכם.

המגדלים (לפחות רובם, אבל לא נטריח אתכם במחלוקת במחקר) הם חלק מכמאה מגדלים דומים שנבנו ברחבי האימפריה העות’מאנית לרגל חצי יובל לשלטונו של הסולטן עבדול חמיד השני. לכאורה, הקמת המגדלים היא ארוע פשוט, אבל למען האמת מתגלמת בו דרמה גדולה, שבלבה מפגש בין מזרח ומערב ומאבקים על כח פוליטי ועל זהות.

חמש התפילות היומיות באסלאם

במשך מרבית ימיה של האימפריה העות’מאנית, בדומה לאימפריות המוסלמיות שקדמו לה, נשענה חלוקת היממה על חמשת התפילות היומיות באסלאם. כל תפילה כזאת נפתחת בקריאת המואזין, ששימשה את הציבור גם כעזר קולי לקביעת הזמן. כך, למשל, היה אפשר לקבוע פגישה מיד לאחר תפילת הבוקר או להחליט שיום העבודה מסתיים בין התפילה השלישית לרביעית. כל זה השתנה במאה ה־18, כששעונים מכאניים בסגנון אירופאי החלו לחדור אל תחומי המדינה העות’מאנית. אבל השינוי הדרמטי באמת הגיע באמצע המאה ה־19.

האימפריה העות’מאנית בראי ההיסטוריה

לאורך מאה זו, עברה האימפריה העות’מאנית סדרה של רפורמות משמעותיות מאוד. באמצעותן הובילה המדינה העות’מאנית תהליכי מודרניזציה בשטחיה. המודרניזציה הזאת היתה גם בתחום מדידת הזמן – מוסדות שונים באימפריה החלו להשתמש ולאכוף זמן שנמדד במדויק על ידי שעונים מכאניים, חלקו באופן שמוכר לנו היום, כלומר ביממה שמתחילה בחצות הליל (מה שכונה "בסגנון מערבי" או "בסגנון זר"), וחלקו באופן שהיה מחויב עדיין לקביעת הזמן על ידי השמש, כפי שנהוג בתפילה המוסלמית, עם יממה שהחלה בשקיעה (“בסגנון תורכי").

מכל מקום, שתי השיטות היו מהפכה של ממש שהפכו את הזמן לתחום, למדויק ולחותך, בניגוד לזמן הנזיל הרבה יותר שאפיין את התקופה הקודמת, שהוכתבה על ידי קריאות המואזין.

מגדלי השעון

מגדלי השעון, אם כן, היו שופרי השלטון שבישרו על השינוי התרבותי והחברתי העמוק שעברה האימפריה במסגרת תהליך המודרניזציה שלה. לא לשווא הם נבנו בימי שלטונו של הסולטן המזוהה ביותר עם תהליכי המודרניזציה – עבדול חמיד השני, מי שבמובנים רבים היה הסולטן האחרון של האימפריה (אף כי אחריו שלטו מהמט החמישי והשישי, אבל שניהם עשו זאת לאחר מהפכת התורכים הצעירים וכמעט ללא סמכות שלטונית בפועל).

הם שיקפו את האידאולוגיה החמידית שתבעה קִדמה, אבל שיקפו גם את שליטת השלטון המרכזי בשטחי האימפריה, במיוחד אל מול כחות אירופאיים שונים שנציגים מטעמם – מיסיונרים, דיפלומטים, תיירים, צליינים, סוחרים ואחרים – החלו לנכוח יותר ויותר בשטחיה.

מגדל השעון בירושלים

דוגמה טובה לכך הוא מגדל השעון בירושלים. מדובר במגדל רבוע, ששתיים מפאותיו הראו את השעה "המערבית", בעוד ששתי פאותיו האחרות הראו את השעה בסגנון התורכי. כך יכול היה המגדל לשרת כמעין "מתרגם" בין שתי שיטות מדידת הזמן בעבור נתיני האימפריה והזרים שהגיעו לעיר, אך גם שימש כסמל לזהות העות’מאנית כנגד חדירת המערב. ומה עלה בגורלו של מגדל השעון הזה? הוא היחיד מבין השבעה שכבר לא עומד על תלו.

רונלד סטורס

עם הכיבוש הבריטי של ארץ ישראל והחלת המנדט הבריטי עליה, החל מושל ירושלים, רונלד סטורס, לעצב את העיר מחדש. הוא היה מונחה על ידי רעיונות מודרניים של תכנון עירוני לצד תשוקה לשמר את מה שהוא תפש כמראה של ירושלים המקראית. מכל מקום, סטורס הורה על הסרת מגדל השעון, שניצב מעל שער יפו בחומות ירושלים. מעבר לניסיון להחזיר לשער יפו את מה שסטורס ראה כתהילת העבר, יכול להיות שהוא ביקש גם לגדוע את סמל השלטון העות’מאני שקדם לו.

בחזרה לחיפה

כחמש שנים לאחר שהוקם בה מגדל השעון נחנכה גם "מסילת העמק" של הרכבת החיג’אזית – אותו פרויקט אדיר של מיודענו, עבדול חמיד השני, שחיבר בין דמשק ובין העיר הקדושה מדינה שבחצי האי ערב. הסיבה הרשמית היתה סיוע למאמינים במצוות החאג’, העלייה לרגל למכה, אבל כמובן שהיו גם מטרות נוספות. למסילה הארוכה הזאת היה חיבור אחד ויחיד לים התיכון, במסילת משנה שיצאה מהעיר דרעא שבסוריה, ירדה דרך צמח והסתיימה כאן, בכניסה המזרחית של חיפה דאז.

מגדל השעון בחיפה (צילום: ליה רוז מגן)
מגדל השעון בחיפה (צילום: ליה רוז מגן)

רעידת אדמה תרבותית שמשנה הכל

אני מדמיין את השינוי העמוק בחייהם של תושבי חיפה בעשור הראשון של המאה העשרים. אנשים שחיו עד לא מזמן חיים איטיים, של כרכרות רתומות לסוסים, בתי קפה מסורתיים וחיי משפחה וקהילה, מבלי שימיהם נפרסו לפרוסות דקות על ידי מחוגי השעון, צריכים פתאום להתרגל לשעונים ולרכבות. בעצם, הם היו קצת כמונו, כשנכנסו לחיינו האינטרנט והטלפונים הניידים. זה לא רק שינוי טכנולוגי, אלא רעידת אדמה תרבותית שמשנה הכל.

סיור בעיר התחתית

בחמישי הקרוב, 17.8, בשעות 17:00-20:00, אדריך סיור בעיר התחתית, ואני מזמין אתכם ואתכן למסע אל לידתה של חיפה המודרנית. בסיור הזה נלווה את העיר התחתית לאורך 262 שנות התפתחותה, מהיותה עיר קטנה ומוקפת חומה ועד להפיכתה לאזור הבילויים האולטימטיבי שהיא היום. זה סיפור על שליטים מגלומניים, על קרבות ימיים סוערים, על חידושים טכנולוגיים, על יזמים ואדריכלים ועל מרחב שכולם ניסו לעצב אותו בדמותם ותרמו לו משהו שהפך את חיפה למה שהיא היום. הסיור בהדרכתי, דותן ברום, דוקטורנט להיסטוריה ומורה דרך מוסמך, בעל העסק "חיפה בהליכה".

לפרטים והרשמה: 0525348582 (דותן) או [email protected]

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

דותן ברום
דותן ברום
דותן ברום, דוקטורנט להיסטוריה ומורה דרך מוסמך, בעל העסק "חיפה בהליכה". לפרטים והרשמה לסיורים מודרכים: 0525348582 (דותן) או [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

  1. איפה בכלל השוק הסיטונאי בחיפה?
    נראה שרוב הציבור לא מכיר את הסביבה הזאת לא ההיסטוריה שלה ולא מה אפשר לעשות איתה
    זה נשאר חור שחור באמצע חיפה

  2. ראש העיר הבא של חיפה חייב לטפל בעניין הזה. שבת שלום ומבורך לכולם.

  3. ראש העיר הבא צריך לקדם חקיקה להריסת מבנים נטושים מעל 20 שנה גם בלי הסכמת בעלים. לא תיקנתם לא שיפצתם – לא תשאירו מפגע בלב העיר. ולמחוק 100-150 בניינים כאלו מהדר ועד מפרץ חיפה. העיר צריכה לחזור למע"ר ולמלא אותו בבנייה חדשה שתייצר רצף עירוני חדש כמו שעושה נשר בדרך בר יהודה, או תל אביב בדרך שלמה ושרונה. כל סביבת השוק הסיטונאי בחיפה צריכה להיות מע"ר עם שדרות עם חנויות, כיכרות, מגדלי מגורים ומשרדים חדשעם.

  4. להוריד את סמלי הכיבוש העותמני ולהמשיך בבניית מע"ר ראשי עם מגדלי משרדים מלונות ומגורים חיפה צריכה עתיד – בשביל זה אין ברירה צריך למחוק גם מהעבר. הבריטים ידעו זאת היטב והרסו מאות בניינים כדי לחבר את כביש חיפה-יגור.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת עבודה בחיפה: פועל נפל במהלך עבודתו

(חי פה) פועל נפל במהלך עבודתו באזור התעשייה חוף שמן בחיפה. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:37 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על פועל שנפצע במהלך עבודתו באזור תעשייה חוף שמן...

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...