רחובות ושמות • איך קיבלו הרחובות בעיר התחתית בחיפה את שמם?

דרך העצמאות - שער פלמר (צילום: מיכל ירון)

העיר התחתית בחיפה – תזכורת לאפשרות של שינוי

כל תושב בחיפה ייצא נשכר אם בשנתיים הקרובות, עד לבחירות המוניציפליות ב-2023, ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם מאוד מאוד תצליח. הצלחה של ראש עיר היא הצלחה של התושבים. לכן אני חושבת שצריך להיזכר באחת ההצלחות הכי גדולות של ראש העיר הקודם, יונה יהב, דרך כשרונו לבחור את האנשים הנכונים שיעבדו בשבילו. אפשר להתווכח על הסגנון, אבל אי אפשר להתווכח עם התוצאות בשטח: אורי בלום ז"ל, צחי טרנו, גדי מרגלית, ישראל סביון, שמואל גנץ. יהב ידע לבחור ביצועיסטים, ורואים את זה בחיפה, ובעיניי, השיא הוא העיר התחתית.

גם החתולים היססו להתקרב

כשהייתי ילדה, הייתי יורדת לעיר התחתית פעם בשנה, ביום כיפור, כדי לקנות קלטות וידאו מהימאים. בשאר הימים בשנה לא היה מה להתקרב לעיר התחתית. כשהתחילה מתיחת הפנים של השוק הטורקי והעיר התחתית כולה, הייתי קצת סקפטית. לא האמנתי שיהיה מישהו שייצא לבלות באזור כזה, שאפילו החתולים פחדו להסתובב בו. אבל טעיתי. יהב וטרנו הצליחו, עם הרבה אמונה וכסף, להפוך את העיר התחתית, והיום יש בה עשרות פאבים, מסעדות ובתי קפה לצד קמפוסים ומעונות של סטודנטים.

רחוב העצמאות בחיפה - ארכיון (צילום: ירון כרמי)
רחוב העצמאות בחיפה – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

דרך העצמאות

דרך העצמאות היא אחד הרחובות הראשיים בעיר התחתית ושמו מתייחס להכרזת המדינה. הרחוב נסלל בשנת 1933, ובשנים הראשונות נקרא דרך המלכים.

שער פלמר

רחוב שער פלמר נקרא על שמו של המהנדס פרדריק פלמר, שהציע לייבש רצועת ים, שחלק משטחה הפך לשטח הנמל.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
בניין הטיל (צילום: מיכל ירון)

בניין הטיל (שלמעשה הוא מפרש)

בעיר התחתית נבנה בית המשפט ומשרדי הממשלה עברו לבניין הטיל (שכינויו הרשמי הוא מגדל המפרש). ליד בניין הטיל נמצא בניין האוצר, שבו נמצא מס הכנסה. בתי המשפט הורדו לעיר התחתית יחד עם הרבה משרדי עורכי דין שישבו קודם בהדר (בית המשפט היה קודם ברחוב חסן שוקרי). עורכי הדין ממלאים את המסעדות בשעות הצהריים וכל האזור פורח. המסעדה הוותיקה ביותר בעיר התחתית היא כמובן מעיין הבירה, שמושכת אליה סועדים רבים, שנהנים מתפריט שלא השתנה בערך מימי קום המדינה.

הנמל (צילום: מיכל ירון)

רחוב הנמל

רחוב הנמל קיבל את שמו מהקירבה לנמל חיפה. בשנים האחרונות יש ברחוב יש של מסעדות, שהבולטות שבהן הן 'הנמל 24' הוותיקה, ליבריה, מורל טאפאס בר, לוקס ועוד. בעבר, בימי שישי בקיץ היה ברחוב הנמל אירוע של "קלבת שבת", עם הופעות, בתי קפה ופעילויות לילדים.

קפטן סטיב

רחוב קפטן סטיב נקרא ככה לזכרו של אסטבן הרננדורנה סוביאגה (1905-1965), שכונה קפטן סטיב והיה רב חובל ספרדי, שבא לגור בארץ.

רחוב קפטן סטיב (צילום: מיכל ירון)

ציורי קיר

בעיר התחתית אפשר למצוא כמה וכמה ציורי קיר. יש אפשרות לעשות סיור ולקבל מידע לגבי ציורי הקיר. ציור הקיר הזה נמצא בכניסה לרחוב הנמל.

ציורי קיר (צילום : מיכל ירון)

שיבת ציון

מעגל התנועה הזה נמצא ברחוב שער פלמר. הכיכר מוקדשת לשותפות חיפה בוסטון. אולי צריך איזו השכלה אמנותית כדי לראות את היופי בדג שיש עליו סירה, אבל אני מודה שאני מתקשה לראות את זה.

רחוב שיבת ציון קיבל את שמו מכך שהיהודים חזרו בארץ ישראל לאחר הגלות בבבל בעקבות הכרזת כורש.

כיאט ונתנזון

רחוב כיאט קיבל את שמו על שם משפחה ערבית נוצרית יוונית עשירה. המשפחה התיישבה בחיפה בסוף המאה ה-19 והיו ברשותה הרבה נכסים וקרקעות בעיר.

בשנת 1964 שונה שמו של קטע הרחוב מקצה כיכר פריז ועד רחוב כיאט 7 לרחוב נתנזון, על שמו של שלמה זלמן נתנזון. נתנזון (1889-1963) היה יקיר העיר חיפה, כלכלן ופעיל ציבור. ושימש כנשיא לשכת המסחר בחיפה ומראשוני בנק לאומי.

רחוב כיאט (צילום: מיכל ירון)

בית דגון ותחנת רכבת 'השמונה'

בעיר התחתית נמצאת תחנת הרכבת הנקראת תחנת השמונה, לזכר שמונת עובדי הרכבת, שנהרגו מפגיעת טיל במוסך של הרכבת במלחמת לבנון השנייה ביולי 2006. לא רחוק מתחנת הרכבת נמצא בית דגון. בית דגון הוא מסוף הגרעינים של מדינת ישראל. הגרעינים מיובאים לבית דגון דרך הנמל. באופן קבוע ניתן לראות ציפורים עפות סביב בית דגון, נהנות מהגרעינים שנפלו בסביבה. בית דגון הוא מגדל התבואה הגדול ביותר בארץ.

ממגורות דגון - בית דגון בחיפה (צילום: ירון כרמי)
ממגורות דגון – בית דגון בחיפה (צילום: ירון כרמי)

חדש וישן

בעיר התחתית אפשר לראות בתים שנבנו לפני למעלה מ-100 שנה, לצד מבנים שנבנו בשנים האחרונות או שחודשו. אחד מבתי הקפה הוותיקים הוא 'קפה שני' בדרך העצמאות, שנפתח בשנת 1964.

השוק הטורקי

השוק הטורקי חודש בהשקעה עצומה. במקור מדובר במרכז מסחרי ישן שהוקם בשנת 1927. המרכז כולל בתוכו את הרחובות נחום דוברין, נתן (קייזרמן) וקהילת סלוניקי.

סיור מייקרים עם העמותה לתיירות חיפה - מבט אל העיר התחתית מתחם 21 השוק הטורקי (צילום: ירון כרמי)
סיור מייקרים עם העמותה לתיירות חיפה – מבט אל העיר התחתית מתחם 21 השוק הטורקי (צילום: ירון כרמי)

נחום דוברין

נחום דוברין (1897-1951) היה פעיל ציבור חיפאי, מאסירי ציון ברוסיה. רחוב נתן (קייזרמן) נקרא כך על שמו של נתן קייזרמן (1863-1945), שהיה אגרונום, בנקאי ופעיל ציבור. רחוב קהילת סלוניקי קיבל את שמו מהיהודים, שעלו לארץ מסלוניקי והתיישבו בחיפה.

קריית הממשלה על שם יצחק רבין ז"ל

קריית הממשלה

קריית הממשלה נקראת על שמו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. הקריה כוללת את בניין הטיל ובניין האוצר הסמוך לו ואת בתי המשפט.

בתי ספר

בעיר התחתית אפשר למצוא את בית הספר הנזירות נצרת, שמגיע מדי שנה לאחוז זכאות גבוה מאוד בבגרויות. מדובר בבית ספר פרטי, אליו מגיעה אוכלוסייה ערבית. בשכונה נמצא גם בית הספר הציבורי אלכרמה. לטענת תושבים ערבים הם שולחים את הילדים לבית ספר פרטי כי העירייה לא מציעה חלופה באותה רמה. בשנים האחרונות נעשה מאמץ גדול לחזק את בתי הספר של החינוך הממלכתי במגזר הערבי על מנת שיוכלו להתחרות בבתי הספר הפרטיים, אבל זה לא קל.

בית ספר אלכרמה (צילום: הפיס בית הספר)

כמה זה עולה?

מאתר מדלן עולה כי בדרך העצמאות נמכרה דירת 4 חדרים (89 מ"ר) במחיר של 760 אלף ש"ח. מדובר בבניין שנבנה בשנת 2018. ברחוב שיבת ציון נמכרה דירת 3 חדרים (64 מ"ר), שנבנתה כמעט עם קום המדינה ב-1950, במחיר 400 אלף ש"ח. בסך הכול לפי האתר מחיר דירה ממוצעת בשכונה עומד על 850 אלף ש"ח.

בסופו של דבר, העיר התחתית מציעה מקומות בילוי רבים ומוסדות חינוך אקדמיים, אבל זוג צעיר שיגיע לשכונה וירצה לגדל בה ילדים, יתקשה למצוא מוסדות חינוך מתאימים עבורם או גני משחקים לבלות בהם.

העיר התחתית יכולה לתת תקווה לכל שכונה אחרת בחיפה, שעם רצון וכסף אפשר לעשות מתיחת פנים אמיתית.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    כתבה מרשימה מיכל ירון.חנוכה שמח.שבת שלום

  2. גילה אמר/ה

    הכיכר עם פסל הדג הנודד היא מהמקסימות שיש. שילוב של הומור שאנו כה זקוקים לו עם יכולת לקחת רעיון כה נחמד ולתרגם אותו לפסל בסגנון אילוסטרטיבי. לא ידוע לי מי עיצב ויצר את הפסל אבל כן ירבו כמותו.
    בהזדמנות הזו אני מקווה שמישהו יקח אחריות ויהפוך את כיכר אורי אגמי, כיכר שלא ברור מה עבר בראש למי שתכנן אותה, למשהו ברוח של הדג עם מקל הנדודים והסירה.

הגיבו כאן לכתבה